Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

mostenire teren agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009
Am primit de curand mostenire cateva hectare de teren agricol. Terenul apartinea unei bunici si era la cateva sute de kilometri de noi.
Ea nu a fost pe acolo in ultimii ani deloc si nu platea impozit ca era veteran de razboi.
Acum, noi intrand in posesie, am fost la primarie sa ne arate locul, numai ca acolo am gasit deja terenul arat, semanat...de catre un nene...
Nenea asta e cam ursuz si zica ca acum daca a semanat ori sa-l lasam sa isi ia recolta de acolo la primavara ori sa ii dam bani pe lucrarile lui :)
Eu vreau doar sa zboare in secunda doi si nu am nici timp sa ma duc sute de kilometri saptamanal sa am discutii aberante.
Pot depune o plangere la Politie? Ce sa invoc in plangere?
Multumesc

#2
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Invoci tulburarea de posesie.

#3
addriann90

addriann90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.02.2011

 Schimbul3, on 1st March 2011, 11:06, said:

Am primit de curand mostenire cateva hectare de teren agricol. Terenul apartinea unei bunici si era la cateva sute de kilometri de noi.
Ea nu a fost pe acolo in ultimii ani deloc si nu platea impozit ca era veteran de razboi.
Acum, noi intrand in posesie, am fost la primarie sa ne arate locul, numai ca acolo am gasit deja terenul arat, semanat...de catre un nene...
Nenea asta e cam ursuz si zica ca acum daca a semanat ori sa-l lasam sa isi ia recolta de acolo la primavara ori sa ii dam bani pe lucrarile lui :)
Eu vreau doar sa zboare in secunda doi si nu am nici timp sa ma duc sute de kilometri saptamanal sa am discutii aberante.
Pot depune o plangere la Politie? Ce sa invoc in plangere?
Multumesc



Ce rau esti :)).Normal ca legea e de partea ta la faza asta,poti merge sa depui plangere,dar daca nu folosesti terenul momentan si nici nu ai de gand sa il vinzi,mai bine lasa-l pe nenea asta sa isi ia recolta astfel eviti sa bati drumuri pe la politie...parerea mea.

#4
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009

 addriann90, on 1st March 2011, 12:27, said:

Ce rau esti :)).Normal ca legea e de partea ta la faza asta,poti merge sa depui plangere,dar daca nu folosesti terenul momentan si nici nu ai de gand sa il vinzi,mai bine lasa-l pe nenea asta sa isi ia recolta astfel eviti sa bati drumuri pe la politie...parerea mea.

L-as fi lasat daca nu venea la mine cu tupeu de parca ar fi fost vina mea...m-am saturat de atitudinea asta romaneasca de "las-o frate ca ne intelegem noi"!

#5
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010

 Schimbul3, on 1st March 2011, 13:10, said:

L-as fi lasat daca nu venea la mine cu tupeu de parca ar fi fost vina mea...m-am saturat de atitudinea asta romaneasca de "las-o frate ca ne intelegem noi"!
si eu zic la fel .Lasa-l sa-si ia recolta.stiu ca vrei sa-i dai o lectie de comportament dar lasa de la tine.e mai bine asa.ca apoi intri in conflict si procese>>>>cred ca vrei liniste la cap.

#6
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

 Schimbul3, on 1st March 2011, 12:06, said:

Am primit de curand mostenire cateva hectare de teren agricol. Terenul apartinea unei bunici si era la cateva sute de kilometri de noi.
Ea nu a fost pe acolo in ultimii ani deloc si nu platea impozit ca era veteran de razboi.
Acum, noi intrand in posesie, am fost la primarie sa ne arate locul, numai ca acolo am gasit deja terenul arat, semanat...de catre un nene...
Nenea asta e cam ursuz si zica ca acum daca a semanat ori sa-l lasam sa isi ia recolta de acolo la primavara ori sa ii dam bani pe lucrarile lui :)
Eu vreau doar sa zboare in secunda doi si nu am nici timp sa ma duc sute de kilometri saptamanal sa am discutii aberante.
Pot depune o plangere la Politie? Ce sa invoc in plangere?
Multumesc
   Nu ma pricep foarte bine, la treburi juridice, dar clar este tulburare de posesie conform articolului 256 din codul penal, deci trebuie sa mergi la tribunal (pregateste ceva bani pentru cheltuiala) :thumbup: . '' Magarul'' a profitat de faptul ca bunica ta, nu se ducea pe la loc si a cultivat locul. Cum adica tot tu sa-l despagubesti, l-ai pus tu sa insamanteze locul ??? Cauta sa stai de vorba cu un avocat.

#7
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Vezi cam cu cat se arendeaza terenurile in zona si-i zici: ori iti plateste banii aia anul asta, ori sa-si scoata semintele sau ce are pe acolo si sa batatoreasca pamantul la loc. Eventual sa replanteze si buruienile, ca tu vroiai sa-l faci pasune.

In alta ordine de idei, e mai bine pentru teren ca a fost lucrat decat sa fi fost lasat asa. Cauta sa te intelegi cumva cu el, chiar daca e marlan. Nu cred ca merita sa te complici cu politie, avocati, plus ca ti-l faci de dusman si daca vrei sa folosesti pamantul ala, sa nu-ti faca belele mai tarziu pe acolo, mai ales ca tu esti la asa distanta.

#8
ionika

ionika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.08.2007
ce politie, avocati, tribunale, daca terenu e al lui isi pune frumos gard, niste caini etc ca doar nu o sa se duca cel care a plantat acolo la politie sa zica ca vrea inapoi la toamna cand e gata recolta

oricum si eu sunt de parere ca daca el e "prost" nu trebuie sa fi si tu, si sa il ierti tura asta


exact o chestie asemanatoare mi sa intamplat si mie, cand m-am dus la un teren observ ca "vecinu" vrea sa isi inchida terenu lui + inca ceva (mai mult) si din terenu meu (deja a pus stalpi si a turnat beton la ei), iam spus cu frumosu sa isi masoare din nou tarlaua lui si sa isi inchida terenu ce ii apartine, data viitoare cand ma duc, o sa verific ce a mai facut si ii mai zis o data cu frumosu, iar daca nu se conformeaza pur si simplu ii daram tot gardul facut pe terenul meu, iar politia, tribunalu etc. nu are ce sa imi faca atata timp cat sunt pe terenul meu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate