Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Engleza-oficial limba internationala in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
puffyy

puffyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.06.2008
Buna ziua,
un subiect idiot, dar caruia eu nu-i gasesc raspunsul.
Exista vre-un act normativ care sa ateste in scris faptul ca engleza este o limba de circulatie internationala oficial si in Romania, ???
Eu stiu ca este, e normal , dar in scris, cuiva, nu am cu-m sa-i demonstrez, nu am de ce sa ma leg.
Daca ma poate ajuta cineva, va multumesc anticipat.

#2
balonash

balonash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 05.02.2009
E ciudată "problema". :D
Poți să te legi de faptul că suntem membri ONU și engleza este una din cele 6 limbi oficiale vorbite în cadrul ei. La fel despre apartenența în NATO.

Edit: Am revenit cu un pic de documentație.

Quote

Deoarece engleza este atât de răspândită, a fost numită deseori „limbă globală”, sau „lingua franca” a epocii moderne.[20] Cu toate că engleza nu este limbă oficială în multe țări, este în prezent limba cea mai studiată ca limbă secundară din lume. Unii lingviști consideră că nu mai este semnul cultural exclusiv al „vorbitorilor nativi de engleză”, ci mai degrabă o limbă care absoarbe aspecte ale unor culturi din întreaga lume, pe măsură ce influența ei se extinde. Este, prin tratat internațional, limba oficială pentru comunicațiile aeriene și maritime, precum și una din limbile oficiale ale Uniunii Europene, ale Națiunilor Unite, și a majorității organizațiilor atletice internaționale, incluzând aici Comitetul Olimpic Internațional.
Engleza este limba cea mai studiată ca limbă străină în Uniunea Europeană (de către 89% dintre elevi), urmată fiind de franceză (32%), germană (18%) și spaniolă (8%).[21] În Uniunea Europeană, o mare parte din populație pretinde că poate conversa la un anumit nivel în engleză. Dintre țările non-anglofone, un procentaj important din populație a afirmat că poate conversa în engleză, în următoarele țări : Olanda (87%), Suedia (85%), Danemarca (83%), Luxemburg (66%), Finlanda (60%), Slovenia (56%), Austria (53%), Belgia (52%), și Germania (51%).[22] Norvegia și Islanda prezintă de asemenea o majoritate de vorbitori competenți ai englezei.

Edited by balonash, 25 February 2011 - 14:12.


#3
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
asta e situatia, trebuie sa sti engleza ca sa comunici cu oamenii de pretutindeni.
cauti un motiv sa nu o inveti? problema ta. cu sau fara hartie tot trebuie sa sti ca sa comunici. nu mai zic de aparatele electronice, putine au limba romana si in general e tradus gresit si cu prescurtari aiurea.
eu am preferat engleza chiar daca aparatul are meniul si in romana.

#4
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007
Engleza este folosita ca limba de comunicare internationala datorita influentei pe care o are SUA in lume. Ca pondere a populatiei  vorbitoare de engleza aceasta se situeaza pe locul 3 sau 4: I - spaniola, II - mandarina si, posibil, III - franceza sau engleza. Oficial nu exista nimic care sa ateste ca engleza este singula limba de circulatie internationala in romania.

#5
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Limba de comunicare pe planeta pamant este pentru totdeauna engleza, si daca pleaca americanii toti maine pe marte si nu se mai fac filme la hollywood tot ea ramane. Araba, rusa, si limbile folosite de alte popoare asiatice oricat de infuente si numeroase ar fi la un moment dat nu pot fi considerate ca atare intrucat sunt aproape imposibil de insusit de restul popoarelelor. Engleza,  Franceza, Spaniola pentru ca sunt multe tari vorbitoare restul sunt de uz intern si de cultura generala. Cu limba gimnastica si engleza de coltul strazii nu dai gres. Vorbeste careva araba(dialectele sale) sau mandarina fluent fara sa fi locuit acolo macar 10 ani? Ma indoiesc. Limba engleza n-are nevoie de nici un act de nici o legitimare este ceva natural, firesc,  logic, deja incetatenit si imposibil de schimbat.

Edited by costables, 25 February 2011 - 14:41.


#6
puffyy

puffyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.06.2008

 iulik17d, on 25th February 2011, 14:12, said:

asta e situatia, trebuie sa sti engleza ca sa comunici cu oamenii de pretutindeni.
cauti un motiv sa nu o inveti? problema ta. cu sau fara hartie tot trebuie sa sti ca sa comunici. nu mai zic de aparatele electronice, putine au limba romana si in general e tradus gresit si cu prescurtari aiurea.
eu am preferat engleza chiar daca aparatul are meniul si in romana.


Cunsc engleza, dar trebuie sa demonstrez chestia asta OFICIAL ca este de circulatie internationala.

#7
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 puffyy, on 25th February 2011, 14:49, said:

Cunsc engleza, dar trebuie sa demonstrez chestia asta OFICIAL ca este de circulatie internationala.
Nici nu stiu daca exista asa ceva, credeam ca "circulatia internationala" este o constare pur si simplu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate