Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#3601
libelula222000

libelula222000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.04.2009

 saxonul, on May 14 2009, 11:32, said:

Salut, Golden Beach e o zona situata in nordul golfului Potamia. Nu e un oras, e un mic grup de hoteluri pe malul marii, dezvoltate in zona unui mic sat (Skala Panagia, denumita si Chrysi Ammudia; aceasta din urma inseamna in greaca:  nisipurile de aur = Golden Beach). Se ajunge din Limenas, de la ferry-boat pe soseaua spre Skala Potamia (est) si este cam la 15 km. Plaja este excelenta si se intinde cam 2 km spre sud pana in Skala Potamia.
Uite aici o harta a insulei, ca sa-ti faci o idee:
http://www.thassos-i...d.com/index.htm


Mersi mult de info..acum sunt mult mai luminat...

#3602
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

 Catalin S., on May 14 2009, 13:00, said:

Distanta Vila Dimitra - Plaja.

Si apropo de ce ziceai mai sus... Exista si masina si copil si saltea si umbrele si colace si toate cele. Cu ce m-ar fi ajutat daca era la 2 pasi de plaja ? Le aruncam direct de pe balcon ca sa scutesc un drum ?  :rolleyes: Ma rog... Am primit recomandari ok... asa ca nu-mi fac eu griji. Cand mergeam an de an la Eforie Sud cand era piticul mic, nu ma mai plangeam ca aveam de mers atata drum (urca panta / coboara panta...

Schita mai jos... Sunt in jur de 440 metri... conform Google Earth.


atentie..e alta vila dimitra..sunt 2 :)

cea de care vorbesti e mia " jos" :)

#3603
gargamel85

gargamel85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.02.2009
sal tuturor
sunt curios si eu de un lucru?am rezervat printr-o agentie de turism pentru 2 persoane un sejur in THASSOS la Vila EMERALD 3 *..au si o pagina de net www.emerald-hotel.com ..sunt curios daca asta e vila..sejurul incepe  pe 27 iulie plecarea cu autocarul(am doar cazare,fara demipensiune)..in caz ca mai merge careva tot in acceasi perioada sau a fost pe acolo sunt curios daca sunt taverne prin apropiere,plaja cum e? curios..daca imi iau undita pot pescui:)) pe acolo

Edited by gargamel85, 16 May 2009 - 13:41.


#3604
copacul

copacul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.10.2006

 gargamel85, on May 16 2009, 14:38, said:

sal tuturor
sunt curios si eu de un lucru?am rezervat printr-o agentie de turism pentru 2 persoane un sejur in THASSOS la Vila EMERALD 3 *..au si o pagina de net www.emerald-hotel.com ..sunt curios daca asta e vila..sejurul incepe  pe 27 iulie plecarea cu autocarul(am doar cazare,fara demipensiune)..in caz ca mai merge careva tot in acceasi perioada sau a fost pe acolo sunt curios daca sunt taverne prin apropiere,plaja cum e? curios..daca imi iau undita pot pescui:)) pe acolo

Aia e..cu mentiunea ca sunt 2 corpuri de cladire, cel vechi , cu aproape 75 de camere si cel nou , mai micut si mai bine pozitionat. Doar norocul chior te poate caza la cel nou  ^_^ . Este pe un deal, abrupt dar scurt, destul de anevoies la pranz cand te bate soarele in cap si dupa cateva ore de plaja. Camerele sunt in stilul traditional grecesc, simpliste dar curate, etajele superioare beneficiind si de o panorama super. Piscina e mica dar barul sta bine la capitolul bere (multe multe sortimente). Noi am avut ceva conflicte cu Costas, patronul, dar pt a nu fi subiectiv nu dau detalii mai multe. La baza dealului este un minimarket faci 3 min la coborare si 7-8 la urcare de la el :) Plaja este printre cele mai bune de pe insula, poate doar paradise Beach sa o depaseasca, dar numai prin prisma pozitiei. De pescuit...o fac bastinasii, tu ai grija sa nu ratezi la masa ce prind ei. Poti uita pt 10 zile de porc linistit. Se mananca f bine peste tot dar ca sa nu ai surprize du-te unde vezi mai aglomerat.

#3605
Lotta

Lotta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.05.2009

 copacul, on May 16 2009, 16:21, said:

Doar norocul chior te poate caza la cel nou  ^_^ . Este pe un deal, abrupt dar scurt, destul de anevoies la pranz cand te bate soarele in cap si dupa cateva ore de plaja. Piscina e mica dar barul sta bine la capitolul bere (multe multe sortimente). Noi am avut ceva conflicte cu Costas, patronul, dar pt a nu fi subiectiv nu dau detalii mai multe. La baza dealului este un minimarket faci 3 min la coborare si 7-8 la urcare de la el :) De pescuit...o fac bastinasii, tu ai grija sa nu ratezi la masa ce prind ei. Poti uita pt 10 zile de porc linistit. Se mananca f bine peste tot dar ca sa nu ai surprize du-te unde vezi mai aglomerat.

Lol.. Ai oferit cel mai amuzant post din cate am citit la capitolul Thassos. Deci am ras cu lacrimi :coolspeak:  Sa traiesti!   :thumbup:

Edited by Lotta, 16 May 2009 - 22:21.


#3606
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.05.2007
Salut,

  As dori o recomandare pt o vila/complex apartamente in Thasos (de preferat in partea de sud a insulei) - un loc potrivit pt a sta cu un beblus sub 1 an - daca cineva a mai fost in situatia de a merge cu un copil mic si a gasit ceva potrivit - rog recomandari.

  Ce parere aveti despre traseul din imagine?
Attached File  thasos.JPG   144.96K   279 downloads

#3607
dori_09

dori_09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2009
buna ziua,
as dori informatii despre hotel egeo, limenas. La ce distanta de afla fata de centrul statiunii? Dar fata de plaja? Orice informatii in legatura cu acest hotel sunt binevenite.

#3608
melany72

melany72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 21.04.2008
Intrebare intrebatoare...poate s-o fi scris dar eu nu m-am prins...

Am inteles ca sunt 2 locuri de unde treci cu ferry in Thassos, de la Kavala si de la Keramoti.

Intrebarea mea este: stie cineva pana la ce ora sunt ferry? Ajung cam la limita in zona, adica s-ar putea in jur de 18-19 si sa nu raman pe mal.. :rolleyes:

#3609
takkmann

takkmann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 29.09.2008

 melany72, on May 19 2009, 08:43, said:

Intrebare intrebatoare...poate s-o fi scris dar eu nu m-am prins...

Am inteles ca sunt 2 locuri de unde treci cu ferry in Thassos, de la Kavala si de la Keramoti.

Intrebarea mea este: stie cineva pana la ce ora sunt ferry? Ajung cam la limita in zona, adica s-ar putea in jur de 18-19 si sa nu raman pe mal.. :rolleyes:

orar ferry:


http://www.thassos-f...chedule-en.html


#3610
melany72

melany72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 21.04.2008
Merci mult!!

#3611
shtirba

shtirba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.05.2009
[quote name='Mr.Cod' date='May 18 2009, 08:57' post='6500481']
Salut,

  As dori o recomandare pt o vila/complex apartamente in Thasos (de preferat in partea de sud a insulei) - un loc potrivit pt a sta cu un beblus sub 1 an - daca cineva a mai fost in situatia de a merge cu un copil mic si a gasit ceva potrivit - rog recomandari.

Cand vrei sa pleci?
Noi plecam pe 9 iunie, cu niste prieteni care au un bebe de 9 luni... :P  O sa stam la Makryamos bungallows. Daca astepti pana ne intoarcem, iti spunem.
Partea buna este ca toate casutele sunt intr-o zona cu padure ceea ce inseamna ca nu vom muri de cald si in timpul pranzului putem sta afara - la umbra.
Sper sa fie o experienta placuta - este prima data cand mergem in Grecia.

#3612
unsicar

unsicar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.03.2008
Makryammos Bungalows este locatia perfecta in Thassos pentru familii cu copii. Cam scump, dar merita. Eu merg pentru al treilea an consecutiv acolo asa ca cine doreste detalii ii stau la dispozitie

#3613
shtirba

shtirba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.05.2009

 unsicar, on May 19 2009, 15:36, said:

Makryammos Bungalows este locatia perfecta in Thassos pentru familii cu copii. Cam scump, dar merita. Eu merg pentru al treilea an consecutiv acolo asa ca cine doreste detalii ii stau la dispozitie
Ceva informatii despre masa? Am un copil cam mofturos la mancare.
Noi am platit cam 1100 euro 7 zile cu demipensiune. Destul de mult, dar mult mai putin decat in alte locuri, Ma gandesc la faptul ca raportul pret-calitate e ok.
Cum sunt camerele? Tinand cont ca avem doi copii, de 12 si 7 ani, am cerut camera ca atare.
Astept informatii, oricare ar fi ele, bune si rele.

#3614
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008

 melany72, on May 19 2009, 07:43, said:

Intrebare intrebatoare...poate s-o fi scris dar eu nu m-am prins...

Am inteles ca sunt 2 locuri de unde treci cu ferry in Thassos, de la Kavala si de la Keramoti.

Intrebarea mea este: stie cineva pana la ce ora sunt ferry? Ajung cam la limita in zona, adica s-ar putea in jur de 18-19 si sa nu raman pe mal.. :rolleyes:

Sfatul meu este sa iei ferry de la Keramoti: sunt mai dese si durata traversarii e mai scurta.
Anul trecut erau 2 companii de ferry care plecau din Keramoti alternativ, la 30 de minute. Sunt 2 chioscuri de bilete la debarcader, cate unul pt. fiecare companie; in functie de ora la care ajungi, te orientezi sa iei bilete la compania care pleaca prima. Coada de masini e aceeasi, oricum :)

#3615
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Si cam cat e de lunga coada aia ? Presupun ca in functie de ora, nu ?  :huh:

#3616
morticia13

morticia13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.05.2009

 molovidiu, on Feb 25 2009, 19:42, said:

Salut
  Sa sti ca ai dreptate referitor la plaja Paradise Beach este cea mai frumoasa iar cazarea la Esperides a fost mai mult decat super. Am fost anul trecut din 3 septembrie la Esperides si a fost foarte bine dovada ca anul acesta am facut rezervare tot acolo incepand cu 23 august,astept cu nerabdare sa ajung din nou pe insula.


imi poti spune si mie care sunt tarifele pentru perioada in care mergeti voi la esperides? Eu ma gandeam sa merg la inceputul lui septembrie..
Multumesc

#3617
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Niciodata nu am luat bilete la ferry de la chiosc la dus spre insula. De obicei intram direct, pe ultima suta de metri  :D si le poti lua direct de la cei car incarca ferry. oricum acolo trebuie sa te misti f repede daca vrei sa prinzi un ferry care sta sa plece. O sa vezi ca grecii aia sunt cam nebuni, tipa cat le sta in puteri "ela, ela" care are f multe semnificatii. Toti pasagerii din masini trebuie sa coboare din masini, ramane soferul care trebuie sa parcheze unde spun ei si cum spun ei. Uneori au niste cereri f misto....astfel ca soferul e in imposibilitatea de a se mai da jos din masina  :D  pt ca te pune sa parchezi f aproape de o alta masina sau de peretele barcii. Nu mereu dar noua ni s-a intamplat. Iti rabateaza ei oglinda fara sa te intrebe....e o nebunie la parcare mai ales daca sunt multe masini.
Atentie daca sunteti mai multe masini in grup sa stati unii in spatele celorlalti sau sa ii spuneti aluia care dirijeza ca sunteti impreuna pt a urca toti pe acelasi ferry. Noi era ssa ne pierdem anul trecut la plecare noroc ca a fost ala dragut s ne-a bagat in fata altora ....care au inceput sa ne injure si pe noi si pe el. omu' ce sa mai zica doar "sunt romani!"  :D

Coada la ferry poate fi f lunga sau deloc. depinde de perioada, de ora la care ajungi. De obicei pe la 5-6 seara nu e prea multa lume. Dimineata insa....toti pleaca de pe insula si e cam omor.

Edited by Delphinash, 19 May 2009 - 16:57.


#3618
ciprianszoke

ciprianszoke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.11.2007
Salut,

Stie careva daca este ceva de hotel amphipolis...am cautat pe forum si nu am gasit nimic:(..si cum este apa la sfarsitul lui mai..adic dupa 27..ma uitam la webcam la mine in alba sunt 30 grade si la la ei 20:))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate