Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#3583
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008

 B-05-KRZ, on May 13 2009, 19:38, said:

nu ne-am hotarat inca daca sa mergem cu masina. se merita deranjul? cheltuiala este aproximativ aceeasi cu masina cat si cu autocarul. acolo cum e cu parcarea??? :)) ca in bucuresti..sunt satula!!!

Pai farmecul in Thassos este sa colinzi insula, diversele plaje, in fiecare zi in alt loc...normal ca e mai bine cu masina ta, decat sa inchiriezi acolo cu 35-50 euro/zi.
Dar daca totusi vrei sa stai doar intr-un singur loc si sa nu te stresezi de parcare, atunci ia autocarul.

#3584
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

 saxonul, on May 14 2009, 11:21, said:

Pai farmecul in Thassos este sa colinzi insula, diversele plaje, in fiecare zi in alt loc...normal ca e mai bine cu masina ta, decat sa inchiriezi acolo cu 35-50 euro/zi.
Dar daca totusi vrei sa stai doar intr-un singur loc si sa nu te stresezi de parcare, atunci ia autocarul.

Nu stiu cum sunteti voi dar eu nu concep vacanta in Thassos fara prorfiul mijloc de locomotie (masina, scuter) penrtru ca sunt atatea plaje si locuri ce asteapta sa fie descoperite de fiecare vizitator. Probleme cu parcarea sunt doar daca vrei sa ai masina in imediata aprpiere a locului de destinatie. (plaja,terasa)

#3585
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

 Catalin S., on May 14 2009, 10:01, said:

...iar Vila Dimitra este la capat deplaja, in partea de sud...  :thumbup:

Da am auzit si eu ca Vila Dimitra e f departe de plaja.


Si da "trebuie" sa mergi cu masina ta personala, sa mergi unde vrei tu. sau poti inchiria ceva de pe acolo. Noi mergeam uneori seara in centrul Potosului cu masina unor prieteni doar pt ca ei aveau copil care in timpul mesei adormea  :D si nu putea fi carat acasa in brate. De asta luam masina si era mai greu cu parcatul pt ca era full. mai tarziu am descoperit ca era o curte care deservea ca parcare, destul de mare si incapatoare (era in imediata apropiere a parcului de distractii din centru).

Edited by Delphinash, 14 May 2009 - 10:35.


#3586
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008

 libelula222000, on May 14 2009, 09:18, said:

Salutare,

am inteles ca exista plaja Golden beach, dar exista si orasul cu acelasi nume? Eu am cazare la hotel Dimitris care este situat in Chrisi Amoudia / Golden Beach? Stie cineva pe unde este situat orasul asta?

Salut, Golden Beach e o zona situata in nordul golfului Potamia. Nu e un oras, e un mic grup de hoteluri pe malul marii, dezvoltate in zona unui mic sat (Skala Panagia, denumita si Chrysi Ammudia; aceasta din urma inseamna in greaca:  nisipurile de aur = Golden Beach). Se ajunge din Limenas, de la ferry-boat pe soseaua spre Skala Potamia (est) si este cam la 15 km. Plaja este excelenta si se intinde cam 2 km spre sud pana in Skala Potamia.
Uite aici o harta a insulei, ca sa-ti faci o idee:
http://www.thassos-i...d.com/index.htm

Edited by saxonul, 14 May 2009 - 10:51.


#3587
cristian170578

cristian170578

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.05.2009
A fost cineva la Astir Notos?
Eu plec sambata noapte 16 mai.
Poate cineva sa-mi spuna cum e va rog
Eu am mai fost la Haus Elsa, il stiu pe Apostolos, dar cand am fost eu nu era hotelul.
Multumesc frumos

Cristian

#3588
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 Delphinash, on May 14 2009, 10:32, said:



Da am auzit si eu ca Vila Dimitra e f departe de plaja.

Foarte departe ? Cat de departe ? :o
100 m - 500 m ? 1 km ? Cat ?

#3589
cristian170578

cristian170578

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.05.2009
Buna,
As dori sa stiu si eu daca a fost cineva pana acum la Astir Notos in Potos. Impresii...., va rog!
Eu plec sambata noapte 16 mai.
Multumesc frumos

#3590
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

 Catalin S., on May 14 2009, 11:10, said:

Foarte departe ? Cat de departe ? :o
100 m - 500 m ? 1 km ? Cat ?

Am auzit ca ar fi 1 km. Dupa mine e departe.


 cristian170578, on May 14 2009, 11:11, said:

Buna,
As dori sa stiu si eu daca a fost cineva pana acum la Astir Notos in Potos. Impresii...., va rog!
Eu plec sambata noapte 16 mai.
Multumesc frumos


Eu am fost anul trecut dar doar in vizita, patronul fiindu-ne prieten (noi stam la vila lui haus elsa cand mergem si ne-am imprietenit un pic in 3 ani). Mie mi-a placut...e curat, modern, piscina e micuta dar arata f bine, mancarea e ok anul trecut azu avut o pb cu bucatarul si au fost nevoiti sa il concedieze asa ca ramasese in mijlocul sezonului fara bucatar drept pt care gatea mama lui. Din aceasta cauza gatea mai putine feluri cred dar erau ok, aveai ce alege si era tip bufet cand am mancat noi acolo. Poate anul asta s-a mai schimbat cate ceva in privinta asta. Fiecare camera are modelul ei, eu am intrat doar in 2 dintre ele, difera culorile stilul e cam acelasi.
daca vrei poze uite aici http://community.web...vhost=community in albumul cu Astir Notos.
pe alte site-uri am gasit si alte poze mult mai bune decat ale mele, unde se vedeau f bine si camerele dar nu mai stiu unde. cauta pe google. Am gasit si o postare de rau despre hotel dar tind sa cred ca omu' era doar tafnos....multe nu indicau adevarul. Per ansamblu e un hotel ok, eu una as sta dar bugetu nu prea imi permite.

daca nu cer prea mult transmite-i salutari de la Crina si Ciprian (stie el) si sigur iti vei face din el un aliat si mai bun decat este. El se poarta f bine cu toti clientii mai ales cu cei care cunosc alti clienti de-ai lui.

bafta si sa ne spui neaparat cum a fost. sper sa va placa acolo.

#3591
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Distanta Vila Dimitra - Plaja.

Si apropo de ce ziceai mai sus... Exista si masina si copil si saltea si umbrele si colace si toate cele. Cu ce m-ar fi ajutat daca era la 2 pasi de plaja ? Le aruncam direct de pe balcon ca sa scutesc un drum ?  :rolleyes: Ma rog... Am primit recomandari ok... asa ca nu-mi fac eu griji. Cand mergeam an de an la Eforie Sud cand era piticul mic, nu ma mai plangeam ca aveam de mers atata drum (urca panta / coboara panta...

Schita mai jos... Sunt in jur de 440 metri... conform Google Earth.

Attached Files



#3592
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Catalin s, daca mie mi te adresai...am zis "ca am auzit ca ar fi un km" de la alti forumisti, nu am zis ca stiu eu sigur. F bine ca e mai aproape. Si eu am tot vazut referinte bune despre vila asta.

#3593
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
chiar nu stie nimeni nimic despre statiunea Astris - pensiunea Kaliopi?
of, mai e un pic si plec in concediu si nu ma ajuta nimeni?
mersi

#3594
brutus179

brutus179

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2008
Asa am gasit si eu cu Google Maps Studios Dimitra, dar daca te uiti aici - http://www.go-thasso...la-potamia.html, e in alta parte, si chiar la aproape 1 km distanta de plaja.

Edited by brutus179, 14 May 2009 - 14:42.


#3595
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Atentie la Dimitra...exista 2 locatii

Vila Dimitra care este intr-adevar la 440m de plaja si care are website: http://www.villadimi...a_DimitraRO.htm

Studios Dimitra care se afla la 1km de plaja pe drumul spre Potamia (sat) si care are website: http://www.studios-dimitra.gr/

#3596
brutus179

brutus179

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2008
Mda, scuze .. ai dreptate blue_wings, nu am vazut decat Studios Dimitra, nu si Villa .

#3597
B-05-KRZ

B-05-KRZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2009

 almona, on May 14 2009, 09:17, said:

Recomand din tot sufletul Potos. Din 2004 merg in Thassos cel putin o data pe an, daca nu chiar de 2 ori, inclusiv iarna. O data m-am cazat in Limenaria, dar cand era vorba de plaja si distractie, dadeam fuga in Potos. Inclusiv localnicii cand e vorba de distractii merg in Potos. Pe faleza ai 1,5 km de baruri, taverne, terase. Plaja este de nisip, fara pietre in apa.
In ceea ce priveste cazarea, sa presupunem ca nu gasesti o vila la 50 m de plaja, vei avea de traversat soseaua principala care traverseaza insula (un drum normal cu 2 benzi) si o artera comerciala cu magazine pe ambele parti si gata ai ajuns pe faleza, cobori cateva trepte si plaja e a ta. O camera pt doua pers + mic dejun nu cred ca poate sa coste mai mult de 50 euro nici in full sezon, acum depinde ce astepti. Daca vrei 4**** cu demipensiune poti plati si 100 euro. aici poti gasi mai multe informatii despre cazare, insa va trebui sa ii contactezi pe fiecare in parte sa te interesezi de preturi si locatii. Din ce ete acolo, San Antonio si Piatsa Michalis sigur sunt pe plaja.

Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme in ceea ce priveste siguranta bunurilor tale nici in camera nici altundeva. Eu n-am avut probleme niciodata. intr-un an mi-am uitat camera foto pe masa de pe terasa si mi-am dat seama dupa cateva ore ca-mi lipseste si am gasit-o in acelasi loc. In alt an am plecat de pe plaja din Pefkari sa facem parasailing si 2 ore cat a durat plimbarea ne-am lasat pe plaja toate lucrurile (bani, pasapoarte, haine) si le-am gasit tot acolo un pic acoperite de nisip. Sper sa nu se fi schimbat lucrurile in rau intre timp.

Sper ca ti-am fost de ajutor si vacanta placuta



multumesc de ajutor. acum mai am o intrebare: este mai bine sa mergem acolo si sa cautam cazare sau rezervare prin agentie din Romania? Ce am gasit pe net nu prea imi convine si ce e OK e prea scump.  

noi plecam pe 25 iulie. cautam insotitori de drum.

#3598
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

 B-05-KRZ, on May 14 2009, 21:00, said:

multumesc de ajutor. acum mai am o intrebare: este mai bine sa mergem acolo si sa cautam cazare sau rezervare prin agentie din Romania? Ce am gasit pe net nu prea imi convine si ce e OK e prea scump.  

noi plecam pe 25 iulie. cautam insotitori de drum.

Pentru sfarsit de iulie eu m-as documenta bine pe internet din tara si mi-as rezerva ceva.

#3599
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Am ajuns anul trecut în Kinyra la Forum unde am găsit fără rezervare prealabilă, cameră (cu vedere la mare) cu 40 euro cu mic dejun inclus!

#3600
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006
QUOTE (B-05-KRZ @ May 14 2009, 21:00) [url="http://forum.softpedia.com/index.php?act=findpost&pid=6485978"][/url]multumesc de ajutor. acum mai am o intrebare: este mai bine sa mergem acolo si sa cautam cazare sau rezervare prin agentie din Romania? Ce am gasit pe net nu prea imi convine si ce e OK e prea scump.

noi plecam pe 25 iulie. cautam insotitori de drum.[/quote]

[quote name='atupi' post='6486032' date='May 14 2009, 20:09']Pentru sfarsit de iulie eu m-as documenta bine pe internet din tara si mi-as rezerva ceva.[/quote]


Si eu as face la fel, n-as merge la plesneala in full sezon. mai mult, ar cam trebui sa te grabesti ca sunt persoane care si-au facut rezervari din februarie. Am sa caut acasa ca mai am niste carti de vizita colectate de-a lungul timpului de la niste hotelase care nu sunt pe net si de luni iti trimit pe PM datele de contact. Daca te descurci in Germana ti-ar fi mai usor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate