Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#3115
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007

 sorinec, on Feb 18 2009, 17:15, said:

salut,
vara asta va fi 1-a vacanta in ext. RO cu copilul de 3 ani. am ales Grecia si ne-am oprit la Thassos.
am vazut http://www.go-thassos.gr/ insa cum n-avem idee ce sa alegem de acolo, am avea nevoie de sfatul vostru, care aveti vacante la activ facute cu copiii mici in zona.
perioada mai potrivita de ajuns acolo (fara aglomeratie, ceva mai linistit etc, temperaturi mai "umane"), hotel/casuta/bungalow, 3-4-5 *, orice idee care ne-ar ajuta in alegere.
nu vrem sa mergem cu masina (e prea lung drumul si copilul nu-l va suporta), am vrea cu avionul - pe cat posibil cea mai rapida ruta de dus-intors.
daca aveti sfaturi, le asteptam.
multumiri in avans

Ca perioada mai linistita merge inceputul lunii iunie sau luna septembrie. Cat despre drum, nu prea ai optiuni daca alegi Thassos. Ai putea incerca la Aegean Airlines mai in vara sa vezi daca scot bilete catre Kavala, insa vor fi scumpe, pentru ca se zboara catre Atena, si de acolo catre Kavala. Ar fi o optiune cu BlueAir care are incepand de anul asta zbor direct Bucuresti-Salonic, insa biletele cele mai ieftine au fost deja cumparate pentru la vara. Abia am mai gasit ceva la pretul total de 329.00 EUR (2 adulti si un copil). Dar de la Salonic tot trebuie sa inchiriezi masina, si costul total al drumului s-ar ridica la peste 500 euro.

Trip information
Bucharest Baneasa ? Salonic
25 Jun 2009 16:10

Price: 30.00 EUR
Tax: 111.00 EUR
Subtotal: 141.00 EUR

Salonic ? Bucharest Baneasa
02 Jul 2009 22:55

Price: 90.00 EUR
Tax: 96.00 EUR
Subtotal: 186.00 EUR

Payment fee: 2.00 EUR

Total: 329.00 EUR

Daca tii neaparat sa zbori cu avionul si sa iesi ieftin, apeleaza la Aegean Airlines pentru drumul Bucuresti - Atena si de acolo iei ferry catre Santorini, Creta, Mykonos etc. Catre Santorini e 34 sau 37 euro un bilet, si drumul dureaza 9 ore, toata noaptea. Bafta la cautari...

Edited by blue_wings, 18 February 2009 - 19:29.


#3116
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

 sorinec, on Feb 18 2009, 17:15, said:

salut,
vara asta va fi 1-a vacanta in ext. RO cu copilul de 3 ani. am ales Grecia si ne-am oprit la Thassos.
am vazut http://www.go-thassos.gr/ insa cum n-avem idee ce sa alegem de acolo, am avea nevoie de sfatul vostru, care aveti vacante la activ facute cu copiii mici in zona.
perioada mai potrivita de ajuns acolo (fara aglomeratie, ceva mai linistit etc, temperaturi mai "umane"), hotel/casuta/bungalow, 3-4-5 *, orice idee care ne-ar ajuta in alegere.
nu vrem sa mergem cu masina (e prea lung drumul si copilul nu-l va suporta), am vrea cu avionul - pe cat posibil cea mai rapida ruta de dus-intors.
daca aveti sfaturi, le asteptam.
multumiri in avans
Deci alege alta insula care are aeroport , iti sugerez Zakynthos , vei ajunge mult mai repede si mai ieftin si e si foarte frumoasa , marea e mult mai curata , daca insisti cu thasos si avion , nu faci decat sa platesti transport pentru bora bora si sa mergi la amara

#3117
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

 sorinec, on Feb 18 2009, 17:15, said:

salut,
vara asta va fi 1-a vacanta in ext. RO cu copilul de 3 ani. am ales Grecia si ne-am oprit la Thassos.
am vazut http://www.go-thassos.gr/ insa cum n-avem idee ce sa alegem de acolo, am avea nevoie de sfatul vostru, care aveti vacante la activ facute cu copiii mici in zona.
perioada mai potrivita de ajuns acolo (fara aglomeratie, ceva mai linistit etc, temperaturi mai "umane"), hotel/casuta/bungalow, 3-4-5 *, orice idee care ne-ar ajuta in alegere.
nu vrem sa mergem cu masina (e prea lung drumul si copilul nu-l va suporta), am vrea cu avionul - pe cat posibil cea mai rapida ruta de dus-intors.
daca aveti sfaturi, le asteptam.
multumiri in avans
pai nu vad de ce te-ai duce cu avionul in thassos... de fapt pana in kavala, apoi cu masini inchiriate.... nu prea merge!cu masina faci cam 11 ore din Bucuresti. tinand cont ca trebuie sa pleci pe la 2, 3 dimineata, copilul va dormi mai bine de jumatate din drum. ma rog, nu stiu ce masina ai tu, dar eu cred ca e mai bine cu masina.in plus te costa si mult mai putin. o alta parere (dupa cum vezi nu dau sfaturi) este sa alegi o vila cocheta in detrimentul unui hotel. In primul rand pentru liniste, iar in al doilea rand pt faptul ca majoritatea au locuri de joaca pt copii... eu plec la inceputul lunii iulie cu masina cu ...copilul meu care are tot trei ani! vacanta frumoasa!

#3118
Gentzy

Gentzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.02.2009
Sal all,

In 1 iulie plec si eu in Thassos mai exact in Potos cu autocarul prin Europa Travel la vila Stella. A mai fost cineva cazat aici? Poate ma puteti ajuta si pe mine cu niste informatii despre vila aceasta.

#3119
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Anul trecut am avut in grup un copil de 1 an si unul de 2,5. Au rezistat mai bine ca noi la drum, au dormit si au mancat. S-au mai jucat si ala a fost drumul. Eu zic sa incerci masina, avionul e peste mana si sigur ai cheltui cat nu face.

Inceraca Potos alexandra Beach de 4 stele cred sau Astir Notos tot de 4 stele. Vile gasesti o gramada.....

Edited by Delphinash, 19 February 2009 - 13:15.


#3120
anomiss

anomiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.06.2007
@wondermoshu, @atupi
Multumesc frumos!

Am aflat ca este interesant sa dai ocol insulei si sa mergi la cat mai multe plaje, dupa cum eu as fi vrut si sa am o plaja in apropiere pentru orice eventualitate. Deci se poate folosi si cea din dreptul hotelului Esperides. Bolovani are?

Pana acum mi se pare tentanta oferta de la Esperides (au niste pachete pe site-ul lor). Dar nu tin neaparat.
As fi preferat si niste magazine, intrucat merg cu o fetita de 2.5 ani si nu se stie niciodata ce apare.

Si pt. dna care vrea sa mearga cu avionul: eu tot cu masina merg, cu bebe cu tot, dar facem o noapte pauza la Giurgiu. Avem scaun de masina pt.bebe, aer conditionat, nu cred ca vor fi probleme, chiar daca e mai lung drumul acesta decat cele parcurse pana acum cu ea.

#3121
anomiss

anomiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.06.2007

 Delphinash, on Feb 19 2009, 13:13, said:

Anul trecut am avut in grup un copil de 1 an si unul de 2,5. Au rezistat mai bine ca noi la drum, au dormit si au mancat. S-au mai jucat si ala a fost drumul. Eu zic sa incerci masina, avionul e peste mana si sigur ai cheltui cat nu face.

Inceraca Potos alexandra Beach de 4 stele cred sau Astir Notos tot de 4 stele. Vile gasesti o gramada.....

Despre Astir Notos, cineva care a fost acolo nu are pareri prea bune:

http://www.thassos.r...73b563864c86dfd

#3122
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Nu poti sa multumesti pe toata lumea....Nu am stat direct acolo ca sa vad daca e adevarat sau nu, stiu doar ca proprietarul statea continuu acolo si urmarea ce se intampla. E adevarat ca suferea de personal, fiind nou nu a gasit personal calumea, a dat afara in ultimul moment bucatarul pt ca isi batea joc, mama lui a reluat prepararea mancarii....Era si el suparat pe faza asta.
Da privelistea nu e catre mare asta e !

Nu_i iau apararea dar am citit pe tripadvisor si lucruri bune si de la straini. Oricum roamanul are pretentii si e greu de multumit in general. Suntem carcotasi din fire.
Ah, si mucegai pe tavan?! mira-m-as ! Eu am intrat in niste camere si aratau chiar bine. Pijamale pe jos ? Pai de ce nu si le-au strans singuri de pe jos ? Sincer acum ! Dupa aia ziceau ca le-a cautat personalul prin haine. Un pic de bun simt nu strica, macar un minim de ordine sa iti faci in camera.
La cealalta vila a lor Haus Elsa e curat de lingi pe jos, totul aranjat, prosoape curate si lenjerie schimbata si in feicare zi uneori. Ei tin mult la asta si nu cred ca nu ar face la fel la hotel unde anul trecut au stat continuu, la Elsa nici nu l-am vazut tot sejurul.

#3123
catalinm_35

catalinm_35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.02.2009
sal
pentru Potos va pot da informatii


 catalinm_35, on Feb 21 2009, 16:15, said:

sal
pentru Potos va pot da informatii

cazare fff buna la 50 m de plaja

#3124
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

 ganezul, on Feb 14 2009, 11:14, said:

salutari
Mai am o rugaminte referitoare la Hotel KAPAHI din Pefkari daca a stat cineva in el.
Cateva informatii despre hotel, plaja, intrare in mare, sezlonguri, masa daca ati avut demipensiune sau doar mic dejun, distanta fata de Potos, de plaja San Antonio. Este prima data cand vrem sa mergem in THASSOS si nu stim nimic decat ce am citit pe aici.
Cu multumiri


Salutare!

Desi am "state" vechi pe acest forum, recunosc sincer ca nu am mai scris cam de mult timp, insa n-am rezistat tentatiei de a ajuta cu informatii (in masura in care acestea mai sunt de actualitate)...

Ei bine si noi am fost in Pefkari, acum doi ani, insa la alt hotel!
Trebuie sa recunosc ca nu-mi amintesc de KAPAHI, asa ca am intrat pe site-ul acestuia, ca sa-mi dau seama cam pe unde este localizat! Am observat ca este amplasat cam in zona de mijloc, unde se practicau sporturile subacvatice  si unde fundul marii este cam pietros. Daca nu s-a schimbat nimic intre timp, eu va recomand cu caldura partea din dreapta a plajei (uitandu-te spre mare) care era OK din punctul nostru de vedere: nisip fin (cu exceptia unei "benzi de pietricele" de pe malul marii,  cu latimea de 1-2 m), apa extrem de limpede si de calda, fara pietre sau arici de mare (a caror prezenta era doar in zona stancilor de la capatul plajei, buna doar pt poze!). Intrarea in mare nu este asa de lina ca la Mamaia sau Paradise Beach - Thassos, dar nici sa te ineci la mal... Nivelul apei ne ajungea in dreptul soldului cam la 3-4m distanta de mal (poate chiar mai mult). Exista posibilitatea inchirierii de sezlonguri (cam 3eur/buc), iar umbrelutele ni le-am cumparat noi (era mult mai convenabil, avand in vedere ca am stat aproape 2 saptamani acolo). Noi am avut cazare cu demipensiune si am optat pt mic dejun si pranz (mai ales pt ca aveam copii mici). Seara ne duceam ori in Potos ori in Limenaria si serveam masa la o parte din tavernele atat de laudate pe acest forum (si chiar si-au meritat laudele).

Pefkari are avantajul de a se afla la o distanta de max. 5 minute de mers cu masina de cele 2 statiuni atat de agitate si animate. Desi la inceput am fost dejamagiti de faptul ca nu prea o puteam numi localitate, ci doar un loc in care se gaseau 5-6 hoteluri, tot atatea terase, o pizzerie si un magazin de souveniruri, in timp ne-am dat seama ca era tocmai ceea ce aveam nevoie: o oaza de liniste, cu plaja lipsita de aglomeratia si mizeria cu care eram obisnuiti! Am fost atat de multumiti incat abia ne-am desprins intr-o dupa-amiaza sa vizitam celebra Paradise Beach (sincer, la cate albine erau acolo, n-as fi stat mai mult decat cateva minute oricat de exotic parea locul...) si satul Theologus.

Cred ca v-ati dat seama cat de aproape de suflet imi este aceasta insula, de vorbesc cu atata drag de ea si dupa atata timp... As putea scrie pagini intregi... Din pacate nu avem nici timp si nici spatiu suficient. Daca mai doresti si alte amanunte poti vedea postarile mele incepand cu pagina 51 a acestui topic. Acolo vei gasi si poze din Pefkari.

Sper sa-ti fie de folos!

#3125
ganezul

ganezul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.03.2008

 alinuta123, on Feb 21 2009, 17:18, said:

Salutare!

Desi am "state" vechi pe acest forum, recunosc sincer ca nu am mai scris cam de mult timp, insa n-am rezistat tentatiei de a ajuta cu informatii (in masura in care acestea mai sunt de actualitate)...

Pefkari are avantajul de a se afla la o distanta de max. 5 minute de mers cu masina de cele 2 statiuni atat de agitate si animate. Desi la inceput am fost dejamagiti de faptul ca nu prea o puteam numi localitate, ci doar un loc in care se gaseau 5-6 hoteluri, tot atatea terase, o pizzerie si un magazin de souveniruri, in timp ne-am dat seama ca era tocmai ceea ce aveam nevoie: o oaza de liniste, cu plaja lipsita de aglomeratia si mizeria cu care eram obisnuiti! Am fost atat de multumiti incat abia ne-am desprins intr-o dupa-amiaza sa vizitam celebra Paradise Beach (sincer, la cate albine erau acolo, n-as fi stat mai mult decat cateva minute oricat de exotic parea locul...) si satul Theologus.

Cred ca v-ati dat seama cat de aproape de suflet imi este aceasta insula, de vorbesc cu atata drag de ea si dupa atata timp... As putea scrie pagini intregi... Din pacate nu avem nici timp si nici spatiu suficient. Daca mai doresti si alte amanunte poti vedea postarile mele incepand cu pagina 51 a acestui topic. Acolo vei gasi si poze din Pefkari.

Sper sa-ti fie de folos!

Multumesc foarte mult pt informatii si timpul acordat. Ne vor ajuta in alegerea pe care o vom face. Din poze si descrierile sit hotel pare a fi destul de bun pt pretul platit. Multumim inca o data. Un an bun cu un CO cum va doriti.

#3126
claudiabozdoc

claudiabozdoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.02.2009

 blue_wings, on Jan 21 2009, 16:28, said:

Eu am gasit oferte mai bune decat la Hotel Kamelia sau Vila Eric
Spre exemplu Apart. Posidonia, Studios Maria, Studios Doretta, Vila Dimitra sau chiar Hotel Ostria, sau Hotel Mouragio. Daca intereseaza pe cineva, ii pot trimite o lista cu preturi.


Buna,

Pe mine m-ar interesa sa aflu ce preturi sunt la Hotel Ostria.. dar si la celelalte. Eu am fost anul trecut pentru prima data in Thassos si am stat la hotelul Esperides, la vreo 3 km de 'capitala' insulei. Am prins o oferta buna la incep lunii sept '08: 3 stele, see view, 40 euro pt 2 pers/noapte cu mic dejun inclus.. la cursul de anul trecut venea cam 140-150 ron/noapte.. Ar fi chiar super dk ai stii de oferte mai bune.. :)

Merci mult!

 anomiss, on Feb 15 2009, 18:38, said:

Pt. cei care au fost la Hotel Esperides, am doua intrebari:
1.cum e plaja in dreptul hotelului?
2.inafara de hotel, exista ceva prin apropiere sau trebuie sa ma urc in masina pentru orice cumparatura?
Am fost anul trecut la Hotel Esperides.. Si daca vrei liniste cat cuprinde, intimitate, sa stii ca acolo chiar le gasesti.. Acum depinde ce cauti. Pana in oras, se fac cu masina cam 5-10 minute maxim, dar e o placere.. Hotelul este curat, camere mari, aerisite, hol cu sifonier, minifrigider, feon, tv, AC, balcon mare.. necesarul e asigurat. Eu am fost anul trecut de pe 4 septembrie si am prins o vreme formidabila.. Am mers prin Aqua travel, dar am ales turism individual, ne-a costat motorina cam 6 mil dus-intors (vizitat Thesalonik si turul insulei Thassode vreo 3 ori). Cazarea pt 2 pers cu mic dejun inclus, 7 nopti, ne-a costat 310 euro (44 euro/zi).. Sg problema au fost albinele.. N-am avut bafta sa fiu piscata :D.. Primele 2 zile cand luam micul dejun pe terasa hotelului m-au disperat, dar inveti sa le faci fata.. Dk ai pe cineva care fumeaza.. le afuma de la innebuneste :))! Ce sa-ti mai zic.. personalul e OK, mancarea buna, gen impinge tava la noi ;).. daca vrei cateva poze, da-mi un id de mess si iti trimit.

Insula e foarte frumoasa, merita sa mergi.. ca drum, faci maxim 12-13 h. Nu ai sa regreti.. Isi merita toti banii

Attached Files



#3127
galaczigabi

galaczigabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.04.2006
Buna ziua.
Vreau si eu o referinta despre hotel http://www.nikoletal...gr/enindex.html
Pe forum nu am gasit nimc.
Multumesc!

#3128
Gentzy

Gentzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.02.2009
Hello,

Nu stie nimeni nimic de vila Stella din Potos?:( Orice informatie este binevenita.

#3129
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Are cineva mai multe poze de la Vila Dimitra interior si / sau exterior ? Am auzit numai lucruri bune si as dori sa ma conving pe deplin de alegerea pe care urmeaza s-o fac.

Multumesc anicipat.  :)

Edited by Catalin S., 23 February 2009 - 20:06.


#3130
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 Catalin S., on Feb 23 2009, 19:52, said:

Are cineva mai multe poze de la Vila Dimitra interior si / sau exterior ? Am auzit numai lucruri bune si as dori sa ma conving pe deplin de alegerea pe care urmeaza s-o fac.

Multumesc anicipat.  :)

Cataline, daca ai auzit atatea lucruri bune despre vila Dimitra, de ce mai insisti atata?
Am observat ca marea majoritate a postarilor se refera la ce, cum, unde , in ce fel, de ce,pentru ce, etc se afla diverse vile, hoteluri, hosteluri, etc.
Desi mie mi se pare ca cel mai important lucru pentru un turist,bineinteles dupa ce se asigura in prealabil ca nu sta in vreo cocina , ar fi sa intrebe despre frumusetile insulei, despre plaje, mancaruri/bauturi specifice , despre peisaje, localitati, manastiri, obiective tuiristice/istorice, croaziere, cultura locala, aproape nimeni nu este interesat de aceste aspecte...Oare de ce?
Nu va mai faceti atatea probleme legate de cazare, caci in camera oricum nu veti intra decat sa dormiti si sa faceti un dus, sau ma rog... dat fiind ca sunteti in vacanta, intelegeti voi, alea, alea...
Mergeti linistiti in Thassos, cu inima deschisa ,lasati rautatile, fitele si ifosele de-o parte, fiti gata sa mai lasati un pic si de la voi, nu cautati perfectiunea, fiti mai intelegatori, mai calmi si mai rabdatori si sigur veti descoperi ce frumoasa este aceasta insula si Grecia, in general.
Nu uitati ca timpul este o notiune relativa in insulele Grecesti!

Edited by grecul68, 23 February 2009 - 22:48.


#3131
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Grecule, merci pentru raspuns, insa eu merg cu copilul acolo si n-am chef sa-l vad ca doarme intr-o cocina. Azi de pilda dau avansul domnului Tsetoglu Kostas, asa ca nah, sunt pe ultima suta de metri in ceea ce priveste plecarea noastra si poate mi-ar fi prins bine ceva poze in plus decat ce se afla pe site-ul vilei.

De mancare, baruri, terase, plaje chiar ca nu-mi fac griji. N-avem pretentii.

Cat despre fite, ifose si rautati, nu stiu la ce te referi. Daca ai generalizat, e ok... Asa mai facem noi romanii, ca si mie mi se intampla sa dau cu parul iar mai apoi sa-mi para rau.

No ofence !  ;)

Edited by Catalin S., 24 February 2009 - 07:23.


#3132
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 Catalin S., on Feb 24 2009, 07:22, said:

Grecule, merci pentru raspuns, insa eu merg cu copilul acolo si n-am chef sa-l vad ca doarme intr-o cocina. Azi de pilda dau avansul domnului Tsetoglu Kostas, asa ca nah, sunt pe ultima suta de metri in ceea ce priveste plecarea noastra si poate mi-ar fi prins bine ceva poze in plus decat ce se afla pe site-ul vilei.

De mancare, baruri, terase, plaje chiar ca nu-mi fac griji. N-avem pretentii.

Cat despre fite, ifose si rautati, nu stiu la ce te referi. Daca ai generalizat, e ok... Asa mai facem noi romanii, ca si mie mi se intampla sa dau cu parul iar mai apoi sa-mi para rau.

No ofence !  ;)

Bineinteles ca am generalizat, daca citesti forumul ai sa vezi la ce ma refer...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate