Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Zgomot la virare Renault

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
NT19RVL

NT19RVL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.09.2010
Cand virez stanga (cat de putin as vira) se aude un zgomot pe stanga fata. E ca si cum ar vibra si vibratia asta se simte in toata masina. E aproape insuportabil zgomotul. Daca stau pe loc si trag stanga sau ma deplasez incet, nu se aude nimic. Mentionez ca pivotul pe stanga e nou, iar planetarele sunt perfecte. Orice parere e binevenita. Multumesc anticipat!

Edited by NT19RVL, 17 February 2011 - 22:44.


#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cred ca e timpul sa schimbi rulmentul rotii. ;)

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,503
  • Înscris: 13.10.2010
Daca nu vrei sa dai intre 20-50 ron pentru o constatre, faci urmatoarele lucruri:
-trebuie sa gasesti pe cineva care sa te ajute, ca singur nu prea ai cum sa iti dai seama
-suspenzi roata cu pricina cat iti permite cricul, dupa aceea, pentru siguranta, pui un chituc, si lasi doar putin cricul incat greutatea sa fie distribuita cricului si chitucului!
-si acum vine partea "distractiva": unul din voi sta in asa fel incat sa poata vedea cat mai bine toate bucsile si pivotii si celalalt misca de roata stanga dreapta(ca si cand ar vira) si sus jos(in forma unui plus"+"), aceste miscari se vor face brusc si in scurt
-toate aceste verificari se vor face cu rotile indreptate spre inainte
In asa fel ai sa vezi in ce piese ai "jocuri" si cu putin noroc ai sa iti dai seama si ce piesa face zgomot!

#4
NT19RVL

NT19RVL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.09.2010
Masina a fost in service. Mecanicul a spus ca dpdv mecanic masina e perfecta (inclusiv directia). Nu am joc deloc. Merg 10 km daca e drumul drept si fara inclinatie fara sa pun mana pe volan. O sa incerc ceea ce mi`ai spus. Multumesc.

#5
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
misca puntea fata de caroserie
verifica daca sint strinse prezoanele si expune pb la un service de marca poate se intimpla ca la unele vaguri sa iti puna niste saibe intre punte si caroserie.

#6
NT19RVL

NT19RVL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.09.2010

 Marius3k, on 17th February 2011, 22:47, said:

Cred ca e timpul sa schimbi rulmentul rotii. ;)
Daca ar fi rulmentul, nu ar trebui sa se auda si cand rulez pe drum drept? Fara sa virez?

#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,503
  • Înscris: 13.10.2010

 Evergreen, on 19th February 2011, 08:55, said:

misca puntea fata de caroserie
verifica daca sint strinse prezoanele si expune pb la un service de marca poate se intimpla ca la unele vaguri sa iti puna niste saibe intre punte si caroserie.

Acest lucru nu l-am inteles! Poti sa imi explici?



 NT19RVL, on 19th February 2011, 09:00, said:

Daca ar fi rulmentul, nu ar trebui sa se auda si cand rulez pe drum drept? Fara sa virez?

Daca ar fi sa ai probleme cu rulmentii acestia huruie doar la viteze mai mari(ex: +40km/h) si nu tin cont de pozitia rotii!


LE: Ai servodirectie?

Edited by ccf_cristi, 19 February 2011 - 13:00.


#8
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Rulmentul se verifica suspendand masina si invartind roata cu mana. Daca este liniste, se aude huruind rulmentul.

In rest, toate jocurile se pot verifica suspendand masina si tragand cu nadejde de roata si de bratele articulatiei. Daca au joc cat de mic, il simti la mana.

Recomand ca verificarile sa se faca pe elevator. Nu de alta dar s-au vazut cazuri cand papagalul a ridicat masina pe cric prost fixat pe suportul de ridicare, a tras tare de roata si a cazut masina pe el. De pe elevator nu are cum sa cada, mai ales daca e un nene calificat care o ridica.

#9
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Ia vezi, seamana cu problema de aici ?

http://forum.softped...howtopic=369489

#10
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004

 ccf_cristi, on 19th February 2011, 12:59, said:

Acest lucru nu l-am inteles! Poti sa imi explici?
uite aici cum sta treaba: http://vwforum.vwfor...mbari-directie/

#11
NT19RVL

NT19RVL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.09.2010

 ccf_cristi, on 19th February 2011, 12:59, said:

LE: Ai servodirectie?
Da, am servodirectie. Intr`adevar se aude la +40 km/h huruitul dar numai cand virez stanga si uneori chiar si cand merg drept. Daca trag stanga dreapta se aude doar cand trag stanga iar cand iau dreapta dispare huruitul complet si incepe din nou cand trag stanga

#12
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Vezi nitel aici. A mea este acum in service pentru identificarea problemei. Azi i-au dat jos si o planetara insa pare a fi in regula. Altfel, pivoti, fuzete, bucse, bielete, rulmenti, toate par in regula. Ca bonus, ieri, la prima tura a celor din service, fenomenul s-a manifestat intens, la a doua tura, dupa ce am plecat din service si azi dimineata n-a mai vrut sa faca. Daca voi avea vreo concluzie dupa ziua de azi, voi posta pe jurnalul meu. Poate sufera si a ta de aceeasi boala.

#13
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Intre timp am primit confirmarea ca e o planetara de vina.

#14
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Poate n-ar fi rau sa specificati si modelele de Renault despre care vorbiti, incepand cu initiatorul.

#15
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
copii stati putin si nu il; mai induceti in eroare cu rulmenti si alte bucse etc.asa face si amea un Megane ,la fel face si o laguna problema este la caseta de directie,respectiv pompa de injectie.una din ele face asa.scartie parac este fier pe fier,sau parca freaca roata de pasaj.de acolo este buba.Apropo cauta un mecanic bun pe asa ceva caseta/pompa.Bafta!

#16
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 cameliavig, on 20th March 2011, 13:15, said:

copii stati putin si nu il; mai induceti in eroare cu rulmenti si alte bucse etc.asa face si amea un Megane ,la fel face si o laguna problema este la caseta de directie,respectiv pompa de injectie.una din ele face asa.scartie parac este fier pe fier,sau parca freaca roata de pasaj.de acolo este buba.Apropo cauta un mecanic bun pe asa ceva caseta/pompa.Bafta!

WTF??
Ce are pompa de injectie cu, virgula, caseta de directie??? :huh:

#17
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
E beata!

#18
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
pompa de servo.  dar ma asteptam din moment ce aveti dacii 1310 ele nu au decat maxim pompa de injectie si atat!!! PUNCT!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate