Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

HTA si altitudinea - o problema misterioasa

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
enverhoxha

enverhoxha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.02.2008
Ajutor, nu mai inteleg nimic!
Intr-un loc citesc ca hipertensivii nu trebuie sa mearga in vacanta la altitudini mai mari de 500 m.
In alta parte aflu ca altitudinile intre 700 si 1000 m ar fi benefice.
Despre Busteni (880 m) gasesc ca e o statiune cu climat tonic, favorabil bolnavilor cu HTA faza I...
In alt loc mi se spune ca sederea pe litoral (2-30 m...) e nerecomandabila afectiunilor cardiace, in particular HTA. Din cauza variatiilor de presiune si a umiditatii.
Ba chiar un doctorand ar fi descoperit ca la Constanta (spre deosebire de restul zonelor costiere de pe planeta) riscul de accident vascular e crescut, din cauze neidentificate.
Am hipertensiune esentiala faza I si nici nu mai stiu de ce sa ma feresc.
Poate am chef sa ma mut la munte, sau la mare. Care o fi adevarul? Unde dau coltul mai repede?

Edited by enverhoxha, 16 February 2011 - 23:46.


#2
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Variatii de presiune pe litoral? Serios? Variatii de la anotimp la anotimp poate. Daca erau variatii mari de presiune, ne bubuia capul de durere la toti atia de pe litoral. Sunt anumite depresiuni montane care au variatii de presiune cu mult mai mari decat pe litoral.
Si care umiditate crescuta? Poate ala a vrut sa scrie in carte despre aerosoli, ca umiditatea pe litoral a fost azi de 30%, adica foarte scazuta.  :rolleyes:
Nu te mai lua dupa astia care fac traduceri din carti straine, ca multi nici nu stiu engleza foarte bine.
Si daca treci prin Constanta, cauta-l pe unu Yuri maseurul, si in doua sedintze iti trateaza problema ta cu tensiunea sangelui. Vezi ca-l gasesti pe net.
Eu ti-as recomanda 2 saptamani la o salina.
Temperatura foarte ridicata si statul in soare intre orele 11-16 e periculos pentru cardiaci, pe litoral, cati creste tensiunea.
Atat timp cat te duci la plaja de la 8-11 si dupa ora 17 din nou...e totul ok. Bei lichide multe ca sa te hidratezi si n-ai nici pe draq.

Edited by Un_Nimeni_Celebru, 17 February 2011 - 00:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate