Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Posibila alergie la metalul pe care este fixata coroana?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
lisbeth

lisbeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2011
Am o coroana pe premolar, impreuna cu o extensie pt inlocuirea molarului lipsa de langa. Lucrarea este din acrilat, si are niste "picioruse" dintr-un metal galbui care intra pe canalele premolarului din dotare (premolar din care a mai ramas doar radacina). De ceva vreme sangera gingia in zona, mai ales in partea cu extensia, si emana si un miros neplacut. Am fost la dr, si am inteles ca acest lucru se datoreaza calitatii slabe a acrilatului, precum si retractiei gingiei combinata cu patrunderea resturilor alimentare sub extensie.
Urmeaza sa inlocuiesc aceasta lucrare, pe care, intre timp, dupa vizita la medic, am reusit sa o desprind singura, ocazie cu care am constatat intr-adevar ca  sub extensie se aflau ceva depozite probabil alimentare, ca gingia de sub extensie este inflamata, dar inca un lucru care imi da de gandit: "piciorusele" din metal ale coroanei, cele care intra in radacina premolarului, au si ele acelasi miros neplacut, desi eventualele resturi alimentare presupun ca nu aveau cum sa ajunga si in aceasta radacina.

Intrebarea mea este: acest lucru inseamna ca respectivul metal a provocat si el o reactie de tip alergic, iritativ? Rostul intrebarii este legat de faptul ca urmeaza sa inlocuiesc lucrarea cu una din ceramica, dar oare voi ajunge in aceeasi situatie daca voi opta pt ceramica pe suport de metal? Trebuie neaparat sa aleg zirconiul ca suport?

P.S. Am aflat si eu de pe net, inclusiv de pe acest forum, de cand cu problema, despre ata dentara superfloss, deci, nu dati cu pietre... :blush:
Dar, ati inteles voi, ata dentara nu ajunge oricum la radacina, cum nici resturile alimentare nu au cum, asa ca nu inteleg ce motive avea sa miroasa :huh:

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,273
  • Înscris: 05.06.2002
ca sa apara mirosul nu-i nevoie sa exista spatiu mare in care sa intre mancare. e de ajuns sa se decimenteze un "piciorus" si in spatiul creat intra saliva impregnata cu diferite alimente solubile care fermenteaza. lucrarile care au cate o coroana decimentata dau halena si cand le dai jos iti stramba nasul. mirosul n-are treaba cu alergia.

Edited by Fane, 16 February 2011 - 07:33.


#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Inflamatia e produsa de resturile alimentare de acolo, neavand cum sa faci o igiena corecta. Metalul n-are nicio vina, nu te-ai gandit ca dupa atata timp abia acum a aparut problema?

#4
lisbeth

lisbeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2011
Multumesc pt raspunsuri. Ma declar lamurita. Nu m-as fi gandit ca alimentele se pot inflitra pana acolo, in radacina dintelui. Ma gandesc ce ar trebui sa fac oare ca sa nu mai ajung intr-o astfel de situatie, pt ca, intr-adevar, cand am inlaturat lucrarea respectiva, a mirosit de a trasnit. Imi explic acum ca probabil se decimentase un "piciorus", iar eu, zgaltaindu-l, am reusit sa-l decimentez si pe al doilea.
Pacat ca inca nu exista o solutie pt igienizarea periodica a lucrarilor cimentate definitiv, in partea cu stalpii, ceva de genul decimentare+recimentare. Cel putin asa am inteles, de pe net: eventualele metode de cimentare nu sunt lipsite de riscuri cu privire la integritatea pretioasei lucrari. Iar cand e sa se decimenteze, vad ca nu se decimenteaza complet, dintr-o data, ci asa, partial, atat cat sa faca loc emanatiilor :confuzzled: , dar nu suficient de mult cat sa o poti scoate fara riscul de a se sparge.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate