Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Aplicare pasta termoconductoare.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Vreau sa imi montez singur cooler-ul pe procesor (AMD 939) ... si ma gandeam sa folosesc o pasta Arctic Silver 5 ...

Eu nu am mai facut asta niciodata  :confuzzled: , asa ca am apucat sa ma documentez ... pe site-ul lui Arctic Silver la indicatii se recomanda aplicarea unei mici cantitati de pasta pe centrul procesorului si apoi inainte de montarea cooler-ului acesta trebuie rotit cateva grade in ambele directii pt. a se elimina eventualele goluri sau aer.

Ok ... merg mai departe ... intr-o revista gasesc un test de 3 paste termoconductoare, iar metoda lor era astfel: se aplica o cantitate de pasta, care apoi se intinde pe toata suprafata procesorului "intr-un strat subtire de grosime constanta" cu o lamela de carton flexibil.

Care din cele doua metode este cea corecta, cooler-ul este cel box asa ca va trebui sa indepartez pasta deja aplicata pe acesta, as vrea sa imi dati si niste indicatii cum sa fac asta. :D

Multumesc! Sper ca am postat unde trebuie ...  :)

#2
srv_pub

srv_pub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 01.08.2005
nu ai postat unde trebuia :)

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Off topic: @srv_pub dai prea multe raspunsuri inutile, poti sa faci economie de ''spatiu si timp'' si postezi doar daca ai informatii utile...... B)
On topic:
Stergerea pastei initiale de pe radiator se poate face la inceput cu o bucata de material textil moale, de exemplu finet si apoi ceea ce ramine se curata cu un pic de acetona.
La aplicarea noului strat de pasta trebuie sa te asiguri ca pasta va acoperi uniform pastila procesorului. De aceea este recomandat sa-l intinzi in strat uniform si subtire cu o lamela ''moale''. Uneori daca stratul aplicat initial este foarte foarte subtire, se poate  suplimentar aplica o  picatura pe centrul procesorului si apoi prin apasarea  combinata cu rotirea coolerului se uniformizeaza stratul depus.

Edited by mister_rf, 28 August 2005 - 19:44.


#4
srv_pub

srv_pub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 01.08.2005
[quote name='mister_rf' date='Aug 28 2005, 19:44']
Off topic: @srv_pub dai prea multe raspunsuri inutile, poti sa faci economie de ''spatiu si timp'' si postezi doar daca ai informatii utile...... B)
asa si??da-mi exemplu...suntem la electronica nu la hardware
-este normal sa nu corectezi o greseala??-daca te referi la faptul ca fac observatie la cei care gresesc
-daca cineva imi face o observatie este normal sa raspund

p.s.si ceea ce am scris mai sus poate fi considerat offtopic....da-mi totusi exemple

#5
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Merge treaba si cu uniformizarea stratului dar eu cand montez, pun doar in centru mai mult ca apoi prin rotiri succesive sa se uniformizeze. Faci cum vrei..cam tot aia e. Ideal ar fi sa scimbi si coolerul BOX.

#6
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Artic Silver poate fi indepartata complet numai folosind putina vata inmuiata in diluant de vopsea sau benzina (interzis folosirea tinerului sau a acetonei .Sunt prea puternice).Eu am folosit benzina de cateva ori si a mers foate bine.

#7
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,370
  • Înscris: 23.05.2003
Ideal ar fi sa urmezi instructiunile de pe site-ul lor  :D , dar poti incerca si sa intinzi un strat foooarte subtire pe IHS cu o carte de credit, carte de identitate, ceva.
Oricum inainte de aplicare sterge foarte bine IHS-ul si talpa cooler-ului cu o cirpa, care nu lasa scame, inmuiata in alcool izopropilic.

#8
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Multam de raspunsuri ! Am sa sterg pasta cooler-ului cu o carpa, apoi curat zona cu putina benzina (am pe undeva) si intind un strat cat pot de subtire pe procesor, dar nu chiar pana la margine (sa nu existe riscul de a curge) si in final mai adaug putina pasta pe mijloc si rotesc cooler-ul sa dispara eventualele goluri de aer. Un fel de ambele variante.  :D

Ce ziceti ? e bine ?  

Am sa caut si alcool izopropilic sa vad daca gasesc pe undeva...

#9
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004
Nu folosi benzina sau acetona sau alti diluanti. Alcool izopropilic gasesti.

#10
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
coolerele alea vin cu pasta sau cauciuc de ala termoconductor? ca nu mai stiu...

#11
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Aaa ... sa fiu sincer, nu m-am uitat  :) ... acuma ma gandesc daca se merita toata chestia asta ... pe viitor vreau sa ii schimb cooler-ul sau tot procesorul.  :scratchchin:

#12
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
se muta la hardware in gradina d-lui Crash @ Co

Edited by DrFan, 30 August 2005 - 00:37.


#13
tavix

tavix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.08.2005
:deadtongue:
pune cata pasta vrei ca nu conteaza daca-l umpli de pasta numai sa o pui unde trebuie pe pastila procesorului.
ai mai multa grija sa nu stea stramb in soclu sau sa nu-i ciobesti pastila cand fixezi radiatorul.

#14
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
tavix nu stii ce vorbesti, pasta nu se pune la greu, nu o sa mai calce radiatorul pe procesor cum trebuie, doi are 939 nu are ce sa sparga te rog sa nu mai postezi daca nu te pricepi.

Mad One: gasesti aici modul corect de aplicare, nu-i o operatiune prea complicata deci poti s-o faci singur fara riscuri.

http://www.arcticsil...ctions_big2.htm

#15
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Pui o picatura doar pe core. Apoi prin apasare pasta se intinde.

#16
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Ok! Am inteles, daca cei de la Arctic Silver recomanda asa; atunci aceea e modalitatea corecta de aplicare.  :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate