Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Doresc sa le intentez proces celor de la EOS-KSI

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Buna seara.
AM un proces castigat cu eos-ksi, sentinta definitiva si irevocabila. Am mai fost dat o data in judecata, dar le-o respins cererea din cauza ca am deja o sentinta definitiva.

Astazi cand ajung acasa in Bistrita(stau singur in apartament) vad pe usa o pancarta galbena pe care scria mare ca apartamentul a fost sigilat si ca ma vor executa silit :))
Mai mult mi jena de vecini nu de alceva.

Din pacate, cand am vazut pancarta am rupto, fara sa ii fac o poza inainte sau sa salvez numarul de telefon.
De ce ar trebui sa ma leg ca sa-i dau in judecata. Pot cere 5000 euro daune morale ? Incerc sa cer cat mai mult. Am bani pentru proces nu-i problema. Vreau doar sa ii invat minte.

Banuiesc ca or vazut vecinii pancarta, deoarece eu am ajuns acu vreo 20 de minute, si cred ca era lipita mai de dimineata.
Ma gandesc sa iau 2 vecini de martori si sa le intentez process. Din cate am vazut suna fest pe telefonul fix, dar din cauza ca nu-i nimeni acasa pentru ca eu is in Cluj, nu are cine sa raspunda.


Is dispus sa aloc 2-3k euro pentru proces. Oare cat ar dura ?
Oare merita sa iau un avocat ?

Numarul era ceva de genu 0758 xx5 396.
cred ca unul din x-uri era un 8.

Edited by add2005, 12 February 2011 - 00:47.


#2
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Se poate cataloga santaj ?
Ca la urma urmei ii un santaj ?
Am reusit sa aflu numarul, dar nu raspunde nimeni la telefon.
I-am lasat mesaj in casuta vocala, sa ma sune urgent.

Vreau sa-l poftesc maine la usa si sa chem politia sa faca constatare. Mai chem si 2-3 vecini ca si martori.

As putea sa-l ard si pe agent, pentru ca mi-o lipit chestia aia pe usa ?
Ma gandesc sa dau in judecata eos-ksi pentru santaj.



Va rog idei, pentru ca vreau sa demarez procedurile. Iar daca mai ii cineva in situatia mea aici in bistrita cu un caz similar, il las sa se asocieze cu mine in proces, si voi plati eu cheltuielile.

Multumesc.

#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Adica cum? Cand ai ajuns acasa era sigilata usa?  :w00t:

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Poate hartia era lipita inca din timpul procesului, de unde stii ca azi?

Oricum, nu vad santajul.

Edited by don_dannielo, 12 February 2011 - 01:12.


#5
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Hartia era lipita de azi :)) era si data pe ea. vin saptamanal in bistrita.
Procesul o fost acu vreo 4 ani.

Poi ma santajeaza, ca daca nu le dau bani nu ma lasa in pace. Nu le datorez nimic.
Am documentele de la proces.

Nu era sigilata usa. asa scria pe hartoaga aia.

Donez banii la un centru de plasament. eu vreau doar sa recuperez cheltuiala de judecata.

Imi trebuie doar sa fac rost de dovada ca mi-o lipit ala chestia aia pe usa. Am reusit sa recuperez parti din ea si le-am lipit pe o coala A4 de hartie.
Oare politia ma poate ajuta cu o constatare ?  vreau sa ii chem maine cand vine respectivul.
Ii posibil sa le dea amenda pentru ca mi-or alterat usa si sa iau ca si dovada amenda pentru process ?

Imi trebuie doar scanteia de la care sa incep. Ii ard de-i rup, sper sa-l pot da si pe agent in judecata sa-i invat minte.
Daca nu ajung 3 mii euro, nu-i problema, bag mai multi. Nu ma las pana nu obtin ce vreau.

Asa ca va rog sa ma ajutati cu sfaturi. Mai is oameni care is terorizati de nenorocitii astia. Unii se sinucid. Vreau sa fac publice toate datele procesului ulterior sa castige si altii procesele.

Edited by add2005, 12 February 2011 - 01:22.


#6
bugy_18

bugy_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 07.03.2008

 add2005, on 12th February 2011, 02:14, said:

Hartia era lipita de azi :)) era si data pe ea. vin saptamanal in bistrita.
Procesul o fost acu vreo 4 ani.

Poi ma santajeaza, ca daca nu le dau bani nu ma lasa in pace. Nu le datorez nimic.
Am documentele de la proces.

Nu era sigilata usa. asa scria pe hartoaga aia.

Donez banii la un centru de plasament. eu vreau doar sa recuperez cheltuiala de judecata.

Imi trebuie doar sa fac rost de dovada ca mi-o lipit ala chestia aia pe usa. Am reusit sa recuperez parti din ea si le-am lipit pe o coala A4 de hartie.
Oare politia ma poate ajuta cu o constatare ?  vreau sa ii chem maine cand vine respectivul.
Ii posibil sa le dea amenda pentru ca mi-or alterat usa si sa iau ca si dovada amenda pentru process ?

Imi trebuie doar scanteia de la care sa incep. Ii ard de-i rup, sper sa-l pot da si pe agent in judecata sa-i invat minte.
Daca nu ajung 3 mii euro, nu-i problema, bag mai multi. Nu ma las pana nu obtin ce vreau.

Asa ca va rog sa ma ajutati cu sfaturi. Mai is oameni care is terorizati de nenorocitii astia. Unii se sinucid. Vreau sa fac publice toate datele procesului ulterior sa castige si altii procesele.

Eos KSi este o firma de recuperari debite. Tu ai avut debit la o alta societate care a vandut/ cesionat ( sau a mandat sa recupereze) creanta catre ei. Apoi, Eos KSI are sediul in Bucuresti. Cu ei te-ai judecat ?

Se poate execrita si o actiune penala dar si una civila, ori ambele. Tre sa te  calmezi mai intai si sa faci un istoric clar al problemei. De unde vine primul litigiu si toata istoria pana unde s-a ajuns!

#7
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Deci m-am judecat cu eos-ksi bucuresti. Ei or cumparat o restanta de la orange, pentru ca nu am reusit sa ajung la un acord cu orange-ul.

Am fost chemat la proces in martie 2007, cu o suma mult mai mare. Cred ca era de vreo 4 ori+cheltuielile. Proces pe care l-am castigat in iunie 2007 din caua ca nu or putut dovedi ca restanta ii eligibila(era foarte gaurit contractul. Eu ii puteam ataca din orice directie. Nu prea aveau sanse sa castige procesul din cauza unor clauze care teoretic trebuia sa-i avantajezeze pe ei).
Am primit decizie definitiva si irevocabila. Ei puteau face recurs. Nu or facut-o.
In martie 2008, aflu ca, creanta a fost vanduta in iulie 2007(dupa ce am primit sentinta) la EOS KSI germania.
M-or actionat si respectivii in judecata, dar cazul fiind deja judecat le-o respins cererea.
Nu m-or mai actionat in judecata, dar or continuat cu amenintarile prin telefon.

Daca ma uit pe factura detaliata de la romtelecom, vad foarte multe apeluri suspecte in fiecare luna. Am raspuns de vreo cateva ori in trecut si le-am zis ca am deja o sentinta, iar ei o zis ca nu-i intereseaza. Am povestit o data cu o tipa de la eos-ksi la telefon si mi-o zis ca n-are ce face, daca ei ii apare in lista trebuie sa ma sune.

Ma gandesc sa iau ca si dovezi si facturile detaliate de la romtelecom pe ultimele luni.

Deci scopul ii sa ma stearga definitiv din baza lor de date in decurs de maxim 30 de zile, cu posibilitatea de a cere daune duble daca ma mai santajeaza.
+Daune morale+cheltuieli de judecata.

Edited by add2005, 12 February 2011 - 02:32.


#8
matyz0485

matyz0485

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2010
Buna seara/ziua!!!
Va rog, ajutati-ma cu urmatoarea problema cu firma de recuperari EOS KSI, pentru o datorie neachitata la Romtelecom

Problema sta cam asa:
In data de 14-11-2007 am semnat un contract cu firma Romtelecom pentru internet. Serviciul de telefonie am fost obligat sa-l accept ca un compromis, cele doua furnizanduse doar impreuna. Inca de la inceput am avut probleme cu functionarea internetului deoarece nu eveam semnal si se deconecta foarte des.
Dupa multe reclamatii si telefoane, firma a acceptat in data de 14-04-2008 sa rezilieze contractul la internet (prin notificare scrisa cei de la romtelecom si-au recunoscut vinovatia si au inchis contractul) dar nu si cel la telefonie. Cu aceiasi data eu nu am mai platit nici o factura la telefonie, din cele care au continuat sa curga.
Intr-un final, in data de 14 -07-2008, am primit o ultima factura in care aveam de plata un sold precedent de 91RON dar si AJUSTARI de 368RON.
Prin AJUSTARI inteleg acum ca se refereau la contravaloarea echipamenteleor primite (Telefon si Modem), care nu mi-au fost cerute niciodata si pe care mi le-au adus ei acasa la instalare.
Suma de plata a ajuns acum la 521Ron iar firma eos ksi m-a dat in judecata si am primul termen in data de 15 martie.
Intrebarea pe care doresc sa v-o adresez este:
Ce trebuie sa fac pentru ai face pe cei de la eos ksi sa inteleaga ce echipamentele pe care le-am primit le pot inapoia pentru ca le-am pastrat in cutiiile originale si ca nu doresc sa le platesc doar pentru ca romtelecomul nu mi le-a cerut?

Va multumesc anticipat!

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
citeste contractul pe care l-ai semnat cu romtelecom. daca spune acolo ca poti returna echipamentele, atunci ai scapat, le explici celor de la eos situatia si dai inapoi telefonul si modemul.
daca nu scrie asa ceva, atunci va trebui sa le platesti. indiferent cum le-ai pastrat.

#10
chimardan

chimardan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.01.2008
Seara buna !
Instanta a dispus respingerea cererii pe exceptie de autoritate de lucru judecat deci instanta a respins corect , dar in prima faza daca detii o hot def si irevocabila , vezi pentru ce datorezi studiaza bine unde ai sa dai bani ( banca , ifn , firme srl sau s.a. vodafone , orange etc ) si vezi ca in contracte ei si-au rezervat dreptul de a cesiona creantele deci numai de aici au putut sa intervina EOS - KSI niste c.a.c.a.t.i. cat despre sigilarea usii dai in judecata deoarece  numai un executor judecatoresc poate face constatarea de sigiliu si doar in baza unei hotarari judecatoresti si numai de fata cu debitorul ! personal dute la un avocat ! sau contacteaza-i si vezi care e treaba : suma de plata de unde provine etc ! iar daca ai o hotarare cea de care ai vb mai sus dute cu ea la un avocat si povestestei treaba !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate