Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Experiment cu lumânari parfumate

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Nexgen

Nexgen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.05.2010
Astăzi în timp ce nu învățam pentru examen, mi-a trecut prin cap următorul experiment: sa calculez în cât timp consumă o lumânare parfumată tot oxigenul din cameră. Zis și făcut, suportul lumânării este sub formă de pahar, așa că îi puteam afla volumul foarte ușor masurând cantitatea de apă care intră în acel suport luând în calcul și volumul ocupat de lumânare. Rezultatul a fost 377 ml.
Următorul pas a fost să cronometrez în cât timp se stinge flacăra lumânării dacă suportul a fost acoperit cu cartea de matematica; am făcut 3 măsurători iar media lor a fost de 12,88 s => în timp de 1s se consumă 29,27 ml de oxigen. Camera mea având 41,25 m^3 => timpul necesar pentru a se consuma tot oxigenul este de 1h si 50 min  

Concluzie: Lumânăriile, fie ele și parfumate, aduc moartea!!!


Precizări:
- După fiecare măsurare a timpului de stingere a lumânarii, mă asiguram ca suportul sa fie umplut cu aer, adică vânturam cu el prin cameră.
- Am atașat o poza a dispozitivului stiintific.
- În ciuda asteptăriilor mele, cartea de matematica nu a luat foc.

L.E.: Am gresit la transformari, se pare ca rezultatul ar fi 18 ore  :D , un rezultat mai linistitor

Attached Files


Edited by Nexgen, 09 February 2011 - 22:20.


#2
MagicMan

MagicMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 14.12.2008

 Nexgen, on 9th February 2011, 22:08, said:

Astăzi în timp ce nu învățam pentru examen, mi-a trecut prin cap următorul experiment: sa calculez în cât timp consumă o lumânare parfumată tot oxigenul din cameră. Zis și făcut, suportul lumânării este sub formă de pahar, așa că îi puteam afla volumul foarte ușor masurând cantitatea de apă care intră în acel suport luând în calcul și volumul ocupat de lumânare. Rezultatul a fost 377 ml.
Următorul pas a fost să cronometrez în cât timp se stinge flacăra lumânării dacă suportul a fost acoperit cu cartea de matematica; am făcut 3 măsurători iar media lor a fost de 12,88 s => în timp de 1s se consumă 29,27 ml de oxigen. Camera mea având 41,25 m^3 => timpul necesar pentru a se consuma tot oxigenul este de 1h si 50 min  :deadtongue:  

Concluzie: Lumânăriile, fie ele și parfumate, aduc moartea!!!


Precizări:
- După fiecare măsurare a timpului de stingere a lumânarii, mă asiguram ca suportul sa fie umplut cu aer, adică vânturam cu el prin cameră.
- Am atașat o poza a dispozitivului stiintific.
- În ciuda asteptăriilor mele, cartea de matematica nu a luat foc.
Bravo!
Interesant experiment.
Nu am folosit si, cu experimentul tau, nu o sa folosesc asa ceva. Exista Oust. Un puf si La Revedere!

#3
d0m1n1c

d0m1n1c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 18.12.2010
Trebuia sa iei in calcul ca dioxidul de carbon e mai greu ca si aerul, se aduna la baza paharului si flacara se stinge inainte sa consume tot oxigenul.

#4
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Interesant experimentul, de acum înainte o să am grijă cu lumânările (parfumate sau neparfumate).

#5
d0m1n1c

d0m1n1c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 18.12.2010

 Nexgen, on 9th February 2011, 22:08, said:

Concluzie: Lumânăriile, fie ele și parfumate, aduc moartea!!!

Nu mori ma in camera aia nici daca dormi cu 10 lumanari parfumate - pastila, aprinse in camera pentru ca:

1. Camera nu e sigilata, circula aerul.
2. Nici daca stai cu capul pe podea nu se acumuleaza destul dioxid si monoxid de carbon nici cat sa ametesti un pic un pic...
3. Experimentul tau e egal cu 0, nu e deloc riguros.

Mai bine pui mana sa inveti din cartea aia decat sa acoperi pahare cu ea.

Restu` care ati pus botu` si "o sa aveti grija" sau "nu o sa folositi" aveti si voi o logica imbatabila.

#6
G_Bullash

G_Bullash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.02.2011
Sa ma ierte Dumnezo da' 41.25 m^3 = 41 250 000 ml . Asadar ar fi nevoie de ~1.4 milioane secunde (vreo 400 ore) ca sa arda tot oxigenul dupa calculele alea .

Edited by G_Bullash, 10 February 2011 - 08:22.


#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,176
  • Înscris: 28.06.2005
Nu cumva se gată lumânarea înainte de consumarea oxigenului?

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

 MagicMan, on 9th February 2011, 22:17, said:

Nu am folosit si, cu experimentul tau, nu o sa folosesc asa ceva.

Oameni buni. Ala e un experiment, pur teoretic, bazat, ca orice experiment teoretic, pe un caz ideal (camera perfect sigilata, consum perfect linear...etc). In orice caz real, aerul circula prin camera, chiar daca stai cu usa inchisa, pentru ca nu exista izolare perfecta. Deci..rezerva de oxigen din camera se reface mult mai repede, decat ar putea-o consuma lumanarea. Si in plus, o lumanare din aia pastila, tine aprox 4 ..hai 5 ore....nicidecum 18 :)


L.E. \


Quote

Sa ma ierte Dumnezo da' 41.25 m^3 = 41 250 000 ml . Asadar ar fi nevoie de ~1.4 milioane secunde (vreo 400 ore) ca sa arda tot oxigenul dupa calculele alea

Apai sa te ierte....da' asa e :D. Ai dreptate, am verificat si eu acum....

Edited by richelieu, 10 February 2011 - 13:41.


#9
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Interesant experimentul mental.
Voi incerca si eu.

#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 G_Bullash, on 10th February 2011, 08:21, said:

Sa ma ierte Dumnezo da' 41.25 m^3 = 41 250 000 ml . Asadar ar fi nevoie de ~1.4 milioane secunde (vreo 400 ore) ca sa arda tot oxigenul dupa calculele alea .

calculul e corect avand in vedere ca aerul in camera se împrospătează mult mai repede poti tine lumanarea aprinsa non stop.

Cu iertatu e mai greu. Chinezii au o vorba interesanta "nici o fapta buna nu scapă nepedepsita "

Edited by blimpyway, 11 February 2011 - 11:25.


#11
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
In practica e foarte clar.
Am aprins 12 lumanarele in beci la un interval de 5 minute.
Au ars toate si nu s-a stins niciuna.Eu postez deci nu sufar acut de oxigen sau monoxid.
Astfel ca ramane demonstrat teoretic... :thumbup:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate