Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

40% dintre adolescentii romani semianalfabeti!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#91
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008
Atata vreme cat "modelele" reusitei in viata pentru tanara generatie se lefaie la toate posturile de televiziune in prime-time descendand din masini de sute de mii de Euro ca sa regurgiteze sonoritati elevate tip "Haoleu, salam de vara / Te-as manca cu tot cu sfoara" este absolut normal sa avem atat de multi semianalfabeti.

Aviz amatorilor! Aceasta este generatia care ne va asigura pensia! Pregatiti-va de un uragan peste 20 ani. Unul de categoria 5.

#92
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Patefon, on 5th February 2011, 22:38, said:

"Haoleu, salam de vara / Te-as manca cu tot cu sfoara"
Mie mi se pare distractiv...

#93
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004

 tomaso, on 5th February 2011, 11:50, said:

Nu este adevărat că după 89 s-a deteriorat învățământul.
Analfabetismul și lipsa științei de carte erau cel puțin la fel de mare, dacă nu cumva chiar mai mare.
Doar în statisticile oficiale se spunea că analfabetismul fusese eradicat.

Eu am avut mai puțin de a face cu instruirea militarilor în termen, dar ceea ce mi-a fost dat să văd, nu am cuvinte să descriu.
Ajungeau oameni în armată cu liceul terminat, care erau incapabili să scrie după dictare.

Copiii de la oraș mai erau cum erau, dar unii dintre cei veniți de la țară, erau semianalfabeți.  
Se aflau la un nivel de clasa a două, în etapa scrisului pe buchisite.
Absolviseră 8 clase și nu puteau scri sau citi fluent.

Pentru cine nu a prins acele timpuri, trebuie să știe că în ultimii ani ai lui 80 se dăduseră directive ca toată lumea să treacă clasa și să termine o formă de învățământ.  Cum o fi, dar să treacă.
Astfel, profesorii dădeau note de trecere oricui.  
Foarte rar se întâmpla să rămână cineva repetent, iar asta se datora mai mult disciplinei decât învățatului.

Diferența de calitate ar putea fi - eventual - în ceea ce privește învățământul superior.
Acolo chiar era concurență.  Cu toate acestea, tot o porcărie era.

Știți de ce avem această turmă de judecătoare în vârstă de 40 - 50 de ani, care acum ne fac justiția de rahat ?
Sunt foștii studenți la drept intrați prin anii 80-90.  Se ajunsese a se învăța cartea pe dinafară. Corectarea se făcea ”la virgulă” și uite așa, intrau la facultate doar cei capabili să memoreze.  Femeile sunt mai bune decât bărbații la memorat și intrau mai repede.  Cam la fel erau și la medicină sau ASE.

Nu știu ce părere aveți voi, dar mie mi-a părut chestia asta cu memoratul cea mai mare imbecilitate.
În loc să se cultive inteligența, capacitatea de a face conexiuni logice, de a gândi, de a inova, se cultiva memoratul, de parcă toată lumea ar fi dat la actorie.

După revoluție, câțiva profersori universitari, foști colegi, îmi povesteau că ei încercau să facă ore deschise, să atragă în discuții studenții, dar erau contestați.  Spunea unul că fusese reclamat la decan cum că în loc să facă carte, el ținea studenții de povești.  
”A face carte” însemna ca el sa dicteze cursul, iar studenții să îl scrie, apoi să îl reproducă la examen.

Un altul, mare diplomat de carieră pe vremuri, ajuns la pensie, preda la Universitatea București și la Academia Militară.   Încerca să țină cursul sub forma unei discuții libere ( era un romanist cu vreo câteva cărți publicate ), dar era contestat pe același motiv.  Nu dicta, iar studenții nu concepeau că trebuie să participe activ la discuții.
Îmi spunea că majoritatea erau analfabeți din punct de vedere logic și cultural. Puteau citi și scrie foarte bine, dar erau incapabili să vorbească liber și să raționeze.

Cam acesta a fost învățământul românesc.
Bine că s-a dus dracu !



În generală cred că aș fi urât profesorii care mă puneau să gândesc, în liceu e posibil să-mi fi plăcut, dar la facultate sigur mi-au plăcut; sunt sigur că pe unii îi plictiseau. Dar e aiurea să fi la facultate și să nu-ți place să-ți pui deloc mintea la contribuție. Problema e că unii cer prea mult de la elevi de gimnazială și de liceu; unii pur și simplu nu pot să conceapă anumite lucruri la o anumită vârstă; pe mine m-au frecat la ridichie cu unele lucruri pe care le-am înțeles deabea după 22-23 de ani.

#94
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,881
  • Înscris: 27.06.2006
[quote name='un_el' date='5th February 2011, 10:54' post='9421266']
Din pacate avem confirmarea ca dupa Revolutie nu s-a mai facut carte in scolile romanesti. Potrivit unui studiu al Comisiei Europene, 40% dintre adolescentii de 15 ani sunt semianalfabeti. Doar ai bulgarilor stau mai rau

Din pacate statistcile mint cu buna stiiinta si in functie de cine le comanda...

Nu o sa credem acum ca, in urma unei statistici, peste n % din populatia sua nu stie ca soarele nu se invarte in jurul pamantului.

#95
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 magan, on 5th February 2011, 21:47, said:

Omule, placerea exista, dar cum gusturile evolueaza, trebuie sa evolueze si invatamantul. Pe elevi nu-i mai pasioneaza viata la sat (cam despre asta sunt toate romanele)
ce vorbesti tu, puisor?!

#96
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Avînd în vedere că semianalfabetism înseamnă a nu ști să scrii și să citești corect, concluzia Comisiei Europene (care nu e vreun ONG din România, care vorbește după ureche), mi se pare întemeiată.

Numai aici pe forum dacă te uiți și faci o socoteală, o să vezi că mai mult de 40%, și nu doar la populația de sub 15 ani, ori cei de la sate, ci chiar dintre cei cu calculator și Internet, deci peste un anumit nivel, nu știe să scrie corect românește. Nu mă refer la diacritice (deși e de discutat și aici, cum poți zice că ești programator, deci să lucrezi cu linii de cod etc, deci cu lucruri mult mai complicate, și pe urmă să zici că ți-e greu să-ți înstalezi layout-ul în românește și să comuți pe el cu un simplu Alt+Shift), sau la typo-uri, ci la greșeli flagrante de gramatică, lipsa cratimei, sau cratime puse aiurea, terminații greșite, virgule și spații puse aiurea sau lipsă cu totul, etc. Aici e un forum, nu mess sau chat, deci se presupune că se schimbă idei și informații, nu interjecții, și nu ești obligat să scrii la fel de repede cum vorbești (deși un programator, cum se laudă mulți, ar trebui s-o poată face și pe asta, și corect pe deasupra).

Anyway, dacă vreți să vedeți dezastrul învățămîntului românesc în adevăratele sale proporții, eu recomand Comisiei Europene să facă un alt test: de înțelegere a unui material scris. Adică, să se ia un cetățean, să-l pui să citească la prima vedere vreo 20 de rînduri de text, și pe urmă să redea cu vorbele lui cît mai mult din ceea ce a citit. Ar vedea că poate 80-90% dintre ei ar avea mari probleme.

Edited by stormwatch, 06 February 2011 - 09:09.


#97
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 stormwatch, on 6th February 2011, 08:49, said:

Anyway, dacă vreți să vedeți dezastrul învățămîntului românesc în adevăratele sale proporții, eu recomand Comisiei Europene să facă un alt test: de înțelegere a unui material scris. Adică, să se ia un cetățean, să-l pui să citească la prima vedere vreo 20 de rînduri de text, și pe urmă să redea cu vorbele lui cît mai mult din ceea ce a citit. Ar vedea că poate 80-90% dintre ei ar avea mari probleme.

de aia nu poti tu bea cafeaua la ora asta!

"Adică, să se ia un cetățean, să-l pui să citească la prima vedere vreo 20 de rînduri de text, și pe urmă să redea cu vorbele lui cît mai mult din ceea ce a citit. "

[b]ne straduim sa intelegem.

Edited by buleala, 06 February 2011 - 08:56.


#98
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

 mister_rf, on 5th February 2011, 16:26, said:

OFF TOPIC
Am rugamintea ca sa eviti orice fel de jignire
Iar eu am rugamintea sa-ti vezi de moderarea ta...chiar vrei sa demonstrezi ca ai ceva personal cu mine ? Ca suspendul acela fara motiv a fost premeditat? Daca ai ceva cu mine,coboara din cerurile SP si hai sa-mi spui fata in fata ceea ce ai de spus...Sunt dispus sa ascult cu rabdare  :console:

P.S. te rog sa-mi iei la verificat ultimele 100 de postari sa zicem...daca vei mai gasi o repetare a acelei greseli,solicit sa mi se baneze contul...dar nu vei gasi asa ceva...apropo, voi puteti  sa modificati mesajele userilor ?

Edited by dragospas, 06 February 2011 - 09:06.


#99
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 buleala, on 6th February 2011, 08:54, said:

ne straduim sa intelegem.
Spor la muncă !

#100
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 stormwatch, on 6th February 2011, 09:05, said:

Spor la muncă !
multumesc... aburii cafelei ma vor trezi.
ca veni vb de "analfebetism"; cumva ai auzit de ostrovski ?

#101
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,349
  • Înscris: 24.11.2006
[quote name='gabicen' date='6th February 2011, 01:24' post='9424696']
[quote name='un_el' date='5th February 2011, 10:54' post='9421266']
Din pacate avem confirmarea ca dupa Revolutie nu s-a mai facut carte in scolile romanesti. Potrivit unui studiu al Comisiei Europene, 40% dintre adolescentii de 15 ani sunt semianalfabeti. Doar ai bulgarilor stau mai rau

Din pacate statistcile mint cu buna stiiinta si in functie de cine le comanda...

Nu o sa credem acum ca, in urma unei statistici, peste n % din populatia sua nu stie ca soarele nu se invarte in jurul pamantului.


Eu am afirmat chiar din primul post urmatorul lucru: acest reportaj mi se pare usor TENDENTIOS, desi termenul usor e unul bland. Intr-adevar nici adolescentii din UE nu mi se par mai breji, dimpotriva. Afirmatia pe care o fac nu este deloc gratuita deoarece am avut de-a face cu tineri, adolescenti daca vrei din spatiul UE care habar nu aveau de geografie, chimie, isorie samd.
O parere a unui bun amic care a trait in SUA timp de 30 de ani: "Un singur lucru am avut bun in tara asta, invatamantul, dar si pe asta au reusit sa-l distruga.". Tin sa-ti spun faptul ca respectivul amic are in jur de 45 ani si a studiat in SUA.
Ca o paralela intre invatamantul din strainatate si cel din Romania: in Romania elevii de liceu din clasa a XII-a studiaza la matematica lucrurile pe care cei din strainatate le studiaza in anul doi de facultate. Numai vorbesc de cultura generala pe care un elev din Romania o are, daca a invatat cat de cat in liceu. La noi abia la facultate tanarul isi alege ceea ce vrea sa aprofundeze, daca imi permiti termenul. Mie unuia mi se pare destul de corect. Poate unii ma vor considera de moda veche dar eu asa vad lucrurile.

#102
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

 un_el, on 6th February 2011, 09:18, said:

Ca o paralela intre invatamantul din strainatate si cel din Romania: in Romania elevii de liceu din clasa a XII-a studiaza la matematica lucrurile pe care cei din strainatate le studiaza in anul doi de facultate.
si la ce le foloseste in viata ? Eu consider ca este o prostie sa stresezi copiii cu lucruri inutile...asa ca nu este un lucru de lauda ce spui tu acolo...

Edited by dragospas, 06 February 2011 - 09:23.


#103
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,349
  • Înscris: 24.11.2006

 dragospas, on 6th February 2011, 09:23, said:

si la ce le foloseste in viata ? Eu consider ca este o prostie sa stresezi copiii cu lucruri inutile...asa ca nu este un lucru de lauda ce spui tu acolo...

Inutil? Eu zic ca este foarte util sa cunosti unde se afla Australia pe harta. In acelasi timp este util sa cunosti ca NaCl nu este ortavitoare folosind-o zi de zi in bucatarie. Util este sa stii ca prima unire a fost facuta sub conducerea lui Mihai Viteazul. Exemplele ar putea continua. Repet: poate sunt eu de "moda veche".

#104
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 un_el, on 6th February 2011, 09:31, said:

Util este sa stii ca prima unire a fost facuta sub conducerea lui Mihai Viteazul.

vedem cat de "util" este aceast invatamant.

Edited by buleala, 06 February 2011 - 09:35.


#105
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,349
  • Înscris: 24.11.2006

 buleala, on 6th February 2011, 09:34, said:

vedem cat de "util" este aceast invatamant.

Hai sa-ti fac pe plac: "Unire", multumit acum?  :notangel:

#106
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

 un_el, on 6th February 2011, 09:31, said:

Inutil? Eu zic ca este foarte util sa cunosti unde se afla Australia pe harta.
Eu ma refeream la matematica...sunt inginer,asa ca stiu ce vorbesc. Asadar la ce foloseste sa chinuim copiii de liceu sa invete logaritmi,exponentiale integrale multiple in cadrul ciclului liceal,cand ei nu au niciun interes in a urma o cariera tehnica sau de specialitate ?

Edited by dragospas, 06 February 2011 - 09:41.


#107
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 un_el, on 6th February 2011, 09:38, said:

Hai sa-ti fac pe plac: "Unire", multumit acum?  :notangel:

nu la asta m-am referit, ci la faptul ca noua ne convine sa-i spunem unire.

#108
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,349
  • Înscris: 24.11.2006

 buleala, on 6th February 2011, 09:42, said:

nu la asta m-am referit, ci la faptul ca noua ne convine sa-i spunem unire.

Am inteles, dar asta e o alta discutie si am fi off-topic.

Quote

Eu ma refeream la matematica...sunt inginer,asa ca stiu ce vorbesc. Asadar la ce foloseste sa chinuim copiii de liceu sa invete logaritmi,exponentiale integrale multiple in cadrul ciclului liceal,cand ei nu au niciun interes in a urma o cariera tehnica sau de specialitate ?

Eu am dat un exemplu aleatoriu, ceea ce am vrut sa sustin e nivelul de pregatire pe care un elev roman il are (avea) in comparatie cu unul din spatiul UE. Pe de alta parte si in Romania i se da elevului posibilitatea de a alege. In momentul in care intra in invatamantul liceal poate sa-si aleaga un profil, de exemplu matematica-fizica, matematica-chimie, matematica-informatica sau din aria opusa, biologie-chimie, romana-franceza, romana-engleza etc. Se presupune faptul ca respectivul tanar va urma mai tarziu o facultate de profil. Daca si-a ales gresit profilul se poate transfera la un altul care i se potriveste.
Ideea e urmatoarea: indiferent daca adolescentul respectiv urmeaza un profil "real", sau mai bine spus stiinte exacte, va sti unde se afla pe harta China. Altfel spus are un minim bagaj minim de cunostinte. Liceul nu face alt lucru decat a-l pregati pe respectivul tanar pentru urmatoarea forma de invatamant, invatamantul superior.
Fara o fundatie solida nu se poate construi o casa, esti de acord cu mine?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate