Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

40% dintre adolescentii romani semianalfabeti!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#55
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
cu cat ai acces la mai multa informatie servita tendentios de media, cu atat devii un o marioneta usor de exploatat.
revin, prefer analfabetii cu capul tare in locul licentiatilor pierduti iremediabil.
devenim pe zi ce trece slugile unui sistem de tip sclavagist, in care avocatii cei mai ferventi sunt chiar sclavii sistemului.
si acest topic, prin multele postari, nu face decat sa aduca dovezi in sprijinul afirmatiilor mele.

vorbim de scoala, succes, analfabetism (pe care cei mai multi il confunda cu prostia) insa nu stim ptr ce discutam acest subiect; vorbim de dragul barfei si din placerea egoista de a ne baga in seama.
motivele reale ptr care acest sistem de invatamant a ajuns unde este, nimeni nu le pomeneste si cred ca habar n-are ce se petrece- in mod real- in domeniul educatiei tinerilor; iarasi nu se face nici un fel de asociere intre tentinta societatii romanesti de a o urma pe cea occidentala.

#56
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View Postraman, on 5th February 2011, 14:26, said:

1) Mie-mi spui?? Spunele celor care pretind ca sunt studenti.

2) Astăzi, regiunea Moldova este alcătuită în România din următoarele jude?e:
Ia?i Vaslui Gala?i Boto?ani Neam? Bacău Vrancea Suceava

http://ro.wikipedia.org/wiki/Moldova
Si tu esti student?? La ce facultate??

Care sunt judetele Munteniei?? Cu sau fara Baragan?? :(
1.Din moment ce Munchen nu e capitala europeana,atunci el a spus doar 5 capitale europene.Din felul cum ai scris tu reiesea ca Munchen e capitala europeana.
2.Linkul dat de tine face parte din categoriile:

Quote

Regiuni istorice ale României | Istoria României
Mai studiaza:
http://ro.wikipedia....r...e_României

Quote

Conform Constituţiei, teritoriul Romaniei este organizat, sub aspect administrativ, în comune, oraşe şi judeţe.[213] În condiţiile legii, unele oraşe sunt declarate municipii.[214] Din punct de vedere istoric, exista 3 provincii tradiţionale: Valahia (formată din regiunile Oltenia, Muntenia şi Dobrogea), Moldova şi Transilvania (formată din regiunile Banat şi Transilvania).[215]

Nu sunt student,sunt in clasa a XI-a.

Iar acum ontopic:
Unii dintre voi ati inteles gresit titlul.40% dintre adolescenti sunt semianalfabeti nu analfabeti.
Exista o diferenta semnificativa:
SEMIANALFABÉT, -Ă, semianalfabeți, -te, adj., s. m. și f. (Persoană) care abia știe să scrie și să citească
ANALFABÉT, -Ă, analfabeți, -te, s. m. și f., adj. (Persoană) care nu știe să scrie și să citească; neștiutor de carte.

Aether a descris foarte bine cum sta treaba in invatamantul romanesc.Si eu m-am lovit de asemenea probleme si sunt inca elev.

#57
sext

sext

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 28.12.2009

View PostAether, on 5th February 2011, 12:40, said:

copii
Cred ca tre' sa-ti revizuiesti putin "i"-urile.

Apropo de "i"-uri

Attached File  Untitled_1.jpg   38.85K   34 downloads

Impusca 3 romaniiiiii :death:
Impusca-i cu prastia ...

Inteleg ca romana e o limba grea, da' totusi n-o fi ea chiar teoria extinsa a relativitatii.
E chiar asa de greu de priceput care-i treaba cu "scri", "vi", "impusca 3 romanii" s.a.m.d. ?
E unul din motivele pt care nu mai citesc prin forumuri decat f rar; "i"-urile generatiei "27-30 under", nutrite cu nfs, counter, youtube si trilulilu, ti se infig ca niste cuie-n ochi.

Edited by sext, 05 February 2011 - 15:26.


#58
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006
Intrebarea e DE CE ce intampla asta. Si-aici problema e mai complexa. Ce inseamna 'semianalfabeti' ? Termenul poate fi utilizat in cazul celor total dezinteresati de orice fel de studii, sau numai in cazul celor ce au cei ce au dificultati mai mari sau mai mici in ceea ce priveste citirea/scrierea ? Ori e cazul sa fie utilizat cu referire numai la citirea/scrierea in limba literara ? Exista adolescenti ce scriu/citesc mult mai bine in jargon sau intr-o limba straina decat o fac in limba romana literara. In orice caz, problema generala are o cauza simpla : lipsa de utilitate. Daca o persoana considera ca nu va castiga ceva in urma efortului de a studia, respectiv de a scrie/citi corect in limba literara ... ei bine, acea persoana NU va face eforturi in sensul dat.

#59
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
sext - Nu "copii" erau problema, felul în care am expus ideea era de vina, copii era OK în contextul initial, numai ca nu înca nu m-am familiarizat cu forumul, sunt învatat sa scriu din pix, sa pot schimba instantaneu o problema, nu sa stau atent daca s-a apasat o tasta, sa vad cum apare pe foaie (forum în cazul asta).
Am 2 copii.
Cum vad copiii lumea.
Înteleg formele, a fost o mica greseala cauzata de rapiditatea cu care am editat o idee.

Edited by Aether, 05 February 2011 - 15:30.


#60
duster2010

duster2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,912
  • Înscris: 29.01.2011
In usa 65% sunt semi. no problem. la munca.

#61
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006

View Postmister_rf, on 5th February 2011, 12:32, said:

De ce nu... un mic  ''OFF TOPIC'', asa, la plesneala? Poate, poate, te mai abuzeaza cineva? :rolleyes:
De fapt, postul meu a atins intrebarea pusa de tine anterior si mi-am expus,in acelasi timp, interesul meu pentru o cauza...e drept ca subtilitatea trebuie adresata celor care au fler... :console:

View Postdoctorwho, on 5th February 2011, 12:37, said:

Din pacate, avem confirmarea ca tara se duce de rapa. :D
dragos, nu ai obosit cu abuzu' tau imaginar?
te rog sa nu te bagi si sa nu-mi inchizi gura...eu nu fac parte dintre aceia care pleaca imediat capul la orice flatulatie...de altfel, o caracteristica genetica a acestui popor...

#62
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006

View Postduster2010, on 5th February 2011, 15:30, said:

In usa 65% sunt semi. no problem. la munca.

:roflmaofast:

Corect. Problema apare atunci cand cei X % semi au pretentia ca-s mai 'valorosi' decat cei Y % care-s destul de 'fraieri' sa nu fie semi. Ceea ce-n SUA nu prea se intampla.

In orice caz, Romania mai are o problema : migratia 'creierelor'. Problema pe care SUA nu o are. Economia americana poate functiona foarte bine si cu 95 % semi, atat timp cat restul de 5 % sunt cei mai buni din lume. Economia romaneasca va functiona din ce in ce mai prost deoarece practic cei ce ar trebui sa-i coordoneze pe semi nu numai ca nu-s foarte buni, dar exista tendinta de a proveni si ei tot din randurile categoriei semi.

Edited by SDan222, 05 February 2011 - 15:51.


#63
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View PostAether, on 5th February 2011, 15:29, said:

sunt învatat sa scriu din pix, sa pot schimba instantaneu o problema, nu sa stau atent daca s-a apasat o tasta, sa vad cum apare pe foaie (forum în cazul asta).

trecerea de la pix la tastatura este usoara.
mai greu este de la stilou la tastatura.

#64
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011

View PostSDan222, on 5th February 2011, 15:45, said:

:roflmaofast:

Corect. Problema apare atunci cand cei X % semi au pretentia ca-s mai 'valorosi' decat cei Y % care-s destul de 'fraieri' sa nu fie semi. Ceea ce-n SUA nu prea se intampla.
Problema apare când persoanele astea au pile si ajung în învatamânt, problema apare când persoane fara Bacalaureat ajung sa conduca o întreaga institutie, problema asta apare când Monica Columbeanu primeste numai 10 pe linie, aici apar probleme.
Problema este când persoanele astea ajung sa fie puse pe un post care necesita cunostinte, care necesita calitate de lider, dar persoana respectiva nu stie sa faca nici pe dracu, pica toate pe spatele directorului adjunct.
America se bazeaza pe sistemul de învatamânt privat (sau este mai bine promovata), sistemul de stat este criticat foarte des din cauza ca au reusit sa faca o regula din "sa nu pice pe nimenea".
Eu am avut curiozitatea sa verific putin diferentele astea de sistem, sa verific daca aia învatata mai mult (sau macar au materie mai multa, ca partea de învatat apartine elevului).
Am cautat renumitele teste: ACT, SAT, usoare, adica usoare pentru unul din tara noastra, acolo sunt catalogate ca fiind foarte grele.
Am încheiat într-o nota pozitiva, nu doar tara asta merge la dracu.

#65
UniculFilip

UniculFilip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.09.2009

View Postun_el, on 5th February 2011, 12:41, said:

Din pacate acesti adolescenti vor ajunge mai tarziu sa voteze si sa hotarasca viitorul acestei tari. numai liceul.
Fii serios, omul simplu, de rand nu are nici un cuvant de spus in chestia asta. Poate fi folosit cel mult ca masa de manevra.

#66
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006
Exact. ASTA e motivul pentru care eforturile de perfectionare ale unor adolescenti romani tind spre zero. Ei VAD foarte bine ca POT ajunge 'cineva' fara a depune un astfel de efort. Ca doar si altii au ajuns, nu ?

Problema e cam cat se va mai putea continua cu un astfel de sistem. Teoretic, nimic nu poate stopa fenomenul. Practic insa, exista o chestie numita 'economie' ce nu functioneaza in orice conditii. Daca deciziile in economie sunt luate de un numar din ce in ce mai mare de cetateni obisnuiti sa depuna un efort minim ... ghici ce se va intampla. Ce se intampla, de fapt ...

#67
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postun_el, on 5th February 2011, 10:54, said:

I se atrage atentia initiatorului topicului ca e analfabet, priviti "minune" de raspuns:
pai omul are dreptate. e agramat, nu analfabet. ;)
cred ca nu cunosti tu sensurile cuvintelor folosite.

#68
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postdragospas, on 5th February 2011, 12:28, said:

nu am primit nici-o confirmare

View Postdragospas, on 5th February 2011, 15:40, said:

e drept ca subtilitatea trebuie adresata celor care au fler... :console:
OFF TOPIC
Am rugamintea ca sa eviti orice fel de jignire, mai bine te documentezi cum se scrie corect, OK?

Edited by mister_rf, 05 February 2011 - 16:26.


#69
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postun_el, on 5th February 2011, 11:20, said:

40% e putin, ai dreptate. Daca ar fi sa-i iei la scuturat pe astia mai tinerei, generatia i3 sau i5, te asigur ca nici 70% n-ar trece un test de cultura generala. Intreaba-i de "mess", google, sau facebook si sunt experti! :lol: Pentru exemplificare uitati-va cum cer sfaturi pustii din ziua de astazi pe un forum public, forumul softpedia:
40 % cu siguranta este o exagerare. ca a fi analfabet inseamna a nu STI SA CITESTI, a nu cunoaste alfabetul.
gramatica e ALTA POVESTE si aici cred ca se tinde undeva la 70%, nu 40. ;)

#70
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Posttomaso, on 5th February 2011, 11:50, said:

Nu este adevărat că după 89 s-a deteriorat învățământul.
Analfabetismul și lipsa științei de carte erau cel puțin la fel de mare, dacă nu cumva chiar mai mare.
Doar în statisticile oficiale se spunea că analfabetismul fusese eradicat.


După revoluție, câțiva profersori universitari, foști colegi, îmi povesteau că ei încercau să facă ore deschise, să atragă în discuții studenții, dar erau contestați.  Spunea unul că fusese reclamat la decan cum că în loc să facă carte, el ținea studenții de povești.  
”A face carte” însemna ca el sa dicteze cursul, iar studenții să îl scrie, apoi să îl reproducă la examen.

...
Îmi spunea că majoritatea erau analfabeți din punct de vedere logic și cultural. Puteau citi și scrie foarte bine, dar erau incapabili să vorbească liber și să raționeze.

Cam acesta a fost învățământul românesc.
Bine că s-a dus dracu !

Foarte la obiect. Vezi Tomaso ca poti scrie si posturi mai mult decat decente cand nu au implicatie politica! :thumbup:

#71
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,006
  • Înscris: 09.05.2008

View Postadimogos79, on 5th February 2011, 11:33, said:

Din pacate stiu persoane care nu cunosc chestii elementare cum ar fi formula chimica a apei sau a dioxidului de carbon chiar daca ei sunt in clasa a 12-cea si nu au ramas corigenti macar in nici un an scolar pana in aceasta clasa. Dupa mintea mea un elev care a ajuns in clasa 12 ar trebui sa stie chestii elementare de genul formulei chimice a apei sau a dioxidului de carbon. Nu vreau sa ma gandesc la chestii mai complicate care pentru ei ar fi SF.
Si semnele de punctuatie se invata tot in generala.
Asta, asa, ca sa nu ne mai dam cocosi.

ON: procentul nu e departe de adevar, da' nici nu e mai mare ca acu', sa zicem, 25 de ani. Am avut colegi care au terminat opt clase fara sa stie sa citeasca o propozitie formata din mai mult de doua cuvinte, fara sa silabiseasca si apoi sa pronunte cuvantu' intreg.

Edited by futurist, 05 February 2011 - 16:53.


#72
magan

magan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 05.02.2011
Chiar nu ma mira sa aud asa ceva, ba din contra este un rezultat foarte bun pentru situatia actuala a invatamantului romanesc, o forma de invatamant care se bazeaza pe eradicarea logicii.

Invatamantul Romanesc, nu stimuleaza gandirea elevilor, facand tot posibilul sa ii indobitoceasca. Asta e adevarul, trsit dar asa este.

Sa nu va mirati daca un elev care se gandeste prin ce metode poate lua un 5, va face ceva in viata lui, iar altul care a invatat papagaliceste pentru un 9 va ajunge un rahat in ploaie. Totul se datoreaza invatamantului exceptional.

Am terminat liceul acum 6 ani, dar varul meu este elev in cls 12 si lucrurile stau tot la fel.
Vara trecuta am facut o intalnire cu fostii colegi. Am ramas pur si simplu uimit cand am vazut situatia in care se aflau "inteligentii" cu note de 9 si 10, majoritatea lucrand pe un salariu de gunoi. Asta s-a intamplat deoarece nu au invatat sa-si foloseasca creierul pentru a gandi.

Acum sa va demonstrez si de ce invatamantul romanesc esueaza:

- Limba si literatura romana: Elevii nu citesc nimic deaorece citesc degeaba. Daca la examen isi folosesc capul pentru a face o caracterizare sau o demonstratie, nu primesc nimic, ei trebuie sa invete ca pe poezie niste comentarii, asta conteaza. Sa reproduca precum niste papagali

-Biologia, Chimia, Fizica: sunt materii practice nu teoretice. Aceste materii nu se pot invata doar cu cartea, ele trebuie puse in practic pentru a deveni logice. Dar asta nu se poate

- Matematica: Nu mai este deloc logica. Tot ce trebuie sa faci este sa memorezi o caruta de formule si sa memorezi fiecare tip de problema.

- Limbile straine: Nu se pune deloc accent pe ele, deloc. Engleza este foarte importanta in zilele de astazi, dar

- Sport: Mai bine chiulesti si iti iei ceva de la fastfood decat sa faci putina miscare

- Istoria: In loc sa te puna in postura de spectator, tu esti nevoit sa inveti la feicare lectie 50 de ani, feicare detaliu si o structura fara logica

Vorbesc doar de materiile cele mai importante.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate