Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

40% dintre adolescentii romani semianalfabeti!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#19
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
e de mirare? vorbiti cu un copil pe "mess" sau cititi cum scriu in comentariile alea de pe haicinci sau feisbuci. te apuca groaza.
mai nou am observat la copii pe care ii cunosc, pe care ii duce capul, cum se exprima pe net ca animalele.

Edited by doctorwho, 05 February 2011 - 11:39.


#20
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

 bogdy2008, on 5th February 2011, 11:35, said:

Asta e. Jumatate din clasa mea a recunoscut ca nu citeste mai mult de o carte/an. Mai bine se uita la filme, zic ei...
Las' ca-i bine.Toata clasa mea a recunoscut ca n-a mai citit o carte din clasa a VI-a.De atunci citesc numai rezumatele.

#21
Ballano

Ballano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 30.01.2010

 alexpreda, on 5th February 2011, 11:05, said:

e mult mai usor sa tii sub control un popor prost
de ce crezi ca exista asa multe filme pe youtube cu prostia oamenilor din usa

uita-te cat de multe canale tv exista
acum nimeni nu mai citeste un ziar sau o carte ( e mai simplu sa te uiti la un film )

"ati mintit poporul cu tv-ul"
manipularea prin media

uite cati prosti exista ( :coolspeak: )si isi iau credit cu buletinul si nu gandesc ca se vor chinui mai mult sa plateasca dobanda
dar nah - daca nu e si fudul degeaba

Pacat ca prostia nu doare si astfel, unii ajung sa modereze pe forum, fara a sti sa scrie corect. Asta este valoarea cautata pe acest forum; din pacate... :confuzzled: (Orice propozitie incepe cu litera mare si se incheie cu un semn de punctuatie!) Bafta!

 balonash, on 5th February 2011, 11:06, said:

Abia aștept să râd și să plâng în același timp.  :lol: . Totuși, 40% mi se pare puțin față de situația reală. Sau poate ăștia sunt doar cei cu dificultăți masive de scriere/citire.
Oricum, eu cred că și cei care fac abuz sau abstracție de i-uri în cuvinte, lucru care mă termină, sunt în aceeași categorie, adică analfabeți.

Edit: Citiți cum scrie dragul moderator, alexpreda.  :death:

Si este forumist cu state vechi. :worthy:

#22
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006
Din pacate acesti adolescenti vor ajunge mai tarziu sa voteze si sa hotarasca viitorul acestei tari. Oricum nu ar trebui sa ne mire acest lucru, dupa revolutie s-a urmarit indobitocirea poporului. S-a schimbat legea invatamantului de nu stiu cate ori, manualele scolare de alte mii de ori, metodele de predare de alte miliarde de ori. Au intrat in randul cadrelor didactice persoane care sunt si ele semianalfabete, asa-zisii suplinitori. Pe vremea lui Ceausescu se facea carte, un elev care termina liceul avea o cultura generala mai vasta fata de multi studenti din ziua de astazi. Repet, termina numai liceul.

#23
Ballano

Ballano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 30.01.2010

 iozefini, on 5th February 2011, 11:18, said:

si daca ar fi 30% ar fi mai linistitor?fenomenul are cauze multiple,schimbari peste schimbari in programa scolara,profesori cu salarii mici care nu isi mai fac treaba,manelizarea invatamantului,parinti idioti care isi "ajuta" odraslele prin forta spagii sau prin "bah,tu stii cine sunt io?".

" Tot patitu-i invatat!"-(Proverb)

#24
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010

 Ballano, on 5th February 2011, 11:40, said:

Pacat ca prostia nu doare si astfel, unii ajung sa modereze pe forum, fara a sti sa scrie corect. Asta este valoarea cautata pe acest forum; din pacate... :confuzzled: (Orice propozitie incepe cu litera mare si se incheie cu un semn de punctuatie!) Bafta!

multi dintre noi scriem cu litere mici pt ca suntem programatori si ne-am obisnuit asa.
e adevarat ca e un obicei rau, dar asta nu inseamna ca suntem analfabeti...

#25
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
40% nu e oare exagerat ? Inteleg ca suntem cum suntem, dar nici chiar asa...

#26
adimogos79

adimogos79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 06.10.2007

 un_el, on 5th February 2011, 11:41, said:

Din pacate acesti adolescenti vor ajunge mai tarziu sa voteze si sa hotarasca viitorul acestei tari. Oricum nu ar trebui sa ne mire acest lucru, dupa revolutie s-a urmarit indobitocirea poporului. S-a schimbat legea invatamantului de nu stiu cate ori, manualele scolare de alte mii de ori, metodele de predare de alte miliarde de ori. Au intrat in randul cadrelor didactice persoane care sunt si ele semianalfabete, asa-zisii suplinitori. Pe vremea lui Ceausescu se facea carte, un elev care termina liceul avea o cultura generala mai vasta fata de multi studenti din ziua de astazi. Repet, termina numai liceul.
+ 1 de la mine. Nu pot sa nu fiu de acord cu asta.

#27
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Unde sunt userii de pe topicul cu copilul sinucigas, care se laudau ca sistemul educational romanesc e unul eficient. :tooth:

#28
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Nu este adevărat că după 89 s-a deteriorat învățământul.
Analfabetismul și lipsa științei de carte erau cel puțin la fel de mare, dacă nu cumva chiar mai mare.
Doar în statisticile oficiale se spunea că analfabetismul fusese eradicat.

Eu am avut mai puțin de a face cu instruirea militarilor în termen, dar ceea ce mi-a fost dat să văd, nu am cuvinte să descriu.
Ajungeau oameni în armată cu liceul terminat, care erau incapabili să scrie după dictare.

Copiii de la oraș mai erau cum erau, dar unii dintre cei veniți de la țară, erau semianalfabeți.  
Se aflau la un nivel de clasa a două, în etapa scrisului pe buchisite.
Absolviseră 8 clase și nu puteau scri sau citi fluent.

Pentru cine nu a prins acele timpuri, trebuie să știe că în ultimii ani ai lui 80 se dăduseră directive ca toată lumea să treacă clasa și să termine o formă de învățământ.  Cum o fi, dar să treacă.
Astfel, profesorii dădeau note de trecere oricui.  
Foarte rar se întâmpla să rămână cineva repetent, iar asta se datora mai mult disciplinei decât învățatului.

Diferența de calitate ar putea fi - eventual - în ceea ce privește învățământul superior.
Acolo chiar era concurență.  Cu toate acestea, tot o porcărie era.

Știți de ce avem această turmă de judecătoare în vârstă de 40 - 50 de ani, care acum ne fac justiția de rahat ?
Sunt foștii studenți la drept intrați prin anii 80-90.  Se ajunsese a se învăța cartea pe dinafară. Corectarea se făcea ”la virgulă” și uite așa, intrau la facultate doar cei capabili să memoreze.  Femeile sunt mai bune decât bărbații la memorat și intrau mai repede.  Cam la fel erau și la medicină sau ASE.

Nu știu ce părere aveți voi, dar mie mi-a părut chestia asta cu memoratul cea mai mare imbecilitate.
În loc să se cultive inteligența, capacitatea de a face conexiuni logice, de a gândi, de a inova, se cultiva memoratul, de parcă toată lumea ar fi dat la actorie.

După revoluție, câțiva profersori universitari, foști colegi, îmi povesteau că ei încercau să facă ore deschise, să atragă în discuții studenții, dar erau contestați.  Spunea unul că fusese reclamat la decan cum că în loc să facă carte, el ținea studenții de povești.  
”A face carte” însemna ca el sa dicteze cursul, iar studenții să îl scrie, apoi să îl reproducă la examen.

Un altul, mare diplomat de carieră pe vremuri, ajuns la pensie, preda la Universitatea București și la Academia Militară.   Încerca să țină cursul sub forma unei discuții libere ( era un romanist cu vreo câteva cărți publicate ), dar era contestat pe același motiv.  Nu dicta, iar studenții nu concepeau că trebuie să participe activ la discuții.
Îmi spunea că majoritatea erau analfabeți din punct de vedere logic și cultural. Puteau citi și scrie foarte bine, dar erau incapabili să vorbească liber și să raționeze.

Cam acesta a fost învățământul românesc.
Bine că s-a dus dracu !

Edited by tomaso, 05 February 2011 - 12:08.


#29
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
o mare vina o au profesorii si parintii acestor napastuiti

#30
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Din pacate acesti adolescenti vor ajunge mai tarziu sa voteze si sa hotarasca viitorul acestei tari. Oricum nu ar trebui sa ne mire acest lucru, dupa revolutie s-a urmarit indobitocirea poporului. S-a schimbat legea invatamantului de nu stiu cate ori, manualele scolare de alte mii de ori, metodele de predare de alte miliarde de ori. Au intrat in randul cadrelor didactice persoane care sunt si ele semianalfabete, asa-zisii suplinitori. Pe vremea lui Ceausescu se facea carte, un elev care termina liceul avea o cultura generala mai vasta fata de multi studenti din ziua de astazi. Repet, termina numai liceul.
da, o parte din vina o are si sistemul de invatamant. totusi cunosc copii cu 9 si 10 la romana, iar daca  vorbesti cu ei pe messenger ramai cu gura cascata. scoala te indruma pana la un anumit punct. daca tu alegi sa faci parte din cei multi si prosti, nu mai e vina scolii.

Edited by doctorwho, 05 February 2011 - 12:09.


#31
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 un_el, on 5th February 2011, 11:41, said:

Din pacate acesti adolescenti vor ajunge mai tarziu sa voteze si sa hotarasca viitorul acestei tari. Oricum nu ar trebui sa ne mire acest lucru, dupa revolutie s-a urmarit indobitocirea poporului. S-a schimbat legea invatamantului de nu stiu cate ori, manualele scolare de alte mii de ori, metodele de predare de alte miliarde de ori. Au intrat in randul cadrelor didactice persoane care sunt si ele semianalfabete, asa-zisii suplinitori. Pe vremea lui Ceausescu se facea carte, un elev care termina liceul avea o cultura generala mai vasta fata de multi studenti din ziua de astazi. Repet, termina numai liceul.

Nu stiu ce cultura generala vasta aveau din moment ce erau indoctrinati cu comunismul si li se refuza dreptul de a obtine anumite informatii.

#32
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

Quote

dnd- do not disturb(nu deranjati)
cmz-ce mai zici
cf -ce faci
u -tu
u2 -voi doi
14aa41- one for all and all for one ( toti pentru unu si unu pentru toti)
brb -be roght back
bz -busy(ocupat)
2moro-maine( tomorrow)
abt2 -despre
dnbl8-do not be late (nu intarzia)
fe-eroare fatale(fatal error)
fyi -for your information
ihu-i hear you( te aud)
h/p-hold please
pls( sau plz)- please ( te rog)
lol – lots of love
msg-mesaj
nmp-not my problem( nu-i problema mea)
nw- no way( nicio cale)
p911( sau p112) -parent alert ( alerta parinte)
rut -are you there( esti acolo)
w/o -without(fara)
wayd- what are you doing?( ce faci?)
yr-yead right ( ai dreptate)
onl- online
10x -thanks(multumesc)
AFK- away from keyboard ( plecat din fata calculatorului)
omg-oh, my god( o , Dumnezeul meu)
w8-wait(asteapta)
ppl-people( oameni)
k-ok
sry-sorry( imi pare rau)
ms-mersi
bn-bine
vb-vorbim

:death:

#33
Ballano

Ballano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 30.01.2010

 Alexutsa, on 5th February 2011, 11:45, said:

multi dintre noi scriem cu litere mici pt ca suntem programatori si ne-am obisnuit asa.
e adevarat ca e un obicei rau, dar asta nu inseamna ca suntem analfabeti...

  Bine mai Alexutsa :thumbup: , esti scuzata! Aveti grija (totusi :confuzzled: ) sa nu fiti virusati! :naughty:

#34
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 Charger, on 5th February 2011, 11:52, said:

Nu stiu ce cultura generala vasta aveau din moment ce erau indoctrinati cu comunismul si li se refuza dreptul de a obtine anumite informatii.

Se pișau pe comunism și pe îndoctrinare, îți spun eu din experiență că am făcut generala și liceul în timpurile alea.

#35
my_dreams_prisoner

my_dreams_prisoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 22.10.2010

 balonash, on 5th February 2011, 11:06, said:

Edit: Citiți cum scrie dragul moderator, alexpreda.  :death:

Asa-i ca-ti arde de-un wk-end la dracu-n praznic? :lol:

 doctorwho, on 5th February 2011, 11:37, said:

e de mirare? vorbiti cu un copil pe "mess" sau cititi cum scriu in comentariile alea de pe haicinci sau feisbuci. te apuca groaza.
mai nou am observat la copii pe care ii cunosc, pe care ii duce capul, cum se exprima pe net ca animalele.
Pai e  :coolspeak: !

Cu siguranta ca cifrele nu sunt deloc exagerate. Este adevarat ca si ceilalti ce se stiu peste media, mai ratacesc cate un predicat, mai zburatacesc cate o virgula rebela, dar ce se intampla cu majoritatea elevilor, este de plans.
Intrebarea legitima este daca se vor gasi metode de a-i intoarce spre lectura si spre o minima  seriozitate in ale studiului.

Le lipseste motivatia?

#36
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

lol – lots of love
gresit :P
uite ce inseamna lol
e si un emoticon pe SP: :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate