Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxe cumparare masina 2024

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!
 La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica
 Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 

casa p+m Magurele

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
300 răspunsuri în acest subiect

#271
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 471
  • Înscris: 03.03.2009

 misu78, on 28th March 2011, 22:24, said:

incepi sa-l tragi de maneca ca nu a legat bine cofragul


Aici m-ai prins. Ce inseamna a fi legat bine cofragul? Sa fie legat sanatos cat sa nu cedeze cand se toarna betonul sau exista o tehnica speciala pentru legarea cofrajelor?

#272
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.581
  • Înscris: 26.01.2007
Asta  ma deranjeaza enorm in tara asta: NESIMTIREA si lipsa bunului simt!  Precis stiau meseriasii lucrul elementar de tesere a caramizilor dar din lene ............. Si, nu e vina proprietarului! Daca proprietarul e medic, pictor, cosmonaut, etc? MESERIASII TREBUIAU SA FACA CUM SCRIE LA CARTE sau, daca nu stiu carte sa lucreze cu bunsimt ! Nu trebuie sa lucreze de frica proprietarului. Sunt umplut de manie si imi pare rau de materiale si timpul frumnos care a fost zilele astea .

Cum poate fi recuperat prejudiciul? Se poate desface zidul? Se recupereaza materialul? Ce soliditate are peretele in configuratia actuala?


Ps. De aceea am hotarat sa fac eu casa din lemn si SINGUR! Sa nu am picior de ,,meserias ,,in curte!

Editat de autom2, 29 martie 2011 - 06:54.


#273
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009

 autom2, on 29th March 2011, 07:51, said:

Cum poate fi recuperat prejudiciul? Se poate desface zidul? Se recupereaza materialul? Ce soliditate are peretele in configuratia
inca se poate desface si reface asa cum trebuie
se curata caramida si inapoi pe zid
la o cladire mai ales pe structura portanta asa ceva este inadmisibil
daca ar fi cadre ai zice ,ok or sa cada sau crape zidurile constant si asta e ,o consider un element de design ca asa vreau eu sa fie crapat , dar la portant  :nonobad:

#274
ilie01

ilie01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 04.02.2011
Sigur ca sunt interesat sa imi dati numere de telefon si adrese de e-mail ca sa ii contactez.Trebuie sa termina casa anul asta ca este inceputa de asta toamna si sa nu o mai prinda iarna neterminata. Vreau sa stiu daca au avut utilaje sau au inchiriat cand a fost nevoie de urcat carmaida, sau de compactat pamantul. Ma intereseaza si preturile pentru inchiriere, daca stie careva.

Cineva intreaba daca intre caramizi s-au pus agrafe. Poate aflu si eu ce sunt astea ca nici la mine nu s-a pus nimic intre caramizile de la parter.

Va multumesc ca mi-ati raspuns si va invit la o bere daca imi gasiti un constructor bun.

Am mai citit aici pe forum de structura portanta sau cadre? Ce sunt?

#275
kattty_2010

kattty_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 471
  • Înscris: 03.03.2009
poti citi aici ce inseamna pe cadre de beton http://forum.softped...t...cadre&st=18

Dar cel mai bine ar fi sa iti deschizi topicul tau si sa studiezi altele in paralel. Ai multe de invatat. Unde nu gasesti intrebi. In topicul meu sau al camenutei gasesti si chestia cu agrafele intre randurile de zidarie


Nu fii puturos ca nu te baga nimeni in seama.

#276
ilie01

ilie01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 04.02.2011

 petre69, on 27th March 2011, 19:46, said:

acum
dar ca sa mearga bine trebuie sa-ti deschizi jurnal si sa-ti cumperi o chstie deaia de facut poze
bafta


nu cred pana nu vad

Sunt mai nou pe forum si nici nu am avut timp sa citesc totul.  O sa imi deschid si jurnal, o sa fac si poze. Dar aveti rabdare cu mine ca sa incep sa va cunosc.
Vreau sa va pun o intrebare legata de preturi. Cam cat credeti ca ar costa un etaj care are 106 mp si un acoperis de 171m, cu materiale si manopera. Va intreb ca sa fiu in tema cand o sa gasesc pe cineva. Imi spunea o cunostinta ca s-au scumpit materialele de consturctii si eu nu am timp sa umblu dupa ele, trebuie sa rog pe cineva sau chiar constructorul sa faca acest lucru.

 kattty_2010, on 29th March 2011, 15:37, said:

poti citi aici ce inseamna pe cadre de beton http://forum.softped...t...cadre&st=18

Dar cel mai bine ar fi sa iti deschizi topicul tau si sa studiezi altele in paralel. Ai multe de invatat. Unde nu gasesti intrebi. In topicul meu sau al camenutei gasesti si chestia cu agrafele intre randurile de zidarie


Nu fii puturos ca nu te baga nimeni in seama.


nu sunt puturos, sunt nou si nu prea ma descurc.

#277
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.915
  • Înscris: 12.03.2009

 ilie01, on 3rd April 2011, 16:57, said:

Imi spunea o cunostinta ca s-au scumpit materialele de consturctii si eu nu am timp sa umblu dupa ele, trebuie sa rog pe cineva sau chiar constructorul sa faca acest lucru.
Rea idee!  :thumbdown:
Incearca sa le cumperi tu, daca nu sti de ce, mai intreaba!

#278
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009

 ilie01, on 3rd April 2011, 16:57, said:

. Dar aveti rabdare cu mine ca sa incep sa va cunosc.
ok
atunci eu ma prezint -Petre - baiat bun
acum bagi poze ?

#279
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.315
  • Înscris: 27.01.2008
Petre, baiat bun, nu-i mai fa curte pentru poze in curtea carmentutzei. :D

#280
carmenuzta84

carmenuzta84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 23.01.2011
Daca vrea Ilie01 ii las mostenire jurnalul.eu si asa nu prea mai am timp de internet:(

#281
ilie01

ilie01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 04.02.2011

 carmenuzta84, on 4th April 2011, 12:50, said:

Daca vrea Ilie01 ii las mostenire jurnalul.eu si asa nu prea mai am timp de internet:(


carmenuzta84, poti sa imi lasi jurnalul. problema este ca nu gasesc constructor si peste cateva luni expira autorizatia de constructie. va rog pe toti sa imi recomandati o echipa serioasa cu care sa termin ce am inceput.

#282
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009

 ilie01, on 4th April 2011, 16:34, said:

echipa serioasa cu care sa termin ce am inceput.
ce ai inceput ?

#283
carmenuzta84

carmenuzta84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 23.01.2011
Salutare!
dupa o absenta de cateva luni,revin si eu cu evolutia casei mele.
Am reusit sa ne mutam la sfarsitul lui iunie,cei drept cam in graba,dar era singura solutie sa putem continua sa facem ceva la casa(era prea mult sa platim si chirie si rata la casa)
Pe scurt,interiorul este la glet la etaj,parterul este pe jumatate terminat.
La exterior am facut termoizolatia,am pus umplutura de pamant..si cam atat.
In acest moment tragem tare sa ne terminam semineul,pe care l-am proiectat cam tarziu ce-i drept.Pana la sfarsitul iernii vrem sa terminam livingul si poate reusim sa facem si mobila din bucatarie(in acest moment am cam improvizat bucataria)
Anul viitor avem ca prioritate 0 construirea gardului,incalzirea pe etaj.(incalzirea este electrica prin pardoseala),si evident,receptia si intabularea casei.
Dar mai bine las pozele sa vorbeasca(desi cele de la interior sunt cam vechi,facute exact dupa ce ne-am mutat)

Fișiere atașate


Editat de carmenuzta84, 13 noiembrie 2011 - 21:18.


#284
carmenuzta84

carmenuzta84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 154
  • Înscris: 23.01.2011
si am uitat sa mai adaug ceva :P :)

Fișiere atașate



#285
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
Ce faini is aia mici :)
In conditiile date sugerez achizitionarea unui aspirator buuun de tot, altfel o sa aveti tot timpul praf in casa.

#286
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.954
  • Înscris: 05.01.2008
Felicitari si la mai mare!
Animalele mai bine le-ati tine-n curte

#287
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 305
  • Înscris: 15.07.2010

 carmenuzta84, on 13th November 2011, 22:09, said:

Salutare!
dupa o absenta de cateva luni,revin si eu cu evolutia casei mele.
Am reusit sa ne mutam la sfarsitul lui iunie,cei drept cam in graba,dar era singura solutie sa putem continua sa facem ceva la casa(era prea mult sa platim si chirie si rata la casa)
Pe scurt,interiorul este la glet la etaj,parterul este pe jumatate terminat.
La exterior am facut termoizolatia,am pus umplutura de pamant..si cam atat.
In acest moment tragem tare sa ne terminam semineul,pe care l-am proiectat cam tarziu ce-i drept.Pana la sfarsitul iernii vrem sa terminam livingul si poate reusim sa facem si mobila din bucatarie(in acest moment am cam improvizat bucataria)
Anul viitor avem ca prioritate 0 construirea gardului,incalzirea pe etaj.(incalzirea este electrica prin pardoseala),si evident,receptia si intabularea casei.
Dar mai bine las pozele sa vorbeasca(desi cele de la interior sunt cam vechi,facute exact dupa ce ne-am mutat)
buna,  am observat  constructia casei voastre  de la inceput  trecind prin zona,  ati lucrat excelent  pot opri la poarta sa intreb ceva legat de izolatia casei?

#288
monica_rsn

monica_rsn

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 22.08.2008
Buna Carmen,
Eu sunt Monica si as dori sa te intreb cate ceva legat de terenuri in Magurele.
Noi acum cautam teren in zona, de fapt chiar pe Strada Calugareni - cat mai aproape de rau.
Ai putea sa-mi spui daca e problema cu apa din put - ma refer la calitate - adica e macar ok pentru dus si gatit?
Stiu ca cei mai multi sunt de parere ca nu sunt probleme legate de radiatii datorate depozitarii de deseuri in anii trecuti, dar mai stii in ziua de azi ... mai ales ca am citit ceva cum ca deseurile au fost repatriate in URSS cam tarziu, spre expirare termen si ca au fost butoaie ruginite, cu posibile scrugeri.
Solul e ok ptr mica agricultura de hobby?
Am mers prin zona si am incercat sa intram in vorba cu oameni care si-au construit in apropiere, oamenii au fost draguti - dar parca am simtit eu ceva in neregula, sper ca mi s-a parut totusi..
Orice sfaturi ai putea sa-mi dai, ar fi foarte binevenite.
Iti multumesc tare frumos,
Monica

Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie, poate ma poate dirija cineva catre locatii unde s-a mai discutat despre subiect. Va multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate