Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Cadru didcatic abuz in serviciu

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
silica_ct

silica_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.05.2007
Salutare

Un cadru didactic a lasat corigenta aproape intreaga clasa a unui liceu seral pe motiv ca "asa vreau eu ca prea aveti medii mari" cu exceptia a 3-4 persoane. Banuim ca ar fi din cauza ca nu am ajuns la toate orele ei, dar nici cei 3-4 nu au fost chiar la toate, plus de asta  insasi ea nu se prezenta la toate orele. De exemplu mie mi s-a pus 3 desi teza am facut-o de cel putin 7.

Care este varianta cea mai buna de a rezolva acest caz? Este abuz in serviciu sau nu? Se poate rezolva ceva (parerea dvs.) sau nu mai intram in bacalaureat in prima sesiune?

Va multumesc!!!

#2
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Depuneti o plangere la inspectorat.

#3
silica_ct

silica_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.05.2007

View PostDau, on 26th January 2011, 20:09, said:

Depuneti o plangere la inspectorat.

Credeti ca s-ar rezolva astfel? Care ar fi apararea  profesoarei in cazul de fata?  Ca nu am fost la toate orele, chiar daca e un liceu seral unde oamenii muncesc?

Mersi pt raspuns

Edited by silica_ct, 26 January 2011 - 20:30.


#4
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Am si eu la scoala o profa cam nebuna. O sa iti spun ce a facut la o clasa a unui prieten:
Intra in clasa si intreaba:"Carora dintre voi nu i-am dat pana acum nici un 2?"
Multi din clasa ridica mana si profa zice:"bun, acum aveti si voi 2."
Si asa a luat o clasa intreaga 2 la engleza.
Si eu nu cred ca rezolvi cu inspectoratul.

Edited by bogdy2008, 26 January 2011 - 20:53.


#5
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
Teza e o lucrare scrisa care trebuie pastrata nu stiu cat timp. Se poate corecta de un inspector...

#6
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Daca nu depui nici o plangere, nimeni nu o sa stie de ea, si nimeni nu o sa se autosesizeze.
Cere si o inspectie sa vada inspectoratul ca nu toata clasa e asa de proasta.
Daca ceri reexaminare de catre alt profesor... poate sa-si ia la revedere profa aia a ta.
Daca nu reusesti in doua luni...scrie-mi mie si-i dau eu un RedBull...sa prinda aripi.

#7
iris2011

iris2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.03.2011
Primul pas este acela de a te adresa directorului liceului.El are obliatia sa "medieze" conflictul si sa ceara ca teza sa fie recorectata( e un alt prof din sc).Teza se pastreaza a document scolar 1 an.

#8
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.10.2007
pentru abuz in serviciu puteti face plangere penala.
Fiecare separat, sa fie mai interesant :)
Poate ii va trece cheful de mistouri dupa ce va da cu subsemnatul.

#9
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Ce ar fi sa ajungeti la ore si sa mai si invatati?Ce folos ar avea profesoara sa va lase corigenti?

#10
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009

View Postanonima1, on 19th March 2011, 21:10, said:

Ce ar fi sa ajungeti la ore si sa mai si invatati?Ce folos ar avea profesoara sa va lase corigenti?
Ce-ar fi ca profesorii sa-si asume responsabilitatea educatiei elevilor? Daca majoritatea elevilor dintr-un colectiv nu a putut dobandi cunostintele necesare promovarii clasei, este esecul personal al profesorului, care nu si-a putut realiza obligatiile locului de munca si anume educarea elevilor. Orice om, daca nu isi indeplineste obligatiile de seviciu, este de regula demis, de ce nu este asta valabil si la profesori?
Daca exista intr-adevar un complot, iar elevii nu participa la ore si nu promoveaza intentionat, profesorul nu este responsabil si este obligat sa denunte sabotajul activitatii de serviciu de catre elevi(mai ales fiindca e vorba de majori, fiind vorba de un seral).

Totusi intuita imi spune ca nu e vorba de situatia din urma, ci despre neglijenta si abuz in serviciu.

anonima1, spune-mi te rog, ce folos ar avea o persoana pe care nu o cunosti si nu te cunoaste sa atenteze la integritatea ta corporala? Nici unul! Daca ti s-ar intampla asa ceva, ar trebui ca persoana respectiva sa nu fie cercetata sau judecata pentru ca nu a avut niciun folos din ilegalitatea comisa?

#11
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postandrei_im, on 20th March 2011, 13:09, said:

Ce-ar fi ca profesorii sa-si asume responsabilitatea educatiei elevilor? Daca majoritatea elevilor dintr-un colectiv nu a putut dobandi cunostintele necesare promovarii clasei, este esecul personal al profesorului, care nu si-a putut realiza obligatiile locului de munca si anume educarea elevilor. Orice om, daca nu isi indeplineste obligatiile de seviciu, este de regula demis, de ce nu este asta valabil si la profesori?
Daca exista intr-adevar un complot, iar elevii nu participa la ore si nu promoveaza intentionat, profesorul nu este responsabil si este obligat sa denunte sabotajul activitatii de serviciu de catre elevi(mai ales fiindca e vorba de majori, fiind vorba de un seral).

Totusi intuita imi spune ca nu e vorba de situatia din urma, ci despre neglijenta si abuz in serviciu.

anonima1, spune-mi te rog, ce folos ar avea o persoana pe care nu o cunosti si nu te cunoaste sa atenteze la integritatea ta corporala? Nici unul! Daca ti s-ar intampla asa ceva, ar trebui ca persoana respectiva sa nu fie cercetata sau judecata pentru ca nu a avut niciun folos din ilegalitatea comisa?
Succesul educatiei tine de 3 factori:familie ,in primul rand,ca nu degeaba se vorbeste de cei 7 ani de acasa,scoala si anturaj.Nu vad legatura intre ce se vorbeste aici si ex dat de tine.Din punctul meu de vedere e vorba de adulti care ar trage un chiul si vor si note de trecere,ceea ce nu e corect pt nimeni ,nici macar pt societatea in care traim.Nu vom mai avea oameni pe care sa ne putem bizui daca tot chiulaul promoveaza,apoi tot noi ne plangem ca nu mai avem doctori ,profesori etc de incredere.

#12
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
Exemplul meu a fost un raspuns la intrebarea "Ce folos ar avea profesoara sa va lase corigenti?"
Ce importanta are ca n-are nici un folos? Daca n-are nici un folos inseamna ca e nevinovata?

View Postanonima1, on 22nd March 2011, 22:01, said:

Nu vom mai avea oameni pe care sa ne putem bizui daca tot chiulaul promoveaza,apoi tot noi ne plangem ca nu mai avem doctori ,profesori etc de incredere.

Corect! Trebuie ca "chiulaul" sa nu mai promoveze, doar daca am avea niste oameni platiti sa faca exact chestia asta... Stai un pic... chiar avem, sunt chiar profesorii, intra in obligatiile lor de serviciu sa-i educe pe elevi, iar daca educarea elevior presupune prezenta lor in salile de clasa, atunci exact asta trebuie sa faca.

Sunt unii profesori care incearca sa faca ora interactiva, atractiva si educativa totodata. Dintre acestia unii NU reusesc, isi asuma responsabilitatea esecului, isi dau demisia si isi formeaza alte cariere. Restul din aceasta minoritate, nu sunt eroi, sunt doar oameni cu talent, care isi fac datoria. Si mai sunt si altii, care din pacate formeaza majoritatea, care considera ca odata ajunsi la catedra au obtinut un post pe viata, indiferent de actiunile lor, si care deasemeni considera ca au DREPTUL sa decida asupra viitorului fiecarui elev, in functie de factori externi elevului.

@silica_ct: Trebuie facute plangeri pe scara ierarhica. Sef de catedra, director, inspectorat, minister, instante judecatoresti
Daca profesoara a avut rezultate proaste si pana acum, aveti o sansa sa faceti ceva daca sunteti toti colegii uniti si faceti fiecare plangere, individual, dar simultan. Daca a avut rezultate bune pana acum, e cuvantul vostru impotriva cuvantului ei si al celor cu care a avut rezultate, deci nu aveti sanse.

Asteptam vesti!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate