Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Port Aventura

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#73
MARY_ANA

MARY_ANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.07.2009
Buna!
Anul acesta ajungem si noi la Portaventura pe 7 iulie si as vrea sa va intreb cum ati ajuns de la Barcelona (aeroport ) la Salou ? Din ce am citit pe aici ar fi varianta autobuz( Busplana) si tren.
Autobuzul am vazut ca se poate lua direct din aeroport ,dar la gara cum putem ajunge?
Este complicat sa te descurci in garile din Barcelona? Biletele pentru Portaventura sa le iau online sau sa ne descurcam la fata locului? Daca le iau online trebuie sa stiu exact zilele in care vom merge in parc..adica biletele sunt cu data?
Scuze pentru avalansa de intrebari dar avem pe forum putine informatii despre Portaventura si deoarece mergem cu copii deja am inceput sa intru in panica...

#74
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015
Nu stiu cum se ajunge din aeroport. Eu am fost direct din Barcelona. Exista tren de la gara Sants direct la PortAventura. Si chiar exista si o oferta. Daca cumperi din gara biletele pentru PortAventura, transportul cu trenul e gratuit! Si nu e deloc de neglijat. Sunt vreo 15 euro dus-intors. Deci daca ai posibilitatea sa ajungi in gara, cumpara atunci biletele pentru parc. Nu le lua de pe internet. Iar autobuz de la aeroport (El Prat) pana in Barcelona e Aerobus care mi se pare ca opreste si in gara Sants. E 5.90 euro dus. Iar daca ajungi noaptea, autobuzul de noapte functioneaza si cu cartela de metrou. Poti lua o cartela de metrou 10 calatorii vreo 10euro, si practic vine doar 1 euro autobuzul de la aeroport. Autobuzul de noapte nu mai e Aerobus. E N si un numar. Nu mai tin minte exact ce numar.

Ai grija ca nu te lasa cu mancare in parc. Iti controleaza rucsacele. N-am mai intalnit asta la niciun alt parc. Mi se pare cam necivilizata decizia. Asa ca daca planuiai sa faci economie la mancarea foarte scumpa din parc cu mancare adusa din afara, nu merge.

Biletul la parc nu mai tin minte daca e cu data. Dar daca cumperi din gara, sunt biletele de tren cu data (dar nu si cu ora, le poti folosi oricand in ziua respectiva), deci automat esti obligat sa mergi in ziua respectiva.

Edited by soricelucut, 19 May 2015 - 17:36.


#75
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

View PostMARY_ANA, on 19 mai 2015 - 17:20, said:

Buna!
Anul acesta ajungem si noi la Portaventura pe 7 iulie si as vrea sa va intreb cum ati ajuns de la Barcelona (aeroport ) la Salou ? Din ce am citit pe aici ar fi varianta autobuz( Busplana) si tren.
Autobuzul am vazut ca se poate lua direct din aeroport ,dar la gara cum putem ajunge?
Este complicat sa te descurci in garile din Barcelona? Biletele pentru Portaventura sa le iau online sau sa ne descurcam la fata locului? Daca le iau online trebuie sa stiu exact zilele in care vom merge in parc..adica biletele sunt cu data?
Scuze pentru avalansa de intrebari dar avem pe forum putine informatii despre Portaventura si deoarece mergem cu copii deja am inceput sa intru in panica...

Daca nu stai in Barcelona nu are rost sa iei trenul, mergi direct cu autobuzul. Biletele online sint mai ieftine decit cele cumparate la poarta parcului si eviti si cozile de la casele de bilete. Nu sint datate biletele de intrare, intra pe site-ul parcului si vei gasi informatii referitoare la preturi: http://www.portavent...vations-tickets

#76
MARY_ANA

MARY_ANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.07.2009
Da, asa este, avem cazare in Salou deci nu ne avantajeaza biletele de tren cu intrare in parc in aceeasi zi......in prima zi abia ne familiarizam cu imprejurimile. Cred ca autobuzul ramane varianta optima....Oare putem sa luam bilete la autobuz din aeroport?...Nu m-as risca sa iau online pentru ca nu stiu daca are avionul intarziere si am vazut ca biletele sunt pe ore...timp avem sa ne descurcam ,ajungem la Barcelona dimineata la 8.
La aquatic park ati fost? Merita?

#77
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Biletele de autobuz le poti lua direct de la sofer, cursele sînt aproximativ din ora in ora, nu trebuie sa-ti faci probleme, vei vedea la fata locului ca e mai simplu decit crezi. Tot transportul e bine organizat si foarte descurcat. La Portaventura am avut bilet 3 zile / 2 parcuri si am intrat o zi si-n parcul acvatic, este ok parcul, dar acum n-as mai intra, nu ca n-ar fi frumos, dar parcuri acvatice găsesti si mai aproape. Aquaparkul nu e ceva wow..., in schimb Portaventura, da. Si 2 zile in Portaventura noua nu ne-au ajuns. Dar acum depinde si ce vîrste au copiii si cit de curajosi vor fi. Daca ai alte intrebari nu ezita.

#78
Ritter

Ritter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2006

View PostMARY_ANA, on 19 mai 2015 - 21:42, said:

Da, asa este, avem cazare in Salou deci nu ne avantajeaza biletele de tren cu intrare in parc in aceeasi zi......in prima zi abia ne familiarizam cu imprejurimile. Cred ca autobuzul ramane varianta optima....Oare putem sa luam bilete la autobuz din aeroport?...Nu m-as risca sa iau online pentru ca nu stiu daca are avionul intarziere si am vazut ca biletele sunt pe ore...timp avem sa ne descurcam ,ajungem la Barcelona dimineata la 8.
La aquatic park ati fost? Merita?

Daca ai cazare in Salou, NU LUA BILETE DE TREN PENTRU STATIA PORTAVENTURA, CI PENTRU STATIA SALOU..
In primul caz se opreste in statia Portaventura (de fapt o halta), numai daca stai in parc si e la mama naibii fata de Salou (cativa km).
Cu trenul este putin mai complicat ca schimbi in Sants cu directia Tarragona (de fapt nu este complicat deloc) dar dus-intors te costa biletul vreo 12 Eur fata de 30 Eur cu bus-ul (multiplica diferenta de pret cu numarul de persoane din grup si ajungi la o suma considerabila...).
Parcul Aqvatic este super ok, pentru copii merita dar nu este chiar atat de wow ca si Portaventura.

Nu mai stiu exact daca acum te cauta chiar in rucsac (eu am fost in 2011) dar voi afla in curand la fata locului Posted Image (in schimb la Disney anul trecut m-au cautat si mi s-a parut revoltator)
Este bine totusi sa-ti iei niste sendvisuri la tine, in parc mancarea este foarte-foarte scumpa si limitata ca si varietate (ex. un meniu la Mac = 15-20 Eur)....
De asemenea, ia-ti apa la greu (o apa la 0.5 l este 5 Eur).
Iti trebuie categoric 2 zile pentru Parc in ritm alert si 3 zile in ritm lejer. Nu scapa show-urile care sunt senzationale (mie mi-a placut enorm cel din Polinesia).

Edited by Ritter, 20 May 2015 - 09:52.


#79
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Biletul de autobuz de la aeroport pina in Salou este 15 euro de persoana, trenul din Barcelona pina la Salou este aproximativ 9 euro, dar la asta adaugi si un T10 ( ~10 euro) de la aeroport pina in Barcelona. Per total vei iesi mai ieftin cu trenul, dar nu are rost sa schimbi trenuri si sa pierzi timp daca nu ai de gind sa vizitezi Barcelona. O statie foarte buna de schimbat mi s-a parut Passeig de Gracia, nu este asa aglomerata ca Sants, te descurci mai usor.

Referitor la parc, noi am fost anul trecut si nu ne-a controlat in nici o zi in rucsac, dar am vazut persoane carora li s-a oprit apa si mincarea, cred ca depinde de noroc. Mincarea era scumpa, dar nu chiar asa de scumpa, la 8-10 euro de persoana te descurci, iar o sticla de 0,5 de apa era 2 euro.

Edited by blue74lion, 20 May 2015 - 11:27.


#80
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
Nici pe mine nu m-a controla nimeni in rucsac....si aveam un bidon de 1.5l apa plata si ceva de rontaiala . Din Barcelona mi s-a parut cel mai ok cu trenul , pentru ca am stat In oras vreo 10 zile :)

#81
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Si noi am mers tot cu trenul pentru ca am stat 2 nopti in Barcelona, dar pentru cineva care nu are de gind sa viziteze Barcelona nu are rost sa se complice cu schimbat trenul cind autobuzul e direct Aeroport-Salou.

#82
MARY_ANA

MARY_ANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.07.2009
La dus sigur vom merge cu autobuzul....poate la intoarcere vom lua trenul.Ce credeti daca venim dimineata cu trenul din Salou am avea timp sa vedem ceva in Barcelona avand in vedere ca avem avion seara la ora 19 ?.Poate o tura cu bus ul turistic? Stiu ca  este f putin timp, dar macar o plimbare in oras ..tot este ceva...cine stie cand vom reveni.
Si apropo de Portaventura , daca iesim din parc seara pentru a merge la masa putem sa revenim pentru spectacolele de mai tarziu...cu acelasi bilet?
Oricum, multumesc mult tuturor pentru informatii !!!

#83
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Nu cred ca ai timp prea mult pentru vizitat Barcelona, primul tren de dimineata din Salou este pe la 11.30 si ajungi in jur de ora 13. Orarul exact al trenurilor il gasesti aici: http://www.renfe.com/. Mai adauga timp pentru lasat bagajele, cumparat T10, orientat la fata locului, vei sta mereu cu ochii pe ceas. Trenul face din Barcelona pina la aeroport intre 20 si 30 de minute, 20 daca il iei din Sants si 30 daca il iei din Passeig de Gracia.

Daca vrei sa vezi Barcelona si ai deja biletele de avion cumparate, mai bine iti rupi o zi din concediul din Salou si mergeti si vizitati Barcelona fara graba. Va stabiliti citeva obiective pe care sa le vedeti si nu stati mereu cu ochii pe ceas. Oricum o zi e foarte putin pentru Barcelona.

Referitor la Portaventura, nu stiu daca poti iesi din parc si sa revii, dar oricum n-ai unde sa mergi daca iesi din parc, trebuie sa mergi in Salou ca sa gasesti restaurante. Distanta din Salou pina la Portaventura e de vreo 3 km si trebuie sa iei autobuzul. Si-ti garantez ca odata intrati in parc nu va va mai veni sa iesiti.

Edited by blue74lion, 20 May 2015 - 16:28.


#84
MARY_ANA

MARY_ANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.07.2009
Sunt convinsa ca va fi super....abia asteptam...problema este ca avem mic dejun si cina incluse  ...hotelul nostru (Dorada Palace) pe harta nu pare asa departe, as zice pana in 2 km. si as fi vrut sa mergem la cina....ramane sa vedem.... logic ar trebui sa fie posibil. Si cu Barcelona ai dreptate, e stresant sa stai cu ochii pe ceas, mai ales ca nu cunoastem deloc orasul. Am vazut ca cei de la Bus plana au si excursii organizate la Barcelona... poate mergem intr-o zi. Daca n-o sa ne putem desparti de Portaventura, atunci Barcelona ramane pe altadata.Oricum stam decat 5 zile din care 3 sunt pentru Portaventura.
Copii sunt mari (9 si 16 ani) cred ca se incadreaza la toate atractiile deci cred ca o sa ne distram maxim Posted Image

#85
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
daca totusi te razgandesti si aloci o zi plina pentru Barcelona, te sfatuiesc sa o faci cu turistic bus. Acopera principalele atractii ale orasului pe care le poti vedea intr-o singura zi, chiar daca nu in amanuntime.
E pacat sa mergi in Barcelona si sa nu vezi Sagrada Familia, La Rambla, Plaza Catalunya si Espanya cu fantanile magice, port Vell , Tibidabo etc

Edited by mccrya, 20 May 2015 - 18:42.


#86
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Daca stati doar 5 zile nu are rost sa te complici si cu Barcelona, Portaventura e fantastic, iar in celelalte zile puteti sa va relaxati in Salou, o statiune foarte frumoasa. Zona pietonala de pe malul marii este superba. Ai dreptate, de la hotelul vostru pina la Portaventura sînt cam 2 km. In parc sînt unele atractii la care nu poti intra daca nu ai 1.40m. Sigur va veti distra!

Edited by blue74lion, 20 May 2015 - 20:50.


#87
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,634
  • Înscris: 12.12.2006
Ritter, la Disneyland iti controleaza rucsaciul sa nu ai arme, obecte periculoase, sticle de sticla, role, in general chestii interzise. Cu apa sau mancare poti sa intri, nu e nicio problema.
Inchid paranteza.

Parca am inteles ca ati fost de mai multe ori la Port aventura. Planuim sa mergem la anul, primavara, pentru 3 zile de parc. Cum sa le alegem: 3 zile in timpul saptamanii sau 2 in timpul saptamanii si 1 in week-end? Am citit ca in timpul saptamanii o parte din atractii ar fi inchise, pe de alta parte in week-end probabil e mult mai aglomerat...

#88
Ritter

Ritter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2006
La Disney, fix in fata noastra la controlul de bagaje au retinut unei familii mancarea si bautura. Controlul a fost sumar, de mana, iar mancarea era deasupra.
La controlul cu raze X pentru alte chestii a fost alt capitol.

La Portaventura sunt valabile toate distractiile si in timpul saptamanii, cel putin in plin sezon (Iunie-Septembrie).
Mie personal nu mi s-a parut mai putin aglomerat in timpul saptamanii dar am mers in Iulie, cand concediile erau inca la inceput pentru occidentali. Cred ca August este o luna plina.
Daca mergeti la primavara, nu stiu ce sa zic, depinde de voi: in timpul saptamanii va fi lejer dar mai putin animat, in weekend va fi aglomerat dar si forfota (pana la un anumit nivel) are farmecul ei, tinand cont ca nu va fi in plin sezon. Daca tot stati cateva zile, la intoarcere nu ratati si Barcelona 2 zile minim, in special daca mergeti undeva in luna Mai. Ar fi pacat.
Noi mergem la Portaventura din nou in Iunie pentru ca avem niste socoteli neincheiate: fii-mea cea mare a facut peste 1.40 m intre timp si are voie sa se dea in toate cotomediile nasoale (impreuna cu tacsu' Posted Image ) iar nevasta-mea doreste sa (re)vada Barcelona pentru a 3-a oara (este orasul ei de suflet Posted Image ).

Edited by Ritter, 21 May 2015 - 06:18.


#89
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Eu te-as sfătui sa eviti, daca e posibil, weekend-ul. Noi am fost in cursul saptamanii la inceput de iulie si tot a fost prea aglomerat. In weekend erau timpi de asteptare chiar si de 2-2.30 ore la atractiile importante. In cursul saptamanii cel mai mult am asteptat o ora la Furius Baco, in rest timpii de asteptare erau de 30-45 minute, ma refer la atractiile mari. In mod normal toate atractiile sînt functionale, depinde de vreme si de noroc. Noi am prins într-o zi Hurakan Condor functional partial (doar una din cele 4 instalatii functiona), iar in alta zi Shambhala a fost oprit din cauza unei defectiuni. Noroc ca-n prima zi ne dădusem de 2 ori.

#90
roxi-nico

roxi-nico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.02.2010
Buna, stie cineva daca reducerea de 20% oferita de BC este valabila si daca iei biletele din gara Sants?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate