Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Port Aventura

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#109
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Noi, in mod tradițional, ne facem vacantele de vara pe final de august - început de septembrie. Se mai domolește canicula, se mai răresc turiștii, mai scad un pic prețurile.

Am văzut ca și voi ați fost la Portaventura cam tot in perioada aia, mergând pe același principii :)

Edited by Tepesh, 10 January 2018 - 19:43.


#110
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
In particular primele zile din septembrie sunt ideale pt Portaventura: englezii incep scoala pe 1 septembrie, francezii cam la fel, dar parcul inca are program de vara, pana la 12 noaptea. Mai sunt spaniolii in vacanta pana prin 15 septembrie, ca noi. ( dintre natiile cele mai bine reprezentate acolo).

Cel putin asa a fost in 2016, verifica programul si pe 2018. De mentionat si ca atractiile, dimineata, se deschid pe rand, intre 10 si 12. (E oficial, fiecare are ora de deschidere afisata)

Edited by mdt, 11 January 2018 - 07:11.


#111
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Da, ăsta a fost și calculul nostru - fără vacanțe, fără high season.

Acum încep să vânez biletele de avion, poate prind vreo ofertă Tarom pe la 120 de euro / persoană.

#112
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
N-am prins chiar la 120, dar tot am luat. Așa că mă apuc de făcut planuri pentru Barcelona & Portaventura.

La o primă scanare, Portaventura ar fi 480 de euro pentru 2 nopti cu mic dejun si 3 zile de intrare în parc, noi fiind 2 adulti + 2 copii. Rezonabil pret.

#113
rivali

rivali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 09.01.2008
Am luat deja biletele de avion pentru Barcelona in perioada 3-10 iulie 2019.
Vreau sa rezerv primele 3-4 zile pentru Portaventura si urmatoarele 3-4 zile pentru Barcelona.
Nu ne-am hotarat inca daca pentru Portaventura sa stam in Salou si apoi sa cumpar bilete pentru parc sau sa ne cazam in hotelurile lor El Paso sau Caribe si am avea intrarea inclusa in parcuri
Intrebari pentru cine ne poate ajuta:
Suntem o familie de 4 persone copii vor avea 10 si 12 ani impliniti.
1. Cum credeti ca ar fi mai bine: apartament sau hotel in Salou sau hotel in Portaventura?
2. Care dintre cele doua hoteluri le-ati recomanda El Paso sau Caribe? ambele au piscina dar nu stiu alte amanunte.
3. O sa aterizam la ora 9:10 dimineata in Barcelona si banuiesc ca la ora 11 am fi la hotel in varianta in care vom sta in Portaventura. Ne putem face check-inul la ora 11 sau macar sa putem lasa bagajele la hotel si sa ne dea biletele de parc? Sau pana la ora 15:00 nu te baga nimeni in seama si trebuie sa stau 4 ore in receptie calare pe bagaje ?

Edited by rivali, 07 October 2018 - 10:17.


#114
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
1. Din punctul meu de vedere e mai bine la hotel decat la apartament pentru ca ajungi usor si repede la parc (pe jos) si ai si mic dejun inclus. Dar verifica preturile.

2. Noi am stat la hotel Portaventura pentru ca era cel mai aproape de parc. Studiaza hotelurile pe site pentru a lua cea mai buna decizie pentru voi.

3. Numai la hotel in Romania am pomenit sa stai calare pe bagaje pana la ora x. Si noi am ajuns in cursul diminetii, am facut check-in la receptie, am primit biletele de parc, bagajele ni le-au etichetat si dus la camera de bagaje iar noi am mers linistiti sa ne distram in parc :). Mai tarziu am primit un SMS cand ne era camera gata.

Edited by mdt, 08 October 2018 - 16:06.


#115
Antonov

Antonov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.01.2008
Buna ziua,
In vara asta vreau sa merg in parc, 3 adulti si un copil, vom sta la unul din hotelurile din parc.
Stie cineva informatii mai detaliate legate de Fast Pass ?
Bratara Fast Pass este personalizata individual ?, este diferita intre adult si copil ?
Ca as vrea sa iau doar 2 fast pass-uri si sa le folosim pe rand.

#116
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
Salut,

am de gand sa fac o mini vacanta in Spania care sa includa urmatorul traseu: aterizat in Barcelona, stat 2-3 zile => plecat spre Port Aventura, stat 2 nopti, 3 zile => plecat spre Valencia, stat vreo 3-4 zile . Inca nu am rezervat nimic . Ideal ar fi sa pot zbura la dus in Barcelona si la intors sa plec din Valencia. Nu stiu inca cum sa prodez cu drumul intre punctele de interes. Ma gandesc ca nu are rost sa inchiriez masina si ar fi mai bine sa folosesc trenul. Ce ma sfatuiti ? Legat de perioada, as vrea sa fie pe la sfarsitul lunii Iunie . Credeti ca o sa fie canicula atunci ? Sa ma feresc de perioada asta ? Vreau sa ajung si pe la plaja o zi, ma gandeam undeva prin jurul Valenciei sau chiar in oras. Vad ca sunt plaje lungi , nu tocmai pe gustul meu, dar pentru o zi, merge. Alte sfaturi de planul meu ?

Multumesc

#117
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Tren clar. Ai statie chiar la Portaventura. Noi am fost in 2016, 2 nopti Barcelona, 4 nopti Portaventura, 2 nopti Barcelona din nou. Zbor cu Tarom dar intre timp s-a scos, mai ai doar Wizz zbor direct sau altfel cu schimb. De sarbatori cica ar fi zburat si Vueling BCN-OTP, sa vedem daca revin si in sezonul de vara.

Noi am fost la sfarsitul lui august. In parc sunt si atractii cu apa, te mai racoresti. In plus in august se inchidea pe la 12 noaptea asa ca aveai timp sa profiti de atractii seara, pe racoare. O zi am petrecut-o si la parcul lor acvatic, de fapt pana la ora 18 cand s-a inchis, apoi am facut un dus, ne-am imbracat si ne-am dus in parcul mare.

Da, atat plaja din Barcelona (plaja Barceloneta) cat si cea din Valencia sunt intinse, fara cine stie ce peisaj. De evitat week-end-ul cand sunt (si) mai pline de localnici.

Edited by mdt, 17 January 2023 - 21:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate