Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Port Aventura

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#1
danamocanu

danamocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.02.2010
va salut pe toti! cu putin noroc la vara vrem sa vizitam barcelona cateva zile si 2 zile vrem sa mergem la parcul port aventura. nu am gasit prea multe comentarii despre parc. anul trecut mi-au fost foarte utile comentariile despre paris si disney, am aflat de promotii si am profitat de ele. poate......... de ce nu......... si anul acesta gasim informatii utile. multumesc mult!

#2
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postdanamocanu, on 18th January 2011, 10:07, said:

va salut pe toti! cu putin noroc la vara vrem sa vizitam barcelona cateva zile si 2 zile vrem sa mergem la parcul port aventura. nu am gasit prea multe comentarii despre parc. anul trecut mi-au fost foarte utile comentariile despre paris si disney, am aflat de promotii si am profitat de ele. poate......... de ce nu......... si anul acesta gasim informatii utile. multumesc mult!

Du-te cu incredere la Portaventura. O sa iti taie respiratia atractiile din parc. Mai ales Hurakan Condor (cadere libera de la 100 m), Furious Baco (atinge o viteza de 130 km/h), Dragon Khan (110 km/h).
Nu te astepta la atractiile Disney. Disneyland e pentru scolarei, Portaventura e adrenalina la maxim.

#3
danamocanu

danamocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.02.2010

View Postrazvanait99, on 20th January 2011, 04:12, said:

Du-te cu incredere la Portaventura. O sa iti taie respiratia atractiile din parc. Mai ales Hurakan Condor (cadere libera de la 100 m), Furious Baco (atinge o viteza de 130 km/h), Dragon Khan (110 km/h).
Nu te astepta la atractiile Disney. Disneyland e pentru scolarei, Portaventura e adrenalina la maxim.

multumesc
poti sa ma ajuti si cu cateva sfaturi privind achizitionarea biletelor (direct acolo sau poate exista alte oferte) evntual sugestii de zile optime, mai putin aglomerate, poate ceva sugestii din experienta: merita amandoua parcurile? multumesc

View Postrazvanait99, on 20th January 2011, 04:12, said:

Du-te cu incredere la Portaventura. O sa iti taie respiratia atractiile din parc. Mai ales Hurakan Condor (cadere libera de la 100 m), Furious Baco (atinge o viteza de 130 km/h), Dragon Khan (110 km/h).
Nu te astepta la atractiile Disney. Disneyland e pentru scolarei, Portaventura e adrenalina la maxim.

multumesc
poate ma ajuti si cu ceva informatii despre preturi, eventual ceva oferte. Merita amandoua parcurile?
intentia noastra este sa ne cazam in Salou 3 nopti.

#4
zali

zali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.06.2006
Buna

Port Aventura merita cu prisosinta, probabil ca n-o sa va ajunga o zi, noi cel putin asa am patit. Iar cu prima ocazie ne-am intors in vacanta in Salou pentru Port Aventura. Water park-ul nu l-am vazut (nu suntem fani), dar am inteles ca merita si el. Foarte aproape de parc exista un hotel. Ideea este ca daca vei cauta cu rabdare ai putea gasi oferte de cazare cu tot cu bilete de intrare in parc la preturi mai bune. Asta fiindca pretul pentru o zi de persoana e destul de mare, in jur de 36 de euro, daca imi amintesc bine. Asta acopera toate "nebuniile" in care te dai, dar iti mai trebuie bani pentru mancare, sucuri, suveniruri, care nu-s nici ele ieftine si de la care nu te poti abtine. Existau si bilete la promotie cu doua zile in Port Aventura si una in water park. Asta este site-ul http://www.portaventura.es. Daca il urmaresti sigur vei gasi discount-uri si promotii. Suta la suta merita!
A! Si un sfat: daca mergeti o singura zi, mergeti la prima ora, sigur la inchidere o sa aveti senzatia ca nu ati stat destul:)

#5
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
O intrebare am si eu. Am luat deja decizia de a merge acolo la vara. La ora acuala pe site-ul lor au oferta cu discount foarte atractiv. Problema mea o reprezinta hotelul pe care sa il aleg. Si atunci va intreb: cum sunt pozitionate hotelurile tematice fata de parc? (in Disneyland hotelurile sunt in afara parcurilor in schimb hotelurile tematice din Europa Park sunt chiar la intrarea in parc). Practic pe site am vazut 4 hoteluri: Gold River, PortAventura, Caraibe si El Paso. Puteti sa spuneti cum sunt acestea pozitionate fata de parc? Am downloadat harta parcului dar hotelurile sunt trecute doar generic pe harta.
Va multumesc

#6
danamocanu

danamocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.02.2010

View PostOmis, on 24th February 2011, 16:03, said:

O intrebare am si eu. Am luat deja decizia de a merge acolo la vara. La ora acuala pe site-ul lor au oferta cu discount foarte atractiv. Problema mea o reprezinta hotelul pe care sa il aleg. Si atunci va intreb: cum sunt pozitionate hotelurile tematice fata de parc? (in Disneyland hotelurile sunt in afara parcurilor in schimb hotelurile tematice din Europa Park sunt chiar la intrarea in parc). Practic pe site am vazut 4 hoteluri: Gold River, PortAventura, Caraibe si El Paso. Puteti sa spuneti cum sunt acestea pozitionate fata de parc? Am downloadat harta parcului dar hotelurile sunt trecute doar generic pe harta.
Va multumesc

mi-ar placea sa stiu mai multe dar va fi pentru prima data si pentru mine. pot doar sa-ti spun hotelul la care ne-am rezervat noi tinand cont si de preturi si de pozitie  hotel sol costa daurada salou (4 nopti cu demipensiune 270 euro - 3 persoane)  hotelurile din parc sunt f. scumpe (pentru noi) ce oferte ai gasit pentru bilete? noi am trimis un mail la hotel si ne-au zis ca putem lua biletele de la ei la 44 euro o zi si 49 euro 2 zile. noi intentionam doua zile dar in ambele parcuri asa ca o sa-i contactez iar. daca ai o oferta mai buna, te rog ..........

#7
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

View Postdanamocanu, on 25th February 2011, 12:10, said:

mi-ar placea sa stiu mai multe dar va fi pentru prima data si pentru mine. pot doar sa-ti spun hotelul la care ne-am rezervat noi tinand cont si de preturi si de pozitie  hotel sol costa daurada salou (4 nopti cu demipensiune 270 euro - 3 persoane)  hotelurile din parc sunt f. scumpe (pentru noi) ce oferte ai gasit pentru bilete? noi am trimis un mail la hotel si ne-au zis ca putem lua biletele de la ei la 44 euro o zi si 49 euro 2 zile. noi intentionam doua zile dar in ambele parcuri asa ca o sa-i contactez iar. daca ai o oferta mai buna, te rog ..........
Tot ce stiu despre preturi reprezinta de fapt informatia de pe site. Adica, daca faci rezervare pana la inceputul lunii mai pentru lunile de vara vei beneficia de 50% reducere din tariful de baza. Exemplu, pentru Hotel Port Aventura sau Hotel Caribe 4 nopti, 3 adulti, camera tripla cu mic dejun, intrari nelimitate in parc si o intrare gratis in aquaparc: 853 euro iar pentru Gold River aceleasi conditii: 908 euro. Este scump intr-adevar dar cu mult mai ieftin decat am platit anii trecuti in Disneyland sau Europa Park.
Pe mine ma intereseaza cum sunt pozitionate aceste hoteluri fata de intrarea in parc. Daca ai o adresa de mail a unuia dintre hoteluri te rog sa mi-o dai si mie pentru a-i contacta direct. Multumesc

#8
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Pana la urma am gasit ceea ce ma interesa. Aici puteti vedea pozitionarea hotelurilor in raport cu parcul

https://www.xeniaboo...n...38&lang=eng

In schimb am o noua intrebare. Am cautat diverse opotunitati de "umplere" a timpului liber de dupa inchiderea parcului. Astfel am dat de House of Illusion din Salou care are cate 2 spectacole in fiecare seara. A fost cineva la spectacolele din aceasta locatie? Merita banii?

#9
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Vara parcul se inchide la 12 noaptea, in fiecare seara inainte de inchidere e un spactacol impresionant pe lacul din zona Mediterania, aproape de iesire.
Dupa ora aia poti merge la discoteci, daca dupa o zi in Port Aventura te mai simti in stare. La spectacolele alea n-am fost.

#10
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

View Postiris_blue, on 7th March 2011, 18:46, said:

Vara parcul se inchide la 12 noaptea, in fiecare seara inainte de inchidere e un spactacol impresionant pe lacul din zona Mediterania, aproape de iesire.
Dupa ora aia poti merge la discoteci, daca dupa o zi in Port Aventura te mai simti in stare. La spectacolele alea n-am fost.
Intr-adevar mi-ai dat o informatie importanta: parcul este deschis vara pana noaptea tarziu ! Exista pe site-ul parcului aceasta informatie dar destul de ascunsa si pare fara importanta si de aceea nu o gasesti usor. Doar dupa ce am vazut mesajul tau am cautat "mai adanc" in site si am descoperit-o. Multumesc. Acum imi voi reformula programul serilor petrecute acolo dar parca as merge si in acea Hoase of Illusion. Am citit review-urile la aceasta atractie din Salou si pare destul de distractiv.

#11
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.04.2005
Salutare,

Poate sa-mi spuna cineva care a fost la port aventura cu ce mijloace de transport se poate ajunge din Barcelona (tren, masina, ce statie...?)?

multumesc

#12
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Cu masina evident, pe AP 7 directia Tarragona Valencia, pe autostrada ai indicatoare de iesire care apoi te dijijeaza spre parcare.
Cu trenul din statia Sants, cobori la statia Port Aventura, dar atentie ca nu toate trenurile opresc, dar daca ceri bilet pana la Port Aventura iti va da la un tren care evident opreste acolo, statia e intre Tarragona si Salou. E de fapt o halta, nu se dau bilete, practic e un punct de oprire a trenului si e aproape de intrarea in parc.

#13
Rheea

Rheea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.03.2007

View Postluciandan, on 10th March 2011, 21:36, said:

Salutare,

Poate sa-mi spuna cineva care a fost la port aventura cu ce mijloace de transport se poate ajunge din Barcelona (tren, masina, ce statie...?)?

multumesc

Mai ai si varianta autocarului. Aici ai orarul: http://www.itenewebs...p;tipo=HORARIOS

#14
luciandan

luciandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.04.2005

View Postiris_blue, on 10th March 2011, 22:33, said:

Cu masina evident, pe AP 7 directia Tarragona Valencia, pe autostrada ai indicatoare de iesire care apoi te dijijeaza spre parcare.
Cu trenul din statia Sants, cobori la statia Port Aventura, dar atentie ca nu toate trenurile opresc, dar daca ceri bilet pana la Port Aventura iti va da la un tren care evident opreste acolo, statia e intre Tarragona si Salou. E de fapt o halta, nu se dau bilete, practic e un punct de oprire a trenului si e aproape de intrarea in parc.


Si aveti idee si de un pret estivativ al transportului?

merci

#15
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
La tren: din statia Sants pana la Port Aventura un bilet la tren e 6,95 €, iar dus intors 12,60 €, asta la trenul Regional Expres, face o ora si 13 min.
Cele mai rapide si care opresc in Statia Port Aventura sunt mai scumpe, Talgo si Alaris costa 18,40 un drum , iar dus intors 29,85 €, iar durata este de o ora, deci diferenta de timp nu e semnificativa.

La masina sa aveti in vedere ca autostrada e cam 16 euro aprox, dus intors, si parcarea la Port Aventura e aprox 6 euro pe zi pt o masina, loc fara plata afara in sezon de vara nu aveti nici o sansa sa gasiti.

Autocarul care vine din aeroport e mai scump, 14,90 pt un drum, dus intors cred ca e pe la 26, dar pleaca din Terminalul 1, s-ar putea sa fie si din Sants ceva autobuz, pana in Salou sigur este, dar nu stiu daca merge si la Port Aventura.

#16
clauditza25

clauditza25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 27.06.2009

View Postiris_blue, on 11th March 2011, 20:07, said:

La tren: din statia Sants pana la Port Aventura un bilet la tren e 6,95 €, iar dus intors 12,60 €, asta la trenul Regional Expres, face o ora si 13 min.
Cele mai rapide si care opresc in Statia Port Aventura sunt mai scumpe, Talgo si Alaris costa 18,40 un drum , iar dus intors 29,85 €, iar durata este de o ora, deci diferenta de timp nu e semnificativa.

La masina sa aveti in vedere ca autostrada e cam 16 euro aprox, dus intors, si parcarea la Port Aventura e aprox 6 euro pe zi pt o masina, loc fara plata afara in sezon de vara nu aveti nici o sansa sa gasiti.

Autocarul care vine din aeroport e mai scump, 14,90 pt un drum, dus intors cred ca e pe la 26, dar pleaca din Terminalul 1, s-ar putea sa fie si din Sants ceva autobuz, pana in Salou sigur este, dar nu stiu daca merge si la Port Aventura.
Imi poti spune si mie te rog, daca vreau sa merg pana in Salou tot din Sants iau trenul? Stii cumva cam cat de des circula si cat e pretul?
Noi vrem sa stam si in Barcelona 3 zile iar apoi 6 nopti in Salou (de vizitat si Port Aventura bineinteles) si de aceea as vrea sa stiu cam care e ultimul tren spre Salou...

#17
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
Poti lua trenul atat din Sants cat si din Estacion de Franca, de unde pleaca, sau din gara Paseo de Gracia, depinde unde stai si unde iti e mai usor sa ajungi.

Dimineata primul tren pleaca la 6,03 din Sants si ajunge la 7,24 in Salou, e Regional Expres, apoi mai ai la 7,17, (frecventa e de la 30 de min la o ora si jumatate), si care e cel mai ieftin ( 6,95 un drum, 12,60 dus intors), face o ora si 15 aprox pt ca opreste in cateva statii in plus fata de celelalte, dar personal nu cred ca merita diferenta de pret pt cateva minute, trenul vine mare parte pe coasta si ai ce vedea.

Eu am facut o simulare de bilet pt aprilie, uita-te daca poti pe linkul asta si asa vezi trenurile, ora de plecare si sosire, si pretul.
Preturile cu steluta galbena sunt promotii speciale daca le iei de pe net anticipat.

https://venta.renfe....l/buscarTren.do

Ca regula generala la tren daca iei bilet dus intors se aplica o reducere de 20%, se poate lua si cu intoarcerea deschisa si e valabil vreo 15 zile, nu mai stiu exact, asta daca nu sti cand te vei intoarce.
Sper ca ai inteles ceva, daca mai ai intrebari si pot sa te ajut, o fac cu placere.

Edited by iris_blue, 12 March 2011 - 12:00.


#18
clauditza25

clauditza25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 27.06.2009

View Postiris_blue, on 12th March 2011, 11:46, said:

Poti lua trenul atat din Sants cat si din Estacion de Franca, de unde pleaca, sau din gara Paseo de Gracia, depinde unde stai si unde iti e mai usor sa ajungi.

Dimineata primul tren pleaca la 6,03 din Sants si ajunge la 7,24 in Salou, e Regional Expres, apoi mai ai la 7,17, (frecventa e de la 30 de min la o ora si jumatate), si care e cel mai ieftin ( 6,95 un drum, 12,60 dus intors), face o ora si 15 aprox pt ca opreste in cateva statii in plus fata de celelalte, dar personal nu cred ca merita diferenta de pret pt cateva minute, trenul vine mare parte pe coasta si ai ce vedea.

Eu am facut o simulare de bilet pt aprilie, uita-te daca poti pe linkul asta si asa vezi trenurile, ora de plecare si sosire, si pretul.
Preturile cu steluta galbena sunt promotii speciale daca le iei de pe net anticipat.

https://venta.renfe....l/buscarTren.do

Ca regula generala la tren daca iei bilet dus intors se aplica o reducere de 20%, se poate lua si cu intoarcerea deschisa si e valabil vreo 15 zile, nu mai stiu exact, asta daca nu sti cand te vei intoarce.
Sper ca ai inteles ceva, daca mai ai intrebari si pot sa te ajut, o fac cu placere.
Merci mult de toooooooot!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate