Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Previziuni preturi: apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2150 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Deci...care sunt previziunile voastre la început de an 2011 ?

#2
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008
Cred ca per ansamblu preturile la imobiliare vor avea o usoara tendinta de scadere.

#3
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006

View Postaureliu, on 10th January 2011, 11:41, said:

Cred ca per ansamblu preturile la imobiliare vor avea o usoara tendinta de scadere.
Bun gasit,

De aceeasi parere,media nationala in scadere.
Scadere  va fi mai mare la apartamentele din zonele mai slab cotate.

#4
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
problema principala nu este evolutia preturilor imobilelor si mai degraba deblocarea,nu are nicio relevanta la cit se vinde un imobil atita timp cit se vind foarte putine,din acest fenomen nu are de cistigat nimeni.
parerea mea este ca imobilele vechi ar trebuii sa ramina la aceste cotatii +-10%,PC 3 sa se adreseze in special imobilelor noi sau mai ales constructiei de noi imobile,de aici se cistiga de la cresterea confortului,daca tot ma bag dator 30ani macar stiu ca voi fi propritar pe un imobil cu vechime de 30 nu pe unul de 70ani(aici nu inteleg lumea care se indatoreaza pt vechituri)pina la diminuarea somajului chiar si cu procentaje infime dar e un bine si niste bani in plus la buget.
vb de terenuri pt ca sunt oarecum implicat si pot sa spun din proprie experienta ca preturile la terenurile cu suprafete mici nu prea au scazut in 2010 iar perspectivele sa mai scada sunt cam =0,la mine in zona unde eu detin un teren eu implicit nu pot sa scad pretul pt ca la achizitionarea lui si timpul si bani pe care i-am investit m-au facut sa imi fac un calcul ca acel teren va fi vindut doar pt un anumit proiect iar daca acel proiect nu il pot executa cu suma oferita la aceasta data deci motivul vinzari dispare si atunci astept daca nu se vinde nu se vinde si pace ca doar nu o sa il vind doar ca sa ma aflu in treaba,in aceeasi situatie sunt majoritatea proprietarilor si de aceea cel putin in aceasta zona preturile nu au scazut semnificativ chiar daca sau vindut foarte putine,propritari carora le-au cazut din cer de la bunicul mort in 1900 toamna terenuri le-au vindut de mult pe masini scumpe care acum zac prin vitan la vinzare ca nu au cu ce sa plateasca nici macar asigurarea,acum cei care poseda terenuri in suprafete mici sunt cei care au cumparat in general la preturi mari ca investitii si nu vor vinde acel teren decit daca li se ofera un pret bun.
eu de ex.vind doar daca reusesc sa construiesc cit decit aceeasi mp cit puteam sa construiesc in perioada in care l-am cumparat ca doar nu o sa il vind pe o vacanta in egipt ca pot sa stau si fara sa merg in egipt,si cum preturile cam la orice serviciu si bun nu au scazut in egala masura cu imobilele nu isi are rostul vinzarea.un alt ex.(trist de aceasta data) singurul teren care s-a vindut in zona a fost a unei persoane care a trebuit sa faca un tratament in italia pt cancer si implicit l-a vindut la primul care a venit sa ai ofere o suma oricare ar fi fost aceea(sa ai de D-ZEU sanatate ca mare nevoie are)in rest nimic, cu toate ca clienti au fost putini dar au fost.
si inca ceva,ma intreb dece in ultimile luni toti mai multi sunt interesati de un teren(in zona respectiva) e adevarat la preturi mici dar sunt interesati si chiar insistenti sa accepti suma oferita de ei,ca ei vor sa cumpere si au banii jos,cash,chiar sa inceapa din nou speculatia?mi se pare improbabil.

#5
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

View Postmardraaxi, on 10th January 2011, 15:10, said:

parerea mea este ca imobilele vechi ar trebuii sa ramina la aceste cotatii +-10%,PC 3 sa se adreseze in special imobilelor noi sau mai ales constructiei de noi imobile,de aici se cistiga de la cresterea confortului,daca tot ma bag dator 30ani macar stiu ca voi fi propritar pe un imobil cu vechime de 30 nu pe unul de 70ani(aici nu inteleg lumea care se indatoreaza pt vechituri)pina la diminuarea somajului chiar si cu procentaje infime dar e un bine si niste bani in plus la buget.


aici da-mi voie sa te contrazic... PARTIAL!!!

Mai intervine un factor... calitatea imobilelor noi. Care la foarte multe din ele, lasa de dorit. Imi permit sa vorbesc despre acest lucru prin prisma a ceea ce fac zi de zi. Asta pe de o parte.

Pe de alta... pot sa-ti spun ca am gasit imobile, care sunt construite in anii 1910-1920... unde am ramas masca.
Am mers cu un client la un asemenea imobil. Omul vroia sa-si faca cabinet stomatologic. I-a placut zona, i-a placut impartirea... si am facut antecontractul cu mentiunea ca vrea sa vada in ce stare e constructia.

Nu exagerez sub nici o forma... imobil din anul 1921 (a trecut prin 2 mari cutremure), constructie din caramida. A venit constructorul cu echipa... au dat jos tot de pe pereti pana la caramida... si s-au crucit. NU ERA NICI MACAR O CARAMIDA CRAPATA!!!! Si va voi reda cuvintele lui: "Asta nu e bloc... e cazemata!"

Zidul exterior = 102cm grosime.

Repet... constructie din 1921.

In acelasi timp... in foarte multe din blocurile noi... il auzi si pe vecinu' de cu 2-3 etaje mai sus, cand... face dus, ca sa nu zic altceva si sa pastrez decenta pe acest forum.

#6
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
eu faceam referiri la generalitati,normal ca sunt si surpize placute dar din pacate in curind vor deveni miracole.

#7
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

View Postmardraaxi, on 10th January 2011, 15:52, said:

eu faceam referiri la generalitati,normal ca sunt si surpize placute dar din pacate in curind vor deveni miracole.


tocmai de aia am si spus ca te contrazic doar PARTIAL.

oricum... ceea ce am vrut sa subliniez de fapt este calitatea indoielnica a constructiilor noi.

#8
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008

View Postmardraaxi, on 10th January 2011, 15:10, said:

...vb de terenuri pt ca sunt oarecum implicat si pot sa spun din proprie experienta ca preturile la terenurile cu suprafete mici nu prea au scazut in 2010 ...

Sunt pline anunturile cu exemple ca au scazut preturile, indiferent de marimea terenurilor. Iar anunturile sunt oricum umflate. Este adevarat ca unele au scazut poate cu 90%, asa cum probabil sunt altele care nu au scazut deloc, si asta depinde de mai multi factori, insa astea sunt exceptii, per ansamblu media este undeva intre...




View Postmardraaxi, on 10th January 2011, 15:10, said:

...la mine in zona unde eu detin un teren eu implicit nu pot sa scad pretul pt ca la achizitionarea lui si timpul si bani pe care i-am investit m-au facut sa imi fac un calcul ca acel teren va fi vindut doar pt un anumit proiect iar daca acel proiect nu il pot executa cu suma oferita la aceasta data deci motivul vinzari dispare si atunci astept daca nu se vinde nu se vinde si pace ca doar nu o sa il vind doar ca sa ma aflu in treaba,in aceeasi situatie sunt majoritatea proprietarilor si de aceea cel putin in aceasta zona preturile nu au scazut semnificativ chiar daca sau vindut foarte putine...

...acum cei care poseda terenuri in suprafete mici sunt cei care au cumparat in general la preturi mari ca investitii si nu vor vinde acel teren decit daca li se ofera un pret bun.
eu de ex.vind doar daca reusesc sa construiesc cit decit aceeasi mp cit puteam sa construiesc in perioada in care l-am cumparat...

Pentru ca nu poti sa scazi pretul din cauza ca ti-ai facut niste calcule sau ai platit mult pe el (si ca tine sunt si altii), nu inseamna ca nu au scazut preturile ci pur si simplu niste proprietari (printre care si tu) nu au scazut suma pe care o cer pe terenul pe care il au la vanzare, chiar daca valoarea lui a scazut. De ce nu scadeti preturile? Pentru ca nu aveti nevoie stringenta de bani si va permiteti sa asteptati oricat. Cea ce este OK. Dar asta nu insemna ca valoarea terenurilor nu a scazut.


Insa cand proprietatea trebuie transformata in bani se ajunge ca oferta sa intalneasca cererea undeva la o suma mult mai mica decat cea care ar fi putut fi obtinuta in 2007-2008, ca in exemplul de mai jos:

View Postmardraaxi, on 10th January 2011, 15:10, said:

...un alt ex.(trist de aceasta data) singurul teren care s-a vindut in zona a fost a unei persoane care a trebuit sa faca un tratament in italia pt cancer si implicit l-a vindut la primul care a venit sa ai ofere o suma oricare ar fi fost aceea(sa ai de D-ZEU sanatate ca mare nevoie are)in rest nimic, cu toate ca clienti au fost putini dar au fost.
si inca ceva,ma intreb dece in ultimile luni toti mai multi sunt interesati de un teren(in zona respectiva) e adevarat la preturi mici dar sunt interesati si chiar insistenti sa accepti suma oferita de ei,ca ei vor sa cumpere si au banii jos,cash,chiar sa inceapa din nou speculatia?mi se pare improbabil.

Da-mi voie sa nu cred ca "l-a vindut la primul care a venit sa ai ofere o suma oricare ar fi fost aceea". Aici ai exagerat putin pentru a ne sugera faptul ca nu aceea este valoarea reala a terenului. Defapt a facut o oferta din care a scazut repede pana cineva a fost de acord sa cumpere, si probabil ca a vandut un pic mai ieftin decat daca ar fi avut timp mult de asteptare.





View Postmardraaxi, on 10th January 2011, 15:10, said:

...si inca ceva,ma intreb dece in ultimile luni toti mai multi sunt interesati de un teren(in zona respectiva) e adevarat la preturi mici dar sunt interesati si chiar insistenti sa accepti suma oferita de ei,ca ei vor sa cumpere si au banii jos,cash,chiar sa inceapa din nou speculatia?mi se pare improbabil.

Partea asta nu am prea inteles-o... Adica daca cineva ar cumpara mai ieftin de la acei proprietari, crezi ca ar vrea sa vanda dupa aceea, eventual la preturile pe care le cer proprietarii acum? Sa intelegem ca proprietarii de acum fac specula, adica voi?

Cum spunea si gabian sunt potentiali cumparatori care au bani cash insa nu sunt dispusi sa arunce cu ei, cel putin in acest context economic. Iar numarul lor este clar mult mai mic decat al celora care pana in 2008 au avut un acces prea facil la credite.

#9
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

Quote

Veniturile "albe" se impoziteaza cele "negre" nu.
Pe timp de criza veniturile declarate scad iar economia subterana prospera, nu este nimic nou in toata treaba asta.
( http://forum.softped...m...t&p=9291321 )
Absolut irelevant. Spaga n-o dai din venitul tau brut.
Dispar niste bani impozitati si albi de la tine si apar la altul.
Adica Boc credea ca tu ai niste bani si de fapt ii are altul. Cu ce se schimba venitul mediu?

Si casa o cumapara altul, nu tu. Dar tot aia e pt piata imobiliara.

#10
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
@ aureliu
eu nu am sustinut ca preturile la teren nu au scazut sau nu vor mai scade cu toate ca imi vine greu sa cred in scaderi semnificative ci doar ca pt aceea zona unde lumea inca isi permite sa nu vinda,au fost clienti care au cautat sa cumpere la preturi derizori(parerea mea) si numai eu stiu 7-8 proprietari care au refuzat acele oferte iar in acea zona nu au putut cumparat(sa nu credeti ca zona este una nemaipomenita).

am nevoie stringenta de bani(nu cazuri grave de sanatate caci restul poate sa astepte) doar ca la ofertele primite acele nevoi stringente vor ramane in continuare si pe deasupra nici terenul nu il voi mai avea.

cit despre acel caz nefericit nu stiu detalii de pret ce pot sa spun ca a vindut acea proprietate in 3 saptamani,tinand cont ca frecventa clientilor interesati sunt 3-5/luna.

spuneam doar ca afluenta clientilor in lunile noembrie-decembrie a fost mult mai mare decit tot restul anului si in general persoane decise nu cei care se plimba sa isi faca o idee,acestia ideeile le aveau chiar clare doar ca ofertele erau mult sub asteptarile proprietarilor din zona si nu inteleg fenomenul,atita tot.
asta  nu inseamna ca trebuie cineva sa arunce cu banii pt ca(parerea mea)preturile actuale nu sunt nici pe departe arncatura de bani,este adevarat ca au fost preturi foarte mari care nu reflectau realitatea dar si acum sunt mai mici decit ar trebuii sa fie in realitate,eu unul nu as concepe sa vind o proprietate la valoare unei masini de clasa mediu-joasa sau sa sa zicem 50% din valoare cit ai mobila acea casa cu mobila de calitate dar nu premium.
sunt doar parerile mele,eu vad propritatea imobiliara ca pe ceva suprem care sta pe aceeasi treapta cu activitatea comerciala proprie(firma) astea sunt primordiale fara de care nu poti sta sau o duci foarte rau fara in rest sunt nimicuri in confront.

#11
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006
La nivelul Brasovului preturile la terenuri s-au mentinut constante cat de cat anul trecut.Vanzarea de terenuri scumpe, a fost blocata de investitorii imobiliari mari din zona care au scos la vanzare terenuri la preturi de sub 10 E /mp in "ansambluri rezidentiale".In timp vom vedea despre ce e vorba.
Un rol foarte important in mentinerea preturilor l-a avut mecanismul de reglare al pietei prin cerere si oferta(oferta nu foarte mase si variata si cerere un pica mai mica decat oferta).In zona rurala(dist >30km de orasele resedinta de judet) a jud Bv si  Covasna preturile la case, terenuri au avut o scadere mai brusca datorita lipsei cererii.
Stau intr-un bloc de caramida  (pereti de 50 cm grosime) si nu as face schimb nici cu 2 apartamente dintrun bloc de placi.

#12
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008

View Postmardraaxi, on 10th January 2011, 18:39, said:

eu nu am sustinut ca preturile la teren nu au scazut sau nu vor mai scade cu toate ca imi vine greu sa cred in scaderi semnificative ci doar ca pt aceea zona unde lumea inca isi permite sa nu vinda,au fost clienti care au cautat sa cumpere la preturi derizori(parerea mea) si numai eu stiu 7-8 proprietari care au refuzat acele oferte iar in acea zona nu au putut cumparat(sa nu credeti ca zona este una nemaipomenita).

Repet, poate preturile pentru terenurile in discutie nu au scazut , dar valoarea lor a scazut. Dovada (chiar daca nu era nevoie) este cazut acela nefericit.


am nevoie stringenta de bani(nu cazuri grave de sanatate caci restul poate sa astepte) doar ca la ofertele primite acele nevoi stringente vor ramane in continuare si pe deasupra nici terenul nu il voi mai avea.

Probabil ca nevoia ta de bani nu este chiar stringenta atat timp cat iti poti permite sa nu-l vinzi. Iar daca vanzarea lui nu iti acopera nevoile de bani este inutil de luat in calcul.


cit despre acel caz nefericit nu stiu detalii de pret ce pot sa spun ca a vindut acea proprietate in 3 saptamani,tinand cont ca frecventa clientilor interesati sunt 3-5/luna.

Deci a avut cativa clienti pe care sa-i poata intreba...


spuneam doar ca afluenta clientilor in lunile noembrie-decembrie a fost mult mai mare decit tot restul anului si in general persoane decise nu cei care se plimba sa isi faca o idee,acestia ideeile le aveau chiar clare doar ca ofertele erau mult sub asteptarile proprietarilor din zona si nu inteleg fenomenul,atita tot.

Probabil ca multi se asteapta ca preturile sa mai scada in perioada de iarna, in contrast cu perioada de primavara cand de regula preturile au tendinta de crestere. Plus ca este o perioada buna de achizitie, avand la dispozitie iarna pentru a definitiva un eventual plan de casa. Asa cred eu, poate sunt si alte motive.


asta  nu inseamna ca trebuie cineva sa arunce cu banii pt ca(parerea mea)preturile actuale nu sunt nici pe departe arncatura de bani,este adevarat ca au fost preturi foarte mari care nu reflectau realitatea dar si acum sunt mai mici decit ar trebuii sa fie in realitate,

Depinde de cum percepe fiecare realitatea. In general cei care au proprietati de vandut sau cei care au cumparat la un pret mare au impresia ca "acum sunt mai mici decit ar trebuii sa fie ", iar cei care ar vrea sa cumpere sunt de parere contrara.


eu unul nu as concepe sa vind o proprietate la valoare unei masini de clasa mediu-joasa sau sa sa zicem 50% din valoare cit ai mobila acea casa cu mobila de calitate dar nu premium.

Asta este o parere subiectiva (sentimentala). Se vand terenuri la pretul de 1.000 E - 2.000 E / 1 hectar (10.000 mp) valoarea unei Dacii vechi la REMAT.


sunt doar parerile mele,eu vad propritatea imobiliara ca pe ceva suprem care sta pe aceeasi treapta cu activitatea comerciala proprie(firma) astea sunt primordiale fara de care nu poti sta sau o duci foarte rau fara in rest sunt nimicuri in confront.

Ideea impamantenita este sa ai "familia ta, la casa ta". In alte tari astea nu "sunt primordiale fara de care nu poti sta sau o duci foarte rau". Este o chestie de cultura care i-a facut pe unii, pana la urma, sa se arunce cu capul inainte.

Tin sa spun ca il apreciez pe steeefan2008 care nu oboseste sa isi spuna punctul de vedere cu toate ca, in afara de cativa care au terenuri de vanzare, este combatut de majoritatea celor de pe forum.

Edited by aureliu, 10 January 2011 - 20:31.


#13
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009
Repetitiv ne-au explicat agentii ca exista cerere latenta (adica cumparatorii nerabdatori, care stau pe cash), gata sa izbucneasca cum se vede un semn de crestere economica.

Din cate observ, din ce zice mardraaxi, exista altceva care e latenta: oferta. Multi detinatori de terenuri (si locuinte) deabea asteapta sa poata vinde pe profit. Deci degeaba cresc preturile (cand or sa creasca), ca or sa fie vanzatorii astia care stau pe bara ca nu cer terenele de mancare si o sa dea in cap la preturi imediat cum cresc (prin cresterea ofertei).


PS: mi s-a soptit ca e un fel de "cand scad mult sar rechinii sa cumpere si le ridica la loc" dar pe invers :D

Edited by Sylverix, 10 January 2011 - 21:18.


#14
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Asta este o parere subiectiva (sentimentala). Se vand terenuri la pretul de 1.000 E - 2.000 E / 1 hectar (10.000 mp) valoarea unei Dacii vechi la REMAT.

eu vb de proprietati in conjurate de civilizatie,asa si tatal meu a vindut in 2010 1ha in mijlocul baraganului cu 1600ron si era super fericit el deja se gindea pe la 1200ron si daca lua 1000ron era multumit.
poate ca in alte tari lumea nu are acest simt al propritatii asa dezvoltat,am stat si eu ceva timp prin alte parti si iti spun ca tocmai de asta imi este frica dar din pacate tot se va intimpla,dezinteresul oamenilor de a cumpara poseda propritati,doar ca la ei marea majoritate vor avea pensii si chiar unele decente dar ce te faci cind vei fi pensionar la 70ani cu pensiile din romanica cum faci sa platesti o chirie minima-minima nu alceva,eu de ex. muncesc de 20ani si pe cartea de munca nu am nici la jumatate si atunci e normal sa vad in propretatea imobiliara un mic baston la batrinete.

#15
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSylverix, on 10th January 2011, 18:06, said:

( http://forum.softped...m...t&p=9291321 )
Absolut irelevant. Spaga n-o dai din venitul tau brut.
Dispar niste bani impozitati si albi de la tine si apar la altul.
Adica Boc credea ca tu ai niste bani si de fapt ii are altul. Cu ce se schimba venitul mediu?

Si casa o cumapara altul, nu tu. Dar tot aia e pt piata imobiliara.

Tu crezi ca eu cand am facut referire la banii negri m-am referit la micile "spagute" date de mine si probabill de multi altii?
Adevarata evaziune o fac firmele, poate nu stii cate flori/legume/haine se vand in realitate si cate figureaza pe hartie (a se citi facturi), procentul cred ca se apropie de 50%.
Parerea mea personala este ca venitul mediu real = venitul mediu dat de INS + 30-40% ,  evident ca cei 30-40% nu se impart uniform  :)

Previziuni pt 2011... greu de spus. Depinde de multi factori astfel incat totul este posibil, as miza pe o stagnare a preturilor.

#16
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmardraaxi, on 10th January 2011, 21:53, said:

eu vb de proprietati in conjurate de civilizatie,asa si tatal meu a vindut in 2010 1ha in mijlocul baraganului cu 1600ron si era super fericit el deja se gindea pe la 1200ron si daca lua 1000ron era multumit.
[...]
e normal sa vad in propretatea imobiliara un mic baston la batrinete.
Hectarul ala e excelent pentru agricultura de subzistenta de la batranete: pui o baraca la capul locului (trebuie sa fii aproape de recolta, sa si o pazesti, si fiind extravilan, autorizatie nu primesti), si cresti o rosie, o ceapa, un morcov, o sfecla, chiar i un cartof daca mai imprumuti o jumate de hectar de la vecinu'.


P.S.: notarul n-a ras cand a vazut tranzactie de vanzare-cumparare de 1600 ron (salariul mediu)? Cat v-a luat onorariu? V-a facut chitanta de mana? A dat si rest?
Au facut tranzactia asistati de avocat? Ce firma de avocatura?

View Postgabian22, on 10th January 2011, 22:19, said:

Tu crezi ca eu cand am facut referire la banii negri m-am referit la micile "spagute" date de mine si probabill de multi altii?
Adevarata evaziune o fac firmele, poate nu stii cate flori/legume/haine se vand in realitate si cate figureaza pe hartie (a se citi facturi), procentul cred ca se apropie de 50%.
Parerea mea personala este ca venitul mediu real = venitul mediu dat de INS + 30-40% ,  evident ca cei 30-40% nu se impart uniform  :)
Daca asta e parerea ta despre venitul la negru, de ce ne-ai adus ca exemplu pentru veniturile negre spaga ta data in ultimul an? :naughty:

Edited by Sylverix, 10 January 2011 - 21:31.


#17
teaCup_

teaCup_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 19.11.2008
2011/2012 cred ca vor fi ca si 2010. Scaderi anuale ale pretului real de 10-15%.
Nu cred ca vom asista la o avalansa de case/terenuri scoase la licitatie de banci, sau de falimente accelerate in randul dezvoltatorilor. Pur si simplu preturile vor ateriza lin inapoi pe pamant, unde le e locul. Moralul vanzatorilor va fi incet erodat de linistea din piata.
Dar nici opusul: _daca_ iesim din recesiune, nu inseamna ca iesim si din criza (financiara globala, a datoriilor suverane, a creditelor). Cred ca vom auzi mai mult de PIIGS si austeritate, si mai putin de stimulente si programe guvernamentale. Somajul va ramane o problema in continuare, iar creditarea anemica - si in consecinta piata imobiliare va fi si ea subtire-subtirica.. Nici Prima Casa 14, nici eventuala crestere economica nu vor reumfla bula imobiliara, iar minimul preturilor nu va fi atins nici anul acesta.

#18
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

View Postaureliu, on 10th January 2011, 20:28, said:

Tin sa spun ca il apreciez pe steeefan2008 care nu oboseste sa isi spuna punctul de vedere cu toate ca, in afara de cativa care au terenuri de vanzare, este combatut de majoritatea celor de pe forum.


E un forum... e o discutie si nimic altceva. Fiecare poate sa-si sustina punctul de vedere atata timp cat o face intr-un mod decent si inteligent.
Nu sunt nici primul, nici ultimul care e combatut de majoritatea de pe forum. Fara sa dau prea multa atentie sunt sigur ca au fost unii combatuti in perioada de boom, in perioada asta se pare ca sunt eu... si cu siguranta voi fi cel putin unul din cei care vor fi combatuti in momentul in care vor incepe iar preturile sa creasca.

Numai ca atunci... voi fi combatut - poate - mai putin   :deadtongue:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate