Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

problema afisare Data si Ora ...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
don_vito

don_vito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2004
trag dintr-o camera HC-19e prin firewire avi-ul pe hard, dar nu imi apare data si ora care pe camera le vad. ce sa fac ?

#2
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
In fisierul avi transferat de pe camera nu apare data si ora, ele fiind continute totusi in interiorul fisierului. Pentru a le afisa trebuie folosit un filtru pentru VirtualDub, Avisynt sau orice altceva folosesti. Cauta ceva de genul DVInfo sau DVSTimeStampEx (cuvant cheie timestamp). Mai sunt si alte posibilitati.

#3
don_vito

don_vito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2004
eu vreu sa fac un simplu DVD cu DVD Arhitect-ul. Trebuie sa setez ceva de acolo ca sa pot vedea data si ora pe produsul final ? sau trebuie sa prelucrez avi-ul tras brut din camera si apoi sa-l trec prin DVD Arhitect ?


radu000, on Aug 22 2005, 12:05, said:

In fisierul avi transferat de pe camera nu apare data si ora, ele fiind continute totusi in interiorul fisierului. Pentru a le afisa trebuie folosit un filtru pentru VirtualDub, Avisynt sau orice altceva folosesti. Cauta ceva de genul DVInfo sau DVSTimeStampEx (cuvant cheie timestamp). Mai sunt si alte posibilitati.

<{POST_SNAPBACK}>



#4
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Nu cunosc DVD Arhitect.

#5
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

don_vito, on Aug 22 2005, 13:33, said:

eu vreu sa fac un simplu DVD cu DVD Arhitect-ul. Trebuie sa setez ceva de acolo ca sa pot vedea data si ora pe produsul final ? sau trebuie sa prelucrez avi-ul tras brut din camera si apoi sa-l trec prin DVD Arhitect ?

<{POST_SNAPBACK}>

Prelucreaza AVI-ul, in DVD Architect(ca de-altfel in oricare alt program de authoring) n-ai ce setari sa faci pentru a vedea data si ora.

#6
BJ

BJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 26.11.2002
Incearca  DV SUB maker  , exact ceea ce-ti trebuie si e free. Cu el extragi timpul sub forma de subtitrare si poate fi folosit si la DVD Authoring ( ex. Ulead DVD Workshop )

Edited by BJ, 23 August 2005 - 13:22.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Poti folosi un plugin pt Pinnacle Studio ce iti afiseaza data si ora.
Il poti gasi AICI
DVTIMEDATE se numeste

#8
nikitul

nikitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.10.2003
Am si eu o problema similara. Sursa este un fisier avi comprimat XVid (capturat de un dispozitiv portable video recorder PV380).
Scula are instalat Real Media Player si imi arata data si ora filmarii daca setez Playback Time. Copiat pe calculator, nu mai am data si ora, chiar daca am instalat Real Media Player (aici nu mai gasesc display playback time)
Am incercat variantele postate mai sus.. dar nu merge. Cred ca Playeru aparatului calculeaza ora filmarii in timpul rularii ceva de genul:
PlaybackTime = Md - TMt + Pt

Md = data ultimei modificari a fisierului
TMt = lungimea totala a filmului (hh:mm:ss)
Pt = pozitia curenta in timpul vizionarii

Aveti cunostinta de vreun plugin, player, ceva care sa faca si el calculul asta si sa afisez data si ora inregistrarii?

Va multumesc.

#9
don_vito

don_vito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2004
am gasit un programel pe net care-mi pune pe avi data si ora. Cu un player de PC pot vedea avi-ul fara probleme, cu un player de DVD-uri pot vedea DVD-ul fara probleme dar acasa pe TV nu imi pare data si ora decat pe jumatate. Se pare ca TV-ul taie din film destul de mult. Exista vreo solutie ?

#10
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

don_vito, on Sep 12 2005, 11:48, said:

acasa pe TV nu imi pare data si ora decat pe jumatate. Se pare ca TV-ul taie din film destul de mult. Exista vreo solutie ?
se pare ca nu ai fixat rezolutia ca lumea. rezolutiile standard sunt:
PAL: 720x576
NTSC: 720x480

Verifica ca nu cumva filmuletul tau sa fie mai mare de atat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate