Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

rar si taxa poluare euro5

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010
de curand am achizitionat un autoturism nou ,euro5, benzina, 1400,  150mg co2 si nu stiu cat ma_r  costa rar_ul, taxa de poluare si restul actelor ca nu prea ma pricep  :naughty: prima masina. daca ma poate ajuta cineva multumesc

Edited by mereuprobleme, 04 January 2011 - 15:15.


#2
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
RAR SUNT HOTI!
Si-o cumparat tata o masina, era euro 3 si o recunoscut-o euro 1:))(la rar). A trebuit sa umble 2 saptamani cu acte si chestii. Pe tine nu cred ca te costa mult oricum

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Daca in acte e trecut euro3, nu inseamna ca e si adevarat. Odata cu varsta /  uzura motorului creste si nivelul de poluare.

Daca in acte e trecut euro3, nu inseamna ca e si adevarat. Odata cu varsta /  uzura motorului creste si nivelul de poluare
On: Taxa specifica CO2: 0.5
Taxa specifica pe cilindree: 0.13
Cota de reducere: 0
Vechime: nou
TAXA: 149.90 EURO
Curs schimb: 1 E = 4.2655 RON
TAXA: 639.40 RON

Edited by alexx1402, 04 January 2011 - 16:43.


#4
Dominator_rlz

Dominator_rlz

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 282
  • Înscris: 13.10.2010
practic niste jacks pt base. :)

nu mi se pare normal sa decontezi la rar nepriceperea celui care a facut catalizatorul. sa plateasca producatorul ca n-a mai ramas euro 3 daca a fost intretinut normal.

#5
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010

 ' date='4th January 2011, 16:43 said:

Daca in acte e trecut euro3, nu inseamna ca e si adevarat. Odata cu varsta /  uzura motorului creste si nivelul de poluare.

Daca in acte e trecut euro3, nu inseamna ca e si adevarat. Odata cu varsta /  uzura motorului creste si nivelul de poluare
On: Taxa specifica CO2: 0.5
Taxa specifica pe cilindree: 0.13
Cota de reducere: 0
Vechime: nou
TAXA: 149.90 EURO
Curs schimb: 1 E = 4.2655 RON
TAXA: 639.40 RON


merci  alexx1402,  in principiu cu cca 700ron scap de oameni aia obositi :confuzzled:   :nonobad:  si ofticati sa_si faca datoria ,sper sa nu patesc ca omu cu euro3

#6
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Imposibil. Fiind masina noua nu ai ce cauta la RAR.

#7
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010

 alexx1402, on 4th January 2011, 21:19, said:

Imposibil. Fiind masina noua nu ai ce cauta la RAR.
deci nu mai merg la rar cu masina , poti sa_mi zici cum trebuie procedat etapele ,merci

#8
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Daca dealerul s-a ocupat de eliberarea cartii de identitate nu ai ai ce face la RAR. Pentru masinile noi nu e necesar certificatul de autenticitate.

#9
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010

 alexx1402, on 5th January 2011, 18:19, said:

Daca dealerul s-a ocupat de eliberarea cartii de identitate nu ai ai ce face la RAR. Pentru masinile noi nu e necesar certificatul de autenticitate.
azi am  pus la rar plasticul peste cartea de identitate , dar ma_m lovit de dobitocia militeanului de la inmatriculari (cred ca bancurile cu militieni sunt ffff reale) ma pune sa merg la finante sa platesc taxa de poluare,plec spre finante ajung vorbesc cu functionar_ul de la ghiseu spunandumi ca inca este VALABILA legea veche (pana pe 31-01-2011) taxa 0 pe euro5 thumbup.gif , inapoi la militean ajung in fata ii explic situatia si_mi arunca actele inapoi spunand ca lui ii trebuie hartie de la finante sa_mi inscrie masina, inapoi la finante vb. cu acelas functionar si il bufneste rasu cand ii cer hartie cu taxa 0 (FUNCTIONARU NOTA 10 DE LA MINE ,,io tre sa_ti dau de achitat o valuare de 0 lei sa mergi la casierie sa achiti valuarea sa primesti o chitanta cu valuarea de 0 lei achitati sa_i arati militeanului cursing.gif )plec de la finante cu xerocopie dupa legea publicata in monitor ajung la militean ii arat dar pacat programul de primit acte sa incheiat .
Maine dimineata plec iar sa colind golul dintre urechile lui si revin cu finalul.

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Militzienii au intotdeauna dreptate, cred ca asta ii invata la Campina sau unde dreq mai fac astia scoala de subofiteri. Nu-ti face face nervi aiurea e ceva normal pentru ei. :)

#11
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010
sa continui povestea ...... am ajuns azi dimineata(08.30 ora deschiderii) la inmatriculari depun actele toate bune si frumoase mi_se spune sa revin peste 3 ore sa ridic nr_ele,.......... revin cand la ghiseu surpriza dosar respins din motivul TAXEI DE POLUARE ,vedeti mai jos articolul privind modificarile aduse pt. inmatricularea unui autoturism



Art. II
(1) Pentru autovehiculele achizitionate in vederea inmatricularii in Romania inainte de data de 31 decembrie 2010 si care nu au fost inmatriculate in Romania pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se aplica nivelul taxei pe poluare pentru autovehicule prevazut in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 50/2008, cu modificarile si completarile ulterioare, in vigoare pana la data de 1 ianuarie 2011.
(2) Prin autovehicule achizitionate in vederea inmatricularii in Romania inainte de data de 31 decembrie 2010 si care nu au fost inmatriculate in Romania pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, in sensul prevederilor alin. (1), se intelege:
a) autovehiculele pentru care a fost lansata comanda ferma anterior datei de 31 decembrie 2010 (IN CAZUL MEU FACTURA  CARE ESTE PE 27-12-2010)   si pentru care se face dovada platii integrale sau a unui avans;
B) autovehiculele ce au fost introduse in tara si pentru care se face dovada cu carnet de TIR/CMR/CIM si/sau dovada radierii din tara de provenienta, documente emise inainte de 31 decembrie 2010;
c) autovehiculele pentru care s-a eliberat dovada de inmatriculare provizorie de catre autoritatile din tara de provenienta a autovehiculului, emisa inainte de 31 decembrie 2010.
(3) Pentru a beneficia de prevederile alin. (1), persoana fizica sau juridica pe numele careia urmeaza a se inmatricula autovehiculul trebuie sa fi efectuat achizitia acestuia in vederea inmatricularii si prezinta autoritatii fiscale competente pentru calculul taxei pe poluare, in vederea luarii in evidenta, pana la data de 31 ianuarie 2011, o cerere insotita de unul dintre documentele prevazute la alin. (2) lit. a) sau B), iar in situatia prevazuta la alin. (2) lit. c) documentul va fi insotit si de declaratia pe propria raspundere, in forma autentica, din care sa reiasa ca autovehiculul a fost achizitionat anterior datei de 31 decembrie 2010 in vederea inmatricularii in Romania si nu a fost inmatriculat in Romania pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
(4) In vederea calcularii cuantumului taxei datorate potrivit alin. (1), cererea si documentele prevazute la alin. (3), inregistrate la autoritatea fiscala competenta, se completeaza, in termen de maximum 60 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, cu documentele prevazute la art. 3 alin. (2) din anexa la Hotararea Guvernului nr. 686/2008 privind aprobarea normelor metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule.
(5) Termenele prevazute la alin. (3) si (4) sunt termene de decadere.
MENTIONEZ CA MASINA ESTE NOU-NOUTA E5 LA PRIMA INMATRICULARE ,DACA STITI UNDE SA POT FACE O RECLAMATIE ASTEPT INDICATII

SURSA ----  http://www.dreptonli...utovehicule.php

Edited by mereuprobleme, 07 January 2011 - 18:50.


#12
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
ai mai rezolvat ceva? chiar sunt curios...

#13
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010

 brainium, on 26th January 2011, 20:44, said:

ai mai rezolvat ceva? chiar sunt curios...
da sa rezolvat, da doar cu interventii tinand cont ca cei de la anaf trebuia sa elibereze respectiva hartie pur si simplu de la sine,un functionar mai barfitor a zis ca sa_r fi primit ordin de sus ca in ianuarie sa nu se inmatriculeze nici un autoturism E5

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate