Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#4915
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

View Postmettre, on 13 aprilie 2017 - 14:26, said:

Pegas e 2500 lei in dede.....e cam ciudat de ieftin la 350 lei....chiar prea mare diferenta
Depinde de cine il vinde!
Eu daca cumpar o scula noua si dupa un timp o vand nu prea imi convine s-o dau prea ieftin.
Un vecin, avocat, m-a intrebat daca vreau un aspirator pentru piese...am luat Samsungul, i-am schimbat carbunii si l-am vandut cu 100 lei.
Unul nou costa 600!

#4916
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,635
  • Înscris: 31.01.2010

View PostIon_Bumbu, on 26 august 2016 - 19:24, said:

Da, stiu la rutilic insa la bazic nu mi`a iesit asa niciodata.
Totusi inca nici nu am avut de sudat ceva asa gros cu bazici.
O sa ma ocup.



Grig

Asa cum am promis m`am ocupat.
Mai mult de nevoie deoarece am avut o problema cu racordul de apa curenta de la bucataria de vara.
Lucrarea facuta de firma dar acceptata de mine in acele 5 minute de prostie pe care le are fiecare .
Nefiind nici un camin lasat am fost nevoit sa sparg aleea pe care mai circula masinile.
Acum am nevoie de un placa sa acoper caminul facut .
Neavind una pe dimensiune am fost nevoit sa sudez 2 alaturate.
Sudura efectuata cu bazic de 3,25mm la un curent de 135Adc cu electrozi ESB 50.
Zgura s`a ridicat singura, arcuit, frumos..
Nu`i nici o mare filozofie, trebuie un material gros (20mm la mine) si mare( sa aiba inertie termica mare) sudat la curent maxim ce admite electrodul si se ridica singura.
Pina la urma nu inseamna mare lucru, te ajuta sa nu bati ca surdu`n tobe ( asa zice @parintele) cu ciocanul ca sa dai jos zgura.

View Postspik1, on 26 august 2016 - 18:47, said:

O prea frumoasa zgura a unui cordon de sudura tras cu electrod 7018!
Mucles, da?!

P.S.
@spik,
eu nu sint sudor, sudez asa din an in Paste, na, chiar in ajun de Paste azi, deci care`i asa mare mindria
ca se ridica zgura ??

P.P.S.
Si nu`s toate fotografiate...

Edited by Ion_Bumbu, 15 April 2017 - 22:20.


#4917
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nu am spus-o cu *mandrie*...la *caterinca*...
Eu sunt mai glumet...
Paste fericit!Posted Image
PS Se poate si la materiale mai subtiri!
Oricum se vede *mana* buna!

Edited by spik1, 15 April 2017 - 22:40.


#4918
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Ai "stricat" bunatate de placa de 20mm... cate puteai sa faci din ea :D  :D

#4919
RedSpot

RedSpot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 07.03.2016
Cam că la marile idei, de la utopie la banalitate. Primul verdict: imposibil! Pe urmă posibil și ce dacă, iar la final - era evident! 😊
Dacă nu mă înșel și numai dacă-mi aduc bine aminte (nu caut acum, tocmai am băgat friptura la cuptor și vreo 3 ore o să dau ocol ca vulpea la coteț), a început când eu mi-am comunicat bucuria de-a fi reușit o 'cobra' cu bazici, premieră pt novicele de mine, iar dl Grig a fost reticent, dacă retin, ceva gen ce pisici de bazici sau ce bazicii lu pește să fie ăia care ridică așa zgura 😀
La care spik the master a replicat cu o frumoasă poză de bazic ridicat. Atunci, Grig, ai promis că o să te ocupi și revii, ceea ce s-a și întâmplat, iată.
Acuma, că spui că ce mare filozofie și big deal.. e ca la sudura cu electrod dezvelit, de care nu tocmai mulți îș capabili (lucru cert și oricând motiv de prinsoare), la care spik la rândul lui a venit cu două cordoane superbe unul cu electrod gol altul cu sârmă de balot parcă, și tot așa a zis că ce mare lucru (probabil e ca atunci când ea țipă profund și sincer, intră în firea lucrurilor pe parcurs dar prima oară, geez, ce rezultat! 🤣)

Istoria de repetă, funny cum rolurile se inversează 😜

Grig, pot să te întreb cum ai procedat cu tabla asta groasă, ai sudat cu rost, cu sanfren sau fără? Sudură pe o singură parte? Mă gândesc că ar fi apărut ceva deformare dând  ordon continuu, ca în poză..

PS - sper că nimeni nu găsește motiv de supărare, postez amuzat și încântat de poze 😝

#4920
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Tablele departate putin si sanfren micro daca e si ala, direct si indreptata cu 2-3 baroase, imediat vine la loc...asta daca nu ai chef de cateva afturi pe dedesubt.
Sta tatamare sa sanfreneze ca la carte si sa ciocaneasca electrodul pana-i sare zgura din cap...Cum imi zicea mie un nene mester in meseria lui...miscare ca te prinde primavara la om in curte..sau Pastele.

La un 50x70 aia are vreo55 de kile si pare a fi ceva mai mare, deci bate spre 70-80 kg probabil...pai sta necuratu s-o frece de pe o parte pe alta..gaura e mica si daca nu tine sudura nu cade tancul in groapa, se labarteaza placile si asta e.. :D  :D
Plus ca o sudura mai slabuta permite o taiere ulterioara si ....mai faci ceva din placile alea, ca e pacat de ele sa le strici :P

Edited by parintele, 16 April 2017 - 09:19.


#4921
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,635
  • Înscris: 31.01.2010
Cam pe la 50-60Kg este tabla si ai dreptate, e mai greu de manevrat.
Totusi am sanfrenat`o pe ambele table si parti si am lasat un luft de aprox 3.2mm.
Au fost citeva cordoane pe ambele fete, cam 3 pe fiecare fata.
Am inceput sudura cu Oerlikon de 3,2mm luati din piata, nu s`a ridicat zgura la aia neam, de dat jos
se dadea ea usor dar sa se ridice sau curbeze din parti!
Cind am terminat pachetul am trecut pe ESB 50, la aia s`a ridicat din prima zgura.
Deci pina la urma bazicii pisici au fost ai mei!
Oricum de cind am luat electrozii aia am invatat un lucru esential, nu mai iau decit de la dealeri, is
garantati si mai ieftini decit la magazine gen Dede, Hornbach, Practiker...

@RedSpot,
ma asteptam la replica insa asa cum am spus , ma ocup, asta e rezultatul si aveti si explicatiile, nu`i nimic mistic, sau mare stiinta,
asta am spus si mai spun, esentiali sint electrozii, materialul si regimul de sudare. "Mina" mea nu prea este antrenata, ultima sudura a fost prin ianuarie.
Referitor la sudura cu sirma discutia a fost doar asupra posibilitatii unui inveror chinezesc de a "suda" cu sirma goala.
Cel care a startat`o a fost @NickRvl, aveti discutia :
https://forum.softpe...0#entry17171687
https://forum.softpe...0#entry17171846
si rezultatul cu 2 suduri facute cu 2 invertoare diferite.
https://forum.softpe...0#entry17204465
Deci 2 chinezesti au mers pe sirma goala, asta era in fapt intrebarea pusa de Nik, merg sau nu?
Nu a fost discutie despre "mina",indeminare, mucles,pur si simplu o incercare tehnica.

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 16 April 2017 - 11:31.


#4922
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
S-a vrut a fi o replica vioaie si ca intre colegi...poate un pic *dura*, dar fara rautate!
Si a venit in urma *convingerii* unora precum bazicii nu ridica zgura...in legatura cu sudarea cu sarma, la fel, replica mea a fost la afirmatiile unora precum este o solutie de *criza* sau un artificiu tehnic folositor!Posted Image
Petrecere placuta de Pasti!Posted Image Posted Image

#4923
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Salutare ! @Ion_Bumbu : Cu ce invertor ai sudat ?

#4924
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postspik1, on 16 aprilie 2017 - 11:29, said:

S-a vrut a fi o replica vioaie si ca intre colegi...poate un pic *dura*, dar fara rautate!
Si a venit in urma *convingerii* unora precum ca bazicii nu ridica zgura...
O, da....., ne aducem aminte.

Paste fericit tuturor si cred ca intr-o zi ar trebui sa ne adunam toti la un sprit.
O fi o ide buna totusi? :)

#4925
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005


View PostIon_Bumbu, on 16 aprilie 2017 - 11:06, said:

Cam pe la 50-60Kg este tabla, e mai greu de manevrat.
Totusi am sanfrenat`o pe ambele table si parti si am lasat un luft de aprox 3.2mm.
Am dat cateva cordoane...

Deci aveai chef sa consumi curent si nu stiai cum, noroc cu instalatorii :D  :D
Adica ai stricat bunatate de tabla, faceai ceva din ea :P


#4926
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,635
  • Înscris: 31.01.2010
Lasa`ma @parinte, azi e ziua de Pasti, va povestesc eu mai incolo cum a fost, sa ma "racoresc"  si poate va  ajuta
si pe altii sa nu mai creada toate baladele meseriasilor!

Grig

#4927
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Lasa ca timpul le vindeca pe toate!
Sanatosi sa fim!

#4928
RedSpot

RedSpot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 07.03.2016
La naiba, nici măcar dură nu s-a dorit replica. Interpretarea nu a avut legătură cu intenția.
Puțin îmi pasă că a fost previzibilă sau nu, nu originalitatea mea era importantă.
Important e că zgura de ridică și de pe bazici când anumite condiții necesare sunt îndeplinite. Ăsta e un fapt obiectiv.
Dacă ăsta e și un indicator de calitate, îi las pe specialiști să decidă. Eu, la nivelul amatoricesc la care practic sudarea, consider că este.
Vă doresc zile faine în continuare și petreceri frumoase.

#4929
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,635
  • Înscris: 31.01.2010
@benzyma,
am intrebat si se pare ca acele invertoare Pegas sint OK.
Rata de defectare a lor a fost foarte mica.

@ RedSpot,
bineinteles ca un cordon asa gros "trage" prin urmare din start am facut imbinarea in unghi.
Am cam gresit inclinarea, am facut`o un pic prea mare si a trebuit un cordon zdravanin partea opusa sa trag inapoi ceea ce am facut eu gata inclinat.
A iesit aproape bine, un pic mai trebuia tras. Am pus in functiune "lamuritorul" si s`a indreptat.

@ parintele,
instalatia a fost de la inceput cu cintec, am in fapt o bucatarie de vara si corpul nou al casei care sint alimentate cu apa.
La inceput i`am rugat sa plece cu 2 racorduri independente din camin cu teava  PE40, 50 mm, de care gasesc.
Au comentat ca e prea groasa, alimentarea in camin vine pe 25mm si nu are rost, etc, etc...
Le`am spus ca sa faca asta in ideea ca daca ceva se intimpla nu voi mai sparge nimic, voi trage un PE25 sau 20 prin cel gros si gata.
Discutia a fost cu coordonatorul echipei si asa a ramas.
Dupa vre`o saptamina cind am ajuns am fost pus in fata faptului implinit, curtea betonata, fundatia la bucatarie turnata si toata tevaria facuta din PE20mm
si bineinteles cu un T intre cele 2 corpuri de cladire si nici un fel de camin , ceva de verificat acea imbinare!
De, eu sint un timpit, coordonatorul nu trebe sa se ia dupa ce spune beneficiariu, meseriasul e rege!
Normal, asigurari ca e lucrare garantata 50 de ani, atit tin fitingurile si conductele de PE... .
Au tinut vreo 4 ani si a cedat fix sub bucatarie ( camera de luat vederi asa arata)!
Bineinteles la o imbinare, si aia facuta la 1,5m de capatul dinspre robinet!
La intrebarea mea ulterioara , de ce drak n`ati facut`o la inceput, ajungeam la ea din curte? raspunsul senin a fost:
- Acolo s`a terminat teava, am imbinat`o si a fost bine!
- Bine mai oameni, da era greu sa o intoarceti , are cam 8m nu mai mult?
- Nu, asa`i, da nu ne`am gindit!!
Noroc ca am reusit sa imping prin acea teava  de 20mm, cu 16mm interior un furtun de aer comprimat de 15mm exterior.
Debitul de apa este mai mult decit suficient si asta e pina la urma treaba superimportanta.
Bineinteles m`am ales cu ditamai gropanul in mijlocul aleii si a trebuit sa fac acel capac.
Din pacate cred ca va ramine definitiva solutia cu acel capac, de, macar acuma sa ma pazesc.
Oricum ce au facut OK a fost adincimea, la 70-80cm, o placere sa lucrezi intr`o transee mica!

Grig

#4930
benzyma

benzyma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 08.04.2011
Multumesc!
Oricum il luam!

#4931
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005


View PostIon_Bumbu, on 18 aprilie 2017 - 18:27, said:

@ parintele,
instalatia a fost de la inceput cu cintec

Eu le rupeam capu si dupa aia puneam cainele pe ei.
S-a terminat teava, auzi...






#4932
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,635
  • Înscris: 31.01.2010
N`am decit motan, o fi el negru da`i blind!
:D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate