Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#4933
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
M-am chinuit sa ma "dau" dupa reglementarea Academiei Romane si acum mi se pare asa ciudat sa citesc dupa vechiul stil....

#4934
claudel1979

claudel1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.05.2013
buna ziua,am gasit acest invertor si vreau sa va rog daca puteti sa-mi ziceti ce parere aveti despre el.https://www.olx.ro/oferta/invertor-sudura-ID8mRwj.html,va multumesc

#4935
BRANCA

BRANCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.05.2006
S-ar putea sa nu fie chinezarie.La pretul asta e bun.Partea proasta ca nu ai garantie.Si alta parte proasta ca se repara mai greu.Vezi pe elforum http://www.elforum.i...idaty-1400-eps/
Personal as merge pe ceva cu garantie,chiar daca pretul ar fi de doua sau patru ori mai mare.Second handul e ca noi pensionarii-mai batran si mai obosit!Oricand iti poate pocni cate o piesa.

#4936
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Piesele pocnesc mult mai des la o virgina no-name decat la un pensionar cu pedigree...in plus o astfel de virgina nu stie meserie ca o hoasca batrana calificata si nici nu are cum sa invete vreodata avand un creier mic de tot...Posted Image

#4937
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 Ion_Bumbu, on 18 aprilie 2017 - 22:17, said:

N`am decit...

 spik1, on 19 aprilie 2017 - 09:32, said:

M-am chinuit sa ma "dau" dupa reglementarea Academiei Romane si acum mi se pare asa ciudat sa citesc dupa vechiul stil....


Pentru colegii "academicieni" , sa nu se mai oboseasca cu cititul!


P.S.
Acum la modul serios, imi cer scuze ca folosesc apostroful insa
dupa 90 a fost o perioada in care s`a decis ca ar trebui sa se foloseasca asa.
M`am conformat in vremea aia si apoi am ramas cu obisnuinta, mai ales
ca imi este mai la indemina asa cind scriu de pe tastatura.

Grig

#4938
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
La ce copite au unii care scriu pe net( inclusiv eu dar nu in sens gramatical/ortografic).....e bine ca s-a pus si s-a pus (doar) unde trebuie, e parfum, pt asa ceva nu iei 7 ani ca la viol  :lol:  :D

#4939
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nu este un repros, pur si simplu o nedumerire...eu citesc cuvintele de doua ori in care nu se foloseste "a" din "i" si viceversa conform ultimei reglementari, ca sa inteleg! Am intalnit din ce in ce mai des, asa ca o sa imi intre in obisnuinta!

#4940
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
"Dictionarul este ultimul refugiu a incompetentei tehnice!
Cind se termina stiinta se trece la cautarea greselilor de ortografie/ortoepie dictiobar , etc.
Urmariti acest lucru si pe acest forum de cite ori a aparut.
Acel sunt s`a introdus cu forcepsul in ortografia limbii romine dupa revolutie.
Tinind cont de faptul ca am inceput scoala prin `63 chiar mi se rupe de regula lor atit timp cit
majoritatea inteleg ce scriu iar CV trebe in engleza."

Este un citat de`al meu de pe alt forum.

Grig

#4941
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Se pare ca timpul nu le vindeca chiar pe toate!
Nu fiti asa categoric, exista alte cauze mai bune pentru care merita sa fii in "afara", daca imi este permisa expresia!

#4942
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Buna,desi sarbatorile pascale au cam trecut văd că lumea nu prea s-a apucat de treaba,nu prea se postează.Cu ceva timp si câteva postari în urma am cerut sfatul pt cumpărarea unui invertor mai ieftin si am fost sfătuit să merg pe panzer de la dedeman.Mi-am zis să mai aștepte poate apar ceva oferte,si au apărut.Modelul de 160 amperi e redus de la 6sute si ceva la 518.Am fost astăzi prin magazin si m-am uitat un pic la el... Pare ca e de jucărie așa de mic e.Ma întreb sa-l iau asa cum e sau pe fratele lui un pic mai mare ,de 180 amp,care pare un pic mai serios?

#4943
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Ia-l pe ala de 180! Asta de 160 e ciudat. Acum 2 ani am vrut sa iau modelul de 160 si din doua care erau la raft, nici unul nu mergea. Poate fusesera rebutate la Dedeman.

Pe langa cele de mai sus , mi se pare aiurea sa ai bornele principale de curent asa de aproape de partea electronica.

Dintre alea de 180, ia-l pe ala fara afisaj. Chiar nu ai nevoie de afisaj, curentul de sudura il reglezi cand simti ca sudeaza ok aparatul.

Edited by autom2, 27 April 2017 - 14:05.


#4944
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Probabil ca a prins promotia...

#4945
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007

 autom2, on 27 aprilie 2017 - 14:03, said:

Ia-l pe ala de 180! Asta de 160 e ciudat. Acum 2 ani am vrut sa iau modelul de 160 si din doua care erau la raft, nici unul nu mergea. Poate fusesera rebutate la Dedeman.

Pe langa cele de mai sus , mi se pare aiurea sa ai bornele principale de curent asa de aproape de partea electronica.

Dintre alea de 180, ia-l pe ala fara afisaj. Chiar nu ai nevoie de afisaj, curentul de sudura il reglezi cand simti ca sudeaza ok aparatul.
Ok mulțumesc ,am sa merg pe cel de 180 fără afisaj,nu dau 100 si ceva doar pt asta.Am citit pe un forum(elforum) ca cineva avea modelul de 180 de amperi si nu mergea cu bazici si și-a luat si modelul de 160 ca are curentul de mers în gol mai mare.Poate mai sunt useri care dețin modelele si dau un sfat.

#4946
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Eu il am pe ala de 160. Merge cu bazici, dar sa stii ca are ciudateniile lui. O chestie inervanta fiind ArcForce-ul prea agresiv, care te cam dispera la rutilici.
Il am de 2 ani, nu am a ma plange de el (a vazut ceva activitate , pentru un chinezism).

#4947
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Daca poti ridica suma de bani alocata, iti recomand Glady 200 sau 250.
Astea merg fara probleme cu 3,2 bazici.
Sunt chinezarii declarate, dar f. reusite.


Amorseaza si tine arcul excelent!

#4948
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Buna seara! Cine ma ajuta si pe mine cu un tabel de valori la alegerea amperilor pentru sudura cu electrozi inveliti de inox, fonta, fier de diferite marimi?
Urmeaza sa-mi cumpar un Telwin Force 236HD max 200 A si as dori sa fac diferite tipuri de suduri dar habar n-am nici ce amperaj sa aleg pentru un amarat de electrod din fier.

Multumesc,

#4949
RedSpot

RedSpot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 07.03.2016
În funcție de electrozii pe care îi ai la dispoziție te duci pe pagina producătorului și te informezi.
De exemplu, pentru electrozi Saf-Fro (Ductil):

http://www.saf-fro.r...af-fro25134.pdf

#4950
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Pai ma gandesc ca vei lua electrozi la pachet nu la kg(chinezi) tinand cont ca ai dat ceva bani pe aparat.....si in cazul asta vei vedea ca producatorul recomanda un anumit amperaj...scrie pe cutie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate