Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#1621
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
http://m.emag.ro/inv...clsrc=aw.ds  

Am si eu o rugaminte la voi!
M-a rugat un prieten sa ma interesez daca scula asta e buna.
A gasit la 800 lei....

Ce parere aveti? Ps. Il vrea pt folosire pe langa casa

Edited by mettre, 16 May 2015 - 12:55.


#1622
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Dacă nu are pfc o sa îi sară siguranțele într-o veselie. Dacă are circuite dimensionate pentru consumuri mari ar putea sa meargă. Dacă nu, nu.

#1623
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Pai dc naiba? Asa periculos este?

#1624
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,756
  • Înscris: 31.01.2010

 NickRvl, on 10 mai 2015 - 20:44, said:

de curiozitate daca bati pasta de pe un electrod cu aparatul tau poti suda doar cu vergeaua?

Asa merg cele 2 mici.
Din pacate LHL 315 n`a ajuns inca acasa.
Mai munceste pe la prieteni.




La Awelco nu m`am chinuit prea tare , a avut o intrerupere a arcului la mijloc si curentul pare a fi fost  mare.
Am facut doar o proba cu el, puteam mai bine....
La ala galben insa am "sudat" de pe scaun, sprijinit bine si cu atentie.
Curentul a fost mai mic decit la Awelco dar pe la 100Adc pentru o sirma de 2,5mm dintr`un bazic.

PFC = corector al factorului de putere.
Slabe sanse sa aiba Awelco PFC.
Ala mare a meu n`are PFC si nu a aruncat siguranta de 25Aac de la retea.
Conditia e sa nu sudezi peste 3,25mm.
Nu`i dracul chiar asa de negru, merge si Awelco la fel.

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 16 May 2015 - 21:01.


#1625
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Uz casnic și 25A nu au multe în comun. Și dacă ne limităm la electrozi de 3,2 de ce vorbim de surse de 180A? Și una de 140 e suficientă

#1626
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,756
  • Înscris: 31.01.2010
Da, 16 A/230Vac  la bloc si daca nu ai cuptor electric in bucatarie.
La casa alta e treaba, eu spre exemplu am trifazic pentru uz casnic.
Si eu il am pe ala de 200Adc si nu l`am folosit cu electrod mai mare de 3,25mm.
Care`i marea problema?
Diferenta de pret intre 140Adc si 200Adc e minima.
Deci mai bine 200Adc.

Grig

#1627
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Si in plus atunci cand ai cadere de curent datorita prelungitorului te ajuta...dai mai"tare"!

#1628
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
"swtm" Tocmai ca aparatele au arcforce si chiar reglabil din potentiometru de la soft pina la crisp acel arc autoapdadtiv face ce am spus mai inainte si ceva pagini mai in urma, cu poze, adica calculeaza efectiv tensiunea necesara astfel arcul electric devine extrem de stabil chiar daca Ion Bumbu nu e de acord, iar acele gaze ionizate oricum in cazul lui ursa sint intrerupte lipsa bobinei filtru.

Edited by NickRvl, 16 May 2015 - 22:44.


#1629
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Foarte tare topicul.
vasile59 va ureaza spor in toate!(asa o sa va gasesc mai usorPosted Image )

#1630
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nick toate bune și frumoase dar până stabilizează procesul ai o perioada de instabilitate. Posibilitatea de a alege crisp sau soft te duce mult mai rapid la arc stabil. Modelele americane au în continuare posibilitatea alegerii ➕ de la 275 în sus ai și reglaj de arcforce. Mie tehnologia europeana îmi pare mai mult a acoperi niște reduceri de costuri de producție.

Și tensiunea de fapt o reglează sudorul prin lungimea arcului nu aparatul.

#1631
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Frunzarind un Partener mai vechi am dat de un invertor de la Ductil Presto 160 PFC:

Noua gama de echipamente Presto PFC incorporeza cea mai evoluata tehnologie invertor, precum si  dispozitivul PFC (Power Factor Control). PFC este un dispozitiv care armonizeaza curentul absorbit, reducand varfurile acestuia si  limitand fluctuatiile provenite de la reteaua de alimentare.  Aceasta tehnologie invertor respecta constrangerile impuse de DIRECTIVA EN 61000-3-12, directiva care va deveni obligatorie in urmatorii ani in toate tarile Uniunii Europene. Principala reglementare a acestei directive este aceea ca echipamentele care au un curent absorbit mai mare de 16A nu pot fi conectate la retelele publice de joasa tensiune. Reducerea curentului absorbit permite sudarea cu 180 Amperi, chiar daca echipamentul este conectat la o priza tip hobby (siguranta de 16A). Fata de vechea vesiune Presto noile echipamente beneficiaza de un design nou, ergonomic si foarte atractiv. PRESTO PFC reprezinta un etalon de calitate pe piata invertoarelor, deoarece ofera:
Curenti mai mari de sudare - 160A la 40%, ceea ce da posibilitatea sudarii cu electrozi de 4 mm;
Performante ridicate in controlul curentului de sudare, performante datorate noului microprocesor.
Compatibilitate excelenta in alimentarea de la generatoarele de curent;
O reducere semnificativa a curentului absorbit (15 Amp);
Fiabilitate imbunatatita;
Capacitatea de a suda chiar si cu alimentare prin cabluri foarte lungi (lungimi pana la 70m, sectiune cabluri de 1,5mm);
Greutate redusa – doar  6,6 kg;
Ergonomie, robustete si un design atractiv.

Sursa:
http://www.saf-fro.r...esto-pfc-2.html

O fi si ceva blabla in textul asta dar cele subliniate chiar mi se par interesante. Nu am incercat modelul, doar Presto 190 Pro care-i in alta zona de preturi.
Dar poate o sa comand unul sa ma joc cu el.

#1632
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 NickRvl, on 16 mai 2015 - 22:32, said:

"swtm" Tocmai ca aparatele au arcforce si chiar reglabil din potentiometru de la soft pina la crisp acel arc autoapdadtiv face ce am spus mai inainte si ceva pagini mai in urma, cu poze, adica calculeaza efectiv tensiunea necesara astfel arcul electric devine extrem de stabil chiar daca Ion Bumbu nu e de acord, iar acele gaze ionizate oricum in cazul lui ursa sint intrerupte lipsa bobinei filtru.
Cum am zis, arc force se lauda ca are si Panzer-ul. Iar arcul e mai mult decat stabil si elastic. Prin elastic, vreau sa spun ca poti varia distanta electrod-piesa de la 0 la 10 mm, cand se pierde contactul. Daca curentul e mult mai mare decat necesar, arcul e mai puternic, insa resista intre 0 si 3-4-5 mm. Poate n-am fost eu prea clar, doar am constatat fenomenele respective, însă nu exista nicio intrerupere a procesului de sudare in niciunul din cazuri, dimpotriva invertorul merge ca un vis.

Edited by ursamajor, 17 May 2015 - 07:40.


#1633
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
La rutilici nu prea îți dai seama. La un bazic lung vei observa, dacă va fi cazul, o instabilitate a arcului. Dar cam orice chinezoi trece proba tehnologica de multe ori cu brio. La multe însă fiabilitatea nu e punctul lor forte. Dar și aici depinde mult și de operator.

Pe mag m-am jucat cu aparate care aveau un arc mult mai fin decât o sursă de la un producător consacrat.

#1634
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
No, să vedem ce-o fi cu fiabilitatea.
Deocamdată, azi am tras o repriză de sudură. Mi-am meșterit o poartă. N-am reușit, la ritmul meu de sudare să-l duc în suprasarcină. LED-ul de power (un alb strălucitor) a stat bine-mersi aprins tot timpul. Sudat și cu 2 jumate și cu 3 douășcinci. A prins și reprize lungi de câte 8-9 electrozi de 2 juma' sau 3-4 de 3 și-un sfert. N-a zis nici pâs.
Între timp am luat o mască de-aia LCD din Brico Depot, la 137 lei. Are două setări low și high, fiind vorba de timpul de răspuns. Oricum, se-ntunecă cum ai făcut arcul. N-am încasat nici măcar unul în ochi (în schimb am încasat o pietricică de la motocoasă - Bumbu o știe, chinezoaica mea docilă Ruris Posted Image ). Nu-mi place că întunecarea e prea mare (și nereglabilă, cred) pentru gustul meu. Dacă sudezi cu Soarele-n spate, razele de soare intră pe sus pe la coif și nu prea se mai vede OK. În rest, se vede acceptabil. Bine măcar că am ambele mâini libere, foarte util, că mai apropii o tablă de baza de sudat etc. etc. Merge cu două baterii AAA, care cred că or să țină o groază la ce consum are "electronica" măștii.

EDIT: la loc comanda; acum am văzut și eu că are un boton pe stânga de unde se reglează. Scuzabil că nu l-am văzut, că am băgat masca în lucru de cum am cumpărat-o. Posted Image Mă mir că l-am văzut pe celălalt, care e pe dinăuntru și e și mic.

Văd că unii le întunecă privind TV-ul sau monitorul LCD. La TV reacționează și a mea, la monitor, nu. Nici la Soare. În schimb, reacționează la aprinderea brichetei...

Edited by ursamajor, 17 May 2015 - 18:29.


#1635
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
"setări low și high"...acestea sunt pentru "deschiderea" ecranului mai rapid sau mai incet dupa incetarea arcului electric.

#1636
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

 swtm, on 16 mai 2015 - 22:58, said:

Nick toate bune și frumoase dar până stabilizează procesul ai o perioada de instabilitate. Posibilitatea de a alege crisp sau soft te duce mult mai rapid la arc stabil. Modelele americane au în continuare posibilitatea alegerii ➕ de la 275 în sus ai și reglaj de arcforce. Mie tehnologia europeana îmi pare mai mult a acoperi niște reduceri de costuri de producție.

Și tensiunea de fapt o reglează sudorul prin lungimea arcului nu aparatul.

Nu din nou, confundati "arc force" cu autoadaptare iar eu scriu a cincea oara parca ca nu e totuna, crede-ma pe cuvint ca asta ni se explica la cursurile periodice si nu este totuna cu arc force, daca prin absurd anulezi arc force "autoadaptive" tot i-si face treaba prin stabilizarea arcului electric, "arc force" are efect doar fractiuni de secunda si atit, cu un aparat fara arc force, adica atunci cind sudura se face lin, linistit si fara stropi, aproape ca e imposibil sa sudezi peste cap arcul electric se intrerupe in scurt timp electrodul lipindu-se de la baia care curge, daca ii "adaptezi" autoadaptive arc force arcul devine stabil (tocmai prin calculul tensiunii), inca o data repet, chiar si fara arc force, daca ai fi prin zona te-as invita la o proba cu un astfel de aparat fara aceste optiuni doar cu controlul curentului si atit, ai fi lamurit instantaneu. Ca si tema pentru acasa, la sudura MMA pentru un curent de 128A de exemplu ce tensiune avem la borne in timpul sudurii?
In sfirsit m-am plictisit de acest subiect, cine pricepe pricepe cine nu sa fie tot sanatos.

"Bumbu", "frumoase" sudurile cu sirma, arata mai bine cea de la cel chinezesc, nu? asta o stiu de la un sudor care nu mai e de mult printre noi si care se lauda ca suda "cu sirma" pina a ne nastem noi, asta fiind prin `89, "ce stim noi in ce conditii se suda cind aveam norme de indeplinit si electrozi ioc"?, dupa ce am ris un pic de el sa suparat a mers la tomberon a luat o sirma a indreptat-o a pus-o in cleste si "a sudat"!!, atunci a fost o lectie pentru noi si de atunci o metoda simpla de a "testa" atit un aparat cit si sudorul.....

In cea ce privesc normativele europene, la Lincoln si nu numai aparatele monofazice nu mai depasesc de mult curentul de 160A, conform normativelor, insa aparate no name de 200A sint multe pe piata!! aceasta nu o inteleg, ori e normativa ori nu?

Edited by NickRvl, 17 May 2015 - 21:22.


#1637
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Poate Lincoln sa le spuna la chinezi ce sa faca? Sau altfel spus, esti asa sigur ca detin adevarul abdolut? ;)

#1638
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Nu inteleg legatura cu discutia de mai sus fiind in jurul fenomenelor din timpul sudurii  insa chinezii oricum nu asculta de nimeni de mult si daca e ceva de furat oricum fura asa ca despre ce vorbim?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate