Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#4879
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,632
  • Înscris: 31.01.2010
Nimic .

#4880
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Eu as incerca sa conectez alimentarea si la al treilea surub, adica scoti de pe cel din mijloc si pui la celalalt din margine!
Normal acolo este alimentarea pe toata bobina din primar, adica pe 220V.
Cum este acu' ar fi pe o mediana , probabil pentru cca 200V si automat iti induce un curent mai mare in secundar!
Daca ceva nu e bine abia te hotarasti mai usor spre un invertor!
Glumesc, dar precum stii orice sut in fund e un pas inainte!!!

#4881
benzyma

benzyma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 08.04.2011
Il las asa ca merge foarte bine. Cam am talent la stricat lucruri asa ca...Mi-ar parea foarte rau de el. M-am curentat (usor bineinteles), m-am ars, m-a prins sudura, am ars sigurantele la casa, am facut multa treaba cu el si acum sa-l stric? Posted Image
Invertorul nu il pot lua pana in august. Zic sa astept black friday ca poate gasesc ceva...Acum doar imi fac o idee sa stiu ce vreau.
Ce parere aveti de Telwin Force 165 in comparatie cu cele care le-am postat pe pagina anterioara?

Edited by benzyma, 09 April 2017 - 12:35.


#4882
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,632
  • Înscris: 31.01.2010
Ia un aparat de masura, masoara pe cele 2 cordoane de alimentare de la retea, ar trebui sa ai aprox 230Vac.
Lasa testerul pe un cordon, primul din stinga si masoara tensiunea pe surubul liber.
Daca ai peste ce ai masurat intre cordoane, ex 240Vac si pe cordoane ai 230Vac muta
al 2 lea cordon pe pozitia 3 si vei avea un amperaj mai mic in secundar.
Asa ar fi normal si asa se si bobineaza transformatoarele in mod normal.
Daca ai tensiune in jur de zeci de volti fa masuratoarea intre al 2lea cordon si pozitia libera, tot asa daca gasesti peste 230Vac muta atunci primul cordon pe pozitia 3`a.
Daca insa gasesti tensiune mai mica decit tensiunea de alimentare in orice configuratie ai masura, lasa`l asa, e pozitia cu cel mai mic curent.
Ideea e sa pui tensiunea de retea (230Vac) acolo unde ai tensiunea peste valoarea asta la bornele trafo ca sa nu strici ceva.
In nici un caz sa nu pui alimentarea acolo unde masori zeci de volti!!!
Daca e incurcata explicatia, pune foto cu tensiunile masurate si discutam aici ce si cum.

Grig

#4883
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Decat un Telwin Force 165 mai bine cumperi Glady!
Eu am lucrat cu amandoua si stiu ce vorbesc.

#4884
benzyma

benzyma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 08.04.2011
Cu ce model ai lucrat? Am vazut ca in sectiunea asta a forumului, tu esti singurul care lauda Glady...

Edited by benzyma, 09 April 2017 - 17:40.


#4885
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Cu toate cele trei variante, 160, 200 ai 250.
Cu cel de 250 am.sudat cateva zile , cateva pachete de bazici de 3,2!
Nu le laud, doar spun din experienta cu echipamentele cu care am lucrat.

#4886
fisheye

fisheye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.01.2010

 benzyma, on 08 aprilie 2017 - 17:20, said:

Care din astea credeti ca e mai ok? Proweld MMA 160 PI, Proweld MMA 250 PI sau VELT MMA 160? Eu cred ca Proweld MMA 160 PI mi-ar fi suficient. Cu cel care il am (facut de cineva) nu stiu daca pot suda cu bazici...Cu cei normali insa, stiu sigur ca nu pot suda cu 2,5 (se topeste), doar ce 3,2 am sudat. Nu il iau acum, probabil la toamna dar vreau sa imi fac o idee...

Am eu 160 PI. Sudeaza fara probleme si cu 2.5 si 3.2 si bazic. E ok la banii astia.

#4887
benzyma

benzyma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 08.04.2011
Nu am gasit nici macar un video cu Glady! Ramane de vazut ce o sa aleg...As lua ceva sh dar nu prea am incredere ca nimeresc ceva bun...

#4888
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pana te gandesti , poti folosi o saramura , cu 2 elementi de cupru , introdusi in ia . Merge bine , nu stiu daca vrea si cu bazici .

#4889
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 benzyma, on 09 aprilie 2017 - 22:18, said:

Nu am gasit nici macar un video cu Glady! Ramane de vazut ce o sa aleg...As lua ceva sh dar nu prea am incredere ca nimeresc ceva bun...
Pana in august ai timp sa-ti formezi o parere...

#4890
benzyma

benzyma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 08.04.2011
Asa este...
Stanley Star 4000 160 A are cineva?

#4891
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Eu nu-ti recomand Stanley.....
Si o poza cu asa ceva la interior.
Attached File  284.jpg   341.17K   129 downloads

Edited by NickRvl, 10 April 2017 - 09:31.


#4892
fisheye

fisheye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.01.2010

 benzyma, on 10 aprilie 2017 - 09:22, said:

Asa este...
Stanley Star 4000 160 A are cineva?

Am la firma modelul de 130 A STAR 3200 si crede-ma ca a prestat la greu si nu are nici o problema.

#4893
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Am si eu asa ceva , merge binisor , nu intra in protectie , sudeaza cu orice electrod , dar nu pot spune ca e super ok , pentru ca uneori mai da rateuri .....banuiesc ca e din cauza curentului slab , dar pana nu sudez cu el undeva , la curent stabil ....nu stiu ce si cum.

#4894
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Buna,fratele meu este sofer in comunitate.Cu vreo 2ani in urma a gasit la oferta intr-un magazin din Spania un invertor , Kevin line mma 200amp.Si-a luat el si un coleg de-la lui cate unul.Pretul a fost 100 si ceva de euro.Frate-miu nu-i sudor de meserie,cat a sudat el pe acasa pe la el a zis ca merge bine. Acu colegul ala al lui vrea sa vanda invertorul cu nu are ce face cu el si nici nu l-a dus acasa,e tot in Spania,la el.Am cautat informatii pe intrernet dar nu am gasit mai nimic.O fi o chinezarie facuta pentru vreun lant de magazine zonal? Dupa pret cam asa ar fi.Oare merita riscul tinand cont de faptul ca nu mai are nici garantie? Mai mult de100 de euro nu as da.

#4895
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Mda,mi-a adus astazi cumnata-mea cartea tehnica a aparatului si e fabricat de Shanghai Tiebo Welding Equipment Co.Ltd

#4896
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Hai ca am ajuns ca haplea si eu, pierd vremea pe aici zilnic si ma trezesc intreband lucruri discutate de n ori...
Scuze dar aunt prea obosit sa caut in spate, daca are cineva chef sa raspunda ii sunt recunoscator.
Un prieten m-a sunat adineauri sa ma intrebe ce masca sa isi ia...nefiind interesat nu am retinut din discutii ce masti chinezesti "ieftine" ati incercat si sunt ok asa ca intreb..d'astea de 150-250 lei.
Parca zicea cineva la un moment dat si de ceva pe la 400-450 lei entrylevel mai cu nume....
Merci si scuze de " lene"  am incercat putin dar nu am rabdare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate