Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#3529
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Ma asteptam ca "inginerul"  de swtm sa intervina in discutia legata de electrozii bazici si sa informeze clar : electrozii bazici se Calcineaza OBLIGATORIU inainte de a suda cu ei
pentru detalii cititi si aici : http://www.saf-fro.r... derulati pana la superbaz ( pag 21 )

Edited by proagro, 13 September 2016 - 01:51.


#3530
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 31.01.2010
Depinde de ambalaj , depinde de ce material sudezi.
Daca sudezi cornier de OL37 poti si cu electrodul luat din ploaie sa sudezi.
Nu conteaza la materialul ala continutul de hidrogen difuzabil din "cusatura".

#3531
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

 proagro, on 13 septembrie 2016 - 01:48, said:

Ma asteptam ca "inginerul"  de swtm sa intervina in discutia legata de electrozii bazici si sa informeze clar : electrozii bazici se Calcineaza OBLIGATORIU inainte de a suda cu ei
pentru detalii cititi si aici : http://www.saf-fro.r... derulati pana la superbaz ( pag 21 )
Corect ar fi inginer swtm, fără "de" pentru că atunci când tu tăiai frunze la câini în tinerețe, eu am fost mai fraier si mi-am "pierdut" 6 ani de viață făcând o facultate + sa, așa că pot să mă prezint cu titulatura înaintea numelui.
Dar trecând peste răutățile inerente unei lipse de bun simț să revenim la calcinarea electrozilor.
Aceasta se face pentru a limita hidrogenul difuzibil în sudură, care la randul lui poate cauza fisuri la rece în cazul structurilor metalice care lucrează dinamic. Deja îți innozi mintea, nu alta.
Dacă nu se specifică în caietul de sarcini a produsului sau în wps, calcinarea nu e obligatorie.


Ps. Așa cum a scris si Grig, sunt modele de împachetări ce nu impun calcinarea electrozilor după deschiderea pachetului, doar după o anumită perioadă de timp dela deschidere, în cazul evident că nu i-ai consumat între timp.
Dar cum aici nu vorbim de sudarea boghiurilor de vagoane, ca si exemplu de structură metalică solicitată dinamic, nu e cazul să aprofundăm subiectul.

#3532
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
electrod bazic = low hydrogen  ;  intr-adevar sunt si electrozi cu invelis bazic cu care poti suda in primele cateva ore de la deschiderea pachetului sigilat fara a-i calcina , dar majoritatea electrozilor bazici trebuiesc calcinati si apoi pastrati si la o temperatura de 100-150 C  pana sa se sudeze cu ei
@swtm ,  ai spus mai devreme :  "  când tu tăiai frunze la câini în tinerețe, eu am fost mai fraier si mi-am "pierdut" 6 ani de viață făcând o facultate + sa, așa că pot să mă prezint cu titulatura înaintea numelui  "
Cum ti-ai dat tu seama ca eu au am taiat frunze la caini in tineretea mea ?   Esti clarvazator ,etc ?     Te intreb asta pentru ca tu ai facut o afirmatie de care esti 100 % sigur  ; eu daca eram in postura ta as fi spus " poate"  ca tu taiai .......  
De ce ai pierdut 6 ani ?   stiu ca o facultate dura cam 4-5 ani  ;  cam 5 ani politehnica

#3533
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu sunt electrozi bazici cu care se poate suda fără calcinare, ci sunt forme de împachetare care permit asta. Adică sunt vidate la împachetare sau ambalaje din metal împachetate în atmosferă controlată.
Off. 5 ani facultatea + 1 an studii aprofundate (sau master cum se numea atunci).

Ultimul an aveam si titulatura de domnul inginer la UMT.

On acum.
Bazicii nu trebuie neapărat calcinati + menținere în etuve decât în condițiile de mai sus. Altfel poți suda foarte bine cu ei și fără calcinare.

By the way, orice electrod se recomanda a fi calcinati + menținere în etuve, dacă condițiile de mediu o impun. Adică popular spus, i-ai udat.

#3534
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
N-ai raspuns la intrebarea mea legata de frunze si caini

#3535
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu tine de sudură. Nu ma pricep la frunze și câini... :rolleyes:

#3536
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Teoretic si tehnic e utila discutia, practic nu stiu cat% din bazicii consumati sunt in prealabil copti....nu mai vorbim de imediat inainte de a suda si apoi pastrati la 120.14C ...ca fapt divers, in ce se calcineaza la cat zic aia in fisa tehnica? Ca 300C nu e chiar o temperatura disponibila la orice tigaie de cuptor...
Ideea e ca in unele aplicatii, in unele situatii samd...probabil sa se calcineaza samd...
practic, mai ales pt ce intereseaza marea majoritatea a utilizatorilorde pe forum si nu numai, as paria ca e aproape exclusa treaba asta...



#3537
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 31.01.2010
Pai exista cuptoare de calcinare si recipienti de pastrare incalziti.
Cuptoarele merg pina spre 350-400C iar recipientii in jur de 95-100C
Toate sint termostatate.
In mod artizanal merg si cuptoarele electrice normale pina spre 300C.
Alea ce au curatire prin piroliza pe la 500C
Totusi daca te prinde doamna cu ele in cuptor poti avea ghinion, cam lasa miros si nu placut...
Nu merge in alea pe gaz, arderea GPL lasa vapori de apa.
Nimic nu ajuta ca experienta personala...Posted Image
La aprindere, arc si manevrare eu n`am simtit diferente asa cum am sperat dupa coacerea lor in cuptor.

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 13 September 2016 - 21:47.


#3538
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Poți să ii lași la soare câteva ore. Pentru uz casnic e suficient.
În general găsești pe ambalajul electrozilor recomandările de sudare, calcinare, menținere,  etc.

Există etuve de păstrare și fără încălzire. Electrozii se scot individual.

#3539
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 21.02.2006
Eu i-am copt in cuptorul familiei, dar am noroc de o doamna intelegatoare. Problema vaporilor de apa am rezolvat-o simplu, aragazul a venit cu un shield (tabla) care tine usa intredeschisa la cuptor si protejeaza butoanele de caldura.

Edited by pufarin, 14 September 2016 - 07:58.


#3540
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor  evident ca exista orice pe lumea asta, practic multe lucruri sunt "povesti" si daca ar fi atat de critica/obligatorie calcinarea absolut de fiecare data fix urmand la virgula instructiunile acelea nu stiu cati bazici ar mai fi folositi in zona non profesionala/industriala.

am mai vazut si eu santiere sau ateliere unde se suda la greu, inclusiv cu bazici....in afara de un atelier pe fosta platforma 23august la care am vazut treaba asta niciodata nu am vazut oamenii sa bage in cleste electrozii la 100 de grade direct din "termos"...
Ma gandesc ca daca aia nu se agitau, acasa unul ca mine ii coace putin doar daca sunt "trasi" iar iasta e valabil si la rutilici...
Ca fapt divers, eu ii uscam pe soba sau in cuptorul sobei..




 pufarin, on 14 septembrie 2016 - 07:57, said:

Eu i-am copt in cuptorul familiei, dar am noroc de o doamna intelegatoare. Problema vaporilor de apa am rezolvat-o simplu, aragazul a venit cu un shield (tabla) care tine usa intredeschisa la cuptor si protejeaza butoanele de caldura.
Pufarin, e mult mai greu in cuptorul pe gaz pentru ca in urma arderii gazului rezulta vapori de apa, in plus deschiderea usii are ca efect direct scaderea temperaturii, si asa la gaz e foarte greu sa ajungi si la 250C reali, nu mqi vorbim de faptul ca oricum pt ardere aceste cuptoare oricum au flux de aer destul de mare, altfel arderea nu ar putea avea loc.
De copt ii coci insa in ce masura o faci in parametri aia e alta poveste.


#3541
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Mai bine îi coci pe aragaz ca pe vinete.
Dar trebuie avut grijă să nu îi încingi prea tare, pentru că se fărâmițează pasta.
În general fabricile își aduc aminte de calcinare / menținere în perioada auditarilor. Dar sunt si fabrici care respectă cerințele.

Dar, repet, pentru uz casnic, nu e necesară calcinarea electrozilor. Oricum nu cred că vrea cineva să își ia o etuva portabila de calcinare mai scumpă decât invertorul cu care sudeaza.

#3542
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Eu zic sa uitati pur si simplu de calcinarea electrozilor pentru uz casnic, cum sa mai tot spus de altfel, cand o sa aveti suduri complexe controlate strict si controale structurale da altfel, iarasi sa mai discutat, se poate suda cu electrozii chiar si tinuti in galeata cu apa, dar vor stropii  :)
Nu mai dati vina pe amanute ce nu tin de uz casnic cind de fapt "mana" e problema :)  , sudati sudati si iarasi sudati (era un slogan odata dar un pic altcumva...)  doar asa invatati sa stapaniti bine un cordon de sudura si deabia dupa discutati despre calcinari si altele....

#3543
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,094
  • Înscris: 17.03.2005
Total de acord, totusi chiar si pt uz casnic nu strica dupa o perioada lunga de depozitare sa ii usuci nitel, nimic strict si controlat.


#3544
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 31.01.2010
Perfect adevarat, de stricat nu strica.
La rutilici trebuie sa nu depasesti 90C deoarece au in invelis si celuloza.

Grig

#3545
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Am probat astazi aparatul pe TIG cu butelie de gaz ( a unui prieten) si merge foarte bine, urmeaza sa fac rost de butelie.

#3546
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 31.01.2010

 NickRvl, on 14 septembrie 2016 - 09:39, said:

sudati sudati si iarasi sudati (era un slogan odata dar un pic altcumva...)

Lenin a spus : invatati, invatati si iarasi invatati.... ca altfel ramineti prosti, completarea e a unui dascal de`a meu.
Si mare dreptate avea bolsevicul!

Grig

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate