Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Sudura

* * * * - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18209 replies to this topic

#3511
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Zgură apare si la mag

E o peliculă aproape transparenta si cu cat conținutul de co2 e mai mare cu atât ai mai multă zgură

Dacă buteliile nu ar fi o problemă, sudura mag în regim home made nu ar fi nici pe departe o problemă. Un echipament + reductor rezonabil costa sub 2500 lei, o valoare rezonabila pentru un pasionat.

#3512
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,098
  • Înscris: 17.03.2005
Mag-ul te invata sa masori cu ruleta calumea?
daca da, vreau si eu mag d-ala :D  :D
uite ce am facut, am folosit si recuperari si mi-am cam facut de lucru din cauza asta insa problema e ca am ventul 1cm cam sus asa ca o sa fac o modificare, ma enerveaza erorile de genul asta, alta data sa masor de 20 de ori prost si sa sudez odata bine, am si dat 4 cordoane pe prinderea cornierului de teava :wacko: .Attached File  20160911_185114.jpg   88.17K   90 downloadsAttached File  20160911_185843.jpg   50.12K   91 downloadsAttached File  20160911_185905.jpg   44.33K   88 downloads

#3513
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Parintele, folseste/obisnuieste-te cu bazici si o sa vezi mare diferenta in a controla zgura.
Swtm, da, asta am observat si eu in cazul CO2-ului, ramane ca o pelicula de sticla dar nesemneficativa si de neluat in seama pe cordonul de sudura (tot in regim casnic vorbesc) dar adevarata problema o reprezinta pelicula care ramine in bobul din virful sarmei de sudura din pistol, nu o data mi sa intimplat sa ma fixez intr-o pozitie tampita pentru a da un aft "fin" si la apasare buton sa nu amorseze, rezolvarea e simpla se taie varful sarmei inainte dar mai si uit......
Si gazul, da, dar daca-i iese lui Bumbu pasenta cu extintoru` atunci e posibil ca din ce in ce mai multi o sa-si verifice extintoarele cu mult mai des si mai devreme fata de termen   Posted Image

Edited by NickRvl, 11 September 2016 - 19:29.


#3514
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,098
  • Înscris: 17.03.2005
NickRvl, fix asta urmeaza, zilele trecute mi-am luat o sacosa de 7018 saffro.
am dat peste ceva esab la mine aci in zona, or fi pe bune la 12 lei kilu sau exista si facaturi?
la depozitu de tara astia aduc ce prind, safro, cemont, vreo 2-3 feluri de turcaleti si probabil kinezoi, plus esab de care zic,...toti la gramada acelasi pret...

#3515
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Ii incerci din mers, trebuie sa fie buni, acum sa nu dai vina pe ei daca nu-ti iese din prima, o sa fie greu cu amorsarea la inceputuri dar dupa ceva rodaj nu o sa mai fie asa tragic, + la cleste - la masa...
Apropo de tuci, si Askaynak e bun, ASB in pachet verde.

#3516
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Superbaz is destul de prietenoși cu sudorul, dar Ductil prefera sa vanda cemont în regim de consumer, sb sunt întâlniți în zona industriala preponderent. Conarc 49 e un alt bazic (de fapt e rutilo-bazic) foarte ok în general.

Nick dacă ai reglaj de burn Back micsoreaza-l până la valoarea la care sarma rămâne aproape dreapta sau bila e mica.
Aparatele mai "deștepte" au opțiunea de taiere a sârmei, dau un impuls final ce aruncă în baie capătul sârmei.

#3517
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Nu m-am expimat chiar corect in sensul ca doar uneori acea "sticla" ramane si in varful sarmei, chiar si fara "bila", astfel se formeaza o izolatie electrica si nu permite contact electric, sarma vine atinge materialul dar nu se formeaza arc electric, asta am observat doar la CO2 ca despre el era discutia...., nu e grav dar e de mentionat.

#3518
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,098
  • Înscris: 17.03.2005
Ma doare capul cu astia....saffro si cemont sunt acelasi drac?
ceva superbaz au in dede...
http://www.dedeman.r...-5x350-4kg.html

Eu am luat supercito A
Attached File  20160910_095021.jpg   39.44K   52 downloads

De care sa iau data aviatoare?

#3519
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Acestia nu sudeaza?

#3520
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,098
  • Înscris: 17.03.2005
De sudat sudeaza toti...desi uite, zilele trecute am folosit ceva venus rutilici, cutia albastra.
Imi parea ca sunt mai interesanti decat cemontul speedarc si am zis sa ii incerc.
i-am terminat si am continuat cu cemintul si concluzia a fost ca cemontul e mai ok.
mai am monolith de , sa ii incerc, au strat subtire , cam ca supertit-ul....sunt cei rosii..si tot in genul asta am luat askaynak de 1.6 cred, sau 2...

De sudat daca stii sudezi ok cu oricare, cred...cu mici diferente dar la cat nu stim noi si ne balangane mana uneori, nu cred ca electrodul ne limiteaza, sincer...

Intrebam in general ca de aia sunteti voi mai cunoscatori si experimentati, de care sa luam ca sa nu mai pierdem timpul cu bajbaieli si "teste" , chipurile...ca noi testam o laie daca nu avem experienta necesara.
Attached File  20160912_090451.jpg   47.65K   50 downloads

Ps. Realizez ca zbaterea asta e probabil prosteala pt un om care are ceva experienta si care sudeaza bine aproape cu orice...
mai realizez si ca mergi in dede, iei un superbaz la 4.5 kile si ai rezolvat-o, sigur sunt ok.
pierdere de timp...dar poate nu e chiar asa, ca e util si sa afli pareri...gasesc la kil in diverse locuri si nu iau cutii intregi de 1.6, sau 3.2...spre exemplu ....sau dau peste ceva ca esabii aia...
nu e bine sa stii ca x electrod e bun sau putin mai bun/prietenos fata de altii si daca dau peste ei pe undeva e pacat sa nu iau si eu 2 kile, sa am acolo ca poate imi trebuie :D  :D

#3521
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Eu i-ti recomand OMNIA46 si  BASIC 7018, asta nu inseamna ca ceilalti nu merg (in afara de venus, nu-i cunosc) cu specificatia ca rutilicii askaynak au problema la indoire si umezeala, alte detali tehnice, mecanice, chimice gasesti in fisa fiecaruia pe site-ul producatorului dar nu cred ca e cazul la tine altfel incerca cam tot ce e de firma cunoscuta daca vrei si te opresti la ce-ti place.
Poate swtm te poate ajuta cu alte detalii, eu asa dupa ureche m-am inteles bine cu toti....

#3522
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Omnia 46 sunt rutilici, 7018 sunt entry level în gama.
Cemont gama consumer Air Liquide, oerlikon gama de vârf sau destinata piețelor specifice, tot Air Liquide. Saf fro idem deținut de Air Liquide. Dacă nu mă înșel si superbaz e vândut ca saf fro.
Dar cel mai bine ia din toate tipurile si vezi care e mai prietenos cu tine

#3523
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,098
  • Înscris: 17.03.2005
Bun, in mare lamurit, multumesc domnilor.


#3524
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Pozitia electrodului si mana sudorului sunt determinante.
Daca nu reusesti cu rutilici va fi la fel de greu si cu bazici, daca nu si mai greu!
Dupa ce capeti experienta si aici ma refer la incercarea de a inclina electrodul mai mult sau mai putin, de variatii de amperaj, etc, in functie de pozitia de sudare, material, grosime, etc., o sa vezi ca nu este greu.
Nu te ancora in "strictul teoretic" sau in ceea ce crezi ca este corect!

#3525
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
ce ziceti de zgura?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4wdLNXA13mU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Jexy, 12 September 2016 - 14:04.


#3526
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 31.01.2010
Comportare tipica de rutilic, mai precis rutilic cu invelis gros.
La noi s`ar traduce supertit , supertit fin fiind cu invelis subtire.

 NickRvl, on 11 septembrie 2016 - 19:28, said:

Si gazul, da, dar daca-i iese lui Bumbu pasenta cu extintoru` atunci e posibil ca din ce in ce mai multi o sa-si verifice extintoarele cu mult mai des si mai devreme fata de termen   Posted Image

De iesit cred ca iasa, poate ajungem sa verificam saptamina asta.
Pina una alta am gasit un distribuitor de la Messer la Oradea care incarca si face verificari la butelii de gaze tehnice.
Am intrebat clar daca incarca si la persoane fizice si daca verifica si buteliile daca sint expirate, raspunsul a fost da.
Mai departe mai vedem ce si cum.

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 12 September 2016 - 15:01.


#3527
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Eu am încercat și iar am încercat. L-am răsucit pe toate părțile. Nu îmi iese sudura că la electrod și pace. Decât să fac buleli mai bine pas și de la capăt! Nu este cine să îmi arate live și nu am unde să fac Curs. Așa că tot la electrod o să rămân.

#3528
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Te referi la sudarea cu sarma cu autoprotectie, cu echipamentul mig-mag?
Din punctul meu de vedere este aiurea sa folosesti sarma cu autoprotectie in gospodarie, chiar si in aer liber!
Mai bine cu electrod invelit.
Daar, daca ai cumparat acel echipament, mai fa un efort si fa rost si de o butelie!
Apoi nu o sa te mai uiti la electrodul invelit!
Sudarea mig-mag este mult mai rapida, fara zgura, mai usoara, permite umplerea spatiilor goale mult mai repede si eficient si castigi timp pretios.
PS Pune niste poze.

Edited by spik1, 12 September 2016 - 19:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate