Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Pensionarii (70+) la volan

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
cu scuzele de rigoare in cazul existentei unui topic similar
daca tot am vazut ca exista topicuri cu femei/ghertoi/bizoni/haiduci/cocalari/... la volan, m-am gandit ca ar fi bine sa existe si unul de acest gen
voi ce parere aveti?
ma gandeam daca nu ar fi bine sa existe o reglementare in Codul Rutier, referitor la acesti soferi: dupa varsta de 65-70 de ani, sa aiba voie sa conduca doar dupa un control medical riguros si din toate punctele de vedere, inclusiv de legislatie
pana acum stiu ca exista (daca mai este si acum) faza cu fisa medicala anuala..., dar atat?

nu de alta, dar exista destul de des probleme cu astfel de soferi, care incurca drumul. bine, nu vreau sa generalizez, dar majoritatea sunt la fel.
azi dimineata, un junghi de baba intrase pe interzis si nu voia sa se dea la o parte, ca ea stie ca pe acolo nu e unic, aratandu-i semnele de restrictie, habar nu avea ce reprezinta.
mai sunt si cei care pe bulevarde se misca cu viteza melcului turbat, tinand coloane intregi dupa ei...
ati avut si voi astfel de incidente?

#2
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
da!
le-am luat numarul, le-am gasit adresele si am asteptat luna Ianuarie si afisarea intretinerii. noaptea m-am dus la avizier si am pus un zero la sfarsitul sumei...
treceam "intamplator" a doua zi pe acolo si admiram rudele indoliate!

#3
rAzDD

rAzDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 16.12.2008
inca o stupiditate de topic...

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
la cum se fac in romania testarile medicale, degeaba pui in lege verificari la un an. doar ca-i sicanezi poate la un moment dat o sa le fie lene, sau n-o sa mai aiba bani de spaga unii dintre ei, ca daca-si doresc cu tot dinadinsul tot obtin avizele. am un prieten care spunea ca are un unchi ce sufera de alzheimer si conduce. a fost la tv un reportaj mai demult si au reusit sa obtina avizele medicale pt permis unui orb din nastere.

in alta ordine de idei, chiar daca incurca traficul sunt asemanatori femeilor, nu circula in forta si in general nu provoaca accidente grave.

#5
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
@initiator

Asa gandesti acum...
Mai vorbim cand o sa ai varsta respectiva.  :naughty:

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 calinkgb, on 25th November 2010, 09:00, said:

@initiator

Asa gandesti acum...
Mai vorbim cand o sa ai varsta respectiva.  :naughty:
imi pare rau sa o spun, dar ma numar printre cei care vor sa fie bine
adica: nu am avut la un moment dat bani sa fac RCA la masina, am circulat cu RATB. folosesc cauciucuri de iarna in sezonul rece. sunt de acord sa fiu testat medical oricand ar fi nevoie numai sa fiu cum trebe'. si mai sunt... revin

#7
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
De ce spune-ti ca e o prostie de topic ?
Tot respectul pentru oamenii invarsta dar cand treci de un prag 70+ eu zic ca nu mai esti apt sa conduci masina !

#8
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Cu ce e mai apt un pusti de 18 ani handicapat mintal si vitezoman care si-a luat carnetul pe spaga si habar nu are de un minim de legislatie rutiera sau conduita in trafic fata de o persoana la 70+ care are in spate ani de experienta la volan?

Merge incet ca nu se grabeste...asta e. Si persoanele in varsta nu sunt singurele care incurca traficul, in plus nu toate persoanele in varsta fac asta.

Bineinteles exista si pesoane care intr-o viata nu invata nimic - vezi exemplul cu baba pe interzis - dar asta nu inseamna ca se poate generaliza.

Topic inutil. Tampiti sunt peste tot si de toate varstele.

#9
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
las' ca gratuitatea la transportul in comun a determinat multi pensionari sa mearga cu autobuzu'. atunci cind conduc, experienta macar ii determina sa nu faca manevre periculoase intentionat...


 ear1976, on 25th November 2010, 10:04, said:

Cu ce e mai apt un pusti de 18 ani handicapat mintal si vitezoman care si-a luat carnetul pe spaga si habar nu are de un minim de legislatie rutiera sau conduita in trafic fata de o persoana la 70+ care are in spate ani de experienta la volan?
...

ieri seara, intuneric, strada cu 4 benzi, un autobuz era pe banda 1, aproape de trecerea de pietoni, eu pe banda 2. am incetinit pt ca din fata autobuzului ar fi putut sa vina un pieton. 2 berbeci au profitat ca s-au scos calmatoarele de trafic si cu vreo 60km/h au trecut printre autobuz si mine, mi-au taiat fata... daca un pieton ar fi trecut pe trecerea de pietoni...

Edited by H725, 25 November 2010 - 19:22.


#10
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Asta e cu du-te vino cu experienta in spate, sunt prea putini care sunt constienti de asta, si altii care traiesc din amintiri (abia se misca pe strada, dar sa nu cumva sa te contrazici cu ei in d'ale condusului ca esti mancat ) .
Am un unchi in varsta de 68 ani , si a fost in Italia/Austria cu masina cu o oprie de dormi la AR , si merge normal nici tare nici incet, dar stie ce are de facut .
Cunosc si exemple in cealalta extrema , dar asta e . Oricum rare cazurile in care accidentele sunt provocate de cei mai in varsta fata de "tineret" .

#11
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Astazi era sa se urce pe mine un nene cu o berlina model '70 cu remorca agatata dupa el. Venea pe contrasens, in curba, pe mijlocul drumului. Nu vreti sa stiti ce balans si-a facut remorca, am crezut ca vine peste mine cu ea cu tot.

#12
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Nu poti sa pui o limita de virsta in ani dupa care sa nu mai dai omului carnet. Poate are 100 de ani si e spirt, poate are 50 si e varza. Eventual dupa o anumita virsta sa impui control medical mai des (asa cum masinile vechi primesc itp doar pe un an) si mai complex - ex. test de reflexe, psiho.

Da' stiti care e chestia ilara? Daca te duci sa-ti schimbi permisul inainte sa expire nu ti se cere fisa medicala!! Poti sa fii orb de-a binelea, cit timp nimeresti ghiseul primesti alt permis pur si simplu.

#13
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Eu am facut medicalul ptr sc de soferi ieri, si m-a intrebat medicul : "ai baut?ai boli cronice? " si atat .Deci te poti duce acolo beat , eventual intre crizele de epilepsie , daca 30-40min te poti controla totul e perfect .

#14
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Hai sa va povestesc ceva hazliu dar destul de "tragic" in acelasi timp. Eram in Florida, SUA, 2004, in parcarea unui mall. Asteptam sa vina sa ma ia cineva cu masina si stateam la coltul parcarii pe o banca, spre iesire. La un moment dat vad o masina , nu mai tin minte exact modelul dar cred ca era un Buick sau ceva asemanator, de prin anii '80. Capota a sarit cumva si cand a luat aer s-a ridicat si mai sus. Opreste personajul masina si ma asteptam sa vad pe cineva iesind sa inchida capota...Trec cateva zeci de secunde, nimic  :mellow:

De curiozitate, m-am ridicat si m-am dus mai aproape sa vad ce s-a intamplat. La volan , un mos, care sub nici o forma nu avea sub 80 de ani, mai degraba 90-100, foarte supt la fata, abia respira cum trebuie. Cand a vazut ca ma apropii, a mosmait ceva, nu am inteles si m-am apropiat de usa soferului. Atunci imi zice asta cu o voce de fantoma...Sonny, sonny, imi inchizi si mie te rog capota ca eu nu pot sa ies :w00t:

Probabil acasa avea un carucior de-ala tip scuter, te sperii cate dinastea vezi prin Florida, unii au chiar masinile modificate, vanuri mai mari cu rampe, iar majoritatea marilor magazin tip Walmart le ofera scutere electrice sa se deplaseze prin magazine...va dati seama, alti nervi :rant:

#15
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
Cascadorie intr-un sens giratoriu din Deva. Protagonistul, un hunedorean de 70 de ani a reusit sa isi faca masina vedeta dupa ce s-a oprit la aproape doi metri inaltime, pe un sens giratoriu. Spectaculosul accident a starnit curiozitatea trecatorilor, care s-au minunat de performantele soferului.

si aici sursa http://observator.a1...toriu_4937.html

#16
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
pe mine cand ma enerveaza un mosalau d'asta, ii tai fata si ii franez brusc in fata. evident, ma loveste in spate, asa ca este vinovat.
sa vedeti cum plang:"tinere, hai sa aranjam cumva, ca imi iau astia permisu'! ma nenorocesti... nevasta-mea este bolnava, nu vede, i-au amputat un picior si trebuie s-o duc saptamanal la Fundeni pentru citostatice. nu putem merge cu RATB-ul!"
iar eu le zic:"Luati taxiul, babalacilor, si platiti-mi masina!"

#17
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Un pensionar trecut de 70 de ani, mi-a spus acum cateva luni ca ar trebui interzis sofatul dupa 70 de ani. A spus ca reflexele nu mai sunt ce au fost.

#18
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
absolut de acord.
si carnetul sa se poata lua numai dupa 25 de ani, ca pana atunci mintea nu e destul de coapta. :bandit:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate