Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Dinti sparti

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Din cauza incapatanarii mele, vrand sa ma fac bine mai repede (inceput de raceala), mi-am administrat, intr-un interval de 6 ore, doza dubla de Bioflu Plus (dupa ce luasem SI un Paracetamol Sinus). Prostia mea.
A doua zi dimineata (vineri, 12.11), la intoarcerea de la baie, am lesinat si am cazut fiiiix in bot. Nu tu buza sparta, decat pometele stang inflamat si 2 dinti de sus "retezati", un incisiv central + unul lateral (20 si 21, dupa cum a incercuit un medic stomatolog - de la mine din oras - pe trimiterea la radiografie). Acelasi medic mi-a spus ca se pot rezolva cu 100 lei. Mi s-a parut putin, n-as vrea sa-i fac doar pentru poze. Vreau sa-i pot folosi ca inainte, nu neaparat sa sparg nuci sau sa desfac sticle de bere, dar macar sa pot musca dintr-un fruct sau sa-mi rod unghiile (bine, nu mai fac asta de vreo 2 luni). Important e sa arate la fel, if possible. :D

In acea dimineata nu suportam sa beau ceva nici prea rece, nici prea cald, de mancat nici nu se putea pune problema, fiindca ma durea. Acum nu mai am probleme asa mari, tolerez orice mai usor, dar ma gandesc ca nu e bine sa stau prea mult cu ei asa. Macar am scapat de raceala. :lol:

Dintii nu sunt sparti de la radacina, lipseste doar partea de jos, cam un sfert din ei. Incerc sa desenez, ca as fi pozat radiografia, sau chiar dintii :P dar nu am cablul de date la mine.

Attached File  Untitled.jpg   11.68K   82 downloads linia discontinua - marginea interioara, linia punctata - conturul original

Am incercat sa reprezint si o sectiune laterala, cam asa simt incisivul central cu limba:

Attached File  Untitled2.jpg   6.96K   23 downloads

Ce ma intereseaza pe mine: cat ar costa sa-i aduc cat mai aproape de starea initiala si cum se numeste procedeul? Ce mi-a spus acel medic e pretul "pietei", sau risc sa ma tina doar o saptamana? Aveam dinti frumosi :D ii vreau la fel, sa se lucreze o data la ei, dar sa se lucreze bine. O recomandare de medic/cabinet? Preferabil in Bucuresti, dar daca merita, merg oriunde in tara, numai sa-i fac.

Multam' anticipat!

Edited by BadBoyBlue, 21 November 2010 - 13:10.


#2
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
200 euro, 2 coronite de portelan.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
O poză ar fi mai bună. Dacă nu s-a fracturat rădăcina sau nu s-a afectat nervul, eu zic că n-are rost să-ți pui coronițe din porțelan, sunt bani aruncați, se reconstituie foarte bine din compozit foto, unul bun, de calitate și un medic priceput și cu puțină răbdare!

#4
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
N-a avut cine sa-mi mai interpreteze radiografia, pentru ca medicul cu care am vorbit nu mai e in oras saptamana asta. Din ce vad eu, radacina dintilor afectati nu e deloc diferita de ceilalti dinti vecini, arata OK. :)

Poza pun diseara, de cum ajung in camin. Cum imi dau seama daca nervul e afectat?

Edited by BadBoyBlue, 21 November 2010 - 13:24.


#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Păi fractura e mai mare, ți-a curs sânge, te-a durut/te doare rău...
Poți să pui și la radiografie poză dacă e la tine. Ca preț, în jur de 200 de lei.

#6
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Am radiografia in portofel, dar cablul de date e la camin, 'tu-i ceapa ma-sii. :D

Nu mi-a curs sange, nu m-a durut mai deloc, nimic din toate cele, mai mult ma durea sufletu', ca nu-mi venea sa cred ce mi s-a intamplat! :w00t:

EDIT: Pardon, dintii sunt 21 si 22.

Edited by BadBoyBlue, 21 November 2010 - 13:36.


#7
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Am revenit cu radiografia. :)

Pe cea cu dinții o dau doar pe PM. :D

edit: acel punct negru e o înțepătură în film, n-are treabă cu realitatea

Attached Files


Edited by BadBoyBlue, 21 November 2010 - 22:59.


#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Se pot reface, nu e grav!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate