Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#5905
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
aha, deci intreband frumos ce cauti de fapt sunt agresiv si frustrat... Posted Image

Esti pe ignore Posted Image
Fa-mi un favor si trece-ma si tu, sa nu ne mai pierdem timpul, mersi

Edited by sirgoofy, 20 February 2021 - 12:48.


#5906
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 27.08.2013
Salutare, ieri am curățat și uns un butuc cu bile ce începuse să scârțâie un pic, și după 50 de kilometri a început iar să scârțăie. Am zis să văd dacă merge doar așa fără să schimb conurile și bilele ce nu mi s-au părut uzate, dar se pare ca nu este cazul. Mă gândesc totuși că o fi și de la vaselină, ce fiind veche să își fi pierdut din proprietăți - deși nu pare - sau pur și simplu să aibă un indice(?) de vâscozitate mic. De aceea, vă rog, recomandați-mi o vaselină vâscoasă, bună pentru gresat butuci; am auzit pe aici pe forum de vaselină grafitată, e în mod special bună pentru butuci(cu bile)?
Sau mă rog, recomandați-mi ce considerați că e bun sau ce folosiți. Mulțumesc!

#5907
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca vrei sa-ti fie mai comod cred ca poti folosi si asta:
https://gomagcdn.ro/...4535-906485.jpg
Ai putea face ungerea fara sa demontazi axul, desfaci piulita si pulverizezi cu teava de plastic inauntru din belsug, apoi strangi piulita. Eu o folosesc la rulmentii rolelor, La inceput de sezon sau daca prind ploaie scot shieldul, curat cu WD-40 spray, las sa se evapore si apoi bag vaselina asta. Vine pulverizata sub presiune iar in cateva minute aerosolul se evapora si ramane un strat destul de consistent de vaselina.

#5908
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Nu bagati vaselina grafitata la butuci, ca e inutil. Nu aveti nici pe departe frecari atat de mari sau viteze de rotatie atat de mari incat sa necesite asta.

#5909
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Vă salut băieți, vin și eu cu o rugăminte. Nu mă pricep mai deloc la biciclete si vreau sa imi cumpar si nu stiu ce sa aleg. Buget 1000-1500 lei maxim. Bicicleta o vreau pentru plimbari in oras , agrement. Nu ma intereseaza sa merg la concursuri, sa fac performanta etc. Strict recreere dar vreau o bicicletă bună. Ma intereseaza sa aibe frane pe disc, viteze , suspensie pe furca.
Inaltimea mea 186 cm, 95 kg daca e important la alegerea unei biciclete :)
Va multumesc mult!

#5910
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
in acel buget si cu acele dotari piese cauta un Riverside 900,... SH ca in magazin nu gasesti.

#5911
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Am inteles, cer prea mult in banii astia. Ok. cam ce as putea lua tinand cont de raportul calitate/pret in banii astia?
Mersi frumos :)

#5912
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
nu,.. ma rog da ceri multe la acei bani... dar treaba e ca nu-s stocuri oricum.

Vorbesc serios sa cauti riverside 900 sh, marimea ta, e bicicleta (mai) de oras cu suspensie si frane disc hidraulice... un fel de shaorma cu de toate Posted Image

Daca nu gasesti in zona ta nu stiu altceva, poate de la2500 in sus in magazine.
Sau un rockrider daca vrei sa treci la mtb... desi mtb-ul prin oras e pt adolescenti dpmdv.

#5913
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 27.08.2013
Fă-ți o părere pe olx etc. căutând „bicicleta 28” sau „mtb 28” sau de 26”, cum preferi - până acum zece ani când au început să apară cele de 29” nu se plimba lumea liniștită și pe 26”? Ba da, fii sigur de asta; și adulți și adolescenți, oricine. În orice buget, îți iei ceva nou de x bani și ceva mai bun shde aceeași bani; și citește cu încredere topicul ăsta, ultimele zeci de pagini, situația ta este super comună și s-a tot răspuns pe această temă de n ori.

Edited by onisifor12, 31 May 2021 - 13:31.


#5914
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Riverside 900 era 2.100 la Decathlon dar nu e pe stoc marimea L ... Incerc să vad pe OLX desi nu ma incanta prea mult SH. Daca ar fi pe stoc L (cred ca L ar fi marimea buna pentru mine) as face un efort si as lua noua.

#5915
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 27.08.2013
Ia-ți mai bine ceva mai mare ce se poate regla din nivelul șeii și al ghidonului/pipei decât să iei ceva prea mic. Poate te ajută linkurile astea:
https://www.marosbik...-bicicletei.htm
https://bikexchange....ke-size-charts/

Edited by onisifor12, 31 May 2021 - 13:45.


#5916
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Nu am nici o șansa la Rverside 900 pentru ca nu o gasesc in magazine. E stoc zero iar SH parca nu m-as risca si nici nu prea sunt genul care sa ia SH.
Tot spre ceva nou m-as indrepta, am gasit ceva, poate imi dati o sugestie in sensul asta daca merita sau nu. Vad ca are suspensie pe furca, frane pe disc.
Sau poate aveti alta sugestie. Mersi.

https://www.sportdea....html#resp-tab1

Edited by Redogs, 05 June 2021 - 00:23.


#5917
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu e o idee prea grozava cu bicicleta aia... echiparea e sub entry-level, un fel de china-level, bad china-level.

#5918
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Am înțeles. Altceva după Riverside , nu există? Opțiunea 2.
Riverside 900 nu se gaseste de cumparat niciunde probabil nu se mai fabrică.

#5919
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 27.08.2013
În ce s-a discutat doar anul acesta pe acest thread sunt postate zeci de biciclete.

#5920
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
OK, iau subiectul la citit.
Mersi.

#5921
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Pareri .. merita?

https://click4sport....0mm-crs17107-52

#5922
Phthirus-pubis

Phthirus-pubis

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.05.2021
La pretul, e OK. mai ales ca nu este atat de grea: 14 kg.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate