Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#5923
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Daca nu intra Riverside 900 pe stoc pana saptamana viitoare, o iau pe asta.
Ma gandesc ca pentru o plimbare 1-2 ori pe saptamana prin oras prin parc o fi buna ca nu e din carton.

#5924
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Lipsă stoc și asta, am vorbit la magazin și mi-a spus ca stocul in fabrica este zero pentru ca e o criza la nivel mondial la piesele Shimano si nu poate sa imi dea un termen cand ar reintra pe stoc :( .

#5925
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Bicicleta noua echipare entry-level, parerea mea e ca merita, este putin mai ieftina decat luata din magazin, poate ca mai poti negocia 100-150 lei
https://www.dirtbike...27-5-nou-446836

Sau bicicleta veche echipare veche dar buna, daca functioneaza bine, pe care cred ca o poti negocia pe la 6-800 lei. Inainte de pandemie probabil ca ai fi gasit-o in jur de 500 lei, insa trebuie sa acceptam ca preturile au crescut, cererea e mare si oferta este mica.
https://www.dirtbike...tb-giant-407788

Edited by spooky51, 11 June 2021 - 09:52.


#5926
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Poate prima ca e noua dar in primul rand nu trimite prin curier apoi nu as vrea frane pe janta, as vrea pe disc ...

#5927
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Redogs, on 11 iunie 2021 - 09:57, said:

Poate prima ca e noua dar in primul rand nu trimite prin curier apoi nu as vrea frane pe janta, as vrea pe disc ...
Sorry, nici n-am vazut ca prima are v-brakes :) . Oricum, si cu ele daca o poti negocia la 1200-1400 lei merita.
Daca imi spui in ce judet cauti iti pot face poate o recomandare.

#5928
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Reșița, Caraș-Severin

#5929
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Echipare entry-level Altus, insa la banii astia, daca merge bine si mai poti negocia putin ti-ai luat bicicleta. E singura in Caras-Severin, insa pare ok.

https://www.dirtbike...cleta-29-437846

Edited by spooky51, 11 June 2021 - 10:13.


#5930
Phthirus-pubis

Phthirus-pubis

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.05.2021
Cross este peste decathlon.

#5931
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007

 spooky51, on 11 iunie 2021 - 10:10, said:

Echipare entry-level Altus, insa la banii astia, daca merge bine si mai poti negocia putin ti-ai luat bicicleta. E singura in Caras-Severin, insa pare ok.

https://www.dirtbike...cleta-29-437846
Poate ma duc sa o vad. Am unele retineri la second dar pare OK asta.

#5932
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007

 Phthirus-pubis, on 11 iunie 2021 - 10:16, said:

Cross este peste decathlon.
Poti sa imi spui ceva despre varianta asta? Ar merita banii? Mersi mult si scuze deranjul :) .
https://www.hervis.r...0BoCwh0QAvD_BwE

#5933
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Salutare baieti, ma interseaza si pe mine o bicicleta pentru plimbarile de seara prin oras. Frumos pe pista de biciclete fara sarituri peste borduri, offroad sau curse de biciclete.
Ma gandeam la variantele de mai jos, imi puteti spune daca ar fi ce as avea eu nevoie si care ar fi mai OK dintre cele 2:

https://www.hervis.r...KhoCMZIQAvD_BwE

sau

https://www.decathlo...id_8577823.html

Va multumesc frumos!

#5934
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 06.09.2008
salutare, am raspuns in celalalt thread, nu-i nevoie sa intrebi acelasi lucru in mai multe threaduri.

Hint: ia Riverside

Edited by sirgoofy, 30 June 2021 - 07:07.


#5935
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Am inteles. Defapt vroiam sa intreb dincolo dar din greseala am avut si acest thread in bara si am trimis din greseala fara sa mai pot sterge.
Mersi frumos.

#5936
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 Redogs, on 11 iunie 2021 - 14:05, said:

Poate ma duc sa o vad. Am unele retineri la second dar pare OK asta.
Sa nu ai....merita sa o vezi iar daca mai si reusesti o mica negociere,ai luat ceva bun.

#5937
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Intreb aici, ca nu vreau sa deschid topic nou doar pentru atata lucru.

Strava a renuntat la subscription-ul ala in 3 trepte? Nu am mai folosit softul o perioada buna, dar as vrea sa revin.

#5938
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.01.2019
Buna tuturor.
Sunt nou pe acest forum, si vrea sa va felicit pentru crearea acestui topic..Daca nu va deranjeaza descriu si eu cum m-a (ne-a) infectat si pe noi sistemul pedelec sau bicicleta electrica.
Am citit ca uni au motoare serioase, de firma cumparati cu bani multi. Am cautat si eu  pentru "nevastuica mea" o bicicleta electrica la un pret acceptabil-decent.Am gasit Devron/Pegas cu Bafang limitat la 25 km/h cu pret redus la aproximativ 7 000 lei.Alti producatori cu motoare renumite de firma aveau pretul cu 5 cifre, si la unii nu cu 1 incepea prima cifra......
La urma am modificat canondale Jekyll full-suspension a Ei, cu care era obisniuta si asa am "cumparat cu bani putini" o bicicleta electrica, cu motor central.
In 2 luni de cand am montat kit-ul, sotia a  pedalat peste 1350 km.
Stiu ca nu este mult, dar asteptam cu nerabdare primavara sa dam din nou la pedala.Eu in spate, Ea in fata cu aistenta sa tina "trena"...

De ce am modificat bicicleta actuala-normala a sotiei in bicicleta electrica?
Ne-am saturat sa ne grabim dupa restul trupei, sa ajungem printre ultimi sus pe varf, Ea sa transpire, sa gafaie,si sa asteptam cu nerabdare urmatoarea oprire.
Sa nu intelegeti gresit, nu suntem biciclisti de mode-fite, dam la pedala din "92-"94.
Dar de ce sa ajunga nevasta acasa mort de oboseala, sa vada numai in poze pe langa ce peisaje frumoase am trecut in timpul turei...?
Acest (kit) motor nu are acceleratie, este un pedelec simplu,Nu pedalezi,nu te ajuta.
Eu am mers foarte putin cu bicicleta Ei, aprox 50 km, dar sunt foarte entuziasmat de acest sistem.Simplu,eficient,usor (cu tot cu acumulator 6 kg) economic, si cel mai important, pret foarte decent fata de o bicicleta noua electrica, no name.

Va multumesc pentru atentie.
Cu stima,Z

#5939
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 06.09.2008
Exista topic dedicat bicicletelor electrice...

Treaba cu ajuns ultimii si transpirati tine de (lipsa) fitness ori de biciclete nepotrivite - de ex mtb-uri de 15kg la ture asfalt.... ori ambele.
Iar transpiratul pe urcari e normal pt majoritatea.

Edited by sirgoofy, 29 January 2022 - 11:23.


#5940
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.01.2019

 sirgoofy, on 29 ianuarie 2022 - 11:10, said:

Exista topic dedicat bicicletelor electrice...

Treaba cu ajuns ultimii si transpirati tine de (lipsa) fitness ori de biciclete nepotrivite - de ex mtb-uri de 15kg la ture asfalt.... ori ambele.
Iar transpiratul pe urcari e normal pt majoritatea.


Scuze,o sa caut acel topic.
Cred ca nu am fost destul de explicit cand am zis ca am ajuns ultimi transpairati si gafaind.Noi am mers sa admiram peisajele romaniei (ce a mai ramas...;(( ) si nu la un maraton-concurs-competitie.De multe ori le-am amintit acest lucru organizatorilor,dar erau cativa " zmei generatia X" pentru care a sta 5-10 minute pe loc si inspirat adinc aer curat in piept era o pedeapsa....
Nu este problema de fitness (dau la pedala din "80, primul mountain bike am luat din Szeged in ''90 august , deci am un pic de experienta in privinta ciclismului montan, zic eu....
La sotie avem un canondale Jekyll full de 14,5 kg (inainte de electrificare, acum are 19.5 kg) iar al meu canondale F4 are 11.6 kg.
Deci nu am depasit pragul psihologic de 15 kg....;)
Un lucru important am uitat sa specific, ca la sotiei ii place foarte mult sa se opreasca la poze, sa schimbe obiectivul aparatului sa "vaneze" soricei-furnici etc,sau ce prinde.
Aceste oprir necesita timp iar cum Ea are motor am rezolvat mai multe probleme.
Sper ca nu am deranjat pe nimeni (ma refer la anti electrice) care au alte conceptii despre biciclete cu asistenta.

P.S.

Aici puteti citii planul meu esuat in a electrifica o bicicleta noua si pentru mine ;((.
https://www.dirtbike...-craciun-446617
Deci sunt si raman pentru incamult timp un biciclist simpu pe o bicicleta simpla.
Cu stima.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate