Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#4123
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
Sunt de fitze, exagerat de scumpe mai sunt si bicicletele de oras Posted Image

Ceva bun de oras (merge si pe poteci usoare) - Neuzer Courier
Despre revoshift am inteles ca nu-s prea bune. una ieftina cu revoshift aici
E recomandat sa schimbi cauciucurile de offroad cu unele mai de asfalt, costa ~30lei bucata, oricum bicicleta e mult mai ieftina.

#4124
FanBranza

FanBranza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.05.2015
OK, am citit ce ati scris si vreau sa zic urmatoarele :

1. Imi place foarte mult sistemul RevoShift deci vreau neaparat unul asemanator (am vazut unele SRAM 3.0); nu stiu care dintre ele sunt mai OK.

2. Vreau neaparat acel sistem rapid pentru roti. Nu este problema de hoti, va sta undeva sub lacat.

3. Inteleg ca pe spate nu are nevoie de nici un fel de suspensie dar consider ca pe fata ar trebui..

Acestea fiind spuse : Ceva recomandari pentru un buget ~ 1200 ? Logic ca poate fi si mai ieftin.

Multumesc inca o data,

Mihai

Edited by FanBranza, 26 May 2015 - 11:33.


#4125
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
La 1300 ai la Decathlon (cum ți s-a recomandat deja) montana Rockrider 500, un best buy la acel preț. Până la urmă merge și pe asfalt dacă îi pui niște slick-uri sau chiar niște cauciucuri ceva mai profilate. Eu i-am pus MTB-ului meu niște Rubena Shield ieftine și bune și merg mult mai OK acum pe șosea. Merg chiar și pe poteci, cu viteză ceva mai mică, e drept.
Bicicletă mai ieftină n-ai să găsești decât SH și cum a cumpăra SH e riscant, eu îți propun să renunți la această variantă.

PS: da, te ajută și quick release-ul (de ex. dacă vrei s-o transporți în portbagajul mașinii) și suspensai furcii față (zic mâinile bograproste). Dar se poate trăi și fără quick release.

Orientativ, calculează-ți și mărimea, să știi ce alegi: http://www.ebicycles...ols/frame-sizer
Atenție la tipul de bicicletă dorit, că diferă!

Edited by ursamajor, 26 May 2015 - 11:55.


#4126
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postursamajor, on 26 mai 2015 - 11:47, said:

Eu i-am pus MTB-ului meu niște Rubena Shield ieftine și bune și merg mult mai OK acum pe șosea.
Nu innebuni omu` cu anvelope pe 28 :).

#4127
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Era cazul particular al bicicletei mele care e pe 29". Evident pe RR500 vor fi de 26".

#4128
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Si eu recomand RockRider 500. Are si quickrelase-ul de care ai nevoie, eu sunt multumit de ea.

#4129
FanBranza

FanBranza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.05.2015
La acest RockRider 500 trebuie neaparat sa ii pun alte cauciuri pentru a putea merge cu ea pe asfalt? Sau le pot folosi pe cele cu care vine echipata? Ideea e ca nu vreau sa mai bag nici un ban in bicicleta dupa ce o cumpar, cel putin nu anul asta. Desi probabil ca trebuie sa ii iau cel putin niste aripi daca e sa ma hotarasc sa o cumpar.

Mihai

#4130
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Poti merge linistit cu cauciucurile cu care vine ea echipata.
Aripi pentru ce ca oricum daca ploua nu iesi cu bicla. Iar daca ploua chiar nu mai conteaza.

#4131
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Se merge și cu cramponatele, dar pe asfalt fac zgomot și dau rezistență mai mare la înaintare.  O pereche de apărători costă de la 30 lei, deci relativ ieftin.

#4132
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Zgomotul in auzi cand e liniste, adica in afara orasului, nu in oras. Rezistenta la inaintare devine relevanta cand mergi mai mult, nu la o plimbare de cativa km. Anvelopele de pe RR500 sunt ok daca nu ai de gand sa folosesti bicicleta mai intensiv.

#4133
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Se aude zgomotul și în oraș. E un huruit-bâzâit cu care te obișnuiești. Rezistența la înaintare devine relevantă când le schimbi pe cramponate și le compari cu niște cauciucuri de șosea. Și mai este și diferența de manevrabilitate, bicicleta devenind ceva mai vioaie și responsivă. Diferența e relativ notabilă și realizezi cât de mult contează să adaptezi cauciucul drumului. Dar, e adevărat, se poate merge și cu cele originale pe oriunde fără probleme. Important pentru amicul iubitor de brânză este să știe că există alternative. :)

Edited by ursamajor, 27 May 2015 - 08:12.


#4134
FanBranza

FanBranza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.05.2015
Multumesc pentru informatii. Ca idee as vrea sa folosesc bicicleta in fiecare zi/seara dar cu plimbari relativ scurte cel putin la inceput.

Cred ca am sa merg pe acel RR500 desi nu are sistemul ala de schimbare al vitezelor pe care l-am dorit eu.

Mai am o nelamurire : Dotarea SRAM pe care o are bicicleta este OK?

Mihai

#4135
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
La banii ăia e best buy. N-ai să găsești echipare mai bună la un MTB nou. Schimbătoarele și toate cele sunt... upgrade-abile.

Atenție la mărimea cadrului! Folosește calculatorul al cărui link ți l-am dat mai sus pentru a te orienta asupra mărimii. Dacă poți proba bicicleta la Decathlon, și mai bine!

Edited by ursamajor, 27 May 2015 - 10:36.


#4136
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Pana pe 31 decembrie 2015, prousele comandate platite prin paypal pot fi returnate gratuit in limita a 130 de lei cost de transport
https://www.paypal.e...eralconditions/
Cam toate magazinele mari de echipament accepta PayPal

#4137
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014
Salutare. As avea si eu o intrebare! Am 170 cm inaltime si 65 kg si as vrea sa stiu daca o bicicleta cu rotile de 29" mi s-ar potrivii.
Ceva in genul asta. http://www.bikexcs.r...astru-2015.html
Si as vrea sa stiu daca schimbatorul de spate la aceasta este bun.
Bicicleta vreau sa o folosesc in oras dar si pe trasee montane.

#4138
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Depinde de model. La 1.70 esti la limita si conteaza mult geometria cadrului. Si eu am 1.70 si am testat un 29er si mi se parea prea masiv. Dar am vazut persoane mai scunde pe 29er. Insa arata ciudat. Practic e un cadru mic intre doua roti uriase. Poti incepe cu acel schimbator. Eu as zice ca e bun si daca nu e cumperi altul superior. Nu e un upgrade dificil de facut.

#4139
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Cam ieftină pentru 29". Dacă n-ai mai avut bicicletă înainte și dacă-ți dorești 29er, o să te obișnuiești, dacă iei mărimea potrivită.
Schimbătorul e entry level, bun pentru omul de rând.

Edited by ursamajor, 02 June 2015 - 17:41.


#4140
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014
Si suspensia spate face diferenta mare intre biciclete? Adica intr-un traseu montan daca lipseste suspensia spate se resimte sau e acceptabil?
Si blocarea suspensiei fata ajuta la ceva?

Edited by xk1daL, 02 June 2015 - 18:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate