Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

catelus rautacios

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
miha197983

miha197983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.04.2009
Catelusul meu are 2 ani si de o luna cand intru cu el in casa si vreau sa l duc in cada la spalat nu mai vrea si ma maraie si vrea sa ma muste.Numai cand aude cuvantul <BAIE>, maraie si musca.Daca ma joc cu el si e foarte vese si am inspiratia sa pronunt cuvantul <BAIE>, imediat incepe sa maraie si are tendinta sa muste pe oricine.Nu mai stiu ce sa i fac.tot timpul cand nu i convine ceva maraie si vrea sa muste.Face numai ce vrea el.Mai demult pe la 6-9 luni cand am fost la doctor cu el sa i faca o injectie maraia la doctor si eu l am alintat si doctorul mia zis ca daca o sa l mai alint asa tare o sa ma muste si pe mine.Cred ca a avut dreptate.Este f alintat de mine de prietenul meu si de mama mea.Il cert cand musca dar degeaba.Ajutati ma va rog.

#2
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Zicea cineva pe aici ca tot ce are nevoie un catel e de dragoste. Banui ca nu-i oferiti suficienta :)

Intr-o nota serioasa, cainele trebuie sa inteleaga (1) cine conduce si (2) ce se cere de la el. Legat strict de baie, cateva lucruri pot fi facute:
- calmi si fermi il duceti in baie si-l ajutati sa se relaxeze inainte sa intre in cada. Ii vorbiti calm, il linistiti, ii recompensati momentele in care e relaxat. Eu as zice pentru inceput chiar sa-l duceti in lesa si, in momentul in care incepe sa exagereze, ridicati un pic de lesa si comandati Fui.
- momentele in care incepe sa va maraie sunt taiate din start si autoritar. Un "Fui" pe un ton grav si o pozitie dominanta ar putea fi suficiente
- dupa ce-l  urcati in cada, il lasati un pic sa se relaxeze si ii recompensati din nou momentele in care e cuminte. In toata aceasta perioada ii distrageti atentia de la ce il enerveaza (banui ca dusul) si faceti ca totul sa para o joaca. Puteti lua cu voi si ceva jucarele ale lui.

Problema mai grava e ca, din ce zici, pare sa vi se fi "urcat in cap". Sau, mai bine zis, incepe sa se considere masculul dominant. Cateva sfaturi simple care ar putea rezolva problema (nu neaparat insa):
- intotdeauna cainele mananca dupa voi. Trebuie sa inteleaga ca ii dati voie sa manance, nu ca va forteaza el sa-i dati.
- nu i se tolereaza comportamentul negativ (comanda Fui)
- se recompenseaza momentele bune, chiar si cand pur si simplu sta cuminte si se uita la voi (evident nu absolut toate si in niciun caz toate cu mancare)

Foarte important e ca, intr-o astfel de situatie castiga cel mai incapatanat. Si, de multe ori, o face cainele daca nu ai nervii tari. Fiti consecventi si actionati amandoi la fel.

Edited by miromulus, 10 November 2010 - 00:29.


#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cheama-l pe Oscar!  :D

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
1: raman la parerea mea consacrata ca un caine nu este pentru a fi tinut intr-un apartament.cainii au o cu totul alta "destinatie" sa zicem asa.
2: mai uita-te pe national geographic,n-o fi chiar prost cezar ala cu cainii lui cand zice sa nu mai fie cocolositi atata si sa le fie impuse anumite lucruri.
3: ia mai du-l la doctor odata,sa i se scoata bilutele.sa vezi ce respect o sa aiba dup-aia pentru veterinarul ala,care stia el bine ce zice sa nu-l mai alinti atata.
pacat ca va dati seama ca oamenii astia au dreptate NUMAI cand e prea tarziu si animalul si-o ia in cap,atat de rau incat face numai ce vrea el.sa ziceti mersi ca nu apuca si de beregata.
cainii sunt pentru turme de oi,paza (curte,cusca,tot tacamul.nu sa doarma cu voi in pat),aer liber,etc nu sa-si tarasca stapanii sa-i scoata in parc sa nu mai ai pe unde calca de rahat si miros,iar copii sa nu poata alerga linistiti ca se mai trezeste cate-o javra sa-si infiga coltii in cracii lui.maaaare dragoste...ei,acu' ia si trage!sau du-l la dresaj,ceva de genu'.scoate bani din buzunar,ce de,cutu' lu' mami.cuvintele "copil","mama","nastere"...ring a bell?mai lasati potaile.

Edited by dygey, 10 November 2010 - 00:41.


#5
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 miromulus, on 10th November 2010, 00:16, said:

Zicea cineva pe aici ca tot ce are nevoie un catel e de dragoste. Banui ca nu-i oferiti suficienta :)

Intr-o nota serioasa, cainele trebuie sa inteleaga (1) cine conduce si (2) ce se cere de la el. Legat strict de baie, cateva lucruri pot fi facute:
- calmi si fermi il duceti in baie si-l ajutati sa se relaxeze inainte sa intre in cada. Ii vorbiti calm, il linistiti, ii recompensati momentele in care e relaxat. Eu as zice pentru inceput chiar sa-l duceti in lesa si, in momentul in care incepe sa exagereze, ridicati un pic de lesa si comandati Fui.
- momentele in care incepe sa va maraie sunt taiate din start si autoritar. Un "Fui" pe un ton grav si o pozitie dominanta ar putea fi suficiente
- dupa ce-l  urcati in cada, il lasati un pic sa se relaxeze si ii recompensati din nou momentele in care e cuminte. In toata aceasta perioada ii distrageti atentia de la ce il enerveaza (banui ca dusul) si faceti ca totul sa para o joaca. Puteti lua cu voi si ceva jucarele ale lui.

Problema mai grava e ca, din ce zici, pare sa vi se fi "urcat in cap". Sau, mai bine zis, incepe sa se considere masculul dominant. Cateva sfaturi simple care ar putea rezolva problema (nu neaparat insa):
- intotdeauna cainele mananca dupa voi. Trebuie sa inteleaga ca ii dati voie sa manance, nu ca va forteaza el sa-i dati.
- nu i se tolereaza comportamentul negativ (comanda Fui)
- se recompenseaza momentele bune, chiar si cand pur si simplu sta cuminte si se uita la voi (evident nu absolut toate si in niciun caz toate cu mancare)

Foarte important e ca, intr-o astfel de situatie castiga cel mai incapatanat. Si, de multe ori, o face cainele daca nu ai nervii tari. Fiti consecventi si actionati amandoi la fel.
iti e foame?

#6
miha197983

miha197983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.04.2009

 miromulus, on 10th November 2010, 00:16, said:

Zicea cineva pe aici ca tot ce are nevoie un catel e de dragoste. Banui ca nu-i oferiti suficienta :)

Intr-o nota serioasa, cainele trebuie sa inteleaga (1) cine conduce si (2) ce se cere de la el. Legat strict de baie, cateva lucruri pot fi facute:
- calmi si fermi il duceti in baie si-l ajutati sa se relaxeze inainte sa intre in cada. Ii vorbiti calm, il linistiti, ii recompensati momentele in care e relaxat. Eu as zice pentru inceput chiar sa-l duceti in lesa si, in momentul in care incepe sa exagereze, ridicati un pic de lesa si comandati Fui.
- momentele in care incepe sa va maraie sunt taiate din start si autoritar. Un "Fui" pe un ton grav si o pozitie dominanta ar putea fi suficiente
- dupa ce-l  urcati in cada, il lasati un pic sa se relaxeze si ii recompensati din nou momentele in care e cuminte. In toata aceasta perioada ii distrageti atentia de la ce il enerveaza (banui ca dusul) si faceti ca totul sa para o joaca. Puteti lua cu voi si ceva jucarele ale lui.

Problema mai grava e ca, din ce zici, pare sa vi se fi "urcat in cap". Sau, mai bine zis, incepe sa se considere masculul dominant. Cateva sfaturi simple care ar putea rezolva problema (nu neaparat insa):
- intotdeauna cainele mananca dupa voi. Trebuie sa inteleaga ca ii dati voie sa manance, nu ca va forteaza el sa-i dati.
- nu i se tolereaza comportamentul negativ (comanda Fui)
- se recompenseaza momentele bune, chiar si cand pur si simplu sta cuminte si se uita la voi (evident nu absolut toate si in niciun caz toate cu mancare)

Foarte important e ca, intr-o astfel de situatie castiga cel mai incapatanat. Si, de multe ori, o face cainele daca nu ai nervii tari. Fiti consecventi si actionati amandoi la fel.
Dragoste are suficienta crede ma.Cum nu am copii el este totul pt mine.Problema este ca dupa ce il cert dupa cateva minute il alint ca imi este mila de el si nu l pot lasa asa suparat ca este asa dragalas si nu rezist.Tot timpul se tine dupa mine oriunde ma duc este exact ca un copil care nu vorbeste si la baie sta cu mine,doarme in pat cu noi si este f gelos.Daca nu l bagi in seama se baga intre noi si vrea si el sa fie alintat.Am inteles ca nu i bine sa dau cu dusul pe el ci sa l spal in lichean cu apa.E adevarat?
Daca ii dau comanda FUI acum la 2 ani nu e prea tarziu?El stie de NU I VOIE .Cateodata intelege si nu face.Am ajuns sa l iau in brate de jos din scara ca sa il bag in cada.E teroare cu el.Oare mai il pot dresa la varsta asta?

 dygey, on 10th November 2010, 00:37, said:

1: raman la parerea mea consacrata ca un caine nu este pentru a fi tinut intr-un apartament.cainii au o cu totul alta "destinatie" sa zicem asa.
2: mai uita-te pe national geographic,n-o fi chiar prost cezar ala cu cainii lui cand zice sa nu mai fie cocolositi atata si sa le fie impuse anumite lucruri.
3: ia mai du-l la doctor odata,sa i se scoata bilutele.sa vezi ce respect o sa aiba dup-aia pentru veterinarul ala,care stia el bine ce zice sa nu-l mai alinti atata.
pacat ca va dati seama ca oamenii astia au dreptate NUMAI cand e prea tarziu si animalul si-o ia in cap,atat de rau incat face numai ce vrea el.sa ziceti mersi ca nu apuca si de beregata.
cainii sunt pentru turme de oi,paza (curte,cusca,tot tacamul.nu sa doarma cu voi in pat),aer liber,etc nu sa-si tarasca stapanii sa-i scoata in parc sa nu mai ai pe unde calca de rahat si miros,iar copii sa nu poata alerga linistiti ca se mai trezeste cate-o javra sa-si infiga coltii in cracii lui.maaaare dragoste...ei,acu' ia si trage!sau du-l la dresaj,ceva de genu'.scoate bani din buzunar,ce de,cutu' lu' mami.cuvintele "copil","mama","nastere"...ring a bell?mai lasati potaile.
Tu creca n ai caine si nu stii ce fel e.Asa ziceam si eu inainte dar acum mi am schimbat parerea.Mama mea nici nu voia sa auda de caine in casa si acum il alinta si il iubeste de numai poate.O sa ma uit la Cezar si cainii dar nu cred ca o sa rezolv nimic .

#7
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 miromulus, on 10th November 2010, 13:16, said:

Foarte important e ca, intr-o astfel de situatie castiga cel mai incapatanat. Si, de multe ori, o face cainele daca nu ai nervii tari. Fiti consecventi si actionati amandoi la fel.

+1 cu mentiunea ca daca stii sa te impui si un "nu" hotarat sau cum fac eu cu a mea un "ntz" poate fi la fel de eficient ca si comanda fui pe care eu personal nu o agreez...

In alta ordine de idei cainele se perie... se spala doar daca daca este absolut necesar - ai iesit afara pe ploaie si e plin de noroi sau a facut baie in mare/lac/rau, s-a tavalit prin balega sau ai fost cu el la padure 2-3 zile...etc.. In mod normal unui caine sanatos nu este necesar sa ii faci baie de mai mult de 2 ori pe an.

In loc de baie poti sa il freci f bine cu un prosop ud dupa care sa il usuci cu unul uscat. Eu asa procedez dupa ploaie. Am un lighean cu apa calduta in care clatesc prosopul si o frec bine bine pana nu mai iese noroi dupa care o sterg cu alt prosop uscat.

Si as mai adauga ca nu are ce cauta in pat - cainele tb sa aiba culcusul lui unde doarme...

Edited by belogerer, 10 November 2010 - 09:04.


#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

 miha197983, on 10th November 2010, 08:56, said:

Dragoste are suficienta crede ma.Cum nu am copii el este totul pt mine.Problema este ca dupa ce il cert dupa cateva minute il alint ca imi este mila de el si nu l pot lasa asa suparat ca este asa dragalas si nu rezist.

Atunci...obisnuieste-te cu ideea. Nu vei reusi NICIODATA sa-l faci sa te asculte.


Dar am o veste buna...exista niste sampoane pudra, care actioneaza pe uscat ;)

Edited by richelieu, 10 November 2010 - 10:16.


#9
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 15.07.2008
Poti sa apelezi la un dresor. Cateva sedinte sunt foarte utile si-l vor invata sa te asculte pentru cateva comenzi. Apoi poti sa-l dresezi tu mai departe utilizand acelasi metode...

#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Dresorul nu va rezolva nimic...decat daca va reusi s-o "dreseze" si pe ea...si pe maica-sa...si pe prietenul ei .. :).
Atata timp cat unul singur din familie va ceda in fata catelului...dresorul va munci degeaba. Trust me...i know ;)

#11
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
miha197983, trebuie sa incepi sa faci diferenta intre sentimentele umane si actiunile unui caine care par asemanatoare. Cainele vostru nu e gelos ci stie ce vrea sa obtina si asteapta sa fie primul alintat (socializarea asta se face in ordinea ierarhiei, de la cel mai important la ultimul iar el evident se considera primul).

Fui sau Nu-i voie sunt acelasi lucru. Modul in care suna ambele este suficient de imperativ. Foloseste una singura, chiar si in combinatie cu lesa, si nu o introduce intr-o fraza. Cainii nu pot intelege ce vorbim noi si ii creezi doar o stare de confuzie. Ei inteleg tonul vocii, postura corporala si cateva cuvinte pe care au ajuns sa le asocieze cu cate ceva.

Daca vrei sa ai o viata mai buna langa catelusul tau, incearca si dresajul de baza (de companie). Iti recomand asta: http://www.gabrielco...resaj4.php?id=1

Edited by miromulus, 10 November 2010 - 13:35.


#12
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
de curiozitate ce rasa e?daca e bichon iti recomand sa te obisnuiesti cu ideea ...daca e rottweiller ar trebuie neeaparat sa iei atitudine.Alegerea e a ta:ori tu mama ta si preitenul tau nu il mai alintati cand greseste ori il lasi asa

#13
Sharkye

Sharkye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 27.01.2010
cand incepe sa maraie da-i o mama de bataie ..... dupa aia o sa se obisnuiasca cu ideea ca daca maraie si musca isi ia iarasi bataie

#14
alexlol

alexlol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.06.2009
ar trebui sa folosesti " limbaj de cocalar " cu siguranta acel caine se va cocalariza si isi va reveni ;]! :thumbup:

#15
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

 Sharkye, on 10th November 2010, 20:09, said:

cand incepe sa maraie da-i o mama de bataie ..... dupa aia o sa se obisnuiasca cu ideea ca daca maraie si musca isi ia iarasi bataie

Tu asa ai fost crescut?

#16
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
La unii se pune problema cine e stapanul si cine pet-ul!

Am auzit de oameni care nu intrau in prpria casa cand nu vroiau cainii sa ii primeasca!  :naughty: Stateau pe la usi pana cand se linistea animalu' si binevoia sa ii lase in casa!
Oameni care dormeau cate doi pe canapea ca in pat era cainele si nu ii lasa sa se urce in pat!
La caini ca si la copii, cum ii educi asa ii ai!

#17
miha197983

miha197983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.04.2009

 belogerer, on 10th November 2010, 09:02, said:

+1 cu mentiunea ca daca stii sa te impui si un "nu" hotarat sau cum fac eu cu a mea un "ntz" poate fi la fel de eficient ca si comanda fui pe care eu personal nu o agreez...

In alta ordine de idei cainele se perie... se spala doar daca daca este absolut necesar - ai iesit afara pe ploaie si e plin de noroi sau a facut baie in mare/lac/rau, s-a tavalit prin balega sau ai fost cu el la padure 2-3 zile...etc.. In mod normal unui caine sanatos nu este necesar sa ii faci baie de mai mult de 2 ori pe an.

In loc de baie poti sa il freci f bine cu un prosop ud dupa care sa il usuci cu unul uscat. Eu asa procedez dupa ploaie. Am un lighean cu apa calduta in care clatesc prosopul si o frec bine bine pana nu mai iese noroi dupa care o sterg cu alt prosop uscat.

Si as mai adauga ca nu are ce cauta in pat - cainele tb sa aiba culcusul lui unde doarme...

Asta noapte a dormit in culcusul lui si cum nu il pot baga in cada l am sters cu carpa umeda si a stat.Dar ma gandesc cand ploua ce ma fac?At se murdareste tare.Baie generala ii fac o data la 3 luni.

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Trebuia titlul sa fie " catel rasfatat" si nu "catel rautacios". Asa sunt toti cateii : daca le dai nas, ti se urca in cap si nu te mai intelegi cu ei. Il poti curata si cu servete speciale de la pet-shop. Alta idee ar fi sa-l dai cu pudra de talc si dupa cateva minute sa-l perii. Dar nu ne-ai spus ce rasa este. Banuiesc ca e unul mic si pufos ca astia sunt cei mai razgaiati.

Edited by Freddy12, 11 November 2010 - 12:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate