Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Masurare stalpi gard nivel teren

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
emmera

emmera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.11.2008
Va salut.
In primul rand daca topicul e gresit, va rog din suflet sa-l stergeti sau sa-l trimiteti la topicul care s-a mai discutat.
Si sa incepem.
Mi-am cumparat un teren.
Am muncit 1 saptamana sa-mi fac 70 stalpi si poarta.
- Stalplii au 50x30x2 cu 3 m inaltime (vor fi pusi la 2 m disanta si cu trei platbande pentru lati (va rog nu va legati de nr. de lati))
Rugamintea ...
Terenul are maxim 0.5 m denivelare, dar gardul doresc sa-l incep de la nivelul cel mai sus, iar ultimul stalp de la nivelul cel mai jos sa fie la aceeasi inaltime cu stalpul cel mai sus.
Terenul are 30x37.
Detin o nivela laser (chinezeasca) dar buna cu trei optiuni: punct, linie si cruce din Bric... cu 15.00 lei sau cat o fi pe la voi.
Nivela bate la cel putin 50m.
Exista o nivela cu laser mai performanta pentru ca eu sa masor aceasta denivelare?
Stiu ca sunt nivele cu apa, dar sunt scurte si chiar nu stiu cum se lucreaza cu ea.
Pe parcursul discutiilor voi devenii mai explicit daca vom incepe dezbaterea (acum imi scapa ce sa intreb)
Multumesc.

P.S. Stiu forumul de 8 ani si il citesc tot de atat timp, dar nici o data nu am deschis un topic, nu am avut nevoie (multumesc ptr. intelegere)

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
Cel mai ieftin, daca nu detii o scula care sa bata cat de cat precis este cu furtunul de nivel. Cumperi 20-25m de furtun si-l umpli cu apa. Pui cate un stalp pe colt si cate unul pe mijlocul fiecarei laturi, in total 8 stalpi. Pot fi facuti si dintr-o scandura batuta bine in pamant. Ai dat nivelul pe toate scandurile, apoi masori cat ai de la nivel pana la teren si afli cel mai inalt/jos punct.

#3
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
bati matale 3 stalpi pe fiecare latura adica unu pe colt si unu pe mijloc...dai nivel pe ei cu scula aia chinezeasca te transmiti din stalp in stalp...masori pana la pamant...diferenta e exact caderea sau ridicarea terenului tau pe linia gardului...

daca ai zone intre care sunt sensibil mai sus sau mai jos intre cei 3 stalpi de pe o latura bati si acolo stalpi si dai si acolo nivel..

cu furtunul cu apa nu e mare filozofie...il umpli cu apa si mare atentie sa nu ai bule de aer sau sa nu calce cineva pe el....il asezi pe stalpi....dai linie la nivelul apei in ambele parti  dupa care te muti cu el de la stalp la stalp...

Edited by belogerer, 29 October 2010 - 21:00.


#4
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Lucrarea de trasare nu ridica un grad mare de precizie .
Trasarea in astfel de cazuri se face prin aliniament .
trebuie 2 persoane , trei (3) "T"-uri confectionate din scindura de lemn trasa la abriht ( sa fie scindura dreapta)

Te referi la nivele laser performante pentru cumparat ?
Singurele nivele laser performante sunt cele cu autocalare geo stationara - nu cred ca doresti pretul ... , dupa care urmeaza nivelele pentru spatii inchise (gen hala) rotative . NICI o nivela laser nu va fi de precizie , precizie inseamna 0,002 mm la 1000 metri si singurele ce pot realiza asta sunt nivelele optice de la Leica sau Karl Zeiss Jena .
Daca esti din Cluj te pot ajuta sa realizezi ce doresti .

Edited by Neohori, 29 October 2010 - 20:52.


#5
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostNeohori, on 30th October 2010, 08:39, said:

Lucrarea de trasare nu ridica un grad mare de precizie .
Trasarea in astfel de cazuri se face prin aliniament .
trebuie 2 persoane , trei (3) "T"-uri confectionate din scindura de lemn trasa la abriht ( sa fie scindura dreapta)

el vrea nivel nu aliniere...daca ma insel poate ne lamureste initatorul...

garduri nu am facut pana acum dar chiar sunt interesat si cu topicul asta poate ma lamuresc si eu cum si ce...asta cu t-urile nu o stiam...poate detaliezi un pic...

Edited by belogerer, 29 October 2010 - 20:51.


#6
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Cu "T" -urile se realizeaza alinierea atit pe axa X cit si pe Z
Deci poti face in acelasi timp si alinierea stinga/dreapta cit si sus/jos - bine , ochiometric , precizia fiind de + sau- 2 cm la distanta specificata , cu cit distanta creste erorile se aduna .

Da , ma grabesc , e foarte simplu cu T dar tu ai o ecuatie de 3 simple cu 2 necunoscute deocamdata  :D
Prima data trebuie sa ai nivelul cel mai ridicat in toate cele patru colturi si asta doar cu o nivela optica poti rezolva sau cu cea laser dar cu eroriile de rigoare . Cele laser se pot folosi cu succes pe inserat iar cel care urmareste punctul sa fie dotat cu o bucata de tabla de aluminiu - creste foarte mult  vizualizarea laser .

Edited by Neohori, 29 October 2010 - 21:10.


#7
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
esti rau..l-ai luat cu nivele leica...

laserele sunt chiar ok pt lucrari obisnuite chiar si cele chinezesti...nu iti tb leica pt un gard...in mod normal ochiul omenesc nu vede niste cm intinsi pe "n" metri...eu vad de ex cam 1 cm pe 4 m dupa multa practica si suturi in fund...un om normal nu sesizeaza diferente de gen pt ca nu e in domeniu...ma refer la inspectii facute fara nivele si boloboace...ce se vede din start...

la t-urile astea nu se pune si sfoara ca sa le aliniezi mai bine?

Edited by belogerer, 29 October 2010 - 21:08.


#8
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
M-am intors dupa ce m-am chinuit sa scriu pe planse cu "paint" :D
Ca fapt divers - topografia este printre putinele meserii in care nu merge cu " asa spunea ala"  , aici e clar , creion , hirtie , radiera si tigari  :lol:

Conform plansei atasate de mine in loc de furtun de nivel poti folosi cu succes nivela din dotare , de ce ? pentru ca prin metoda pe care ti-o dau reduc distantele pentru a scadea erorile .
Furtunul de nivel : este un furtun banal , transparent obligatoriu , care la capete are 2 terminatii din sticla . Se umple cu apa si pe principiul vaselor comunicante se stabileste nivelul de la A sa corespunda in celalalt capat la punctul B . Se gaseste de cumparat la supermaketurile cu specific costructii .
Sper sa te ajute desenul , daca gasesti neregului iti explic .

#9
emmera

emmera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.11.2008
Va salut si nu v-am uitat.
Nu m-am asteptat ca intr-un timp asa scurt sa-mi raspundeti, sunteti rapizi fratilor.  :thumbup:
Am inteles ca unii merg pe nivela cu apa.
@ Neohori, am vazut desenul tau, dar sunt o fire care c-am sta porost cu teoria (defect profesional) si foarte bun in practica, dar am nevoie de practica, (adica trebuie sa vad pe viu). Ma tot chinui sa inteleg principiul si nu il inteleg, probabil ca incerc sa vad la scara terenului.
Va rog daca va vine o idee la scara mai mica, sa zicem in bucatarie pe masa, sa pun doua tevi de plastic sau intre doua obiecte, cred ca mi-ar fi de mare ajutor (sau o metoda din copilarie  :w00t:  )
Firea mea incearca tot timpul sa caute calea complicata si tehnologizata, de aceea cel mai usor imi e cu laserul ala care testandu-l seara c-am bate vreo 200 m, iar procedeul e pe linia mea de intelegere.
Stalpii vor fi bagati in pamant 80 cm.
Voi incepe cu coltul cel mai inalt:
- il voi indrepta cu bolobocul de 0.5m pe toate fetele
- nivela are doua "boloboace" care cred ca sunt destul de OK, nu precise
- voi pune nivela laser pe varful stalpului (seara e cel mai ok) si voi ridicat stalpul din mijloc pana vad lumina pe varful lui.
- apoi ma voi duce la coltul celalalt cu nivelul jos si il voi baga probabil in pamant vreo 30 cm si am sa umplu pana la 80 cm cu ciment
Nasol va fi la poarta ca acolo trebuie sa am rezistenta cu pamant adanc. , ma gandesc sa bag niste tevi mai adanc cu dimensiunea cat sa intre (in interior) in teava de  fi-200 a portii.

Mai jos am atasat un desen la ideea mea.

In legatura cu nivela de inaltime, ma gandeam la ceva ieftin de vre-o 200 lei, dar intradevar e c-am imposibilla banii astia, pentru ca trebuie sa citeasca un punct de reper ca sa-ti dea nivelul, iar punctul trebuie sa fie de ceva gen GPRS sau orice alta metoda.
Ma gandeam la un ceas de mana cu altimetru sau oricealtceva, Bine care sa aibe precizie de centimetrii (off ce vise am  :notangel:  )

P.S. la nivela cu apa, e pe undeva vre-un filmulet?

Attached Files



#10
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
http://forum.softped...howtopic=451960 postul 2 descrie amanuntit cum se executa masurarea cu ajutorul furtunului de nivel

In plansa desenata de tine vad ca ai prins ideea   :)

Edited by Neohori, 31 October 2010 - 19:49.


#11
emmera

emmera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.11.2008
@ Neohori, mersii inca o data.
Simplu mai e, dar asa cum spuneam caut partea complicata a lucrurilor.
Ca in orice problema de fizica apa are greutate si volum.
Plus gravitatia, e normal ca indiferent cat de inclinata e suprafata, apa se egalizeaza.
Sa dam o explicatie pe inteles.
Sunt din Brasov, iar la noi se procedeaza o smecherie cu apa (e cea mai scumpa din tara si avem ce-a mai multa apa potabila pe mp)
In brasov sunt construite pe dealurile din imprejurimi bazine cu apa, toate aceste bazine sunt peste nivelurile blocurilor, apa vine prin (cadere) presiunea care este exercitata de inaltime in locuintele oamenilor fara a mai fi nevoie sa existe pompe de mare putere care sa ridice spre exemplu apa la et. 10 si uneori cu presiune mica.
Apa se stabilizeaza la nivel cu sursa provenita.

P.S. am mai cumparat un laser (china), folosesc unul pe capul stalpului si unul pe laterala (are magnet) la pretul de 30.00 lei (cele doua), merita, numai ca voi muncii noaptea la reglat stalpii.

Am facut si un desen la nivela cu apa.

Attached Files



#12
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Din desen reiese ca procedezi corect la ridicarea de nivelment cu furtunul cu apa .
Si pe timp de zi se poate folosi laserul dar cu placuta reflectoare din : aluminiu , vesta reflectorizanta auto , iar cel mai bun material este cel de la semnele de circulatie alb  ;)
Ciudat in Brasov cu apa , chiar asa , apa vine prin cadere naturala , nu tu pompe , nu tu consum de curent si totusi pretul sa fie exagerat , la noi la Cluj e 3 lei mc inclusiv apa pluviala si canalizarea , defalcat nu stiu cit costa , nu pot spune ca e scump .

In ce program desenezi plansele ca sa poti si scrie pe ele frumos ?  B)

#13
emmera

emmera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.11.2008
Da, buna ideea cu reflectorizantul, incerc sa caut un ochi de pisica, ceva.
Desenele le fac in Ulead PhotoImpact ( fan inrait de aproape 10 ) si un mare dusman al PhotoShop, CS, sau care versiune o fi ea.
Lucrez in foto video si intotdeauna mi se spune ca parca arata altfel colajele, montajul, etc.
P.S. Daca e sa vorbim de apa  :death:  :death:  :death: , noi Brasovul avem apa la fiecare metru in pamant, toate fabricile din brasov se alimenteaza din puturi forate la adancime, plus ca avem un imens baraj Tarlung care e cu cel putin 250 m deasupra Brasovului, deci consum electric aproape zero, pompe aproape zero, extractii din pamant aproape zero, ca apa vine de pe munti izvoare si multe alte surse, dar pretul e 5.30 lei mc.
Asta e, suntem un oras Binecuvantat de Domnul, dar cu multi profitori in ea.

P.S. sa nu-ti spun ce izvoare de apa dulce avem ca mori de inima, dar isi bat joc de ele: tapinarii, constructorii de zone rezidentiale, lipsa igienizarii. Apropo, numai tampa are 3 izvoare de apa care inebunesti de placere cand bei, restul sunt secrete, am unul de suflet, e calda apa iarna, si rece ca gheata vara, dar atat de rece ca nu apuci sa umpli un bidon de 2l ca iti crapa degetele, pe bune, nu le mai poti misca pana nu le lasi sa-si revina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate