Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sigla pe film

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Stie cineva cum se poate  pune o sigla ,statica si de ce nu ,una animata ,pe un MPEG 2 care sa apara intr-un colt de ecran ,sus sau jos,si bineinteles cu ce soft (am dat cu SEARCH de am capiat :death:  :confuzzled: )
Eventual un link... :worthy:

#2
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Adobe After Effects 6.5 Professional

Ulead MediaStudio Pro (programul Video Paint).

VirtualDub si AviSynth au si ele filtre externe pentru watermarks/logos.

#3
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Multumesc mult pt promptitudine !Un exemplu de filtru extern pt V dub si unde poate fi gasit ,pt ca din soft-urile enumerate doar asta e mai prietenos :rolleyes:  cu mine ,poti sa imi dai te rog ?

#4
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
http://neuron2.net/logo/logo.html

Iti face tot ce vrei tu, insa vezi ca VirtualDub scoate AVI, nu MPEG2.

#5
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

glumetu, on Aug 7 2005, 22:15, said:

Adobe After Effects 6.5 Professional

Ulead MediaStudio Pro (programul Video Paint).

VirtualDub si AviSynth au si ele filtre externe pentru watermarks/logos.

<{POST_SNAPBACK}>


after effects-u rulles :peacefingers:

#6
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Domnilor ! nu comentez cum ca Adobe nu ar RULEZ  :peacefingers: ,dar pt numele lui Dumnezeu nu vreau sa bat cuie cu microscopul.Am download .adobe after effects 6,5 TRYOUT ,si doar sa citesc si sa inteleg helpul i-mi ia cred cel putin o saptamina  :cursing:daca nu mai mult... .Va rog ,ceva mai punctual ,un soft care sa stie sa puna o sigla (watermark )pe un film capturat MPEG2 fara sa il converteasca in avi sau mai stiu eu ce alte formate(exVid logo de la geovid )Concluzie :eu sunt un utilizator de nero vision expres,pt captura mpeg2 si authoring minimal,virtualdub pt editare si pus titrari pe avi,Mpeg video wizard pt editare mpeg fara recodare,TmpEnc DVD source creator pt AVI in Mpeg2 ,DECI daca se poate ceva mai low tech PLEASE  :worthy:

#7
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Se pare ca se poate folosi facilitatea de a introduce un titlu(text)in Time line de la Mpeg Video Wizard si o pune pe film ,dar o imagine(foto) inca nu am descoperit cum se face simplu :confuzzled:
PS :am mai postat si nu am editat deoarece nu am gasit butonul de edit :death:

#8
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

goguboeru, on Aug 14 2005, 14:44, said:

Se pare ca se poate folosi facilitatea de a introduce un titlu(text)in Time line de la Mpeg Video Wizard si o pune pe film ,dar o imagine(foto) inca nu am descoperit cum se face simplu :confuzzled:
PS :am mai postat si nu am editat deoarece nu am gasit butonul de edit :death:

<{POST_SNAPBACK}>

Cu MPEG Video Wizard nu se poate... Ai nevoie de o aplicatie video care sa suporte multitrack video, de genul Adobe Premiere, Sony Vegas, s.a.m.d.

#9
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Cel mai simplu cu virtual dub se pune logo, simlu si eficient, nu e nevoie de sony vegas...

#10
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

sigma, on Aug 16 2005, 15:21, said:

Cel mai simplu cu virtual dub se pune logo, simlu si eficient, nu e nevoie de sony vegas...

<{POST_SNAPBACK}>

Eu nu te contrazic dar, dac-ai observat, goguboeru mentioneaza MPEG Video Wizard care nu "lucreaza" decat cu MPEG-uri, nu cu AVI-uri, asa ca VDub s-ar putea sa nu fie o solutie...

#11
nortton

nortton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.08.2005

sigma, on Aug 16 2005, 14:21, said:

Cel mai simplu cu virtual dub se pune logo, simlu si eficient, nu e nevoie de sony vegas...

<{POST_SNAPBACK}>

Fara detali nu face nimenea nimica.VirtualDub toata lumea il cunoaste .Asa ca te-as ruga potzi sa imi dai si mie detali ca mar interesa si pe mine.Uite eu vreau sa pun la toate filmele care le am si care le dau ,intrun coltz un logo ,de exemplu divx, dvd sau vcd depinde cum este filmul facut caci logo-uri am o gramada.Crezi ca potzi sa ma ajutzi.?

Edited by nortton, 17 August 2005 - 00:12.


#12
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Am atasat un filtru cu care puteti adauga logo pe film, folosind VDub.

Attached Files



#13
nortton

nortton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.08.2005

nexland, on Aug 17 2005, 10:09, said:

Am atasat un filtru cu care puteti adauga logo pe film, folosind VDub.

<{POST_SNAPBACK}>

Mersi acuma lucrez si itzi spun ce imi iese.salut

#14
nortton

nortton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.08.2005
Mersi mult Nexland,cred ca sfatul tau este genial, dar totusi am mai adaugat ceva .In timpul filmului se muta dintrun colt intraltu la un timp de 15 minute. Acuma vreau sa fac ceva in plus ca in timpul acesta ce este atasat logo-ul sa se rotesca ,nu stiu daca ma intelegi.Dar cred ca o sa iasa ceva misto.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003

nortton, on Aug 20 2005, 16:12, said:

In timpul filmului se muta dintrun colt intraltu la un timp de 15 minute. Acuma vreau sa fac ceva in plus ca in timpul acesta ce este atasat logo-ul sa se rotesca ,nu stiu daca ma intelegi.Dar cred ca o sa iasa ceva misto.

<{POST_SNAPBACK}>


E dragut asta de logo, dar iti dai seama, cine se uita cand se invarteste ala se enerveaza si nu se mai uita dupa aia :D Eu sunt anti-logo... in afara de tv orice are logo mai ales care se plimba, nu ma uit, pana si alea de pe tv-urile digitale cu PG ma streseaza...

Edited by andreic, 20 August 2005 - 17:28.


#16
nortton

nortton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.08.2005

andreic, on Aug 20 2005, 16:26, said:

E dragut asta de logo, dar iti dai seama, cine se uita cand se invarteste ala se enerveaza si nu se mai uita dupa aia :D Eu sunt anti-logo... in afara de tv orice are logo mai ales care se plimba, nu ma uit, pana si alea de pe tv-urile digitale cu PG ma streseaza...

<{POST_SNAPBACK}>

Da ma dar nu este de marime mare logo-ul, ca sa te enerveze,si cum sant unele filme cu banda neagra nu cred ca deranjeaza filmul.Stiu ca acuma ai sa imi spui,dece nu il fac vcd sau svcd .De stilul asta imi este mie scarba.

#17
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007
Texte pe film nu se pot scrie  ma refer la texte nu sigla cu VirtualDub binenteles.?Si mai e ceva
Sa pui text cateva secunde de ex: la mijlocul filmului sa stea 10 secunde si sa dispara efecte deastea.

Edited by DiSk, 15 June 2008 - 15:37.


#18
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Ai raspuns (ma rog, daca asta se poate numi raspuns) la un topic din 2005. Si nu am inteles nimic din raspuns. Oricum, faci poza cu textul dorit, cu orice program de editare grafica, merge si cu paint, pui filtrul Logo in VirtualDub, selectezi start frame si duratipn, adica undeva pe la jumatea filmului si 10 secunde, selectezi pozitia X/Y, adica pe unde vrei tu, si VOILA !!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate