Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Opera 12

- - - - -
  • Please log in to reply
1192 replies to this topic

#55
klaudyuxxx

klaudyuxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 24.05.2005
Nu au incrementat degeaba versiunea ... Exceptand extensiile, care-i partea cea mai importanta, am descoperit multe imbunatatiri si optiuni noi, mai ales prin clientul de e-mail si feeds.

#56
klaudyuxxx

klaudyuxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 24.05.2005
Are you ready?

http://www.softpedia...hout-Java.shtml :thumbup:

Edited by Ravy, 16 December 2010 - 17:57.


#57
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
Ar trebui schimbat numele topicului din beta in final

#58
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
alta viata
incarca si mai repede

#59
klaudyuxxx

klaudyuxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 24.05.2005
Si in sfarsit pot sa am calculator in Opera (extensie) :)) joke
Sper ca o data cu lansarea de azi, sa inceapa sa apara mai multe extensii, iar cele actuale sa le mai finiseze un pic.
Deocamdata am LastPass, BusComplete, Calculator :)), EasyTranslation (dar mai degraba Translate), Focus On Video, Focus on TextBox.

#60
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007
chrome... schimbari putine pe versiuni majore.

Edited by Florin64x, 16 December 2010 - 15:59.


#61
klaudyuxxx

klaudyuxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 24.05.2005
Imi pare rau, dar tin sa te contrazic...faptul ca au introdus extensiile e o schimbare majora.
Lasand extensiile la o parte, daca ai fi urmarit indeaproape dezvoltarea versiunii 10.7 si optiunile noi ce au venit o data cu ea, cred ca ai avea alta parere acum. Apropo, folosesti clientul de e-mail, si feedurile? Si acolo exista schimbari importante.

#62
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Fata de ultima versiune stabila (10.63), opera 11 vine cu urmatoarele imbunatatiri:
- Extensii
- Visual Mouse Gestures
- Gruparea tab-urilor
- Adress-bar imbunatatit
- Sincronizarea listei ad - b l o c k
- Interfata instalarii schimbata
- Kit-ul de instalare ocupa mai putin (cu 30%);
- Client de mail imbunatatit;
- Sugestii la cautarea in adress-bar (folosind keyword)
- Suport imbunatatit pentru CSS3/HTML5

Pe langa astea mai sunt multe alte imbunatatiri/fix-uri minore. Asa ca nu sunt chiar putine schimbarile (a nu se compara in nici un caz cu chrome, care pentru atatea imbunatatiri, schimbau 3-4 versiuni) :D

Opera 11 este o versiune excelenta, cu multe imbunatatiri si fix-uri, dar din pacate mai putin stabil (crash-uri mai dese decat la opera 10.63);

#63
klaudyuxxx

klaudyuxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 24.05.2005
Pana acum nu m-am ales cu niciun crash/freeze pe pc-ul de acasa. Dar la facultate am avut surpriza sa am parte de 2 freeze-uri ale Operei. O data cand am dezactivat firewall-ul, si a2-a oara cand am dat delete private data . Ma gandesc ca e posibil sa fie si din cauza ca multe din drepturile de acces sunt restrictionate pe pc-ul respectiv. Mersi pentru lista proxxxy.

#64
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
crashuri in ce conditii?
mie singura problema o aveam pana la versiunea 10.10, cand dupa ce deschideam un fisier pdf online si dadeam back se bloca, de atunci si pana la versiunea actuala nu am avut nici un crash

la firefox, nu vreau sa spun cate freezeuri am din cauza lui, se blocheaza tot windowsul
e ceva de speriat
da` nici n`as incerca chrome sau ce mai e pe piata browserelor

singurul incovenient este compatibilitatea cu unele pagini cu continut live
se cere firefox sau explorer, cum e pagina asta
ce le mai umplu frigideru`

Edited by Cutzu, 16 December 2010 - 18:57.


#65
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007
e cam rigid in ceea ce priveste compatibilitatea cu unele pagini web... poate ca ar trebui sa colaboreze cu acele site-uri pentru a rezolva problemele...si nu vorbesc de site-uri necunoscute... vorbesc totusi de site-urile google...

#66
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Imi place, seamana cu Chrome. S-au miscat rapid.
Imi poate spune cineva cata memorie consuma pe Win 7 64biti ?
FF ramane de caruta.

Edited by muc_cel_mic, 16 December 2010 - 20:03.


#67
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View PostFlorin64x, on 16th December 2010, 20:00, said:

e cam rigid in ceea ce priveste compatibilitatea cu unele pagini web... vorbesc totusi de site-urile google...




Google are interes sa-si promoveze propriul browser (chrome), eventual firefox.. Opera e concurenta lor, de asta isi implementeaza functiile doar pentru chrome, ff, internet explorer :)


Totusi cei de la opera sunt cu un pas inainte si au optiunea ca pagina sa identifice browserul nativ ca  internet explorer sau firefox; asa se rezolva multe probleme cum ar fi google instant search/schimbarea fundalului sau yahoo (mail beta);

#68
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

View Postproxxxy, on 16th December 2010, 20:13, said:

Google are interes sa-si promoveze propriul browser (chrome), eventual firefox.. Opera e concurenta lor, de asta isi implementeaza functiile doar pentru chrome, ff, internet explorer :)


Totusi cei de la opera sunt cu un pas inainte si au optiunea ca pagina sa identifice browserul nativ ca  internet explorer sau firefox; asa se rezolva multe probleme cum ar fi google instant search/schimbarea fundalului sau yahoo (mail beta);
Unde este optiunea asta ?

#69
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007

View Postproxxxy, on 16th December 2010, 20:13, said:

Google are interes sa-si promoveze propriul browser (chrome), eventual firefox.. Opera e concurenta lor, de asta isi implementeaza functiile doar pentru chrome, ff, internet explorer :)


Totusi cei de la opera sunt cu un pas inainte si au optiunea ca pagina sa identifice browserul nativ ca  internet explorer sau firefox; asa se rezolva multe probleme cum ar fi google instant search/schimbarea fundalului sau yahoo (mail beta);
unul din motivele pentru care din pacate nu pot folosi opera...

#70
klaudyuxxx

klaudyuxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 24.05.2005
@florin
Dar mai exact, care site-uri nu iti merg?
@muc
deschizi un site>click dreapta pe pagina>edit site preferences>networ>identify/mask as IE/FF

#71
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007

View Postklaudyuxxx, on 16th December 2010, 21:21, said:

@florin
Dar mai exact, care site-uri nu iti merg?
@muc
deschizi un site>click dreapta pe pagina>edit site preferences>networ>identify/mask as IE/FF
la youtube apar butoanele fara forma... si lafel am observat ca se intampla si la videolan.org... deci cred ca e o problema cu opera...


lafel si tastatura google search

Edited by Florin64x, 16 December 2010 - 21:30.


#72
klaudyuxxx

klaudyuxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 24.05.2005
http://dev.opera.com...-border-radius/
http://dev.opera.com...ound-boxshadow/

Opera suporta box shadow...De ce nu functioneste have no idea. M-am uitat oleaca prin stylesheetul de la videolan, si dupa cum arata ar fi trebuit sa mearga. Oricum eu personal pot trai cu un buton uratel. Am observat totusi ca in acel stylesheet nu e nicaieri "-o-box-shadow" ci doar box-shadow, -webkit-box-shadow, -moz-box-shadow.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate