Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Opera 12

- - - - -
  • Please log in to reply
1192 replies to this topic

#37
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010
@duculeana

Eh, nu cred ca popularitatea e obligatoriu un indice al calitatii.
Eu sunt placut impresionat de Opera doar ca nu-l folosesc pt ca-i mai gurmand cu resursele si trebuie sa sap putin in el la custom-izari ca sa-l fac pe stilul meu.
In rest e un browser bun. De pilda beta 11 mi-a scos urmatoarele punctaje :

Peacekeeper : 3533.
HTML5Test : 179 + 7 bonus.
V8 : 1824.  

Sincer, ma asteptam la mai mult prin comparatie cu beta 8 de la Chrome, care e destul de mult mai in fata, insa la un browser viteza in teste si popularitatea nu e totul. :)

Edited by Stabo, 24 November 2010 - 09:22.


#38
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
@duculeana: Vorbesti numai prostii. Nici macar nu te-ai documentat inainte sa afirmi ceva.
Opera are a d b l o c k by default, trebuie doar configurat fisierul urlfilter.ini, si nu mai ai probleme cu reclamele. Nu iti trebuie nici o extensie, de fapt la extensia de care zici tu si scrie "Q: Is this a replacement for the content blocker/urlfilter.ini? A: Nope. This is an _addition_ to Opera's content blocker."
Popularitatea nu are asa mare importanta, daca mac-urile au o piata de 5%, asta nu inseamna ca sunt "jaf-uri". La fel si yahoo messenger, unul dintre cele mai proaste messengeruri are popularitate foarte mare.
Un loc fruntas nu este dat numai de cat de bun este, conteaza muulte altele (promovare, integrarea cu un sistem de operare etc).

In fine, Opera 11 Beta este destul de stabil (atat cat sa poate fi folosit zilnic), chiar daca mai da cate un crash, e totusi beta. Imi place noul adress-bar, sincronizarea online a ad-b l o c k -ului si desigur, extensiile. Visual gestures si tab stacking nu prea le vad utilitatea, insa nici nu deranjeaza.

#39
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010
Tab Stacking is here:
"Dragging and dropping tabs on top of one another creates stacks. Hovering a stack gives a visual overview of what's inside the stack. Expanding and collapsing stacks allows you to optimize the space on your tab bar any way you like."
http://my.opera.com/...dx=150#comments

Video:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5hqSGGk1YTI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008
Mega tare Tab Stacking. Iar a luat fata concurentei...
Ceva de genul are parca si FF4, dar mi se pare mai primitiv.

#41
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008
La mine Opera 11 beta merge super bine. E cel mai rapid din tot ce am vazut pana la ora actuala in materie de browsere.

#42
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007

View Postursu_florin2002, on 5th December 2010, 10:38, said:

La mine Opera 11 beta merge super bine. E cel mai rapid din tot ce am vazut pana la ora actuala in materie de browsere.
opera 11 mi se pare cam lent ... poate fiindca am folosit chrome pana acum...

alte probleme ar fi cele de redarea a paginii ... are probleme cu redarea paginilor... ..  asta e unu dintre motivele pentru care nu folosesc opera..

Edited by Florin64x, 05 December 2010 - 13:12.


#43
jeboy

jeboy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 174
  • Înscris: 31.05.2010
Dar ati vazut cat incarca?La mine 100.000 kb numai la speed dial decii..

#44
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
de ce se misca atat de incet mouse gestures. Adica la versiunea 10 dadeam clik dreapta pe`un link si trageam in jos si linkul se deschidea instant in tab nou. Acu tre sa astept cateva secunde sa apara cercu ala pe ecran si abia dupaia pot sa deschid in pagina noua linkul...
Se poate face ceva ca sa mearga mai repede? <_<

#45
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Mouse Gestures merg la fel de repede ca si pana acum. Nu trebuie neaparat sa tii apasat pana iti apare cercul ala.

#46
klaudyuxxx

klaudyuxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 24.05.2005
Cercul e pentru invatacei :D

#47
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Un nou snapshot pentru Opera 11: http://my.opera.com/...ther-nice-fixes

#48
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
mie tot nu`mi merg instant mouse gestures. O sa folosesc versiunea veche inca o vreme...

#49
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Am facut o extensie dupa mini-translator.js (userJS), care traduce orice text selectat in limba romana si il afiseaza in status-bar.

Scriptul original este aici: http://extendopera.o...mini-translator

Attached Files



#50
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
Dupa ce aseara a aparut RC1, astazi a aparut RC2 iar de aproximativ o ora au dat drumul si lui RC3 care ar putea fi finalul daca nu apare niciun bug important
Opera 11 RC3

#51
klaudyuxxx

klaudyuxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 24.05.2005
super tare ritmul in care lucreaza baietii...probabil vor liber pe saptamana viitoare

#52
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007
full hardware acceleration pe cand?

Edited by Florin64x, 15 December 2010 - 19:22.


#53
klaudyuxxx

klaudyuxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 24.05.2005
Atata timp cat e la egalitate in peacekeeper cu chrome 9 care are HA, eu unul n-am nevoie  :D
Dar mi-ar fi placut sa vad si in versiunea finala AUTO tab stacking. Mie mi-ar fi foarte util...

#54
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007

View Postklaudyuxxx, on 15th December 2010, 19:25, said:

Atata timp cat e la egalitate in peacekeeper cu chrome 9 care are HA, eu unul n-am nevoie  :D
Dar mi-ar fi placut sa vad si in versiunea finala AUTO tab stacking. Mie mi-ar fi foarte util...
nu stiu ... dar chrome 9 nu prea are HA... din cate am vazut eu nu se compara cu ie9 sau firefox beta 7 la capitolul HA

ma asteptam la opera sa il introduca lafel ca ie9 si firefox... fiind vorba despre o versiune majora... 11..... asta daca nu cumva o vor lua pe urmele lui chrome...

Edited by Florin64x, 15 December 2010 - 19:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate