Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Arii opere celebere ( sau nu )

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Sveik

Sveik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2009
Seara buna va urez.

Doresc sa apelez la ajutorul dvs intr-o mica problema. Caut un site unde sa gasesc componenta anumitor opere ( Carmen, La Traviata, ca sa dau doar 2 exemple ). Stiu ca operele sunt compuse din mai multe arii, si doresc sa stiu ce cum se numesc ariile care compun o opera, si care este ordinea (fireasca) de interpretat.

Va multumesc!

#2
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
ordinea fireasca, ar fi ordinea in care le-a pus compozitorul....  numele, n-are importanta, ca se numeste "aria lui X", "aria lui Y", sau "aria sampaniei", de ex....

#3
Sveik

Sveik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2009
Corect, dar doresc sa stiu numele ariilor. Pe youtube nu gasesc ceva cat de cat unitar, ci arii aruncate alandala interpretate de N artisti :(

#4
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
pai pe youtube ti-ai gasit sa cauti? acolo gasesti daca cauti dupa Gutza sau Salam... cauta si tu pe google, dupa "arii din opere", de ex. sau, numele operei...

#5
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Wikipedia enumera, de obicei, ariile. Apoi cauti dupa denumire pe youtube. Asta te intereseaza, de fapt?

#6
Sveik

Sveik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2009

View Postdiorama, on 10th October 2010, 12:54, said:

Wikipedia enumera, de obicei, ariile. Apoi cauti dupa denumire pe youtube. Asta te intereseaza, de fapt?
Da, asta caut! De exemplu, am cautat Carmen pe wikipedia, si este scrisa desfasurarea actiunii, dar nu scrie ce arii se canta ( concret ). Ci doar 1-2 arii mai importante.

#7
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
In engleza sunt mai amanuntite explicatiile decat in romana, nu uita asta.
N-as vrea sa gresesc, dar cred ca multe dintre asa-zisele titluri de arii sunt date de noi, dupa ce au devenit hituri (de ex Libiamo). Cred ca cel mult vei gasi operele impartie in acte si atat.

#8
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
De regula "titlul" ariei este reprezentat de primele cuvinte din textul(recitativul) cu care incepe aria , cu precizarea aria luiXXX din actul YYy sau duetul , qvartetul etc...

#9
calinmil

calinmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.04.2007
Ziua buna tuturor!

precum spune si Sveik, chiar nu este nici o sansa de a sti denumirea fiecarei Arii din Opera Carmen ?
chiar si in engleza. Ptr ca dupa cum se obs, cand se interpreteaza anumite Arii mai importante, acestea au o denumire chiar si la Opera.
Spre exemplu Angela Gheorghiu care interpreteaza una din arii din Carmen, se num. Hanabera.
Deci unde ar trebui sa cautam detalii despre aceste Arii.


Multumiri anticipate!

#10
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
la traviata e simplu, ai libiamo, și apoi niște aplaudaci și gata. dacă ai auzit-o pe madam violeta răcnind, se cheamă că ai gătat toată opera :D

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu cand am inceput sa fiu dus la opera, prin 1975, aveam  o carte care parca se numea aproximativ "Arii celebre din opere". Sau ma rog, ceva in jurul asta..
Daca o sa o cauti pe un site specializat in ocazii, de ex, nu ii dau numele..
Stiu ca de relativ curand, cand eram la un spectacol, i-am recunoscut coperta in mana unei unei doamne care avea muuulti ani... Si ca un carcotas ce sunt m-am gandit ca asta o citesti acasa, nu in sala..
Succes la cautare.

#12
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
așa aveam și eu o carte, da asta se numea "opere celebre" nu doar "arii celebre din opere mai puțin celebre". și cartea asta a mea trecea prin wagner, ș-ajungea la ruși șamd. probabil că autoru nu știa a citi italiană :lol:

#13
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostSveik, on 8th October 2010, 23:44, said:

Seara buna va urez.

Doresc sa apelez la ajutorul dvs intr-o mica problema. Caut un site unde sa gasesc componenta anumitor opere ( Carmen, La Traviata, ca sa dau doar 2 exemple ). Stiu ca operele sunt compuse din mai multe arii, si doresc sa stiu ce cum se numesc ariile care compun o opera, si care este ordinea (fireasca) de interpretat.

Va multumesc!
Poate ca e tardiv raspunsul, dar se pot gasi pe net libretele operelor, unde este specificat ce reprezinta fiecare parte (recitativ,arieta, arie, cavatina, duet, tertet, samd), inclusiv personajele care "performeaza" in respectiva bucata. De aici se pot deduce si titlurile partilor. Dezavantajul metodei este ca ar cam trebui sa fi ascultat opera integrala in prealabil, ca sa stii ce bucata din ea cauti ulterior.

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si care-i problema cu ascultatul integral? Ca poate sa ii placa si se imbolnaveste de opera?

#15
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostPrien, on 26th September 2011, 19:31, said:

Si care-i problema cu ascultatul integral? Ca poate sa ii placa si se imbolnaveste de opera?
Poate n-are omu' rabdare, ca de-aia a intrebat doar de arii celebre. Legat de chestia asta, e interesant ca mie a inceput sa-mi placa opera dupa ce am vizionat integral niste spectacole, nu cand am auzit arii  celebre si "razlete" (niciodata nu m-au atras spectacolele gen "cei 3 tenori" sau "Pavarotti & Friends", dar mi-a placut foarte mult Pavarotti in opere cap-coada). Dar cine sunt eu, sa am pretentia ca toti sa gandeasca la fel ca si mine? Fiecare cu preferintele lui...

Edited by flomelomanul, 26 September 2011 - 20:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate