Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

(vycxs2) Casa P+1+pod, Corbeanca/Tamasi

- - - - -
  • Please log in to reply
1876 replies to this topic

#37
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Legat de constructori, permite-mi un singur sfat: alege unul recomandat de catre un beneficiar, eventual un membru al forumului care si-a terminat casa si a fost multumit intr-o mare masura de calitatea lucrarilor. Si eu am avut o problema la "rosu" cu un stalp care a avut ceva segregari, insa l-am luat din scurt si l-am intarit consistent cu un beton special (si foarte scump) pentru asemenea situatii.
Legat de studiul geo, m-a costat 600 de lei in 2007.
Legat de caramida 38 + polistiren 5 cm vs caramida 25 + polistiren 10 cm vs BCA + polistiren 10 cm, am vazut ca ai "pus" BCA-ul la doar 200 lei/mc. Uita de el, e un BCA prost. Daca tot vrei BCA (superior termic) singurele variante de luat in calcul, dpmdv, sunt Ytong si Verblock. Initial optasem si eu pentru BCA (am structura in cadre, o pot umple si cu paie, teoretic), insa am renuntat la el datorita calcanelor si am mers pe Brikston 25 + polistiren Austrotherm 10 cm. Consider ca un zid de caramida de 25 cm + polistiren de 10 cm este superior unuia de 38 + 5 cm polistiren. Daca ar fi fost dupa cum mi-as fi dorit eu, as fi avut suficient spatiu si suficienti bani, atunci as fi mers pe caramida eficienta (zid de 30 cm) + polistiren de 10 cm cu densitate de 20 kg/mc.
Legat de semineu, dpmdv merita toti banii, numai sa-i ai... :D Exista si solutii mai bune, nu trebuie neaparat sa coste 4000 euro. Timp de Google-ing sa ai berechet ca solutii gasesti...

Bafta!

#38
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006

View PostRocknroll, on 19th October 2010, 20:27, said:

Bafta!

Sa fie!
Sunt convins din ce in ce mai mult ca o sa am nevoie  :gunsmilie:

Ce mai e nou:
1. azi am devenit proprietar si tot azi mi-a fost dat sa aflu ce caracter urat au unii oameni :puke:
2. am initiat discutii cu inca o arhitecta, pe langa primul, de care nu sunt prea multumit
3. am fost la primarie la corbeanca sa vad ce acte sunt necesare pt urbanism; m-am crucit, sunt nu mai putin de 11 (unsprezece) acte necesare: :death:
- extras din planul cadastral de pe ortoplan
- extras de carte funciara pentru infomare actualizat la zi
- cerere tip
- chitanta
- copie act proprietate
- copie documentatie cadastrala (care e diferenta oare fata de prima chestie?)
- copie incheiere de intabulare  - nr carte funciara (oare merge intabularea fostului proprietar? ca nr cartii funciare e acelasi)
- copie C.I.
- plan de situatie intocmit de arhitect autorizat (arie edificabila) - 2 exemplare
- plan de incadrare in zona intocmit de arhitect autorizat - 2 exemplare
- memoriu justificativ - 2 ex

edit: proprietarul mi-a dat cadastrul 1:500 in original - 2 ex si intabularea lui (tot in original). i-am mai cerut copie dupa cadastrul drumului de servitute + intabularea. ce altceva mai am nevoie de la el?

Edited by vycxs2, 21 October 2010 - 21:21.


#39
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Am primit niste schite de la primul arhitect... ce parere aveti?
Ma pregatesc si sa chem un cadastrist, pentru verificarea limitelor proprietatii, ridicare topo si poate refacerea cadrastrului, o sa vad exact ce am nevoie.

Edited by Astrul, 20 September 2011 - 12:29.


#40
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

View Postvycxs2, on 23rd October 2010, 21:52, said:

Am primit niste schite de la primul arhitect... ce parere aveti?
Ma pregatesc si sa chem un cadastrist, pentru verificarea limitelor proprietatii, ridicare topo si poate refacerea cadrastrului, o sa vad exact ce am nevoie.

care e dormitorul,bucataria etc, denumeste-le...? :peacefingers:

#41
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
E prea "open space" la parter!Ar trebui sa delimitezi macar cateva zone, un hall mic la intrare macar.

#42
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 30.03.2009

View Postvycxs2, on 23rd October 2010, 21:52, said:

Am primit niste schite de la primul arhitect... ce parere aveti?
Ma pregatesc si sa chem un cadastrist, pentru verificarea limitelor proprietatii, ridicare topo si poate refacerea cadrastrului, o sa vad exact ce am nevoie.


14m lungime?!!! pentru ce? pentru o semiterasa la intrare si pe partea opusa? zonele respective le poti face din lemn(acoperite cu tegola) si vor fi mult mai ieftine dar mult mai aratoase.
vei elimina fundatia si elevatia, grinzile si izolatiile sub etaj, vei reduce dimensiunile acoperisului.

tranzitul dinspre intrare se face prin living(nu vreau sa stiu ce se petrece daca ai vre-un geam sau usa deschisa si intri in casa). unde vei aseza incaltamintea murdara si hainele? = unde-i holul?

chiar ai nevoie de birou? dar de o camera pentru centrala nu ai nevoie?

scara ar fi bine sa urce in sens invers : de la stanga la dreapta pt ca usa acelui grup sanitar NU STA BINE DELOC chiar langa scara. sub scara n-ar fi o problema, ar fi o usa discreta.

la etaje ai dormitoare de 16mp. daca stai la bloc este posibil ca sufrageria sa o ai la dimensiunile astea. chiar crezi ca ai nevoie de un asemenea spatiu in care vei sta mai mult dormind?! copii chiar au nevoie de asemenea spatii?

am mai vazut baia de sus de 9mp. destul de mare.

uite aici un plan excelent : http://huf-haus.blog...loor-plans.html
uite aici cum arata o asemenea casa : http://www.huf-haus....ouse-art-3.html

parerea mea este ca poti reduce oarecare dimensiuni si suprafete vitrate dar obtii ceva mult mai omogen si simplu de construit

doar parerea mea.

Edited by Alxdava, 25 October 2010 - 11:47.


#43
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

View Postcasa_din_vis, on 25th October 2010, 12:04, said:

E prea "open space" la parter!Ar trebui sa delimitezi macar cateva zone, un hall mic la intrare macar.
are dreptate,crede-ma ca sunt patit,ca unul care are openspace living,dinning si bucatarie si iarna trecuta a duduit centrala iar acum montez usi intre bucatarie si restul. casa are p+m cu 13 x 10 amprenta la sol si daca acum as incepe constructia n-as mai face casa atat de mare. pentru 2 adulti si un copil e extraordinar de mult.,chiar si daca ar veni al doilea "kinder" tot pare mare. se merge pe ideea hai domnule ca odata faci casa,fa-o mai mare ce dracu te zgarcesti dar sa vezi ce "greu"e la finisaje si de intretinut. la sfarsit tragi linie si concluzia e ca mai bine faceai o idee mai mica si cat mai functionala,fara spatii moarte ,fara camere exagerat de mari unde e cazul( eu am plecat de la un aprtament de 48 mp si acum totul vine ca o razbunare dar sincer ma simt cel mai bine in dormitorul de parter gandit initial ca birou care are 12 mp si e arhisuficient ca dormitor).

#44
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

View PostAlxdava, on 25th October 2010, 12:20, said:

chiar ai nevoie de birou? dar de o camera pentru centrala nu ai nevoie?

Dupa parerea mea e nevoie si de birou. Eu de ex. am o groaza de carti, pe care nu vreau sa le vad in living! :nonobad:
Dar de camera ptr centrala e si mai mare nevoie!

Mie deja imi pare rau ca mi-am facut scara interioara in living, si mai am pana termin casa!(noroc ca e livingul mare).

Si eu sunt de acord sa fie casa mai mica(nu-mi vine sa cred ca spun asa ceva :w00t: ), nici de 20m2 dormitoare, dar nici de 9, cum am acum la apartament, unde nu am loc de nimic!

#45
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 30.03.2009

View Postcasa_din_vis, on 25th October 2010, 14:03, said:

Dupa parerea mea e nevoie si de birou. Eu de ex. am o groaza de carti, pe care nu vreau sa le vad in living! :nonobad:

http://www.newhouseo...e-design-ideas/

#46
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

View PostAlxdava, on 25th October 2010, 19:56, said:


Nice...dar nu in living... :OK:

#47
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 30.03.2009

View Postcasa_din_vis, on 25th October 2010, 21:10, said:

Nice...dar nu in living... :OK:

pe acel site exista sute de idei de compartimentari partiale sau totale, cu zidarie, lemn sau sticla. daca dvs credeti ca aveti nevoie de acea camera, ok.
daca si beneficiarul, pe topicul pe care purtam acest dialog, considera ca are nevoie, ok. a fost doar o parere.

#48
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Schitele pe care le-am pus mai sus sunt un fel de copy-paste cu foarte mici modificari de aici: http://art-proiect.r.../Casa Peris/27/

De ce mi-a placut aceasta casa? Pentru ca se potriveste cel mai bine cerintelor noastre dintre toate planurile pe net pe care le-am vazut, adica:
- parter: living, bucatarie cu camara, baie, birou (vreau birou, pentru ca vreau un spatiu de lucru dedicat - ajuta si practic, si psihic delimitarea fizica a spatiilor in lucru, dormit, relaxare)
- etaj: 3 dormitoare din care unul matrimonial cu dressing si baie proprie, si o baie comuna
- cate o debara la fiecare nivel
- nu cred ca am nevoie de camera tehnica dedicata - nu o sa am centrala pe lemn, cea pe gaz poate sta foarte bine si in bucatarie; de altfel, casa de mai sus mai are in bucatarie pe langa camara un spatiu tehnic micut, unde ar putea sta hidroforul

Pozitionarea pe teren e iarasi importanta; terenul arata cam asa: Attached File  incadrare_teren2.png   79.31K   132 downloads
Spre NV se vede padurea, cam la 600m.

Vreau ca livingul sa aibe deschidere la curte, iar dormitorul matrimonial vedere atat la curte, cat si la padure.
Mai vreau ca sa imi ramana o bucata cat mai mare de curte (asadar amplasarea casei in mijlocul terenului e cam exclusa).
Prin urmare, m-am gandit ca cel mai bine e sa fac casa mai pe lung, si s-o pun pe latura din dreapta a terenului.

Intr-adevar, livingul din casa de mai sus iese cam mare decat ce as avea nevoie, dar e vorba doar de vreo 5-8mp.
Camera mea in care locuiesc acum are 20mp si nu mi se pare mare. Livingul as vrea sa aibe cam 30 ca sa fie ok.

Cu intrarea prea brusca in living, se rezolva cu un windfang, pe podestul de jos (inchid jumate din el).

Baia de sus, de 9mp, e cam mare intr-adevar, dar o sa se rezolve prin marirea dressingului :)

Despre dormitoarele de 16mp - unul e cel matrimonial, si nu mi se pare deloc prea mare, iar al doilea, conform recompartimentarii pe care o am in minte, o sa ajunga pe la 14, spatiu castigat de baie. Iar al 3-lea dormitor, are doar 10mp, sa nu ziceti si de ala ca e mare :-p

Dar intr-adevar, si de la etaj se mai pot taia sa zicem vreo 5mp.

Am si o recompartimentare putin mai buna, facuta cu alt arhitect, dar nu pot s-o pun aici, pentru ca se afla la stadiul de mazgaleli pe hartie :D

Apropo de arhitecti, e oare chiar asa exagerat din partea mea sa le cer niste detalii de executie de la o casa similara, ca sa pot evalua modul in care lucreaza?
Unul s-a atacat, si s-a dat jignit, ca n-am incredere in el si mi-a insirat cate zeci de proiecte a facut, si n-a cazut nici unul, al doilea mi-a trimis detaliile, dar dupa ce i-am pus niste intrebari in legatura cu armarea fundatiei nu mi-a mai raspuns....

Nici Astrul nu mai raspunde la email, ma bucur ca mi-ati raspuns voi pe jurnal, ca altfel ma deprimam rau de tot  :kisstogether:

#49
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007
"Decizia de proiect (si proiectant) o voi lua de-abia dupa ce iese C.U." - vineri 25.10.10
em ai mising somth?  :huh:

#50
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Eh, era si o intrebare mai la inceput....  :peacefingers:

Apropo, ramasesem dator cu un citat din jurnalul lui reli

View PostAstra_rullz, on 13th October 2007, 19:38, said:

Parerea mea ca si proiectant sau executant este ca avand in vedere pretul mic, complexitatea lucrarii, casa arata bine. Nu-mi place acoperisul insa cand va fi gata va fi altceva.
Finisata iti spun ca vei fi foarte multumita. Cu bun gust, inovatie si ceva design poti scoate o casa de o sa moara vecinii.
Numai sa nu faci finisajele tot cu ei caci e clar ca nu le au.
Ia cativa baieti buni la finisaje si poti scoate minuni de acolo. Nu te descuraja. Casa ta arata bine. Sunt intr-adevar greseli de executie dar nu majore.

:drac:


Asa, si apropo de proiectanti... al 3-lea, vroia sa ma convinga ca cea mai buna caramida, ca si costuri si eficienta termica e caramida plina  :huh: vrut sa-i arat pe Internet, date tehnice de la producatori, dar nici n-a vrut sa se uite  :blink: si e tanar, nu e din ala batran sa zic ca s-a obisnuit prost de acu 40 de ani....

#51
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
news: m-am intalnit cu fostul proprietar, am facut copii dupa tot istoricul terenului (lotizare, mostenire, etc), dar din pacate nu avea in documentatia cadastrala decat schita 1:500. Cea de 1:2000 se pare ca n-a avut-o niciodata, si se poate obtine doar de la oficiul de cadastru ilfov (oficial) sau primarie (mai mult sau mai putin oficial).

#52
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007
Citatul e probabil de la prima casa, pozele puse de tine de la a doua. E o mare diferenta, la cea de-a doua casa s-a dat si teapa.
In fine, trebuie sa citesti topicul in amanunt. Deci citatul meu pica referitor la pozele postate de tine mai sus.
Legat de cele scrise mai sus, ai pus o intrebare, intr-adevar, apoi ai dat si un raspuns.
In general, imi tin mesageria privata departe de forum, nu face obiectul rolului meu aici. :peacefingers:

#53
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
trec peste glumele care mi le-am permis cu Astrul, sper ca nu s-a suparat, si ajung la subiect:

Am primit schite si de la al doilea arhitect(a)....

eu sunt destul de multumit, adica imi plac mai mult decat cele de la primul.
ia sa combin schitele astea cu planul terenului.....


Edited by Astrul, 20 September 2011 - 12:30.


#54
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postvycxs2, on 26th October 2010, 15:21, said:

trec peste glumele care mi le-am permis cu Astrul, sper ca nu s-a suparat, si ajung la subiect:

Am primit schite si de la al doilea arhitect(a)....

Attachment PLAN_PARTER.pdf
Attachment PLAN_ETAJ.pdf

eu sunt destul de multumit, adica imi plac mai mult decat cele de la primul.
ia sa combin schitele astea cu planul terenului.....

Attachment incadrare_teren3.png
nu e prea mic spatiul tehnis de 1,... m2?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate