Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

se merita sa cumpar?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
brancusi

brancusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.08.2005
Caut de ceva vreme un apartament si am gasit in zona Teiul Doamnei un ap 3 camere, et 8 din 8, suprafata 72 m.
Pretul este de 52 000 E , mentionez ca trebuie renoovat complet.
Se merita sa-l iau? Cum credeti ca o sa evolueze piata imobiliara? Vor mai scadea cu mult? Mentionez ca am gasit in aceiasi zona un ap cu 2 camere, 56m la 40 000 E

#2
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Teoretic, se merita. Practic, eu nu m-as muta la ultimul etaj pentru nimic in lume. De-aia e si atat de ieftin.

#3
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 04.04.2007
mai stai pana prin februarie si in banii astia garantat gasesti ceva mai bun
economia nu da semne de redresare si preturile o sa mai scada

#4
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Nu stiu ce sfat sa-ti dau, asa la prima vedere pretul pare bun dar nu stiu cum arata apartamentele.
Acum depinde poate e cazul sa mai cauti, cel de 2 camere mi se pare micut si nu stiu daca vrei sa-l iei pentru termen lung, pune in balanta daca se merita. cel de 3 camere ca suparafata pare mai in regula, dar verifica cum e cu terasa blocului, starea blocului. Cauta blocuri mai noi nu asa vechi pentru ca vei baga multi bani in reparatii cu timpul la un bloc vechi.

Bafta in alegere.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu merita
ultimul etaj+apartament distrus=maxim 45k eur in acest moment
cu sanse mari de scadere in urmatoarele luni

#6
sphere9

sphere9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.05.2010
nici eu nu as lua la ultimul etaj.

ma bine dai un ban in plus si iei la un etaj inferior, poate si in bloc nou.

#7
Ceata_Indurarii

Ceata_Indurarii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.07.2010

 sphere9, on 28th September 2010, 11:35, said:

nici eu nu as lua la ultimul etaj.

ma bine dai un ban in plus si iei la un etaj inferior, poate si in bloc nou.
Am stat 7 ani la ultimul etaj, cand bagam aerul conditionat de 27.000 BTU, puteam sa ascut cutitele la discul de la contoarul electric si jur ca daca nu avea contoarul geam, discul ar fi generat un curent care putea ridica fustele doamnelor.
Uita de el, viata vara e ca in iad, la propriu.
In plus nu cumpara in blocuri proiectate anterior de 1977. Repet proiectate nu construite, deoarece cele construite in 1977 au fost proiectate in 1976 cel mult, adica dupa niste stas-uri de rahat. Cutremurul bate la usa. :wallbash:

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Nu merita.
Banii pe care ii economisesti la cumparare ii cheltui in cativa ani pe energie pentru incalzire/racire.
Bloc vechi, ultimul etaj, ia-ti gandul.

#9
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Nu ultimul etaj.
In cea ce priveste vechimea, s-ar putea sa ca unele blocuri construite nu in 75-77, ci in 65-70,sa fie mai solid realizate decat blocurile ridicate la norma dupa anii 85,sau chiar cea ce s-a construit in ultimii ani(unele).Alta era calitatea materialelor prin 70,si alta a fost calitatea materialelor prin 1985 incoace.
Si ca argument,va dau un exemplu :am locuit de-a lungul timpului in doua apartamente.Unul construit prin anii 69,peste care a trecut cutremurul dar nu a avut nici macar o fisura(constructie tip monolit),si altul construit in 83.La cel din 69 nu a fost nevoie sa se schimbe nici o teava de apa s-au incalzire pana acum ,iar le cel din 83 am schimbat tot ce inseamna teava,instalatii sanitare care au crapat, cu tot deranjul ocazionat de aceste situatii.

#10
brancusi

brancusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.08.2005
mda, oricum eram in dubiu cu ultimul etaj, sa speram ca preturile or sa mai scada si ca nu o sa regret ca nu l-am luat

#11
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
cu preturile n-ai cum sa stii absolut sigur, insa ultimul etaj va fi tot timpul, ultimul

#12
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 brancusi, on 29th September 2010, 19:38, said:

mda, oricum eram in dubiu cu ultimul etaj, sa speram ca preturile or sa mai scada si ca nu o sa regret ca nu l-am luat

Sa nu-ti para niciodata rau ca n-ai luat apartament la ultimul etaj. Oricum, ca idee, sa stii ca intre ultimul etaj al unui bloc si etajul 1 (cel mai bun, teoretic) pot fi si diferente de 10-20,000 euro la un apartament de 3 camere.

#13
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ultimul etaj poate fi deosebit de avantajos. Cu minime investitii. Eu as cumpara asa ceva ;)

#14
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 Dragon Warrior, on 29th September 2010, 22:29, said:

Ultimul etaj poate fi deosebit de avantajos. Cu minime investitii. Eu as cumpara asa ceva ;)

Da, poate in Brooklyn. Insa cu caldurile din Bucuresti, vara, si cu terasele alea facute in dorul lelii...  <_<

#15
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

 Dragon Warrior, on 29th September 2010, 22:29, said:

Ultimul etaj poate fi deosebit de avantajos. Cu minime investitii. Eu as cumpara asa ceva ;)


nu la un bloc oarecare

#16
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
Eu cred ca decat sa stai in chirie, mai avantajos sa cumperi. Chirie inseamna bani aruncati pe fereastra.

Edited by Yoda2009, 30 September 2010 - 09:34.


#17
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Asa au gandit si altii.

"De ce sa platesc chirie 500 de euro cand pot sa platesc rate 500 de euro?"

Si au luat apartament de 150.000 de euro cu credit pe 30 de ani.

Au platit avans minim 10%  = 15.000 de euro
Au platit rate 2 ani = 12.000 de euro
Li s-a devalorizat apartamentul de la 150.000 la 80.000 = 70.000 de euro

Total pierderi = 97.000 de euro

Daca ar fi platit chirie - 24 x 500 = 12.000 de euro

Deci cum e cu banii aruncati pe fereastra?


Gandirea conform careia daca nu ai apartamentul tau nu existi si te faci de un profund rahat in societate este extrem de paguboasa si au distrus vietile a mii/zeci de mii de romani.

Edited by Dragon Warrior, 30 September 2010 - 10:01.


#18
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001
ultimul etaj - daca-ti permiti nu te incurca cu asa ceva
ca e "praf" - sa nu-ti para rau ... sunt sanse minime sa te potrivesti in gusturi cu vechiul propietar si ori o sa spargi tot ce era ori o sa-ti traiesti viata de acum incolo intr-o locuinta care nu te reprezinta.

Greseala de acest gen am facut eu - ca am cumparat un apartament amenajat .... pe care in parte l-am desmembrat si acum dupa 2 ani imi pare rau ca nu l+am facut praf pe tot, deh .... gresia maro nici nu-mi place si nici comoda nu e (se vede cel mai mic fir de praf)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate