Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Cum refuzi o invitatie la nunta?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#73
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

 Stryker_9, on 26th September 2010, 22:13, said:

cunosti niste indivizi in tren ,ii mai revezi de 3-4 ori ,te cheama la nunta ca pe o ruda, tu dai la nunti sute de euro ,chiar ajungi la mie...ai lovele multe, esti bastan. ti se inchide un thread de felul asta,pe motiv ca nu e aria corecta.nicio problema ,tu deschizi altul.si de fapt ce spui printre randuri, am o gramada de bani, sunt singur si foarte darnic :death: .asteptam provincia !
Pai nu ma cunoaste nimeni; implicit nu ma laud. Poate dac-as zice "Ba, sunt Xulescu, am milioane de euro de dat, si ia uite ce darnic sunt ..." ar fi ceva. Asa eu doar relatez niste fapte. A, si nu incerc sa atrag pe nimeni. Sunt fericit ca fiind single si nu prea vreau sa trec la statutul "Married/In a relationship" prea curand. ;)

Quote

din ce povesesti tu vedem doar o parte a povestii
Cum sa-ti spun, daca m-ar fi considerat prieten m-ar fi sunat macar odata de ziua mea, in 4 ani. Sau macar sa-mi lase un "Offline". Asta in conditiile in care eu i-am telefonat in primii 2 ani de "prietenie".

Edited by reovel, 26 September 2010 - 22:29.


#74
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 reovel, on 26th September 2010, 23:06, said:

1. Le-am aplicat, dar parca cumva au facut un ghid "Cum sa actionezi ca un scut la fazele astea".
2. O carte e o idee geniala. Un ghid Thai, poate.

1. Nu-i nimic, continua sa le aplici. Aplica-le sistematic. :P

Apropos, cat timp mai este pana la "eveniment" ?

2. O carte si cu o felicitare ( pusa in carte ) facuta la vreun studio foto, cred ca le ajunge. :lol:

Edited by BlueSky2009, 26 September 2010 - 22:32.


#75
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 reovel, on 26th September 2010, 23:26, said:

Cum sa-ti spun, daca m-ar fi considerat prieten m-ar fi sunat macar odata de ziua mea, in 4 ani. Sau macar sa-mi lase un "Offline". Asta in conditiile in care eu i-am telefonat in primii 2 ani de "prietenie".
s-atunci de ce ti-e jena sa refuzi? :huh:

furtuna intr-un pahar cu apa...

#76
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
25/10.

Quote

2. O carte si cu o felicitare ( pusa in carte ) facuta la vreun studio foto, cred ca le ajunge. laugh.gif
Le trimit un cadou prin DHL. :)
Nici macar nu ma mai obosesc sa trimit pe cineva la ei.
Deci am decis ca le iau o felicitare cu poza lor (:huh:) si ceva bautura (demisec, probabil). Vad eu ...
O iconita nu merge, sunt atei declarati.

Quote

s-atunci de ce ti-e jena sa refuzi? huh.gif
De jena ... adica efectiv mi-e rusine. Da' aveti dreptate: doara nu ma comanda ei pe mine.

Edited by reovel, 26 September 2010 - 22:36.


#77
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 reovel, on 26th September 2010, 23:35, said:

25/10.

Le trimit un cadou prin DHL. :)
Nici macar nu ma mai obosesc sa trimit pe cineva la ei.
Deci am decis ca le iau o felicitare cu poza lor (:huh:) si ceva bautura (demisec, probabil). Vad eu ...
O iconita nu merge, sunt atei declarati.

De jena ... adica efectiv mi-e rusine. Da' aveti dreptate: doara nu ma comanda ei pe mine.

Pai ? Cum vine asta ? Ti-e rusine de nesimtirea lor ? Hmmmm....

Pana pe 25 / 10 mai e o luna, destul timp sa-i "plictisesti" cu acelasi raspuns dat in fiecare zi.  :naughty: Mentine-te ferm pe pozitie si atat. Vor renunta in final la "invitatie" . Bine, eu merg pe premisa ca sunt oameni sanatosi la cap. :bigwhitegrin: Dar daca nu-s, s-ar putea sa continue cu "invitatia" pana in ultima zi. :D

Tu insa, fii ferm. "NU pot veni."

Edited by BlueSky2009, 26 September 2010 - 22:46.


#78
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
E grava asta cu mi-i rusine.
Pai in cazul asta cred ca solutia e sa iti angajezi o tanti asistenta si ori de cate ori te invita cineva undeva zici - habar n-am daca sunt liber, trimite te rog informatiile asistentei mele sa verifice in agenda daca sunt liber bla bla blabla. Si o pui tot pe ea sa ii sune si sa le spuna ca din pacate nu poti fi prezent la nunta ca ...vezi toate scuzele mai sus enumerate.

#79
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
1. Termina cu bunul simt. Eu unul apreciez, foarte mult persoanele cu bun simt, dar in cazul asta nu mai trebuie sa fi simtit cu smecherasii astia! Vor decat bani de la tine, ATAT!
2. Cand mai suna, roaga secretara sa raspunda, si sa le spuna ca nu mai esti director acolo. Daca io intreaba de ce raspunde ea pe numarul de mobil, sa le zica ca numarul respectiv era de la firma unde lucrezi, si ca odata cu plecarea ta din fruntea firmei, ai lasat numarul la firma. Iar daca o intreaba de un alt numar sa ii spuna ca nu mai stie nimic de tine. Poate in felul asta ii faci sa iti piarda urma!
3. Daca nu, fi cu cohones, sau cu sange instalatie, sau mai bine spus, FII BARBAT, si spunele franc in fata cu nu te duci la nunta! Scurt pe doi, imi pare rau, nu va puneti speranta in mine ca nu vin. Si daca insista, atat le zici, am alta treaba nu pot sa vin, e ceva personal nu am cum sa iti spun! si ai incheiat subiectul, si ii bagi si fraza: Hai ca mai vorbim, nu am mult timp la dispozitie acum, PA!
4. Sau ar mai fi si varianta extrema: -Spunele ca te duci, toate bune si frumoase, iar in ziua nuntii nu te prezinti, poate sa te sune la greu si sa nu le raspunzi, si daca se supara cu atat mai bine, ca scapi de ei pentru totdeauna! Daca iti erau prieteni cu adevarat, macar iti stiau ziua de nastere, si iti spuneau un sincer La multi ani, dar astia te cheama in speranta ca arunci pe masa cateva sute de Euro! Asta creasta, sa vada ei!
Succes, si fi mai cu tupeu!

#80
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 planner26, on 27th September 2010, 18:11, said:

1. Termina cu bunul simt. Eu unul apreciez, foarte mult persoanele cu bun simt, dar in cazul asta nu mai trebuie sa fi simtit cu smecherasii astia! Vor decat bani de la tine, ATAT!
2. Cand mai suna, roaga secretara sa raspunda, si sa le spuna ca nu mai esti director acolo. Daca io intreaba de ce raspunde ea pe numarul de mobil, sa le zica ca numarul respectiv era de la firma unde lucrezi, si ca odata cu plecarea ta din fruntea firmei, ai lasat numarul la firma. Iar daca o intreaba de un alt numar sa ii spuna ca nu mai stie nimic de tine. Poate in felul asta ii faci sa iti piarda urma!
3. Daca nu, fi cu cohones, sau cu sange instalatie, sau mai bine spus, FII BARBAT, si spunele franc in fata cu nu te duci la nunta! Scurt pe doi, imi pare rau, nu va puneti speranta in mine ca nu vin. Si daca insista, atat le zici, am alta treaba nu pot sa vin, e ceva personal nu am cum sa iti spun! si ai incheiat subiectul, si ii bagi si fraza: Hai ca mai vorbim, nu am mult timp la dispozitie acum, PA!
4. Sau ar mai fi si varianta extrema: -Spunele ca te duci, toate bune si frumoase, iar in ziua nuntii nu te prezinti, poate sa te sune la greu si sa nu le raspunzi, si daca se supara cu atat mai bine, ca scapi de ei pentru totdeauna! Daca iti erau prieteni cu adevarat, macar iti stiau ziua de nastere, si iti spuneau un sincer La multi ani, dar astia te cheama in speranta ca arunci pe masa cateva sute de Euro! Asta creasta, sa vada ei!
Succes, si fi mai cu tupeu!

Si in afara de asta mai adauga si darul despre care reovel scria mai sus ca deja au spus ce vor.......  :thumbdown:  Cam 1000 euro cu totul cred.

Edited by BlueSky2009, 27 September 2010 - 17:53.


#81
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Se pare ca X-ulescu e nesimtit rau de tot frate sau el chiar nu a inteles ca nu vrea sa te duci la nunta lui ???
Oricum ar fi...daca nu te duci nu o sa se intample nimic...doar ca o sa iti spuna ca te astepta la nunta si ca nu ai mai ajuns...si asta e...

Eu primeam inviatii la nunta dar nu le puteam onora ....pt ca eram la alta nunta...asa poti sa o bagi si tu..."Frate as vrea sa vin, da nu pot ca plec la alta nunta..."

#82
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

 tehnics, on 27th September 2010, 19:31, said:

"Frate as vrea sa vin, da nu pot ca plec la alta nunta..."
"Nu-i nimic, adu-i si pe ei!" :w00t:

#83
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009

 crst_g, on 27th September 2010, 20:11, said:

"Nu-i nimic, adu-i si pe ei!" :w00t:

Ar fi prea nesimtiti da-i incolo....:))

Una noua: Ii spui nesimtitului ca a murit o ruda apropiata de a ta, si nu ai cum sa te duci la nunta, numai de asta nu iti mai arde acum cand trebuie sa te ocupi de inmormantare .... ps inmormantarea avand sa fie chiar in perioada aceea cu nunta, sau chiar in ziua nuntii!

#84
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 planner26, on 27th September 2010, 21:39, said:

Ar fi prea nesimtiti da-i incolo....:))

Una noua: Ii spui nesimtitului ca a murit o ruda apropiata de a ta, si nu ai cum sa te duci la nunta, numai de asta nu iti mai arde acum cand trebuie sa te ocupi de inmormantare .... ps inmormantarea avand sa fie chiar in perioada aceea cu nunta, sau chiar in ziua nuntii!

Mai, dar eu nu inteleg de ce trebuie sa li se dea atatea explicatii mirilor ? Daca nu vrea sa se duca, de cand este cineva obligat sa participe la ceva ce nu doreste ?

#85
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
"Nu-mi plac nuntile."

In varianta "Nu am stiut cum sa va spun ca sa nu va simtiti jigniti, insa mie nu imi plac nuntile..(ca esti single, ca simti ca esti chemat sa dai bani, ca pierzi timpu' ca ....afara ploua )".

#86
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008

 planner26, on 27th September 2010, 21:39, said:

Ar fi prea nesimtiti da-i incolo....:))

Una noua: Ii spui nesimtitului ca a murit o ruda apropiata de a ta, si nu ai cum sa te duci la nunta, numai de asta nu iti mai arde acum cand trebuie sa te ocupi de inmormantare .... ps inmormantarea avand sa fie chiar in perioada aceea cu nunta, sau chiar in ziua nuntii!

Pai a zis ca ii chemata si sora-sa la nunta. El merge la "inmormantarea rudei apropiate" si sora-sa la nunta ?  :notangel:

#87
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Le arati topicul asta.

#88
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 Carrman, on 26th September 2010, 15:30, said:

spune-le ca te duci si in ziua nuntii le tragi teapa! daca te intreba ce s-a intamplat, le spui ca ai avut inundatie...

Mai dur e sa se duca dar sa nu dea darul deloc :lol:..La sfarsit, sa le dea o strangere prieteneasca de mana in loc de plic :lol:

"Nene, m-ai invitat la nunta ta, inseamna ca doar prezenta mea pretioasa iti tine loc de cadou" :lol:

Edited by allyn1985, 28 September 2010 - 11:23.


#89
Flegmatic

Flegmatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 24.06.2008
la un asa "prieten" in momentul in care imi spunea "suna-l acum pe tac-tu" si "cheama si pe el" ii raspundeam simplu:
Iti multumesc pentru invitatie dar nu o pot onora pentru ca ti-am MAI spus ca am treaba si nu imi pot schimba planul.



FARA DETALII de genul plec la londra la lla la, fara scuze de genul plec  cu tata. Pur si simplu AI TREABA SI NU POTI FI DERANJAT.


Daca insista nu ii mai raspunzi la telefon si o rupi de tot, ca oricum o relatie dasta de prietenie chit ca ti'e tie rusine tot nu duce nicaieri bine.

Nu inteleg cum de ti-e tie rusine fata de un om care vrea sa te sape????

#90
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010

 AlexGP, on 24th September 2010, 00:44, said:

Invata sa spui simplu: "NU". Daca intreaba de ce, ii aburesti si tu: ai treaba, pleci cu gagica la munte/mare atunci, ti-a murit pisica. (asta daca vrei, eu unu la chestii de genul asta zic: "nu"; "de ce"; "ca nu vreau" si ca vezi cum le scade mojo-ul....)

Si cu comportamentul asta inca mai esti activ social? Iti mai deschide lumea usa? Mi-e greu sa cred ca tu chiar procedezi asa  :rolleyes: In momentul in care cineva iti indruga o scuza din cauza careia nu poate onora o invitatie, tu oricum esti 90% convins ca e o minciuna.

Norma sociala ii cere individului X sa caute o scuza stupida pt a refuza ceva cu care nu este de acord, iar individului Y sa accepte scuza chiar daca stie in sinea lui ca este o minciuna. Asta se cheama popular "a lasa loc de buna ziua"  :lol:

Ce nu se face: spui ca mergi, si nu apari in ziua nuntii  :angry:  Cunosc personal doua cazuri de nesimtire:

1.O colega trebuia sa mearga la nunta unei prietene, si i-a spus pana in ultima zi ca merge. Respectiva s-a certat cu sotul in ziua respectiva, si nu a mai mers la nunta pur si simplu. Partea grava e ca n-a sunat sa anunte, nu a sunat nici a doua zi, si nici peste o saptamana sa indruge o scuza stupida de genul "uite mah,. mii de scuze, nu am fost pt ca...."
Colega mi-a povestit toata tarasenia si cand oripilata fiind am intrebat-o "Pai nu ai dat si tu un telefon sa anunti sau sa te scuzi ?!!!"
Mi-a raspuns simplu "N-am sunat ca mi-a fost rusine". I-am explicat eu cat de elegant am putut ca faptul ca n-a sunat  "a dublat rusinea" dar nu stiu daca a priceput.

2. Nunta noastra. Una bucata coleg de master cu care ne vizitam, ii stim sotia, copilul- comunicare buna, interese comune.Insistam sa vina sa ne fie alaturi in acea zi si sa nu-si faca griji de bani. Stiam ca are rate omul si alte alea. Zice "ok, vin doar eu ca nevasta-mea e plecata" Nu apare. Nu suna. Nici dupa o luna, nici dupa un an. Nu mi-a venit sa cred. Primul meu gand a fost ca s-o fi intamplat ceva si l-am rugat pe sotul meu sa sune. El n-a vrut nici in ruptul capului spunand ca nu se simte dator sa faca asta. Dupa vreo 2 ani, il suna tipul pe sotul meu abordandu-l jovial cu "ce mai faci batrane"  sa-i ceara sfatul in legatura cu un proiect, si eventual implicarea. Sotul meu e politicos ca de obicei, ii ofera un sfat de bun simt dar "niet implicare".

Concluzia? Nu stii in ce context te mai intalnesti cu un om, si cum aranjeaza viata lucrurile asa incat sa ai nevoie de serviciile cuiva. Logic ca n-avem mereu bani de nunti, si ca e contraproductiv sa dai curs oricarei invitatii-dar macar eforteaza-te sa gasesti o scuza de trei lei. Arata-i omului ca macar esti politicos. Asa ca vorba romanului "lasa loc de buna ziua".  :lol:

Edited by itika, 29 September 2010 - 11:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate