Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Cum refuzi o invitatie la nunta?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#55
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
Mai, toate tertipurile astea sunt deja penibile. Esti barbat, nu mamaliga.
Acum ai lungit-o inutil.

Dar mai sunt solutii simple si clare:
"Alo, gigele. Mah a intervenit o problema si chiar nu pot sa vin, imi pare rau. Ce problema mah? mah e personal si chiar mi-e rusine sa spun.Haide mah se poate? ne stim deatata vreme. Nu pot domle, e o treaba serioasa. Ce treaba? Nu treaba ta"

...
Sincer e trist daca ajungi sa te duci la nunta aia

#56
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

Sincer e trist daca ajungi sa te duci la nunta aia
Mie mi-spui? Deja am vazut o petrecere misto pe net (genul aia, Host a house party) ... la aia chiar m-as duce cu placere si sa le dau hosterilor banii de nunta. Dar eu imi pierd vremea cu panarame de oameni care si-au planificat deja vacanta pe o parte din banii mei. :/
Pacat ca mi-e rusine sa le zic "N-am chef sa vin". E nesimtire, totusi ... dar pe de alta parte, si ei sunt nesimtiti.

Edited by reovel, 26 September 2010 - 21:07.


#57
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
Eu zic ca ai fost mai mult decat salon si stii si tu asta. Le-ai trimis refuzul frumos, elegant. Daca trebuie sa-i trimiti in originile maternale ca sa priceapa nu cred ca e problema ta.
Dar nu cred ca trebuie chiar sa strici relatiile (foarte bune de altfel :) )

#58
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Da, dar sincer nu pot sa fiu chiar asa nesimtit. Pe de alta parte, nici nu-mi place sa se foloseasca altii de mine.
Cred ca cel mai bine e asa: ma duc la nunta cu monedele de prin buzunare (nu mai mult de 20 de euro) si daca e cu strigare si mai bine. Stai sa-l intreb daca e cu strigare.

#59
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 reovel, on 26th September 2010, 22:06, said:

Mie mi-spui? Deja am vazut o petrecere misto pe net (genul aia, Host a house party) ... la aia chiar m-as duce cu placere si sa le dau hosterilor banii de nunta. Dar eu imi pierd vremea cu panarame de oameni care si-au planificat deja vacanta pe o parte din banii mei. :/
Pacat ca mi-e rusine sa le zic "N-am chef sa vin". E nesimtire, totusi ... dar pe de alta parte, si ei sunt nesimtiti.

Pai si daca ti-ai dat seama ca tot ce vor de la tine sunt banii, de ce ii mai tii in preajma? Rareste vizitele si comunicarea cu respectivii, si scoate-i din anturaj de tot. Daca ei sunt nesimtiti si se prefac binevoitori, fi si tu la fel de nesimtit si refuza-i ferm, fara explicatii foarte detaliate. Un "Nu pot, am deja alte planuri" ar trebui sa fie suficient. Eventual le trimiti o iconita si o sticala de sampanie obisuita prin sofer, cadou de nunta de la tine, si cu asta ai incheiat discutia.

#60
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Idee chiar foarte buna: dar ce cadou de nunta sa le trimit? (adica nimic scump, pe care sa-l revanda si sa isi puna termopane de el)
Am un buget nu mai mare de 600 de euro.

#61
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
:))

Quote

Cred ca cel mai bine e asa: ma duc la nunta cu monedele de prin buzunare (nu mai mult de 20 de euro) si daca e cu strigare si mai bine. Stai sa-l intreb daca e cu strigare.
poate e mai bine ca sa te inveti minte :)

Quote

Un "Nu pot, am deja alte planuri" ar trebui sa fie suficient. Eventual le trimiti o iconita si o sticala de sampanie obisuita prin sofer, cadou de nunta de la tine, si cu asta ai incheiat discutia.
Si mie mi se pare o idee excelenta. Nici nu esti nepoliticos, dar nici nu-ti pierzi timpul de nebun.

#62
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Eu zic sa nu le faci nici macar cadou de nunta daca ei nu sunt destul de intelegatori ca sa accepte refuzul tau politicos.

Ei cred ca vor sa profite de banii tai , de aici sunt asa insistenti.

Deja nu se pot numi prieteni daca tu i-ai refuzat de 3-4 ori invocand diferite motive si ei tot insista sa vii.

#63
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 reovel, on 26th September 2010, 22:20, said:

Idee chiar foarte buna: dar ce cadou de nunta sa le trimit? (adica nimic scump, pe care sa-l revanda si sa isi puna termopane de el)
Am un buget nu mai mare de 600 de euro.


O iconita cred ca gasesti cam pe la vro 3-400 de lei, o sticla de sampanie cam 20 de lei. Te-ai scos cu 100 de euro. Dupa asta e posibil sa nu te mai caute ei, ori pentru ca si-au dat seama ca esti scartar si ca nu te pot stoarce de bani, ori pentru ca si-au dat seama ca nu dai doi bani pe ei si s-au simtit jigniti.

#64
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 citronelle, on 26th September 2010, 22:17, said:

Eventual le trimiti o iconita si o sticala de sampanie obisuita prin sofer, cadou de nunta de la tine, si cu asta ai incheiat discutia.
nu se mai poarta setu' de oale? :huh:
(ca sa aibe in ce baga injuraturile... :D)

#65
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 lelali, on 26th September 2010, 22:28, said:

nu se mai poarta setu' de oale? :huh:
(ca sa aibe in ce baga injuraturile... :D)

Da mai, dar la oale poate sa comenteze ca vai tu draga, nu sunt Zepter. Asa la iconita, n-o sa le vina nici macar s-o comenteze de frica la ce-o zice unu sau altu despre ei.

#66
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
Ce n-ai inteles tu, reovele, e ca un om cu bani are si autoritate. Daca nu, e un pampalache numai bun de stors de bani. Nu dau nume, ca te superi pe mine. Zici ca aia au insistat deja de 2-3 ori. Pai  au insistat ca au avut la cine sa insiste si au simtit ca n-ai cohones sa le zici nu.
Ti-au vazut vesta anti-glont si au mirosit ca esti bun incasator, nu om de atac. :)

Pe de alta parte, mai lasa din talentele alea cu "am bani, tovarasii mi-i vrea". 1 din 3 post-uri de-ale tale face referire la banii tai. Am inteles de prima data ca esti boier, relax.

Edited by crst_g, 26 September 2010 - 21:48.


#67
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 crst_g, on 26th September 2010, 22:47, said:

Ce n-ai inteles tu, reovele, e ca un om cu bani are si autoritate. Daca nu, e un pampalache numai bun de stors de bani. Nu dau nume, ca te superi pe mine. Zici ca aia au insistat deja de 2-3 ori. Pai  au insistat ca au avut la cine sa insiste si au simtit ca n-ai cohones sa le zici nu.
Ti-au vazut vesta anti-glont si au mirosit ca esti bun incasator, nu om de atac. :)

Pe de alta parte, mai lasa din talentele alea cu "am bani, tovarasii mi-i vrea". 1 din 3 post-uri de-ale tale face referire la banii tai. Am inteles de prima data ca esti boier, relax.


Psst! Si userii noi trebuie sa afle. Plus ca unii mai si uita detalii nesemnificative cum ar fi averea unuia sau altuia de pe net...

#68
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

1 din 3 post-uri de-ale tale face referire la banii tai. Am inteles de prima data ca esti boier, relax.
Mda, fix despre asta vorbesc.
In topicul asta vorbim despre altceva. Iar arata-mi si mie un post de-al meu in care imi arat "averea" asa, ca Guta. ;)

#69
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 reovel, on 26th September 2010, 22:00, said:

Iti dai seama ca eu pot face altceva cu banii aia, nu? Adica nu sunt zgarcit sau ceva, dar chiar sambata respectiva as putea da 1000 de euro (cadou+plic) pe altceva. Nu crezi?

Pai nu merg. I-am zis ca sunt plecat, a zis ca-mi ia bilete. Daca am treaba cu taica-meo, sa-l aduc si pe el ...

Dar de solutiile mele, ce zici ?  :rolleyes:  De ce nu aplici macar una din cele care au fost scrise de userii care au tot postat pe aici ?

 reovel, on 26th September 2010, 22:20, said:

Idee chiar foarte buna: dar ce cadou de nunta sa le trimit? (adica nimic scump, pe care sa-l revanda si sa isi puna termopane de el)
Am un buget nu mai mare de 600 de euro.

O carte. :P

Edited by BlueSky2009, 26 September 2010 - 22:04.


#70
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

 BlueSky2009, on 26th September 2010, 22:03, said:

Dar de solutiile mele, ce zici ?  :rolleyes:  De ce nu aplici macar una din cele care au fost scrise de userii care au tot postat pe aici ?



O carte. :P
Le-am aplicat, dar parca cumva au facut un ghid "Cum sa actionezi ca un scut la fazele astea".
O carte e o idee geniala. Un ghid Thai, poate.

#71
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
cunosti niste indivizi in tren ,ii mai revezi de 3-4 ori ,te cheama la nunta ca pe o ruda, tu dai la nunti sute de euro ,chiar ajungi la mie...ai lovele multe, esti bastan. ti se inchide un thread de felul asta,pe motiv ca nu e aria corecta.nicio problema ,tu deschizi altul.si de fapt ce spui printre randuri, am o gramada de bani, sunt singur si foarte darnic :death: .asteptam provincia !

#72
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,667
  • Înscris: 13.12.2006
poate oamenii considera ca desi v-ati intalnit rar sunteti totusi prieteni si te apreciaza.
eu am cunoscut niste persoane/ un cuplu anul trecut in grecia. am stat 6 zile si vreo 5 nopti impreuna...asta insemnand excursii impreuna, iesit seara impreuna si noaptea la noi sau la ei pe terasa la rummy, bautura etc.....alaturi de ei alte 3 cupluri. toti ne-am distrat excelent impreuna, dar mai mult ne-am atasat de cuplul cu care ne-am cunoscut prima data. cu atat mai mult cu cat am aflat ca eu si prietenul cel nou ne cunoastem virtual de vreo 2 ani pe un joc online. asta a fost in septembrie.

in decembrie au facut o excursie la mine, la cateva luni am fost noi pe la ei. in rest ne auzeam cel putin o data pe luna la telefon.

scuze de introducerea asta siropoasa dar bottom line: i-am invitat la nunta. entuziasmati ca vin. si asa a ramas....pana ne-a taiat boc salariile. el lucreaza la casa casatoriilor, ea studenta, plus ca la doua zile dupa nunta plecau in turcia(am vazut biletele). s-au scuzat ca nu mai pot sa vina si i-am inteles. si acum suntem buni prieteni. ideea e ca nu am insistat sa vina, i-am intrebat de vreo 3 ori incluzand atunci cand le-am dus invitatia.
exista si prietenii gasiti ad-hoc care sa fie intr-adevar "prietenii".

dar am avut si un coleg de munca, prieten considerat de mine care fiind anuntat cu 4 luni inainte ca am nunta plus ca ma gandeam sa-l pun cavaler de onoare mi-a tras teapa in ultima saptamana zicandu-mi ca prietena lui a facut rezervare la unguri la strand exact cand am nunta desi el o instruise ca in perioada aia are nunta mea.

am avut un verisor care cu 2 seri inaintea nuntii ma suna si imi spune sec ca nu mai poate sa vina, nici acum nu mi-a spus de ce desi isi pregatise bagajul, vorbise cu un prieten care il aducea cu masina caci venea si el la nunta, si i-am rezervat si o camera la pensiune.

anul trecut, cred ca m-am invitat putin fortat la nunta unui coleg de liceu. consider ca mi-e prieten si stiam ca se apropie nunta lui si el nici un semn desi ma anuntase cu vreo juma de an inainte ca are nunta. l-am sunat si am primit invitatia cu vreo luna inainte de nunta.


spun ca exista oameni si oameni....din ce povesesti tu vedem doar o parte a povestii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate