Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cum refuzi o invitatie la nunta?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 reovel, on 25th September 2010, 22:25, said:

1. Ba da, dar mi-e rusine de nerusinarea lor. Mai ales cand vin cu faze de genul "O sa te rog sa fi tu primul care tine un toast pentru mire, pentru ca stai la masa noastra" sau penibilitati nasoale rau.

2. As vrea eu. Am deschis acest topic din cauza ca ultimul cuplu ma f*** la cap de 3 saptamani deja sa vin la nunta lor. Si jur ca am alte planuri in fiecare vineri din Octombrie. Si astia sunt al naibii de insistenti, ba mai rau se comporta ca si cum ne-am cunoaste de ani ...
Daca vreti va atasez ce conversatii de tot maroul am cu ei pe YM.

1. Pai, vezi ? Ei vad asta. Vad ca te jenezi sa spui "nu" , si atunci, "trag" mai tare sa te convinga. Tu nu stii, dar deja inclini sa te duci, din politete. La toate aceste penibilitati, spui, "nu pot, n-am timp, imi pare rau" . Daca aia sunt cat de cat "cu capete luminate" vor inceta la un moment dat. Daca nu-s "luminati" n-or sa se lase. Trebuie sa fii ferm.

2. Ultimul cuplu trebuie facut sa inteleaga ca NU mergi la nunta lor. Iarasi spun, sunt convins ca te cheama pt ca sa "marci" banul.

Sincer acum, eu te vad ca pe un om cu "coloana vertebrala" .

Chiar nu poti sa pui "piciorul in prag" si sa spui NU ( un "nu" apasat, accentuat ) vin ? Ce e asa de greu ?  :console:


reovel : NU pot veni.
mire : de ce ?
reovel : pt ca NU pot veni.
mire : dar de ce ? ce s-a intamplat ?
reovel : nu s-a intamplat nimic, nu pot participa, nu am timp.

Eui as adauga si un PS ( acum, nu stiu cat de "tare" esti tu ca sa spui si asta :P ) : Nu ma mai deranjati, ca NU vin. :bigwhitegrin:

Indivizii trebuie facuti sa inteleaga ca NU doresti sa participi. De cand trebuie sa facem ceva ce nu vrem, din politete doar ? Sa fim seriosi........

 reovel, on 26th September 2010, 11:32, said:

1. Mi-a fost mai usor sa le uploadez asa, ca sa modific tot manual in Notepad mi-ar fi luat ore. :)
Mentiune: m-am intlalnit cu ei in tren si ne-am vazut de 3-4 ori in 4 ani. Odata la o aniversare de-a lor, odata i-am chemat eu la un gratar (Doar pentru ca aveam mult prea multa carne, nu de prietenie) si inca odata ne-am intalnit la Mc. Deci nimic special.

2. Da, dar cum ziceam, sora-mea e maritata. Si daca nu ne sincronizam cu scuzele, dup-aia iese urat.

3. Habar n-am. Poate se uita la masina/telefon (Desi eu personal nu le vad niste criterii de selectie "bune").

1. Eu as zice : "nu ne cunoastem suficient pt ca sa particip. Ne-am intalnit de 3-4 ori in 4 ani ? Pai, asta numesti tu cunoastere ? Voi imi vreti doar banii." Ar face o fata lunga, dar cred ca si-ar inceta "invitatiile" . :lol: Si, pe de alta parte, cred ca intr-un fel, ai putea "scapa" si de alte invitatii : ti s-ar duce vestea ca esti zgarcit. Tu nu esti, dar nu conteaza ce zic altii, atata timp cat ti-ai atins scopul : acela de a nu mai fi "chemat" la nunti. Daca totusi, o sa zica, "aaa, pai, nu, nu pt bani te chemam, ci pt participarea ta doar" , ar fi misto sa te duci, si, pe biletelul din plicul pe care-l pui, sa scrii numele tau si sa pui in plic o suma minuscula. :lol: Sunt convins ca le va trece cheful, si vor zice si la altii "ce zgarcit e" . Cu toate astea, tu iti atingi scopul. Nu vei mai fi deranjat sau chemat la alte nunti. :lol:

2. Dar poti vorbi cu ea, stabilesti inainte ce si cum. Ce e asa greu ?

3. Un telefon scump, nu cred ca e ceva prea neobisnuit. La masina insa, nu ma pronunt, pt ca nu ma pricep la auto.

Despre ce ai scris in notepadul ala : personal, cred c-ai gresit enorm la ultima faza - "te sun maine" .

Nu, ce sunat ? "Nu pot veni, nu am timp" . La fiecare intrebare a lui, repeti asta. In final, trebuie sa renunte.

Edited by BlueSky2009, 26 September 2010 - 10:55.


#38
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
M-ar fi sunat oricum sa ma intrebe ce fac ... :)

#39
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 reovel, on 26th September 2010, 12:18, said:

M-ar fi sunat oricum sa ma intrebe ce fac ... :)

"Scuza-ma, nu am timp sa vorbesc la tel.
De ce ?
Am treaba, nu pot sta. Pa."

Scurt si la obiect. Si inchizi tel.

Incearca iar, dai ton de ocupat, refuzi apelul.

#40
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Dl reovel, mai rar un capitalist cu bun simt ca dvs! ;)  Cum a spus si BlueSky2009. spune-le un NU hotarat, este cel mai bine! Si daca tot nu scapi de ei, si te duci pana la urma, da-le pe masa mai putin decat costa meniul! Sa se invete minte sa te inviite asa cu tarie! Daca dumneata ai fost politicos si le-ai dat cu un subanteles sublim ca refuzi sa te duci, iar ei s-au incapatanat sa te cheme intr-una, asa merita, sa le strici masa , stai langa ei la o masa apropiata, si daca se striga masa, tu sa fii printre primii care le dai mai putin, iar unii care vor urma sa dea darul, o sa dea si ei mai putin, si in felul asta le strici masa!

#41
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 planner26, on 26th September 2010, 13:53, said:

Dl reovel, mai rar un capitalist cu bun simt ca dvs! ;)  Cum a spus si BlueSky2009. spune-le un NU hotarat, este cel mai bine! Si daca tot nu scapi de ei, si te duci pana la urma, da-le pe masa mai putin decat costa meniul! Sa se invete minte sa te invite asa cu tarie! Daca dumneata ai fost politicos si le-ai dat cu un subanteles sublim ca refuzi sa te duci, iar ei s-au incapatanat sa te cheme intr-una, asa merita, sa le strici masa , stai langa ei la o masa apropiata, si daca se striga masa, tu sa fii printre primii care le dai mai putin, iar unii care vor urma sa dea darul, o sa dea si ei mai putin, si in felul asta le strici masa!

Da. Si iti dai seama, pt altii care si-ar face "planuri" ca vor "scoate" maximul de la reovel,  :naughty:  chestia asta le va fi ca o trezire la realitate. Se vor gandi de cateva ori inainte sa indrazneasca sa il cheme. :)

Trebuie sa fie ferm. Si nesimtit, daca aia sunt asa de nesimtiti.

Edited by BlueSky2009, 26 September 2010 - 13:01.


#42
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

da-le pe masa mai putin decat costa meniul!
Pai si daca meniul costa 35 de euro, eu cat sa dau? :)
Ca metoda asta imi convine, mai bine decat sa le zic "Hai sictir" in fata.

#43
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009

 reovel, on 26th September 2010, 15:12, said:

Pai si daca meniul costa 35 de euro, eu cat sa dau? :)
Ca metoda asta imi convine, mai bine decat sa le zic "Hai sictir" in fata.

in mod normal se da peste meniu, de fapt e un cadou de nunta, dar dumneata ca o persoana importanta si dorita la aceea masa da in jur de 150 lei pe meniu (o persoana) deja le strici masa, fiindca cei care nu au o situatie materiala buna, se pot bucura, ca tocmai dumneata un manager, sa dai numai atat, asa vor face si ei, asta e sensul. Iar daca mai te duci cu  prietena/sotia/amanta ;) deci 2 persoane, ar trebui sa le oferi pe masa 250 de lei! Sa te tina minta!

Edited by planner26, 26 September 2010 - 14:31.


#44
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
spune-le ca te duci si in ziua nuntii le tragi teapa! daca te intreba ce s-a intamplat, le spui ca ai avut inundatie...

#45
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009

 Carrman, on 26th September 2010, 15:30, said:

spune-le ca te duci si in ziua nuntii le tragi teapa! daca te intreba ce s-a intamplat, le spui ca ai avut inundatie...

dar neaparat sa inchida telefonul in ziua aceea :)

Edited by planner26, 26 September 2010 - 14:34.


#46
DoamnaT

DoamnaT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 18.09.2009
Reovel, cum reziști cu oameni de ăștia în jur? Faza cu barca e mai presus de cuvinte! :roflmao:
Apropo, ce ți-s indivizii ăștia? Amici, cunoscuți, foști colegi / parteneri? Dialogul ăla pare că se desfășoară între oameni apropiați.
Dacă nu ești însurat, sau ei nu-ți cunosc nevasta / iubita / amanta, ai putea spune că nu vrei să-i jenezi pe ceilalți venind cu noul tău iubit.. Eventual le trimiți și-o poză cu vreun Gigel de-ăla cum găsești la Moda 2010 pentru bărbați  :bigwhitegrin:

#47
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

Apropo, ce ți-s indivizii ăștia?
Cunoscuti. I-am intalnit pe tren prin 2006 ... si ne-am intalnit de 4 ori de-atunci.

Quote

Reovel, cum reziști cu oameni de ăștia în jur? Faza cu barca e mai presus de cuvinte! lol.gif
Pai trebuie sa gandesti practic ...

#48
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
Daca nu-i de bani, ce te impiedica sa le zici "Nu pot sa ajung, dar uite X euro din partea mea. Hai va pupa tata, sa fiti fericiti.". Scapi de nervii de care zici, de cheltuieli aiurea, etc.

#49
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

 crst_g, on 26th September 2010, 20:07, said:

Daca nu-i de bani, ce te impiedica sa le zici "Nu pot sa ajung, dar uite X euro din partea mea. Hai va pupa tata, sa fiti fericiti.". Scapi de nervii de care zici, de cheltuieli aiurea, etc.
Pt. ca nu vad cu ce scop sa le dau 4-500 de euro doar ca sa nu ma mai enerveze. Asta ar fi un fel de santaj ...
Eu mai bine ma duc si-mi iau Haribo de banii aia si ma uit la filme toata noaptea, decat sa dau bani aiurea.

#50
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 reovel, on 26th September 2010, 15:12, said:

Pai si daca meniul costa 35 de euro, eu cat sa dau? :)
Ca metoda asta imi convine, mai bine decat sa le zic "Hai sictir" in fata.

10 euro.

Hai, maxim 15 euro, nimic mai mult. ;)

#51
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
Deci tot de bani e vorba, pana la urma. :)

Solutiile de mai sus ce au? "N-am cum fratica, pare rau, da' sunt plecat in perioada aia. Chiar n-as fi vrut sa lipsesc de la nunta unui prieten ASA DE BUN CA TINE. :(". Daca te cauta in continuare, te doare gura sa le reamintesti ca esti plecat in perioada aia?

#52
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 crst_g, on 26th September 2010, 21:20, said:

Deci tot de bani e vorba, pana la urma. :)

Solutiile de mai sus ce au? "N-am cum fratica, pare rau, da' sunt plecat in perioada aia. Chiar n-as fi vrut sa lipsesc de la nunta unui prieten ASA DE BUN CA TINE. :(". Daca te cauta in continuare, te doare gura sa le reamintesti ca esti plecat in perioada aia?

Normal ca de bani e vorba, tu ce credeai ? Cine stie cine le-o fi spus ca omul are "punga" plina si cred ca ei deja si-au facut calculele cu el, altfel, nu vad de ce ar "trage" asa de mult cu "invitatia" . Mie mi-e sila de astfel de oameni. Spui 1 data, spui de 2 ori, spui de 10 ori, dar la un moment dat trebuie sa inceteze daca sunt cu bun simt. Daca nu, sunt doar niste tarani, iar cu taranii trebuie altfel, cu alte metode, sa-i faci sa priceapa. ;)

Edited by BlueSky2009, 26 September 2010 - 20:48.


#53
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Spune-le ca nu voiai sa vii, initial, din lipsa de bani. Cum ei au insistat atat de mult, ti-ai dat seama cat de dorita era prezenta ta si ai inteles ca ei iti transmiteau mesajul ca te vor acolo, chair si fara bani. Asa ca le multumesti ca inteleg ca nu le poti oferi nimic decat placerea companiei tale si ne vedem la nunta!

#54
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

Deci tot de bani e vorba, pana la urma. smile.gif
Iti dai seama ca eu pot face altceva cu banii aia, nu? Adica nu sunt zgarcit sau ceva, dar chiar sambata respectiva as putea da 1000 de euro (cadou+plic) pe altceva. Nu crezi?

Quote

Solutiile de mai sus ce au?
Pai nu merg. I-am zis ca sunt plecat, a zis ca-mi ia bilete. Daca am treaba cu taica-meo, sa-l aduc si pe el ...

Quote

Spune-le ca nu voiai sa vii, initial, din lipsa de bani. Cum ei au insistat atat de mult, ti-ai dat seama cat de dorita era prezenta ta si ai inteles ca ei iti transmiteau mesajul ca te vor acolo, chair si fara bani. Asa ca le multumesti ca inteleg ca nu le poti oferi nimic decat placerea companiei tale si ne vedem la nunta!
Buna asta. :lol:
Si doar ca idee, cand l-am intrebat pe respectivul (chiar acum pe net) ce muzica vor da la nunta, mi-a zis ca melodii de genul asta, ca n-au bani de muzicanti, doar de DJ: aici.

Edited by reovel, 26 September 2010 - 21:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate