Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Cum refuzi o invitatie la nunta?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Pentru ca sebulbus a zis ca pe aria asta e locul topicului, fie:
Mai nou (de cateva luni, chiar un an) sunt chemat tot mai des la nunti. Chiar foarte des, si la prieteni nu foarte apropiati.
Iar problema mea nu e de bani, ci de nervi. Ca n-am chef sa ma duc si pur si simplu parca ti-e rusine sa spui "nu", cand persoana vine in vizita (neanuntata, cum e la moda acum) si te intreaba "Asa-i ca te trec pe lista?"
M-am prins ca sunt chemat doar pentru ca de obicei, sa zicem ca "cotizez" mai bine decat media.
Cum pot sa opresc chestia asta, pentru ca la fiecare 2 luni, eu ma duc la nunta?
Sau, mai simplu, cum ii refuz?
Mentionez ca sunt invitat in tot ciclul si ca oamenii sunt nesimtiti si cand ii intrebi ce vor vin cu pretentii exagerate (pe care nu vad de ce ar trebui sa le onorez eu).

#2
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010

 reovel, on 24th September 2010, 00:06, said:

Pentru ca sebulbus a zis ca pe aria asta e locul topicului, fie:
Mai nou (de cateva luni, chiar un an) sunt chemat tot mai des la nunti. Chiar foarte des, si la prieteni nu foarte apropiati.
Iar problema mea nu e de bani, ci de nervi. Ca n-am chef sa ma duc si pur si simplu parca ti-e rusine sa spui "nu", cand persoana vine in vizita (neanuntata, cum e la moda acum) si te intreaba "Asa-i ca te trec pe lista?"
M-am prins ca sunt chemat doar pentru ca de obicei, sa zicem ca "cotizez" mai bine decat media.
Cum pot sa opresc chestia asta, pentru ca la fiecare 2 luni, eu ma duc la nunta?
Sau, mai simplu, cum ii refuz?
Mentionez ca sunt invitat in tot ciclul si ca oamenii sunt nesimtiti si cand ii intrebi ce vor vin cu pretentii exagerate (pe care nu vad de ce ar trebui sa le onorez eu).


ce sa-ti fac daca ai bani? :P

treaba e ca daca ii vezi asa nesimtiti cum zici, spui si tu ca nu mergi(nu minti ca mergi ca ei iti vor plati meniul si ies in pierdere daca nu te duci) spui ca nu ai timp sau nu ai bani! si ca ii onorezi cu prezenta in alte ocazii unde nu dai bani sau cheltui f putin.

sunt banii tai si esti om in toata firea pana la urma.

daca te lasi asa usor manipulat, inseamna ca si mie mi-ai da niste bani daca te-as ruga frumos.....:P

#3
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007
Invata sa spui simplu: "NU". Daca intreaba de ce, ii aburesti si tu: ai treaba, pleci cu gagica la munte/mare atunci, ti-a murit pisica. (asta daca vrei, eu unu la chestii de genul asta zic: "nu"; "de ce"; "ca nu vreau" si ca vezi cum le scade mojo-ul....)

Si eu eram usor de manipulat inainte, spuneam da din politete, dar cand am spus " ajunge" si am scos tubul de Flit!

Edited by AlexGP, 23 September 2010 - 23:45.


#4
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

 reovel, on 24th September 2010, 00:06, said:

Pentru ca sebulbus a zis ca pe aria asta e locul topicului, fie:
Mai nou (de cateva luni, chiar un an) sunt chemat tot mai des la nunti. Chiar foarte des, si la prieteni nu foarte apropiati.
Iar problema mea nu e de bani, ci de nervi. Ca n-am chef sa ma duc si pur si simplu parca ti-e rusine sa spui "nu", cand persoana vine in vizita (neanuntata, cum e la moda acum) si te intreaba "Asa-i ca te trec pe lista?"
M-am prins ca sunt chemat doar pentru ca de obicei, sa zicem ca "cotizez" mai bine decat media.
Cum pot sa opresc chestia asta, pentru ca la fiecare 2 luni, eu ma duc la nunta?
Sau, mai simplu, cum ii refuz?
Mentionez ca sunt invitat in tot ciclul si ca oamenii sunt nesimtiti si cand ii intrebi ce vor vin cu pretentii exagerate (pe care nu vad de ce ar trebui sa le onorez eu).

Eºti de groazã.

Eu nu merg la nunþi. Punct. Primesc invitaþia. Mã bucur, sunt entuziast, îi felicit ºi când sã confirm le spun direct cã: ½Eu nu merg la nunþi.½ ªi nici la morþi.
Singurele nunþi la care am mers sau merg sunt nunþile neamurilor apropiate (maxim veri, nepoþi). Nu le suport ºi sub nici o formã nu fac compromisul sã mã duc ºi sã mã plictisesc la acele oribile ½petreceri½.

#5
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Foarte simplu!
Eu sunt invitat cam la 10-15 nunti/botezuri/onomastici/aniversari pe an. Insa in ultimii 4 ani m-am dus fix la cate 2 in fiecare an.
La ceilalti, m-am scuzat frumos si politicos, pe motiv de probleme personale, stringente care nu sufera amanare si bine gandite ;) . Probleme care nu pot fi verificate in vreun fel de catre sarbatoriti sau nuntasi, astfel incat mereu am iesit cu bazmaua curata, nu mi-a purtat nimeni pica pt 'chiul' si sunt in relatii excelente cu toti cei pe care i-am refuzat.  :)

Acu' daca avem un cerc de cunoscuti de sute de persoane, nu o sa fim obligati sa ne transformam in nuntasi profesionisti, sa ne pierdem toate weekendurile din viata asta pe la nunti si botezuri, ce dracu!

Edited by qudatheo, 23 September 2010 - 23:57.


#6
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Cauta pretexte cum ca esti ocupat cu munca ,lucrezi sambata aia, faci program suplimentar , sau ai alte probleme.  
Sau... spui simplu "imi pare rau , nu pot, multumesc oricum pentru invitatie!" :D

#7
nrares

nrares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 13.10.2003
Spui ca ai apucat sa promiti prezenta la alta nunta exact in data respectiva.

#8
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 reovel, on 24th September 2010, 00:06, said:

Pentru ca sebulbus a zis ca pe aria asta e locul topicului, fie:
Mai nou (de cateva luni, chiar un an) sunt chemat tot mai des la nunti. Chiar foarte des, si la prieteni nu foarte apropiati.
Iar problema mea nu e de bani, ci de nervi. Ca n-am chef sa ma duc si pur si simplu parca ti-e rusine sa spui "nu", cand persoana vine in vizita (neanuntata, cum e la moda acum) si te intreaba "Asa-i ca te trec pe lista?"
M-am prins ca sunt chemat doar pentru ca de obicei, sa zicem ca "cotizez" mai bine decat media.
Cum pot sa opresc chestia asta, pentru ca la fiecare 2 luni, eu ma duc la nunta?
Sau, mai simplu, cum ii refuz?
Mentionez ca sunt invitat in tot ciclul si ca oamenii sunt nesimtiti si cand ii intrebi ce vor vin cu pretentii exagerate (pe care nu vad de ce ar trebui sa le onorez eu).

Nu trebuie sa dai nici o explicatie ...
Celebra expresie cu "probleme personale" este total de ajuns.
Doar n-o fi aia atat de nesimtiti incat sa te intrebe ce probleme ai ...
Si daca totusi sunt, spui ca "nu vreau sa vb despre ele".
Si cu asta basta.
Si daca insista din nou, o flegma la ginerica, pt ca e chiar nesimtit.

Edited by tablagiu_xxx, 24 September 2010 - 06:21.


#9
x24

x24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 26.04.2007
Da...trebuie sa le dai impresia ca ai dat faliment !

#10
minimaltech

minimaltech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 21.11.2005
eu nu inteleg de ce trebuie sa argumentez alegerea.

nu vin si atat, motivele pot sa le fabrice si sa le aplice pe cele ce le sunt lor multumitoare.

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

 reovel, on 23rd September 2010, 22:06, said:

Mentionez ca sunt invitat in tot ciclul si ca oamenii sunt nesimtiti si cand ii intrebi ce vor vin cu pretentii exagerate (pe care nu vad de ce ar trebui sa le onorez eu).

Cum adica in tot ciclul? Si ce anume ii intrebi, chiar iti spun citi bani se asteapta sa primeasca?

Nici mie nu-mi plac nuntile, mai ales alea programate exagerat de aiurea (gen biserica la 18, masa de la 20). Daca nu vreau sa merg, cind sint invitat ma bucur, dupa care, cind aud data, daca e apropiata, anunt ca sigur nu pot, ca plec undeva, sau nu am cu cine sa las copilul, ca toti bunicii sint plecati, iar daca e prea indepartata le zic ca confirm cu o luna inainte, moment in care anunt ca nu pot sa vin, de ce?, n-am cum! Eventual las de inteles ca sint lefter, sau plec in vreo delegatie.

Am scapat de multe pentru ca au venit exact in anul in care a nascut nevasta-mea. Fiind aceeasi generatie, s-au cam brodit perioadele.
Altadata tin minte ca am avut 3!! nunti in aceeasi zi, dintre care una in alt oras. Scuza perfecta!

#12
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
te duci la cateva nunti si dai foarte putini bani (50Euro+TVA). nu uita sa le ceri factura si chitanta.

cu siguranta nu te vor mai chema si altii...

#13
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
-imi pare rau, nu doresc sa particip
-nu pot, mai am chiar in data asta inca o nunta ;)
-daca aveti nevoie de un fotograf, cu cea mai mare placere (la mine merge, ca ma ocup cu asa ceva), evident, pe bani
-oricare din cele expuse de antevorbitori :)

Edited by pisoiu2, 24 September 2010 - 09:35.


#14
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Cand e data? Pe 15 zici.... Aaaa ce pacat odata cu varmea ( nepotu, unchiu bunicu ) , asta e, imi pare rau....
La mine merge intotdeauna asta. Simplu si cat de cat elegant, chiar daca minti.

#15
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E destul de greu sa spui ca muncesti, ca doar omul te invita cu cateva luni bune inainte. Nu ma duc la nuntile unde sunt invitat doar ca sa mai iasa 2 la lista iar pe miri ii cunosc din vedere spunand pe fata ca nu sunt mare fan al nuntilor unde nu cunosc lumea. :P Nu m-a invitat nimeni peultima suta de metrii dar i-as fi spus de la obraz ca e prea tarziu ca sa-mi mai pot face planuri si pentru nunta lui.

#16
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

Cum adica in tot ciclul? Si ce anume ii intrebi, chiar iti spun citi bani se asteapta sa primeasca?
Adica de dimineata, de la mire de-acasa pana la sala.
Iti dai seama ca daruri se dau si la primarie, se da de baut la mireasa si mai sunt si nuntile. Nu e atat de cheltuiala (desi mai degraba as iesi in oras cu banii aia in portofel) cat de nervi/stres: costum dus/luat de la curatatorie, baie, facut parul, cumparat cadoul, spalat masina bla bla bla

Quote

Aaaa ce pacat odata cu varmea ( nepotu, unchiu bunicu
Mda ... pacat ca nu am multe rude cu care tin legatura, doar sora-mea. Care si ea e invitata de multe ori. :|

Quote

-imi pare rau, nu doresc sa particip
Dar cum am zis, ce naiba sa faci cand omul vine la tine in vizita neanuntata cu toata trupa (aka parintii mirelui) dupa el, si iti explica ce onorati ar fi sa fi la nunta lor.

Quote

Doar n-o fi aia atat de nesimtiti incat sa te intrebe ce probleme ai ...
Chiar acum cateva saptamani le-am spus ca am ceva probleme IN STRAINATATE si culmea tupeului "Hii ... ce pacat! Avem rude la TAROM si face rost de bilete daca vrei. Dar e o problema grava? Mi-ar parea foarte rau sa nu vii ... deja te-am pus cu noi la masa! "

Quote

Da...trebuie sa le dai impresia ca ai dat faliment !
As vrea, dar se vede imediat ca ai bani. Si asta e problema: ca e mult prea evident si oricat de modest incerci sa pari, nu merge ...

#17
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Stai putin ca nu inteleg un lucru, dumneata @reovel, un user de pe SP cu un ''potential'' financiar destul de consistent, (stiu acest lucru din mesajele care le lasi pe acest forum), cere ajutorul pe forum, cere sfaturi cum sa respinga invitatiile de nunta! Iertat sa imi fie comentariul, dar o persoana cu capital asa ca dumneata cere sfaturi ''simple'' de la alti colegi de pe forum, oare cascavalul de care dispui, nu l-ai facut cu cap? Nu ai gandit cum sa faci atatia bani? Asa ca ma gandesc ca si singur ai fi putut gasi ceva idei, cum sa refuzi acele invitatii! Inca odata iertata sa imi fie aceasta remarca, nu am zis cu rautate, ci din contra, tot spre bine!

ON: Ce-ar fi sa le zici ca ai o intalnire de afaceri, in afara localitatii, in alt oras? Sau ca esti plecat din tara? Nu ai iesi cu obrazul nepatat, daca le-ai spune ce iti pare foarte rau, ca nu poti fi prezent, fiindca esti plecat din localitate?
Stima si respect!

#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Cel mai simplu e sa le ceri bani. Si gata, scapi de invitatii. " vreti sa vin la nunta.....aaaaa pai ar trebui sa lipsesc x ora, si cum eu castig y / ora.... cred ca as putea veni daca imi oferiti o masa si 250 euro".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate