Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cum refuzi o invitatie la nunta?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

Stai putin ca nu inteleg un lucru, dumneata @reovel, un user de pe SP cu un ''potential'' financiar destul de consistent, (stiu acest lucru din mesajele care le lasi pe acest forum), cere ajutorul pe forum, cere sfaturi cum sa respinga invitatiile de nunta! Iertat sa imi fie comentariul, dar o persoana cu capital asa ca dumneata cere sfaturi ''simple'' de la alti colegi de pe forum, oare cascavalul de care dispui, nu l-ai facut cu cap? Nu ai gandit cum sa faci atatia bani? Asa ca ma gandesc ca si singur ai fi putut gasi ceva idei, cum sa refuzi acele invitatii! Inca odata iertata sa imi fie aceasta remarca, nu am zis cu rautate, ci din contra, tot spre bine!
Cum evident citesti mesajele mele, ai vedea ca nu eu am facut mare parte din banii respectivi. Cineva a decis ca-i merit. Dar, una e sa faci bani si alta e sa te pui la mintea unor matahale lacome si nesimtite. (ma refeream la mirii respectivi)
Iar, just for the record, de afaceri se ocupa cei de mai jos din ierarhie. Eu doar semnez ...
Si pentru o nunta ce scuze de calitate in afara de "probleme personale" sau "plecat din oras" sa mai gasesc? Probabil ca SP fiind o comunitate mare, are useri cu idei geniale in atfel de probleme.

Quote

Cel mai simplu e sa le ceri bani. Si gata, scapi de invitatii. " vreti sa vin la nunta.....aaaaa pai ar trebui sa lipsesc x ora, si cum eu castig y / ora.... cred ca as putea veni daca imi oferiti o masa si 250 euro".
Sambata? :D

Edited by reovel, 24 September 2010 - 18:31.


#20
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009

 reovel, on 24th September 2010, 19:30, said:

Sambata? :D

Da chiar si sambata! Firma, sau institutia pe care o reprezinti si probabil esti manager, participa la o Adunare, la un Consiliu, cu alte institutii/firme de prestigiu.
Cum dumneata reprezinti institutia/firma respectiva, trebuie sa fii prezent la aceea intrunire, poate chiar impreuna si cu 2-3 subalterni, ca si cum ati fi intr-o delegatie! Succes

#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 29.06.2005

 reovel, on 24th September 2010, 19:30, said:

Sambata? :D

Pai la valoarea ta?  :coolspeak:
Dupa o logica simpla..... toata saptamana tragi din greu sa faci bani, deci sambata/duminica sunt alocate pentru refacere.Daca mergi la nunta, renunti la refacere , lucru care se va vedea ulterior in scaderea productivitatii, cum s-ar zice daca mergi rupt la munca pierzi bani.Deci... vor sa te prezinti... sa scoara ca$$-ul.

#22
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 reovel, on 24th September 2010, 00:06, said:

Mentionez ca sunt invitat in tot ciclul si ca oamenii sunt nesimtiti si cand ii intrebi ce vor vin cu pretentii exagerate (pe care nu vad de ce ar trebui sa le onorez eu).

Daca tot sunt nesimtiti, de ce te-ai duce la nunta lor?

"Imi pare rau, am alt program/merg la parinti/socri/etc" se gasesc scuze.

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
"Sunt simpatizant PDL-ist". Nu te mai baga nici dracu in seama.

#24
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Le spui sec ca ai primit amenintari de moarte de la oameni importanti din judet, treaba serioasa, ca nu poti iesii din casa plus ca mai trebuie sa porti si vesta antiglont care nu te face sa fii in largul tau apoi masurile de securitate pe care trebuie sa le iei daca mergi la nunta sunt costisitoare si gata, il bagi in ceata si cu gura cascata pe cel care iti aduce invitatie si te lasa in pace.
P.S La majoritatea nuntilor 99% se fac confirmari la numerele de telefon la mire sau mireasa ii spui ca il suni pentru ca ai un program incarcat ca doar esti om important cu banii nu esti iesit la pensie nu? dar daca esti mula si ala care vine cu invitatia stie lucrul asta clar ca isi incearca norocul cu faze de genu "te trec pe lista", "te-am trecut deja","vezi sa vii mai repede ma mai ajuti la una alta sau facem poze impreuna la primarie"bla bla... . Odata ce ii refuzi politicos nu are de ce sa se supere plus ca pana la urma cine are de pierdut? ei ca doar tu ai cascavalul nu?

#25
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 06.04.2006
pai cum sa faci? spui nu direct.cel putin asa am procedat eu cu o invitatie.persoanele erau cunoscute doar din vedere.

#26
CarmenRC

CarmenRC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.09.2010
Spune ca intamplarea face sa trebuiasca sa pleci din tara tocmai in perioada respectiva;)

#27
DoamnaT

DoamnaT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 18.09.2009
:huh: Tu nu știi să spui ”Nu”? În lumea indivizilor maturi, un refuz se primește ca atare, nu se cer explicații suplimentare și nici nu se insistă. Totuși, dacă te-ntreabă de ce nu vrei să mergi, poți să le amintești că nu sunteți atât de apropiați încât să-ți dorești să fii prezent la nunta lor. De ce-o fi așa de greu să spui adevărul?

#28
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

Tu nu ?tii să spui ?Nu??
Ba da, dar mi-e rusine de nerusinarea lor. Mai ales cand vin cu faze de genul "O sa te rog sa fi tu primul care tine un toast pentru mire, pentru ca stai la masa noastra" sau penibilitati nasoale rau.

Quote

P.S La majoritatea nuntilor 99% se fac confirmari la numerele de telefon la mire sau mireasa ii spui ca il suni pentru ca ai un program incarcat ca doar esti om important cu banii nu esti iesit la pensie nu? dar daca esti mula si ala care vine cu invitatia stie lucrul asta clar ca isi incearca norocul cu faze de genu "te trec pe lista", "te-am trecut deja","vezi sa vii mai repede ma mai ajuti la una alta sau facem poze impreuna la primarie"bla bla... . Odata ce ii refuzi politicos nu are de ce sa se supere plus ca pana la urma cine are de pierdut? ei ca doar tu ai cascavalul nu?
Cum am zis, primesc invitatia marti, vineri seara am oaspeti.

Quote

Sunt simpatizant PDL-ist
Da, cu siguranta respectivii pot trece peste asta.

Quote

"Imi pare rau, am alt program/merg la parinti/socri/etc" se gasesc scuze.
As vrea eu. Am deschis acest topic din cauza ca ultimul cuplu ma f*** la cap de 3 saptamani deja sa vin la nunta lor. Si jur ca am alte planuri in fiecare vineri din Octombrie. Si astia sunt al naibii de insistenti, ba mai rau se comporta ca si cum ne-am cunoaste de ani ...
Daca vreti va atasez ce conversatii de tot maroul am cu ei pe YM.

Edited by reovel, 25 September 2010 - 21:25.


#29
lovesucks

lovesucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.09.2005

 reovel, on 25th September 2010, 22:25, said:

Daca vreti va atasez ce conversatii de tot maroul am cu ei pe YM.

Da, de ce nu?  :D

#30
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Mda ... pacat ca nu am multe rude cu care tin legatura, doar sora-mea. Care si ea e invitata de multe ori. :|

Scuza - imi pare rau, avem cumparate bilete pentru Paris/Viena (ia pe rand toate capitalele, cate una ptr fiecare nunta). Sa se inteleaga ca mergi cu sora. Si asa poate scapati amandoi



Dar cum am zis, ce naiba sa faci cand omul vine la tine in vizita neanuntata cu toata trupa (aka parintii mirelui) dupa el, si iti explica ce onorati ar fi sa fi la nunta lor.
varianta 1: nu deschizi usa. varianta 2: deschizi usa in chiloti ca si cum tocmai ai iesit de la dus. varianta 3: iti ceri scuze - textul de mai sus

Chiar acum cateva saptamani le-am spus ca am ceva probleme IN STRAINATATE si culmea tupeului "Hii ... ce pacat! Avem rude la TAROM si face rost de bilete daca vrei. Dar e o problema grava? Mi-ar parea foarte rau sa nu vii ... deja te-am pus cu noi la masa! "
Hi hi hi, astia chiar te vor.

As vrea, dar se vede imediat ca ai bani. Si asta e problema: ca e mult prea evident si oricat de modest incerci sa pari, nu merge ...
Sa-i folosesti sanatos!

Eu nu merg la mai mult de 2 nunti pe an. Criteriile de selectie sunt simple:
- tin legatura cu persoana respectiva macar cat sa ne uram la multi ani de ziua noastra?
- ne-am vazut macar la o cafea in ultimul an? (presupunand ca vb de persoane din acelasi oras)
- e genul care face nunta cu muzica populara & rude & posibil manele @ stuff? (daca da, nu ma duc)
Si cand merg, anunt din start ca voi fi prezenta doar la restaurant.
Pentru cei nesimtiti, alege varianta: da vin, dar din pacate nu pot ajunge decat la restaurant. Si cu o saptamana inainte iti amintesti sa suni si sa le spui ca s-a ivit o urgenta si trebuie nu stiu ce sa faci si deci nu mai ajungi. In felul asta nu ii incurci nici pe ei si scapi si tu.

Si nu mai cotiza peste medie, chiar daca ai multi bani!

Ps si la nunta mea am chemat doar prietenii si rudele apropiate in asa fel incat sa nu fiu obligata sa particip la turneul de nunti in urmatoarele 5 veri din viata mea.
[/quote]

Edited by codruta, 25 September 2010 - 23:37.


#31
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 reovel, on 25th September 2010, 22:25, said:

As vrea eu. Am deschis acest topic din cauza ca ultimul cuplu ma f*** la cap de 3 saptamani deja sa vin la nunta lor. Si jur ca am alte planuri in fiecare vineri din Octombrie. Si astia sunt al naibii de insistenti, ba mai rau se comporta ca si cum ne-am cunoaste de ani ...

Zi-i ca vii daca-ti da dreptul la "prima noctes" ( in vechime , la o nunta, seniorul avea drept sa futa primul mireasa mirelui, inaintea acestuia).Zi-i ca asa e obiceiul in locurile tale natale si nu poti sa-l incalci, ca te bate Dumnezeu.

Edited by allyn1985, 26 September 2010 - 08:19.


#32
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Cum naiba primiti voi atatea invitatii...?
Eu am fost doar la nunti ale rudelor foarte apropiate unde am simtit ca e firesc sa merg, de cele mai multe ori verisori. si am mai mers la prieteni dragi, la care chiar doream sa particip, ca doar o data se insoara omul. n-am fost niciodata la o nunta unde persoana respectiva ne era cunostinta si sa n-o cunosc bine nici eu nici prietenul meu. de fapt...n-am fost invitati.

ma uit chiar acum pe lista mea de invitati...nu exista nicio "obligatie", doar familiile, colegi (cu care lucrezi efectiv zi de zi, nu firma intreaga) si prieteni. cunoscuti doar 2-3 cupluri si asta pt ca sunt prieteni cu familiile noastre si am mai petrecut evenimente cu ei. cum sa chemi oameni aiurea? dar ce e nunta? Marea Adunare Nationala??

acu...intreb eu, din perspectiva cealalta? cum refuzi pe cineva care se invita singur la nunta, desi tu consideri ca e doar o cunostinta si n-ar prea avea ce cauta la petrecerea ta? da, te cunosc, ii cunosti...dar nu-s oameni apropiati, mai degrama rude prin alianta...

#33
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

 adrianatoma, on 26th September 2010, 10:27, said:

acu...intreb eu, din perspectiva cealalta? cum refuzi pe cineva care se invita singur la nunta, desi tu consideri ca e doar o cunostinta si n-ar prea avea ce cauta la petrecerea ta? da, te cunosc, ii cunosti...dar nu-s oameni apropiati, mai degrama rude prin alianta...

Cred ca omul se invita ca sa te poate chema la nunta lui :))
Eu m-as face ca ploua sau m-as vaita ca am deja prea multi invitati si efectiv nu mai pot invita pe altcineva.

La nuntile la care nu am vrut sa ma duc(din diverse motive) am refuzat simplu invocand diverse probleme/calatorii. Din fericire cunosc in general oameni de bun simt care nu au mai insistat dupa primul refuz.

#34
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 reovel, on 24th September 2010, 00:06, said:

Pentru ca sebulbus a zis ca pe aria asta e locul topicului, fie:
Mai nou (de cateva luni, chiar un an) sunt chemat tot mai des la nunti. Chiar foarte des, si la prieteni nu foarte apropiati.
Iar problema mea nu e de bani, ci de nervi. Ca n-am chef sa ma duc si pur si simplu parca ti-e rusine sa spui "nu", cand persoana vine in vizita (neanuntata, cum e la moda acum) si te intreaba "Asa-i ca te trec pe lista?"
M-am prins ca sunt chemat doar pentru ca de obicei, sa zicem ca "cotizez" mai bine decat media.
Cum pot sa opresc chestia asta, pentru ca la fiecare 2 luni, eu ma duc la nunta?
Sau, mai simplu, cum ii refuz?
Mentionez ca sunt invitat in tot ciclul si ca oamenii sunt nesimtiti si cand ii intrebi ce vor vin cu pretentii exagerate (pe care nu vad de ce ar trebui sa le onorez eu).

Ce zici de a spune "nu pot" ? Daca ti-e rusine, ei "citesc" asta, si profita. Fii ferm.

 filipxxx, on 24th September 2010, 12:00, said:

E destul de greu sa spui ca muncesti, ca doar omul te invita cu cateva luni bune inainte. Nu ma duc la nuntile unde sunt invitat doar ca sa mai iasa 2 la lista iar pe miri ii cunosc din vedere spunand pe fata ca nu sunt mare fan al nuntilor unde nu cunosc lumea. :P Nu m-a invitat nimeni peultima suta de metrii dar i-as fi spus de la obraz ca e prea tarziu ca sa-mi mai pot face planuri si pentru nunta lui.

Si ce daca ? Poti sa spui : "nu stiu ce va fi maine, cu atat mai mult peste cateva luni" .

 reovel, on 24th September 2010, 18:47, said:

Adica de dimineata, de la mire de-acasa pana la sala.
Iti dai seama ca daruri se dau si la primarie, se da de baut la mireasa si mai sunt si nuntile. Nu e atat de cheltuiala (desi mai degraba as iesi in oras cu banii aia in portofel) cat de nervi/stres: costum dus/luat de la curatatorie, baie, facut parul, cumparat cadoul, spalat masina bla bla bla

Mda ... pacat ca nu am multe rude cu care tin legatura, doar sora-mea. Care si ea e invitata de multe ori. :|

Dar cum am zis, ce naiba sa faci cand omul vine la tine in vizita neanuntata cu toata trupa (aka parintii mirelui) dupa el, si iti explica ce onorati ar fi sa fi la nunta lor.

Chiar acum cateva saptamani le-am spus ca am ceva probleme IN STRAINATATE si culmea tupeului "Hii ... ce pacat! Avem rude la TAROM si face rost de bilete daca vrei. Dar e o problema grava? Mi-ar parea foarte rau sa nu vii ... deja te-am pus cu noi la masa! "

As vrea, dar se vede imediat ca ai bani. Si asta e problema: ca e mult prea evident si oricat de modest incerci sa pari, nu merge ...

Pai, cum, mai, cum de se vede asa rapid ca ai bani ? Atata timp cat vii imbracat in haine normale, conduci o masina normala - ma refer, obisnuita, nu scumpa, inzorzonata sau extravaganta - pe care nu si-o permite oricine, de unde sa vada ca ai bani ?

 DoamnaT, on 25th September 2010, 21:49, said:

:huh: Tu nu știi să spui ”Nu”? În lumea indivizilor maturi, un refuz se primește ca atare, nu se cer explicații suplimentare și nici nu se insistă. Totuși, dacă te-ntreabă de ce nu vrei să mergi, poți să le amintești că nu sunteți atât de apropiați încât să-ți dorești să fii prezent la nunta lor. De ce-o fi așa de greu să spui adevărul?

Asta e cel mai bun raspuns pe care l-am citit, de pana acum.

#35
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Mi-a fost mai usor sa le uploadez asa, ca sa modific tot manual in Notepad mi-ar fi luat ore. :)
Mentiune: m-am intlalnit cu ei in tren si ne-am vazut de 3-4 ori in 4 ani. Odata la o aniversare de-a lor, odata i-am chemat eu la un gratar (Doar pentru ca aveam mult prea multa carne, nu de prietenie) si inca odata ne-am intalnit la Mc. Deci nimic special.

Quote

acu...intreb eu, din perspectiva cealalta? cum refuzi pe cineva care se invita singur la nunta, desi tu consideri ca e doar o cunostinta si n-ar prea avea ce cauta la petrecerea ta? da, te cunosc, ii cunosti...dar nu-s oameni apropiati, mai degrama rude prin alianta...
Si cum se auto-invita? Zi-mi si mie, ca tare curios is. :D

Quote

Scuza - imi pare rau, avem cumparate bilete pentru Paris/Viena (ia pe rand toate capitalele, cate una ptr fiecare nunta). Sa se inteleaga ca mergi cu sora. Si asa poate scapati amandoi
Da, dar cum ziceam, sora-mea e maritata. Si daca nu ne sincronizam cu scuzele, dup-aia iese urat. :)

Quote

Pai, cum, mai, cum de se vede asa rapid ca ai bani ? Atata timp cat vii imbracat in haine normale, conduci o masina normala - ma refer, obisnuita, nu scumpa, inzorzonata sau extravaganta - pe care nu si-o permite oricine, de unde sa vada ca ai bani ?
Habar n-am. Poate se uita la masina/telefon (Desi eu personal nu le vad niste criterii de selectie "bune").

Attached Files


Edited by reovel, 26 September 2010 - 10:36.


#36
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 reovel, on 25th September 2010, 22:25, said:

Cum am zis, primesc invitatia marti, vineri seara am oaspeti.

ba mai rau se comporta ca si cum ne-am cunoaste de ani ...
:confuzzled:  oaspeti, groaznic!

aaaaa... si tu nu stii sa te retragi discret?
cred ca esti totusi, prea amabil... mai schimba nota.


rar primesc o invitatie la nunta pentru ca se stie ca nu merg... nu-mi plac.
cand spun cuiva ca la nunta mea, de-o fi, inchiriez mireasa, nu se mai insista, bineinteles - dupa crucile de rigoare si complimente de genul "nu esti sanatoasa" :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate