Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cum refuzi o invitatie la nunta?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#91
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009

 itika, on 29th September 2010, 12:10, said:

Concluzia? Nu stii in ce context te mai intalnesti cu un om, si cum aranjeaza viata lucrurile asa incat sa ai nevoie de serviciile cuiva. Logic ca n-avem mereu bani de nunti, si ca e contraproductiv sa dai curs oricarei invitatii-dar macar eforteaza-te sa gasesti o scuza de trei lei. Arata-i omului ca macar esti politicos. Asa ca vorba romanului "lasa loc de buna ziua".  :lol:

Pai ce nevoie sa aibe de ''omul'' ala, care nici macar nu s-a deranjat macar o data in 4 ani sa ii dea un telefon? Numai @reovel l-a sunat sa il intrebe de sanatate!  Cu chestia a lasa loc de buna ziua, trebuie aplicata doar acelora persoane care chiar merita! Smecherasul ala nu il vrea pe ''sponsor'' decat pentru bani, pentru a contribui substantial cu bani pe masa! E clara treaba! @Reovel a incercat in nenumarate randuri sa refuze invitatia (foarte politicos), dar daca nesimtitu' continua si chiar are tupeu sa ii zica invitatului sa vina si cu taica-su, ce rost mai are o prietenie din asta! Pa si Pusy!
Da stiu, e elegant,  e frumos, e de bun simt, sa fi SIMTIT, dar cu asa oameni, nu-ai ce discuta!

Edited by planner26, 29 September 2010 - 16:07.


#92
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010

 planner26, on 29th September 2010, 17:05, said:

Pai ce nevoie sa aibe de ''omul'' ala, care nici macar nu s-a deranjat macar o data in 4 ani sa ii dea un telefon? Numai @reovel l-a sunat sa il intrebe de sanatate!  Cu chestia a lasa loc de buna ziua, trebuie aplicata doar acelora persoane care chiar merita! Smecherasul ala nu il vrea pe ''sponsor'' decat pentru bani, pentru a contribui substantial cu bani pe masa! E clara treaba! @Reovel a incercat in nenumarate randuri sa refuze invitatia (foarte politicos), dar daca nesimtitu' continua si chiar are tupeu sa ii zica invitatului sa vina si cu taica-su, ce rost mai are o prietenie din asta! Pa si Pusy!
Da stiu, e elegant,  e frumos, e de bun simt, sa fi SIMTIT, dar cu asa oameni, nu-ai ce discuta!

Pai eu nu i-am spus sa mearga, dimpotriva. Insa e exclus sa adopte o atitudine de genul "nu merg ba p..a ca n-am chef, ce nu pricepi" asa cum a sugerat amicul nostru AlexGP chiar daca nu chiar cu cuvintele astea   :D
Cred ca ar trebui sa-l refuze invocand o scuza oarecare si sa insiste sa nu-l treaca la meniu. Dupa care, eventual sa-l evite cat se poate cu pretextul "Dumnezeule, ce mai perioada nu-mi vad capul de atatea treburi." Si daca individul continua sa insiste e fix problema lui - i s-a spus in nenumarate randuri "nu".  Asadar , daca amicul nostru nu va aparea in ziua nuntii nu va fi nici o surpriza pt ginerica, si nici motiv de mare suparare ca doar a fost avertizat. Daca a platit deja meniurile il priveste.

Situatie total diferita celor prezentate de mine.  -_-

Edited by itika, 04 October 2010 - 12:31.


#93
LadyDArbanville

LadyDArbanville

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.06.2011
Cuvantul "nu" insotit de "pot" ajunge.

#94
stefan_21q

stefan_21q

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.07.2009
Exemplu de scrisoare catre miri :[ http://www.cataloginvitatii.ro/invitatii-nunta/wp-content/uploads/2014/09/refuz-invitatie-nunta21.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#95
loveandpeace

loveandpeace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.02.2015
Ii spui pur si simplu: ''Ba **** nu vor muschii mei sa vina,intelegi in **** mea? Nu vin dute in **** si dute in **** ne mai vedem pa!!! NU am chef sa vin nu vrea nu vreau nu vreeeeeeaaa!!!'' urli si faci ca animalul.

#96
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Mie mi se pare mai jenant sa inventezi tot felul de scuze stupide decat sa spui simplu ca multumesti pentru invitatie, dar nu poti sa vii.
Acum depinde si cui ii spui chestia asta. Daca e o persoana apropiata si tu nu vrei sa mergi ca nu-ti plac nuntile, ca n-ai chef sau ca ti-e lene, chiar mai conteaza ce scuza gasesti? Fa-i o favoare aluia si nu te mai preface ca ii esti prieten sau ca iti pasa de el. Iar daca nu e o persoana apropiata si te invita doar asa cat sa iasa la numar, nu ii datorezi nimic. Stie si el foarte bine cat de putin ii pasa daca vii sau nu, din nou nu cred ca e cazul sa te prefaci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate