Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Receptoare H.D. la Digi Satelit în martie 2014.

- - - - -
  • Please log in to reply
3086 replies to this topic

#91
monis

monis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 31.07.2010

View Postalfa_alfa, on 21st September 2010, 18:47, said:

Eu cred ca se va lansa si pentru Ungaria, Cehia si Serbia.

Digi TV concureaza cu:

In Ungaria: U.P.C. Direct, T-Home si Hello HD.

In Cehia si Slovacia: U.P.C. Direct, SkyLink si CS Link.

In Serbia: singur-ul concurent este Total TV.

Deci in comun ar fi National Geographic HD si N. G. Wild HD, Discovery HD Showcase (daca va fi).

Restul pentru: TVR HD, m1 HD, m2 HD, PRO TV HD, Digi Sport HD Ro., Digi Sport Hu. etc.

Nu e chiar o investitie degeaba.

Deci cam pe toate pietele vecine se bat in sabii cu UPC-ul... Cat despre liga eu cred ca Dolce are sanse reale..din cate am vazut sunt pusi pe treaba si alianta cu UPC nu este de neglijat.

#92
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu s-a mai scris cam demult pe aici.
Sunt utilizator gigi teveu :D, am un receiver dublu, iar semnalul pleca la un tv teletech de 32" prin cablu scart (am ales variianta scurta, bine ecranata, conectori auriti). Tin setarea la lcd pe "panoramic", pierderile de calitate sunt mici fata de setarea 4:3. Totusi as dori sa profit de calitatea hd a televizorului (si altfel decat conectat la pc). Asta nu se poate face decat cu receptie hd. Se tot spune ca "se va lansa serviciul hd". Cand? Ce echipamente presupune? Va fi receptie hd-ready (mie imi ajunge grupa-mare aceasta rezolutie, tv-ul meu e hd-ready- totusi am inteles ca rezolutia 1080p ar fi mult mai calitativa decat cea de 720p) sau full-hd? Cam cate posturi vor fi in hd? Mie mi-ar ajunge pro, antena, prima, kanald (nu musai, dar mai dau filme bune), discovery (cat mai multe), ceva de muzica. Cam ce pret se vehiculeaza pentru ceva programe- nu multe, cam 40 maxim- fara echipament/chirie?  Cand ma mai uit la vreun film de pe pc pe tv, conectat prin doua cabluri vga de 3 m fiecare, bine ecranate, parca ma uit la poze, atat de clar se vad mkv-urile. Cand dau inapoi pe posturile tv- parca ma uit prin ochelari zgariati. As da undeva la vreo 40 de lei pentru maxim 40 de canale, exclus taraf si alte mizerii inutile.
Antenele raman aceleasi si se schimba doar LNB-ul?  Stie cineva ceva concret?

#93
goliviu

goliviu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 278
  • Înscris: 20.01.2008

View PostLucian_M, on 31st January 2011, 00:19, said:

1. Ce echipamente presupune?
2. Va fi receptie hd-ready (mie imi ajunge grupa-mare aceasta rezolutie, tv-ul meu e hd-ready- totusi am inteles ca rezolutia 1080p ar fi mult mai calitativa decat cea de 720p) sau full-hd? Cam cate posturi vor fi in hd?
3. Mie mi-ar ajunge pro, antena, prima, kanald (nu musai, dar mai dau filme bune), discovery (cat mai multe), ceva de muzica
4. Antenele raman aceleasi si se schimba doar LNB-ul?  Stie cineva ceva concret?

1. Riceiver hd (set-top-box) si probabil un lng nou,antena actuala.
2. Dupa cate am inteles eu,toti transmit acum 720p sau 1080i (nici dolce nu transmite 1080p).
3. Antena,prima si kanal D, sunt foarte putine sanse sa le vezi HD anu asta, deoarece inca nu stiu sa aiba si varianta HD.
4. Iti schimba doar riceiverul si lnb-ul. Echipamentele se pot achizitiona sau plati chirie (cel putin asa este la cablu) nu cred ca la riceiverele hd,o sa mai fie chestia cu "custodia".


Am vazut ca cineva mai sus zicea: "in mediu rural nu o sa fie nimeni interesat de HD". Ii zic eu ca 100% rsp este - DA - ,majoritatea o sa fie interesati,asta depinde si de regiune.
In zona mea majoritatea o sa vrea pachetul de canale HD. Dar sa nu ne agitam prea tare, sansele ca sa avem HD anul asta pe digi,nu sunt 100% sigure.

#94
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010

View Postgoliviu, on 31st January 2011, 03:43, said:

1. Riceiver hd (set-top-box) si probabil un lng nou,antena actuala.
2. Dupa cate am inteles eu,toti transmit acum 720p sau 1080i (nici dolce nu transmite 1080p).
3. Antena,prima si kanal D, sunt foarte putine sanse sa le vezi HD anu asta, deoarece inca nu stiu sa aiba si varianta HD.
4. Iti schimba doar riceiverul si lnb-ul. Echipamentele se pot achizitiona sau plati chirie (cel putin asa este la cablu) nu cred ca la riceiverele hd,o sa mai fie chestia cu "custodia".


Am vazut ca cineva mai sus zicea: "in mediu rural nu o sa fie nimeni interesat de HD". Ii zic eu ca 100% rsp este - DA - ,majoritatea o sa fie interesati,asta depinde si de regiune.
In zona mea majoritatea o sa vrea pachetul de canale HD. Dar sa nu ne agitam prea tare, sansele ca sa avem HD anul asta pe digi,nu sunt 100% sigure.
asa se zicea si cind nu aparuse dth la noi ca nu o sa fie nimeni interesati sa -si puna antene parabolice si o sa fie mult timp monopol al cablului dar sa vazut foarte bine ca oameni si-au instalat milioane de antene cind au inceput sa apara ofertele si la noi in tara!

#95
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
La mine in localitate multi au tv-uri macar hd-ready. De-ati sti cum se vede imaginea de la televiziunea prin cablu, pureci cat gandacii de bucatarie- si asta la 25 de lei pe luna. Daca ar fi undeva pe la 40 abonamentul la hd si s-ar mai vedea pe inca unul-doua tv-uri (mie imi trebuie sa se mai vada si pe pc, cred ca placa de captura analogica va deveni inutila, trebuie luat altceva).
Si ca fapt divers, la tara stau destule persoane interesate de calitate. De aia am si abandonat firma de cablu, cu semnal infect, si am migrat pe digi de vreo 6-7 ani, eram satul de pureci si pocnete la tv. Uneori, calitatea primeaza in fata cantitatii si a pretului.

#96
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Multi care stau la bloc isi imagineaza ca mediul rural e doar pentru "tarani". Pe langa marile orase cel putin, mediul rural e plin de vilisoare si oameni care au vrut sa scape de cutiutele de chibrituri din oras si manelele vecinilor. In satele astea pachetele HD o prinda bine de tot.

#97
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Au unii iste case pe aici prin zona de ma uit patrat la ele (mai merg la unii sa le fac fotografii copiilor sau sa le repar pc-ul etc)- insa ma umfla rasul cand ii vad ca se uita la ditamai plasma/lcd-ul in living si se vad oamenii grasi si imaginea e pixelata. Aia abia asteapta sa prinda o ocazie sa puna la treaba literele de pe rama tv-ului, anume sa bage in cutie semnal hd. Singurele momente in care ii dau lcd-ului meu de treaba e cand ma uit la cate un mkv de pe pc.

Asa ca, fie si intr-o zona rurala, se gasesc destule persoane care sa isi doreasca o calitate ridicata a receptiei tv. Stiu ca nu e bine sa te bagi ca berbecul la prima oferta, insa cum apare semnal HD la gigi sunt primul din localitate care va face cerere pentru decodor si LNB. Nu-s super-pretentios, vreau macar programele romanesti (o parte, macar) si discovery in hd-ready. Acuma, cat mai este pana lanseaza digi acest serviciu, voi afla din presa/net sau din notificarile de pe acest topic.

Astept cu interes!

#98
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
cel mai bine  pentru Digi  ar fi sa faca simulcript cu scandinavii de la Canaldigital pentru canalele hd ca sunt o gramada si ar costa mai putin plus ca nordicii au si calitate la transmisie  programelor acum depinde doar de cei de la Rcs cind ne va baga hd si pe satelit :thumbup:

#99
paulica35

paulica35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.08.2010
La fel ca si Lucian_M am si eu un  receiver dublu , deci am 2 televizoare.Un LCD full hd samsung si un tv clasic cu tub catodic.O sa vreau sa am la LCD un reciver hd si la tv-ul clasic un reciver SD.Stie cineva daca o sa trebuiasca sa platesc 2 abonamente sau daca o sa trebuiasca sa-mi pun 2 antene?

#100
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,545
  • Înscris: 16.12.2006
un singur abonament cu 2 decodoare ;)

si acum poti sa ai pe un singur abonament pana la 3 decodoare !

evident ca al doilea o sa fie cu chirie sau achizitie !

#101
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Chiar daca e cu iesire HD, tot trebuie sa aiba macar un scart sau rca-uri. Asa gandesc eu.

#102
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ceva noutati despre hd?

#103
roderttam

roderttam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 22.07.2008
Poate acum cu economia facuta la fotbal

#104
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004
DigiTv va transmite HD pe satelit doar daca va trece toate programele pe mpeg4. (si cele SD si cele HD)
Altfel nu cred ca exista vreo sansa.

Edited by amadeus79, 05 April 2011 - 19:46.


#105
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mda, logica imi spune si mie acelasi lucru. Intrebarea este: va emite hd-ready sau full-hd? Eu m-as multumi si cu prima varianta, si asa n-am tv full-hd.

#106
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

View PostLucian_M, on 5th April 2011, 20:56, said:

Mda, logica imi spune si mie acelasi lucru. Intrebarea este: va emite hd-ready sau full-hd? Eu m-as multumi si cu prima varianta, si asa n-am tv full-hd.

max 1080i

#107
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Aaaa, ceas, mie mi-ar fi de ajuns 720p. Si cred ca multor persoane le-ar conveni de minune acest format.

Acuma... sa vede, ca oricum, as avea cui sa-i pasez conserva mea dubla (tata abia asteapta sa vada mai multe canale sport).

#108
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
720p nu este peste 1080i? am vazut acum ceva vreme un filmulet pe youtube in care se exlica, ca asa ar fi, pentru ca 1080i este echivalentul la 540p.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate