Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Incalzire in pardoseala, avantaje si dezavantaje

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#73
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
E destul de greu sa usuci pal-ul, pentru ca din fabricatie acesta iese cu o umiditate 5-7%. Si in plus este stabil dimensional(nu mai lucreaza)- decat daca il uzi  :naughty: .

Intrebare pentru cei care au instalatie incalzire in pardoseala sau au idee cu ce se mananca: care este diferenta(daca exista) intre sapa cu instalatie incalzire in pardoseala pe care e montata gresie si cea pe care e montat parchet. In afara de transferul termic(adica simti mai repede caldura in cazul cu gresie)?
Daca s-a raspuns la aceasta intrebare, va rog sa ma directionati pentru ca nu am gasit.

#74
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
Există sisteme de incalzire in pardoseala cu radiatii infrarosii indepartate, produse de o folie termica Hot-Film pe baza de carbon.
Multe avantaje mai ales în ce privește climatul sănătos din locuinta. Pentru mai multe detalii bla-bla.eu

Edited by gelunechifor, 07 February 2012 - 16:26.


#75
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,658
  • Înscris: 30.01.2008

 MiculDexter, on 7th February 2012, 16:00, said:

Există sisteme de incalzire in pardoseala cu radiatii infrarosii indepartate, produse de o folie termica Hot-Film pe baza de carbon.
Multe avantaje mai ales în ce privește climatul sănătos din locuinta. Pentru mai multe detalii bla-bla.eu
Adica incalzire in pardoseala electrica.

#76
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
Pana la urma s-au dat premiile alea?

#77
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005

 abancor, on 15 septembrie 2010 - 14:55, said:

Io am experimentat incalzirea asta inca din 2000. As insira niste dezavantaje (neajunsuri, dificultati in utilizare, cum vreti sa le ziceti). Prima ar fi ca, dindu-se o gaura pentru a se monta un semineu sau nu mai stiu ce, s-a dat de apa! Pardoseala era finisata, gresie etc, reparatia a fost o fericire! Deci - faceti poze, turnati sape groase, aveti grija ce mai montati ulterior (de pilda pereti de gips-carton), ar fi bine ca tevile sa ramina intacte si "dintr-una"! Treaba asta e mai mult o atentionare decit un dezavantaj.

A doua e mai nasoala - controlezi greu temperatura in camera. Am incaperi unde e OK, altele in schimb sint prea calduroase. Am camere unde se face "sera" (din cauza de multe geamuri si orientare pe sud), in cele cu radiator e misto, robinetul termostatat opreste imediat caldura, nu irosesc nici gaz, nu se fac nici 30 de grade inauntru. In cele cu incalzire in pardoseala scoti limba.

Parti misto: se usuca baia imediat, e confortabila la talpi, te scuteste de prezenta radiatoarelor pe pereti.

Am acest tip de incalzire in bucatarie, pe holuri si in bai. Adic pe unde am gresie, ca in rest am parchet. As lasa numai in bai. Desi si acolo e o duda: nu se mai incalzeste radiatorul, deci daca ai din ala pe care vrei sa usuci prosopul, mai bine lasi prosopul pe jos.

Stiu pe cineva care a facut greseala sa includa un radiator in circuitul de pardoseala (de fapt greseala apartine proiectantului). Iarna doarme cu geamul deschis - n-are cum sa opreasca radiatorul ala ca gituie tot circuitul.

Am fost cazat la schi, in Tirol, intr-o casa cu incalzire in pardoseala calumea. Pe jos era mocheta. La fiecare camera setam temperatura separat si chiar functiona.
Sper ca Abancor si a primit premiul Posted Image

#78
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006
V-as ruga daca stiti sa-mi spuneti daca la o locuinta P+E (167mp) ce are in prezent incalzire in pardoseala si doar doua calorifere scarita in doua bai,  totul legat la o centrala pe gaz de 24 KW, s-ar preta legarea in paralel a unui termosemineu pe lemne de 24 kw si adaugarea a 6 calorifere?

Ma intereseaza partea de automatizare stiind ca in calorifere va intra apa la 70Grade C (sa spunem) iar la incalzirea in pardoseala nu ar trebui sa treaca de 45 grade.

Ce ar trebui sa contina acea automatizare principial vorbind? E fezabil acest proiect?

Edited by clausio, 04 April 2014 - 12:59.


#79
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,658
  • Înscris: 30.01.2008

 clausio, on 04 aprilie 2014 - 12:59, said:

V-as ruga daca stiti sa-mi spuneti daca la o locuinta P+E (167mp) ce are in prezent incalzire in pardoseala si doar doua calorifere scarita in doua bai,  totul legat la o centrala pe gaz de 24 KW, s-ar preta legarea in paralel a unui termosemineu pe lemne de 24 kw si adaugarea a 6 calorifere?

Ma intereseaza partea de automatizare stiind ca in calorifere va intra apa la 70Grade C (sa spunem) iar la incalzirea in pardoseala nu ar trebui sa treaca de 45 grade.

Ce ar trebui sa contina acea automatizare principial vorbind? E fezabil acest proiect?
Daca la IPAT ai GPA nu e nici o problema in a monta si un termosemineu.

Proiectul nu numai ca e fezabil dar e si destul de uzitat.

#80
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
M-a mancat si pe mine tastatura sa raspund dar ....principial vorbind nu ajungem nicaieri . Clausio  n-a spus ca are GPA ( sau ca ar fi avut intentia sa monteze ) asa ca probabil  distribuitorul / colectorul  sunt legate direct la iesirea din CT gaz.  Diferentele cu / fara GPA ( grup de pompare si amestec al incalzirii in pardoseala ) sunt majore si o discutie se poate face doar in cazul in care stim despre care situatie discutam.

#81
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

 ggelu, on 05 aprilie 2014 - 19:07, said:

M-a mancat si pe mine tastatura sa raspund dar ....principial vorbind nu ajungem nicaieri . Clausio  n-a spus ca are GPA ( sau ca ar fi avut intentia sa monteze ) asa ca probabil  distribuitorul / colectorul  sunt legate direct la iesirea din CT gaz.  Diferentele cu / fara GPA ( grup de pompare si amestec al incalzirii in pardoseala ) sunt majore si o discutie se poate face doar in cazul in care stim despre care situatie discutam.


In prezent la incalzirea in pardoseala existenta nu am un astfel de GPA, exista doar o centrala termica pe gaz normala (nu in condensare) legata la distribuitoare. Setarea temperaturii agentului termic se face din centrala termica Asa e instalatia facuta de altii, asa am cumparat casa...vina nu imi apartine. Acum incerc sa indrept lucrurile prin montarea unui termosemineu si catorva calorifere fara a renunta la incalzirea in pardoseala existenta.

Edited by clausio, 06 April 2014 - 08:31.


#82
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
E destul de mare modificarea pe care trebuie sa o faci . Una dintre scheme ar fi cea atasata  dar ai nevoie de doua circuite de incalzire : unul pentru IP ( nefigurat ) si altul pentru calorifere ( figurat ) . Cele doua pot fi identice sau nu ; asta e in functie de cum vrei sa modifici alimentarea IPAT : ca acum sau cu montarea unui GPA. Mai multe scheme gasesti pe atmos. Ar merge si  inlocuirea buteliei de egalizare a presiunii cu un distribuitor + colector...dar vezi intai ce-ti trebuie si apoi intram in detalii.

Attached Files



#83
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006
Instalatorul cu care am discutat de principiu aceasta operatie, mi-a mentionat montarea unei pompe in zona distribuitorului, nu a numit-o GPA dar ma gandesc ca la acest grup se referea prin acea pompa. Acum imi e limpede ca in lipsa unui astfel de GPA, proiectul ar fi cam imposibil...

#84
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Nu e imposibil fara GPA dar e jumatate de solutie. Oricum te va costa mult instalatia ; cred ca merita inca o pompa la distribuitor + reductor de temperatura + GPA  in cutia IP. Sau doar o vana 3 cai  ( sau reductor de temperatura ) + 2 pompe ( IP  si calorifere ) .  Cam astea sunt combinatiile in zona distributiei . La sursa ( centrala gaz , semineu ) nu prea e loc de fantezie.

#85
muscailie

muscailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2005
Salut

Sunt pe punctul de achizie a unei case de la un dezvoltator. Casa e la stadiul seminifinsat cu instalatiile pe pozitii.

Ce nu imi place (si vreau sa schimb) e faptul ca incalzirea a fost gandita cu calorifere si vreau sa o schimb cu IPAT.

Daca am inteles eu bine, pentru aceasta ar trebui sparta sapa, tras IPAT-ul, pus sapa la loc.

Intrebarea mea este: se merita? Suprafata casei e 137mp2 utili, sa zicem ca IPAT-ul costa 15.000. Cat m-ar costa in plus tot deranjul?

Daca scot toate tevaraia pt calorifere, constructorul o mai poate refolosi in alta parte? (intreb in ideea de negociere a pretului casei).

Exista alte solutii? Pur si simplu urasc caloriferele..

Edited by muscailie, 25 April 2014 - 21:35.


#86
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
De ce vrei sa stii daca constructorul poate refolosi teava ?
Daca, poate , este ciubucul lui.
Daca esti unghie, nu-i bai, nu o ia acasa.
Refoloseste-o tu.
Sunt oameni care aduna PET-uri, asta inseamna ca trebuie sa renegociezi cu constructorul?

#87
muscailie

muscailie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2005
ok, am inteles.
La ce as putea sa o refolosesc?

 maramicuip, on 25 aprilie 2014 - 21:39, said:

De ce vrei sa stii daca constructorul poate refolosi teava ?
Daca, poate , este ciubucul lui.
Daca esti unghie, nu-i bai, nu o ia acasa.
Refoloseste-o tu.
Sunt oameni care aduna PET-uri, asta inseamna ca trebuie sa renegociezi cu constructorul?


#88
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Pai asta-i intrbarea.
Ce fel de teava este.
Daca-i cupru este una.
Daca-i PEX-Al, cu totul alta.
Putina folie si faci un cadru pentru un solar.
Sau o bolta pentru vita de vie.

Edited by maramicuip, 25 April 2014 - 22:31.


#89
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,387
  • Înscris: 13.01.2011
Pai esti la inceput, se merita daca ai bani si iti faci si o placere  Posted Image

Teava deja folosita la instalatie nu cred ca ti-o mai scade la pret Posted Image, pe el nu il intereseaza ce faci dupa ce cumperi casa.

Eu o sa fac in sufragerie, suprafata mica, am mai facut in fostul balcon si este bine.

Eu zic ca se merita, mai ales ca ai stres pe retina cu incalzirea prin calorifere.

#90
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Ce sapa vrei sa spargi?
Cat de groasa eszte ? pun pariu ca nu are nici macar 5 cm.
Cat de inalte sunt camerele?
Pana la urma, cativa cm in sus sau in joj nu cred ca conteaza atat de mult.
Nu cred ca-i absoluta nevoie sa spargi sapa.
Daca pui deoparte pentru dorel, caloriferele si teava veche, pun pariu ca munceste gratis.
Te costa doar materialele, platesti eventual si un inginer si ai tot confortul in apartament.
Dorelu-l acela, ai grija sa lucreze la o firma care face astfel de instalatii.

Edited by maramicuip, 25 April 2014 - 23:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate