Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Incalzire in pardoseala, avantaje si dezavantaje

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#109
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 Biggie_mac, on 10 decembrie 2015 - 23:29, said:

Da, scuze pentru greseli, am scris de pe mobil si softpedia nu m-a mai lasat sa modific cand am intrat acasa de pe calculator. Sa inteleg ca din punct de vedere al costului, in cazul meu nu e nici un avantaj faptul ca am incalzire in pardoseala? Instalatorul (om foarte priceput, profesionist, serios) m-a asigurat ca o fie mai ieftina varianta cu incalzirea in pardoseala (fata de calorifere) in ceea ce priveste factura.
Nu e chiar totul negru pe alb, mai e si zona gri. Ideea e ca la casa, la parter e aproape inposibil sa incalzesti pardoseala folosind calorifere. Si atunci fara IPAT ca sa nu simti rece la picioare, probabil dadeai caldura sa bubuie, 25 de grade ca sa compenseze cele 18 - 20 de grade ce vin de la picioare. Asa menti temperatura normala pentru ca sapa se incalzeste direct ... de aici o oarecare economie. Totusi cred ca avantajul maxim nu e de la cei cativa lei economisiti ci de la faptul ca pot sta confortabil in casa ciar si pe aceeasi bani.

#110
droopy_dee

droopy_dee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.10.2005
Vă salut. Va cer ajutorul în leg cu o nedumerire. M am mutat într-un apartament care are încălzire în pardoseala, și va și prima impresie lasă de dorit. Mi e foarte.greu sa găsesc o temperatura constanta, durează cel puțin doua ore pana se încălzește puțin cât sa se simtă, caloriferul din baie este doar călduț, și în plus într-o luna am avut consum de 150m3 (mai.mult decât la fosta chirie unde erau calorifere). Dacă ma puteți ajuta cu niște tips, cum ar trebui setat termostatul(acum l am avut în marea parte a zilei pe 21.5, seara pe 22) dar deși mergea centrala într-una, nu se simțea mare lucru. Va mulțumesc anticipat și îmi cer scuze dacă nu am postat unde trebuie.

#111
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 14.02.2008
Nu ai spus un lucru important:cat e temperatura pe tur?

#112
droopy_dee

droopy_dee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.10.2005
Salut. Scuze, am omis: este pe 50,  ap are 2 camere,  55mp.

#113
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004
Am o mare dilema. Mesterul care imi pune parchetul si gresia nu si-a dat seama ca avem incalzire in pardoseala si a dat gauri in podea ca sa prinda trecerile la baie si bucatarie (trecerea de la parchet la gresie). Nu stiu exact cat de adanc a dat gaura, dar sapa are vreo 6 cm din ce tin minte. Cum as putea sa imi dau seama daca a nimerit cumva vreo teava? Ma gandesc ca daca ar fi nimerit vreo teava, s-ar fi strans deja apa pe-acolo sau as vedea presiunea de la apa scazand, corect?

#114
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Prima masura este sa urmaresti sa nu scada presiunea in circuitul de incalzire. Centrala ar trebui sa aiba un manometru.
A doua masura ar fi sa scanezi zona respectiva cu o camera de termoviziune (infrarosu). Daca presiunea nu scade mult, ai putea chiar sa dai drumul la incalzire inainte de scanare.

#115
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Aici nu s-a menționat un mare avantaj al acestui tip de încălzire. O gresie bună se poate lua cu deja 40-50 de lei, în timp ce un parchet bun trece de sută (melaminate și alte porcării le exclud, cel puțin melaminatul acela ieftin). Deci un avantaj de 5-6000 de lei la suta de metrii care se scade din costul inițial al încălzirii.
A mai întrebat cineva, cum se face cu încălzirea de apă? Dacă am un cazan pe lemne, atunci aș putea face un buffer mare din care să încălzesc apa caldă și casa pe circuite separate, la casă eventual printr-un schimbător?

#116
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Cine spune ca la incalzirea in pardoseala nu se ridica praful sincer nu cred ca stie exact ce vorbeste, nu am numai experianta mea ci si a altor prieteni ce au acest sistem de incalzire instalat. Praful sta suuuuus si ramane acolo. Daca vreti, intr-o zi cu soare fac poze in camere incalzite in pardoseala si in cele cu calorifere. Se poate spune ca nu circula la fel de mult ca la calorifere insa doar atat.
Altcineva spunea ca aerul nu e la fel de uscat. Cand am avut copii mici am cumparat un higrometru (masoara umiditatea) pentru a fi sigur ca nu am probleme cu umiditatea. Acum acesta este montat in bucatarie unde se presupune ca am o umiditate relativa mai mare ca in celelalte camere. Din pacate nu e asa, atata timp cat afara au fost temperaturi pozitive si incalzirea a functionat sporadic umiditatea a fost Ok, in jur de 55-60%. Acum cand e frig si pardoseala merge mai mult dimineata gasesc si 35% umiditate. Am masurat si in celelate camere si valorile sunt apropiate - 35-40%.
Ca sa nu mi se arunce in fata iarasi faptul ca am construit instalatia cu "nenici" [cu toate ca am facut-o cu o firma ce se ocupa cu asa ceva, dar sigur nu are activitate pe Softpedia] mentionez ca este complet automatizata, temperaturile in camere reglate individual, temperatura de pe turul centralei setata la 50 degC iar incalzirea in pardoseala setata pe 27 degC [cam putin dupa parerea mea dar e Ok, pisica o considera calda atata timp cat zace pe acolo].
Succes Posted Image

Edited by Cristist50, 07 January 2016 - 20:10.


#117
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,727
  • Înscris: 25.01.2007
Eu nu confirm nimic din ce zici tu acolo.

Singurul aspect pe care il reprosez eu ipat este ca are o inertie f. mare si trebuie tinut tot timpul in functiune. Ca sa recuperezi un grad pierdut e dificil, 2 grade sunt deja o problema. Avantajul care vine la pachet cu aceasta problema e ca temperatura devine uniforma, constanta si ca la 21-22 gr resimt acelasi confort pe care la bloc il aveam la 23-24 grade.

#118
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 23.06.2008

 Cristist50, on 07 ianuarie 2016 - 20:09, said:

Cine spune ca la incalzirea in pardoseala nu se ridica praful sincer nu cred ca stie exact ce vorbeste, nu am numai experianta mea ci si a altor prieteni ce au acest sistem de incalzire instalat. Praful sta suuuuus si ramane acolo. Daca vreti, intr-o zi cu soare fac poze in camere incalzite in pardoseala si in cele cu calorifere. Se poate spune ca nu circula la fel de mult ca la calorifere insa doar atat.
Altcineva spunea ca aerul nu e la fel de uscat. Cand am avut copii mici am cumparat un higrometru (masoara umiditatea) pentru a fi sigur ca nu am probleme cu umiditatea. Acum acesta este montat in bucatarie unde se presupune ca am o umiditate relativa mai mare ca in celelalte camere. Din pacate nu e asa, atata timp cat afara au fost temperaturi pozitive si incalzirea a functionat sporadic umiditatea a fost Ok, in jur de 55-60%. Acum cand e frig si pardoseala merge mai mult dimineata gasesc si 35% umiditate. Am masurat si in celelate camere si valorile sunt apropiate - 35-40%.
Ca sa nu mi se arunce in fata iarasi faptul ca am construit instalatia cu "nenici" [cu toate ca am facut-o cu o firma ce se ocupa cu asa ceva, dar sigur nu are activitate pe Softpedia] mentionez ca este complet automatizata, temperaturile in camere reglate individual, temperatura de pe turul centralei setata la 50 degC iar incalzirea in pardoseala setata pe 27 degC [cam putin dupa parerea mea dar e Ok, pisica o considera calda atata timp cat zace pe acolo].
Succes Posted Image

Ai incalzirea prin pardoseala reglata din termostatele de ambient pe 27 *C?!? Sa nu fi inteles gresit, totusi...
Care este valoarea DT in circuitele secundare?
Instalatia ta are GPA(grup de amestec si pompare) legat la ansamblul distribuitor, sau ansamblul distributor este legat direct la tur si retur in centrala?

In principiu, praful ridicat indica faptul ca in camera respectiva ai zone cu diferente de temperatura de peste 5 *C (DT mare).
O temperatura de ambient f mare, pe timpul iernii iti poate reduce substantial umiditatea relativa din imobil.

Edited by scurt_pe_2, 08 January 2016 - 14:09.


#119
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 scurt_pe_2, on 08 ianuarie 2016 - 14:08, said:

In principiu, praful ridicat indica faptul ca in camera respectiva ai zone cu diferente de temperatura de peste 5 *C (DT mare).
In principiu praful ridicat indica orice altceva (inclusiv un aspirator defect), numai asta nu.

#120
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 23.06.2008
Pai spune-i omului cauza, daca tu consideri ca alta ar fi.
Eu am spus ce-am stiut, din experienta mea de pe teren, din ce-am observat in anumite cazuri cand mi s-a solicitat ajutorul.

#121
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

 scurt_pe_2, on 08 ianuarie 2016 - 14:08, said:

Ai incalzirea prin pardoseala reglata din termostatele de ambient pe 27 *C?!? Sa nu fi inteles gresit, totusi...
Care este valoarea DT in circuitele secundare?
Instalatia ta are GPA(grup de amestec si pompare) legat la ansamblul distribuitor, sau ansamblul distributor este legat direct la tur si retur in centrala?

In principiu, praful ridicat indica faptul ca in camera respectiva ai zone cu diferente de temperatura de peste 5 *C (DT mare).
O temperatura de ambient f mare, pe timpul iernii iti poate reduce substantial umiditatea relativa din imobil.

Exista GPA legat la ansablul de distributie, temperatura de 27 degC este cea cu care intra apa in bucla din pardoseala, nu stiu cu cat vine inapoi. Nu am zis nicaieri ca temperatura din pardoseala este reglata din termostatele de ambient. Din cate stiu eu, termostatele de ambient masoara temperatura camerei in care sunt instalate de unde si numele lor.
Nu exista diferente de temperatura in zona respectiva, pardoseala incalzeste uniform, oriunde pun termostatul de ambient am aceeasi temperatura sau cel mult variatii de cateva zecimi de grad.
Am un aspirator Dyson care se presupune ca este unul din cele mai performante :), exclud deocamdata ideea de aspirator defect sau de mizerie in casa. Si cu toate acestea praful sta la fel de sus ca si in camerele cu calorifere.
Temperaturile in camere sunt reglate diferit, cele mai mari temperaturi sunt la copii in camere, 22 degC ziua cand sunt acasa si 20 degC noaptea. In rest avem cu aproximatie 21 si 18degC. Exclud si varianta cu temperatura mare. Aerisirea se face cel putin o data pe zi cu geamurile larg deschise pentru perioade scurte de timp.

#122
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Orice aspirator face praf, mai puțin cel cu apă. Eu am o sensibilitate mare la praf și pot spune oricând că s-a dat cu aspiratorul.

#123
simy85

simy85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.09.2009
o intrebare mai de novice asa... daca am cazan pe lemne, imi este recomandata incalzirea in pardoseala sau nu? ideea este sa nu trebuiasca sa ma invoiesc de la munca sa vin acasa la ora 12 sa fac focul in centrala sa am la ora 20 caldura in casa, din cate am citit pe aici toata lumea vb de centrala pe gaz, dar pt centrala pe lemne nimeni nu zice nimic...

#124
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 23.06.2008
Se potriveste si la CT cu lemne, functionand admirabil.
Presupun ca ai puffer.

#125
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Intrebare pentru cei care au incalzire prin pardoseala de mai mult timp. Ce temperatura obisnuiesc sa steteze pe tur-ul centralei? Ma refer la temperatura pe care o considera ideala ca raport intre costuri si confort. Multumesc

#126
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Dar încălzirea în pardoseală nu se poate face pe întreg nivelul cu un singur termostat, fără a fi necesare circuite pe fiecare cameră? Dacă eu lucrez cu pereți neportanți, de umplutură, aș face încălzirea să îmi mențină 19 grade și, individual cu mici ventiloconvectoare în camere pe circuit separat să mai încălzesc în plus.

 simy85, on 09 ianuarie 2016 - 01:41, said:

o intrebare mai de novice asa... daca am cazan pe lemne, imi este recomandata incalzirea in pardoseala sau nu? ideea este sa nu trebuiasca sa ma invoiesc de la munca sa vin acasa la ora 12 sa fac focul in centrala sa am la ora 20 caldura in casa, din cate am citit pe aici toata lumea vb de centrala pe gaz, dar pt centrala pe lemne nimeni nu zice nimic...

Tot pentru lemne mă gândesc și eu. Pe lemne, cu puffer ar fi ok, faci focul odată pe zi, când ai timp, se încălzește apa în puffer la 80 de grade și de acolo sistemul "fură" cât vrea. Ba chiar e recomandabil sistemul pentru un cazan pe lemne, altfel nici nu merge automatizat așa de bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate